Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období.8. zasedání.


2370.

Návrh

poslanců Bradáče, dra Budaye, dra Dolanského, dra Kramáře, Mlčocha, dra Luschky, Stenzla, Windirsche a druhů

na poskytnutí pomoci postiženým živelními pohromami.

Živelní pohromy, které zvláště v posledních letech katastrofálně postihují četné kraje našeho státu, jsou každoročně podnětem ku podávání návrhů jednotlivými členy N. S. na pomoc postiženým.

Otázku tuto snažilo se již také vyřešiti Národní shromáždění zákony ze 4. července 1923, č. 149 Sb. z. a n., a ze dne 25. září 1924, č. 219 Sb. z. a n., dále zákony z 15. října 1925, č. 227 Sb. z. a n. a ze dne 14. července 1927, č. 118 Sb. z. a n., dle nichž měly býti opatřeny finanční prostředky, aby následky živelních pohrom byly zmírněny.

Živelní pohromy stíhají naše zemědělství s určitou pravidelností a velké škody a těžké hospodářské důsledky doléhají na zemědělce stále krutě.

Tak opětně letos docházejí zprávy z jednotlivých zemí republiky, z nichž jest zřejmo, že opětně celé kraje jsou způsobenými živelními pohromami ochuzovány a hospodářsky sráženy na řadu let.

Až dosud byly letos postiženy opětně již živelními pohromami okresy:

V Čechách: Benešov, Humpolec, Chotěboř, Jindřichův Hradec, Kamenice nad Lipou, Lomnice nad Popelkou, Německý Brod, Pelhřimov, Podbořany, Příbram, Vlašim.

Na Moravě: Dačice, Hodonín, Hustopeč, Jihlava, Jevíčko, Kojetín, Kroměříž, Kunštát, Litovel, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov, Moravská Třebová, Nový Jičín, Nové Město, Prostějov, Přerov, Rousinov, Tišnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Valašské Meziříčí, Velké Meziříčí, Znojmo.

Na Slovensku: Bánovce, Námestovo.

Uváží-li se, že při letošním počasí dají se očekávati ještě další pohromy a že některé okresy jsou již několikráte za sebou živelní pohromou postiženy, jest zřejmo, že musí býti přikročeno k účelnému a působivému řešení této otázky. Nelze totiž takové ohromné množství postižených poplatníků - zemědělců, kteří takto nezaviněně přicházejí buď zcela, nebo z velké části o ovoce své práce, ponechati bez dostatečné pomoci. Postižení ocitají se v situaci velice svízelné, neboť nejsou s to, aby plnili své povinnosti ať soukromoprávního, ať veřejnoprávního rázu.

Účelnou zbraní proti následkům živelních pohrom jest urychlené provádění ustanovení II. hlavy zákona ze dne 15. října 1925, č. 227 Sb. z. a n., o opatření k zamezení škod při živelních pohromách.

Vzhledem k výše uvedenému navrhují podepsaní:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá:

1. Aby nařídila vyšetření škod způsobených letošními živelními pohromami a to vždy neprodleně za účasti místních znalců;

2. aby postiženým poskytnuta byla dle platných norem zákonných co nejrychlejší pomoc a povoleny těmže úlevy daňové;

3. aby zákon ze dne 15. října 1925 č. 227 Sb. z. a n. o opatření k zamezení škod při živelních pohromách byl co nejrychleji prováděn.

Návrh tento budiž přikázán výboru iniciativnímu a pak zemědělskému.

V Praze, dne 19. června 1929.

Bradáč, dr. Buday, dr. Dolanský, dr. Kramář, Mlčoch, dr. Luschka, Stenzl, Windirsch,

dr. Zadina, Pelíšek, dr. Viškovský, Bečák, Křemen, Vomela, dr. Daněk, Kaňourek, Freising, Špaček, Kvasnička, Grebáč-Orlov, Staněk, Hlinka, Pekárek, Hýbner, Mašata, inž. dr. Botto, Světlík, Bayer, Scharnagl, Kunz, Hodina, Eckert.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP