Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2312.

Návrh

poslanců J. V. Chvojky, Jos. Davida, L. Pechmanové, H. Bergmanna a druhů

vládě RČS

o zařazení města Jilemnice do vyšší skupiny míst činovného státních zaměstnanců.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby město Jilemnici přeřadila vzhledem k mimořádným poměrům drahotním do vyšší skupiny míst činovného státních zaměstnanců podle §u 12. odst. 7 platového zákona ze dne 24. června 1926, číslo 103 Sb. z. a n.

Odůvodnění:

Město Jilemnice leží na úpatí Krkonoš, ve výši 464 m nad mořem, v místě od severu k jihu otevřeném; důsledek toho jest poměrně chladné podnebí a dlouho trvající zima a tím veliká spotřeba paliva, které vzhledem k špatnému komunikačnímu spojení jest nepoměrně dražší než kde jinde.

Podhorský ráz města Jilemnice a jeho okolí, zejména fysikální povaha půdy, docházejí výrazu ve způsobu života obyvatelstva města a jeho okolí. Obyvatelstvo tvoří převážnou části tovární dělníci nebo domácí tkalci. Zemědělstvím zabývá se poměrně malá část obyvatel, neboť na pole připadá zde pouze 43% orné půdy, která živí menšinu obyvatelstva, vesměs drobné zemědělce. Tito drobní zemědělci musí nedostatečný výnos půdy doplňovati vedlejším zaměstnáním, jako domácím tkalcovstvím, navlékáním skleněných perel a podobně. Mezi produkty zemědělskými převládá len. Produkované potraviny zemědělci většinou spotřebují sami pro výživu rodin a jen mimořádně v malém množství tyto odprodávají. Vzhledem k tomu musí se dovážeti větší část životních potřeb z vnitrozemí, čímž tyto se pochopitelně zdražují, takže ceny životních potřeb v Jilemnici jsou podle úředního zjištění vyšší než v městech, která náleží do nejvyšší skupiny činovného.

Vláda republiky Československé nařízením ze dne 14. září 1928 číslo 163 přeřadila řadu míst do vyšší skupiny činovného. Jistě v uznání upraviti požitky státních zaměstnanců spravedlivě dle skutečných místních poměrů.

Toho dožadují se přirozeně i státní zaměstnanci v Jilemnici, zejména když mohou odůvodněně poukázati na větší drahotu životních potřeb než v celé řadě míst, jež vládním nařízením shora citovaným byla do vyšší skupiny činovného zařazena. Zvýšení činovného v Jilemnici týkalo by se celkem 111 státních zaměstnanců a náklad činil by částku Kč 68.388.-.

Vzhledem k těmto krajně nepříznivým podmínkám existenčním jsou zde dány podmínky pro přeřazení města Jilemnice ze skupiny C do B činovného státních zaměstnanců podle § 12 odst. 7. zákona číslo 103/1926.

Po stránce formální navrhujeme, aby iniciativní výbor přikázal tento návrh výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k brzkému ústavnímu projednání.

V Praze, dne 4. června 1929.

Chvojka, David, Pechmanová, Bergmann,

Buříval, Prášek, Netolický, dr. Franke, Langr, Mikuláš, Hrušovský, dr. Klapka, Lanc, Riedl, Vlček, Procházka, Špatný, Zeminová, dr. Patejdl, dr. Uhlíř, Sladký, Moudrý, Knejzlík, Červinka, Slavíček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP