Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2289.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance Hampla a soudr.

o výbuších v Semtíně (tisk 2210)

a na interpelaci poslance Netolického a druhů

téže věci se týkající (tisk 2274).

Příčina obou politování hodných výbuchů v semtínské továrně, jichž obětí vláda želí ne méně než páni interpelanti, jest krajským soudem v Chrudimi již zjišťována a zavedeno přípravné vyšetřování ke zjištění případného trestního činu.

Výbuch dne 25. dubna pravděpodobně nastal samovznícením étherových par při hnětení prachové hmoty. Podobné neštěstí stalo se v poslední době také v tužkárně v Norimberku při přípravě laku těkavými rozpustidly, při čemž zahynulo 14 osob. Ani příčinu výbuchu dne 29. dubna nebylo lze podle výsledku dosavadního šetření bezpečně zjistiti. Lze jen usuzovati na shodu nešťastných a nepředvídaných okolností.

Semtínká továrna na látky výbušné jest majetkem soukromé společnosti registrované pod názvem "Československá akciová továrna na látky výbušné v Praze - Semtíně".

Dozor nad továrnou vykonává po stránce odborně-technického vedení závodu ministerstvo vnitra svým odborným znalcem generálem v. v. Ing. Esopem, který závod občasně neohlášen prohlíží. Jest to bývalý vedoucí ředitel známé továrny na látky výbušné v Blumau. Dalším kontrolním orgánem ministerstva vnitra jest okresní úřad v Pardubicích. Po stránce živnostensko-policejní a ochrany dělnictva vykonává dozor nad továrnou živnostenský inspektorát v Pardubicích.

Ministerstvem národní obrany jest zřízen v továrně stálý zbrojně technický úřad, který jest přijímacím orgánem dodávek pro vojenskou správu.

O život a zdraví zaměstnaného dělnictva obou oddělení, ve kterých se výbuch stal, bylo pečováno úředně schválenými bezpečnostními opatřeními, která byla nařízena na podkladě dosud platných předpisů a dle zkušeností získaných v obdobných nejmoderněji zařízených závodech v cizině. Ku zdokonalení těchto bezpečnostních opatření neopomenou povolaní činitelé využíti žádné příležitosti.

Pozůstalí obdrželi vedle zákonitých požitků od Úrazové pojišťovny a Všeobecného pensijního ústavu zvláštní dar a to vdovy ve výši dvouletého příjmu, jakého dosáhl v poslední době jejich muž, děti po pozůstalých pokud jsou nezletilé obdrží každé po Kč 10.000.-, 2/3 odbytného obdrží žena hotově, 1/3 odbytného současně s částkou Kč 10.000.- pro každé dítě bude uložena u soudu a živitelka dětí bude moci úroků z této sumy použíti na jejich výchovu. Po zletilosti dětí bude uložená suma uvolněna a rozdělí se mezi vdovu a děti. Není-li nezletilých dětí, obdrží vdova celé odstupné.

Pohřebné hradila továrna a poskytla vdovám okamžitou výpomoc v obnosu Kč 2.000.-, 6 poraněným byla pak poskytnuta záloha Kč 4.000.-.

Škody způsobené na veřejném a soukromém majetku v okolí továrny činí dle dosavadních přihlášek asi 21.000 Kč a budou nahrazeny - pokud bude zjištěno, že skutečně jsou v příčinné souvislosti s výbuchem.

Výbuch dne 25. dubna neměl pro provoz ostatních oddělení žádných následků. Výbuchem druhým byl pouze na krátko přerušen provoz v některých odděleních továrny.

Mzda dělníkům dostavivším se v době přerušení výroby do práce byla i v této době nadále vyplácena.

Honorování práce zaměstnanců, jejichž sociálním poměrům neopomene vláda pozornost věnovati, děje se na podkladě dosud platné kolektivní smlouvy z roku 1926, v níž jest vzat zřetel i na nebezpečí práce v podniku.

V Praze dne 29. května 1929.

Předseda vlády:

Udržal, v. r.







Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP