Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2352.

Návrh poslanců Bradáče, dra Budaye, dra Dolanského, dra Kramáře, dra Luschky, Mlčocha, Stenzla, Windirsche a druhů

na vydání zákona o používání dovozních listů.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž usnésti

Zákon

ze dne ....................

o používání dovozních listů.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ustanovení čl. VI. zákona ze dne 22. června 1926, č. 109 Sb. z. a n., se mění a doplňuje v tom směru, že všech dovozních listů (č. 1. a 2.) může býti použito po uplynutí 3 měsíců po jich vydání též na bezcelný dovoz nebo placení celního úvěru, při kterémkoliv zboží, dováženém z celní ciziny a náležejícím do třídy I. až XIV. celního sazebníku, do 9 měsíců ode dne vydání.

§ 2.

Zákon tento nabývá účinnosti dne 1. července 1929.

Provedení jeho se ukládá ministru financí v dohodě s ministrem zemědělství a ministrem obchodu, průmyslu a živností.

Odůvodnění.

Zákonem ze dne 22. června 1926, číslo 109 Sb. z. a n. (o zemědělských clech), u čl. VI. byl zaveden systém dovozních listů na obilí tím způsobem, že majitel dovozního listu jest oprávněn dovézti beze cla během určité lhůty (9 měsíců) určité množství zboží, výslovně jmenovaného, v poměru odpovídajícím celní hodnotě dovozního listu. Tento bezcelný dovoz jest připuštěn u žitá, ovsa, pšenice, špaldy, luštěnin; kukuřice, rýže a prosa.

Vzájemný poměr mezi skupinou vývozní, obsahující zboží, na které se dovozní list vydává a do které náleží všechno uvedené zboží mimo kukuřice, rýže a prosa, a uvedenou skupinou do"vozní se značně změnil v posledních letech z toho důvodu, že vývoz uvedených zemědělských výrobků stoupá, kdežto dovoz klesá. Kromě toho mělo tu značný vliv podstatné snížení cla na kukuřici krmnou, původně z 18.- Kč na 6.- Kč za 100 kg a v posledním roce dokonce na 0.50 Kč, jakož i nově zavedená prakse poskytování celního úvěru.

Z těchto důvodů bylo používání dovozních listů značně omezeno, čímž bylo poškozováno nejen domácí zemědělství, ale i mlynářský průmysl, obchod a živnosti. Aby tyto škody byly odvráceny, navrhuje se, aby dovozních listů bylo dovoleno používati též na bezcelný dovoz všech jiných potravin a zboží uvedeného ve třídě I. až XIV. našeho celního tarifu.

Finanční zatížení pro stát tímto návrhem nevznikne.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výboru iniciativnímu, pak zemědělskému a rozpočtovému.

V Praze dne 13. června 1929.

Bradáč, dr. Buday, dr. Dolanský, dr. Kramář, dr. Luschka, Mlčoch, Stenzl, Windirsch,

Eckert, Hýbner, Jiráček, dr. Lukavský, Ježek, Zierhut, Böllmann, Stašek, Hlinka, Sivák, Staněk, dr. inž. Botto, Scharnagl, Zajíček, dr. Mičura.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP