Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2362.

Návrh

poslanců H. Bergmanna, K. Moudrého a druhů

na přeřazení města Domažlic do skupiny míst B činovného státních zaměstnanců.

Podepsaní navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

"Vládě republiky Československé se ukládá, aby obec Domažlice přeřadila vzhledem k mimořádným poměrům drahotním do skupiny míst B činovného státních zaměstnanců podle § 12, odst. 7 zákona ze dne 24. června 1926, číslo 103 Sb. z. a n."

Odůvodnění.

Při provádění platového zákona ze dne 24. června 1926, čís. 103 Sb. z. a n., bylo město Domažlice zařaděno do skupiny míst C pro výměru činovného státního zaměstnanectva. Na základě § 12 cit. zákona byla pak vládním nařízením ze dne 14. září 1928, čís. 163 Sb. z. a n., řada míst povýšena do skupiny B činovného. Ačkoliv drahotní poměry v Domažlicích jsou do té míry nepříznivé, že plně odůvodňují zařazení města do vyšší skupiny B činovného, nebylo uvedeným vládním nařízením město Domažlice pojato mezi města ta, přes to, že se této výhody dostalo řadě míst s menším počtem obyvatel i kulturním významem při stejných drahotních poměrech. Jsou to na př. místa: Bukov, Čtyři Dvory, Horní Ves, Kukleny, Mšeno n. N., Novosedlice, Rochlice, Řetenice, Trnovany a j.

Domažlice tvoří uzel drah, jsou střediskem úřednickým a školským velkého kraje a mají velkou posádku vojenskou. Jest zde okresní úřad, okresní soud, berní správa a berní úřad, důchodková kontrola, poštovní, telegrafní a telefonní úřad, měřický úřad, státní reálné gymnasium, odborná škola hospodářská, státní škola pro lesní hajné, dvě měšťanské školy a dvě školy obecné, železniční dopravní úřad, odbor pro udržování dráhy a j. Trvale jsou zde v posádce hraničářský prapor 6, dělostřelecký oddíl 252 a škola pro záložní důstojníky dělostřelectva se stavem dohromady asi 90 gážistů a 1350 mužů.

Drahotní poměry byly v Domažlicích již před převratem nepříznivější než v jiných venkovských městech se stejným počtem obyvatel a proto byly Domažlice zařazeny do III. třídy aktivního přídavku, tedy do třídy vyšší než by podle počtu obyvatel bylo příslušelo.

Ceny životních potřeb a bytů značně stouply, ježto, nehledě k novým obecním dávkám v tomto roce zavedeným, následkem zvýšení vojenské posádky přibylo a po dokončení výstavby kasáren na podzim ještě přibude do města mnoho rodin gážistů, pro které se nedostává bytů, takže při vzrůstající sháňce po bytech ceny těchto se zvyšují na úroveň cen bytů ve velkých městech. Ceny životních potřeb, zvláště potravin a hospodářských plodin stouply v posledních létech následkem vývozu do větších měst průmyslových, do lázeňských míst a také následkem vývozu jejich do blízkých bavorských míst, zvláště však následkem velké spotřeby potravin v blízkých letních sídlech České Kubici, Babyloně, Smrčně, Výhledech a j., kterážto místa, jakož i město Domažlice a všechny obce na Chodsku vůbec jsou vyhledávány četnými letními hosty z Plzně, Prahy a j. a zkonsumují od jara do podzimu velký díl životních potřeb v kraji domažlickém vyrobených, takže se občas objevuje v Domažlicích jejich nedostatek a následkem toho ceny jejich pak dosahují výše cen, jaké jsou placeny ve velkých městech, ba někdy je i převyšují.

Svého času Úřednická Beseda byla nucena v zájmu svého členstva v dohodě s místní všeodborovou organisací dělnickou zakročiti u okresního úřadu, aby zřídil ze zástupců nepolitických organisací konsumentů poradní sbor, který by upozorňoval na zdražování životních potřeb úřady, aby zakročením těchto hospodářské tísni místních gážistů bylo ulehčeno. Jsou to mimořádné poměry, jejichž důsledky veřejné zaměstnanectvo těžce nese, poněvadž jest nesnesitelně hmotně zkracováno na skrovných svých požitcích platových.

Jsou proto podmínky pro mimořádné přeřazení města Domažlic do vyšší skupiny míst činovného dány.

Po stránce formální navrhujeme, aby iniciativní výbor přikázal tento návrh výborům sociálně-politickému a rozpočtovému k brzkému ústavnímu projednání.

V Praze dne 12. června 1929.

Bergmann, Moudrý,

dr. Franke, Knejzlík, Červinka, Buříval, dr. Patejdl, Špatný, Langr, Procházka, David, dr. Klapka, Riedl, Lanc, Sladký, Mikuláš, Hrušovský, Chvojka, Netolický, dr. Uhlíř, Prášek, Vlček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP