Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2276.

Naléhavá interpelace

poslanců dra Patejdla, V. Beneše, J. Davida, Jaši, Vlčka a druhů

ministru národní obrany

o nepřípustném chování některých důstojníků čsl. vojska.

1. Dne 5. dubna 1929 konala v Olomouci Nezávislá Jednota legionářů slavnostní večer, na němž byl skládán členy Kruhu přátel Nezávislé Jednoty slavnostní slib. Ačkoli nešlo o slavnost všeobecného významu, nýbrž o pouhou spolkovou slavnost vnitřního, čistě organisačního rázu, velitel divise a současně předseda Kruhu přátel Nezávislé Jednoty, divisní generál Weis, poslal na večer vojenskou hudbu a frekventanty důstojnické školy, kteří stáli hostům na schodišti čestný špalír a uváděli je na místa. Večer zahájil krátkým proslovem samotný velitel divise generál Weis.

2. V Benešově u Prahy rozhodla se místní Jednota čsl. Obce Legionářské uspořádati dne 4. května pietní oslavu generála M. R. Štefánika a požádala vojenskou posádku, aby se této oslavy súčastnila, jako se súčastnila jiných oslav podobného všeobecného významu. Velitel posádky, plukovník Duban, nejprve účast posádky přislíbil. Později však přišel s požadavkem, aby na plakátech bylo uvedeno, že spolupořadatelkou oslavy musí býti také Nezávislá Jednota legionářů, která samotná však o spolupořadatelství Jednotu čsl. Obce Legionářské nežádala. Jednota ČsOL pozvala plukovníka Dubana k poradě, při které tento slíbil, že na uvedení Nezávislé Jednoty po daném vysvětlení netrvá. Druhého dne však poslal Jednotě ČOL dopis, v němž dává jí na vědomí, že posádka, resp. pluk 48 Jugoslavie, nemůže se účastniti pietní oslavy generála Štefánika, prý z důvodů zjevných a pořadatelce známých, poněvadž prý není možno, aby pluk byl vtažen do stranického zápasu různých korporací, tím méně legionářských. Nešlo však o stranický zápas, nýbrž o oslavu prvního ministra války ČSR a o nějakém sporu o účasti posádky nebylo lze mluviti už proto, že ten by mohl vzniknouti teprve tehdy, kdyby slavnost chtěly pořádati dvě korporace na různých místech a obě žádaly o účast vojska.

Interpelanti se táží:

Jest pan ministr ochoten sděliti, jaké předpisy určují účast členů armády na spolkových slavnostech?

Podepsaní navrhují, aby této interpelaci byla přiznána pilnost a aby o ní zahájena byla debata ve schůzi, následující po té, v níž byla pilnost přiznána.

V Praze dne 2. května 1929.

Dr. Patejdl, V. Beneš, David, Jaša, Vlček,

dr. Klapka, Lanc, Knejzlík, Langr, Mikuláš, dr. Uhlíř, dr. Franke, Slavíček, Riedl, Netolický, Hrušovský, Bergmann, Buříval, Chvojka; Procházka, Prášek, Klein, Sladký.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP