Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2355.

Zpráva

výboru zahraničního a

výboru pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností

o vládním návrhu (tisk 2294),

jímž předkládá se Národnímu shromáždění Mezinárodní Ujednání o vývozu kostí, podepsané v Ženevě dne 11. července 1928 a o Protokolu Ujednání.

I.

Vládní návrh, jímž se předkládá Národnímu shromáždění Mezinárodní Ujednání o vývozu kostí, podepsané v Ženevě dne 11. července 1928 a Protokol Ujednání, vyplynul z mezinárodního jednání o odstranění dovozních a vývozních zákazů a omezení, které se konalo v Ženevě v říjnu a listopadu 1927 na podnět mezinárodní hospodářské konference z května téhož roku, kde řada států projevila ochotu upustiti bez dalšího od vývozních omezení, týkajících se zejména obchodu kostmi a klihovkou, stane-li se tak po vzájemné dohodě a ve spojitosti s úpravou vývozních cel, které některé státy používaly na místě povolovacího řízení v Československu platného. Na konferenci zástupců rady Společnosti národů, kterou svolal generální sekretář Společnosti národů do Ženevy v březnu 1928, dohodly se nejvíce interesované státy na určitých doporučeních a byla předložena jednotlivým vládám ke schválení. Jednání, ve kterém se pokračovalo koncert června 1928 a dne 11. července téhož roku bylo podepsáno Mezinárodní Ujednání o vývozu kostí, na jehož stručný obsah v tomto vládním návrhu si dovoluji upozorniti.

Smluvní strany dle tohoto ujednání se zejména zavázaly, že nepodrobí od 1. října 1929 vývoz surových neb odtučněných kostí, jakož i jejich odpadků, rohů, paznehtů a kopyt i jich odpadků a klihovky žádnému zákazu neb omezení v jakékoliv formě i pod jakýmkoliv názvem. Dále, že smluvní strany, které nemají toho času zavedeno žádné vývozní clo na jmenované výrobky anebo jichž vývozní cla na toto zboží nepřesahují sazbu 1.50 švýc. franku za 100 kg, zavazují se, že nezavedou anebo neponechají v platnosti od 1. října 1929 žádného vývozního cla, které by přesahovalo tuto sazbu 1.50 švýc. franku. Dále se smluvní strany zavazují, které mají toho času zavedení na toto zboží vývozní clo nad 3 švýc. franky, že je sníží od 1. října 1929 na sazbu nepřesahující 3 švýc. franky. Další ujednání jsou obsažena ve 12 článcích tohoto vládního návrhu, kterážto ustanovení a úmluvy z 8. listopadu a ustanovení protokolu o těchto článcích jakož i § b) protokolu k článku prvnímu budou se vztahovati k tomuto ujednání, pokud tomu dovolují závazky v něm obsažené a výrobky, o nichž pojednává. Pokud se týče provedení postupu stanoveného, jmenovitě v článku 8, nebude činěn rozdíl mezi různými ustanoveními jmenovaných článků tohoto ujednání.

Vzhledem k důležitosti a hospodářskému významu tohoto vládního návrhu zahraniční výbor navrhuje, aby Národní shromáždění republiky Československé dalo souhlas s Mezinárodním Ujednáním o vývozu kostí, podepsaným v Ženevě dne 11. července 1928, jakož i s jeho protokolem.

Národní shromáždění Československé republiky souhlasí s Mezinárodním Ujednáním o vývozu kostí, podepsaným v Ženevě dne 11. července 1928, jakož i s jeho Protokolem.

V Praze dne 13. června 1929.

Frant. Tomášek, v. r.,
A. J. Beneš, v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Výbor pro záležitosti průmyslu, obchodu a živností ve své schůzi dne 13. června 1929 projednal shora jmenovaný vládní návrh a usnesl se doporučiti jej poslanecké sněmovně ke schválení.

V Praze dne 13. června 1929.

Frant. Pechman, v. r.,
Dr. Zadina, v. r.,
předseda.
zpravodaj.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP