Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1929.

II. volební období. 8. zasedání.


2401.

Návrh

poslanců Frant. Tomáška, J. Koudelky, inž. Jar. Nečase, Al. Kříže, J. Bečko a soudruhů

na poskytnutí pomoci obyvatelstvu, postiženému letošními živelními pohromami.

S tvrdou pravidelností dostavují se četné živelní pohromy na majetek a práci našeho obyvatelstva. Je to krupobití, přívaly vod, povodně a četné jiné rány, způsobující lidu našemu těžké škody. Tak letos postiženy byly živelními pohromami v Čechách okresy Hořovice, Ústí nad Orlicí, Humpolec, Benešov, Jindřichův Hradec, Chotěboř, Kamenice nad Lipou, Německý Brod, Pelhřimov, Podbořany, Vlašim a Příbram. Na Moravě pak Hamry nad Ostravicí, Frýdek, Místek, Dačice, Hodonín, Hustopeče, Jihlava, Jevíčko, Kojetín, Zášová, Horní Bečva, Mor. Budějovice, Mor. Krumlov, Nový Jičín, Nové Město, Prostějov, Přerov, Rousínov, Val. Meziříčí, Kyjev, Tišnov, Třebíč, Uh. Hradiště, Velké Meziříčí a Znojmo. Na Slovensku Bánovce a Námestovo.

Postižené obyvatelstvo trpí těžce těmito pohromami, proti nimž nenalézá ochrany. Zemědělská politika naší republiky nedovedla dosud učiniti ničeho v organisaci ochrany proti těmto risikům zemědělské práce. Administrativní pomoc státních orgánů je nedostatečná a poskytována způsobem nevyhovujícím a vyvolávajícím oprávněné protesty. Zhusta pomoc postiženým stává se záminkou k obchodnímu kořistění různých činitelů.

Poukazujeme zvláště na těžké důsledky letošní katastrofální zimy pro ovocnářství republiky. Veliké množství ovocných stromů zmrzlo. Zhusta jsou zničeny celé aleje a celé sady. Zvláště těžce postiženo je stromoví třešňové a višňové a ořechové. Kdysi krásné sady kácí se dnes na dříví a tento stav je zhoršován okolností, že není dostatek zaručené a spolehlivé sadby, neboť i školky mrazy velmi utrpěly.

Přívaly a povodněmi i letos napácháno bylo velmi mnoho škod. A je jisté, že další škody budou následovat. Tento stav věci vyžadoval již dříve intensivnější pokračování v úpravě vodních toků a zabezpečení pozemků a lidských příbytků a proto vyžadováno uskutečnění tak zv. vodohospodářských fondů k zajištění financování této velké akce. Bohužel, do dnes ani jeden z těchto fondů uskutečněn nebyl.

Podepsaní proto navrhují:

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby

1. nařídila přesné a včasné vyšetření škod, způsobených živelními pohromami všeho druhu a to za účasti zástupců jmenovitě drobných a středních zemědělců a postižených drobných lidí ostatních vrstev;

2. postiženým odepsány byly daně v přiměřené výši a poskytnuta přiměřená finanční pomoc ve všech případech, kde toho existenční poměry chudých lidí vyžadují, při čemž nebudiž trváno na tom, že nouzová pomoc má se poskytovati v prostředcích naturálních;

3. učiněna byla všechna opatření k rekonstrukci zimou zničených alejí a sadů ovocného stromoví, především obecních;

4. neprodleně předložila k ústavnímu projednání návrhy zákonů o vodohospodářských fondech, z nichž by byly financovány úpravy vodních toků, k zajištění pobřežních pozemků a budov před přívaly a povodněmi.

Návrh náš budiž přikázán výborům iniciativnímu a zemědělskému k podání zprávy v čase pokud možno nejkratším.

V Praze dne 24. června 1929.

Tomášek, Koudelka, inž. Nečas, Kříž, Bečko,

Tayerle, Karpíšková, Jaša, Hampl, dr. Meissner, dr. Winter, dr. Macek, Bechyně, Pik, Geršl, dr. Dérer, Brodecký, Stivín, Johanis, Chalupník, Remeš, Svoboda, Biňovec, V. Beneš.









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP