(4) Na služebních místech služební třídy I c) činí postupová lhůta pro dosažení náslužných přídavků čtyři roky.

(5) Zvýšení služného se provádí z moci úřední.

§ 16.

Vyloučení a odklad zvýšení služného.

Pokud se z tohoto zákona jinak nepodává, platí dosavadní předpisy o vyloučení neb odkladu postupu úředníků do vyšších požitků (postupu do vyšších stupňů platových, časového postupu) pro vyloučení, pokud se týče odklad zvýšení služného úředníků podle tohoto zákona.

§ 17.

Povýšení.

(1) Povýšení úředníka se stane propůjčením systemisovaného služebního místa vyšší platové stupnice téže služební třídy.

(2) Pro povýšení jsou rozhodny zvláštní způsobilost pro místo, jež se propůjčuje, schopnost, upotřebitelnost a důvěryhodnost.

(3) Vládním nařízením může býti určeno, zda a pokud se vyžaduje pro povýšení úspěšný výkon zvláštní odborné zkoušky. Připuštění ke zkoušce nesmí býti odepřeno, jsou-li splněny podmínky pro ně předepsané.

(4) Při povýšení náleží úředníku v nové platové stupnici služné rovnající se dosavadnímu služnému, není-li pak takového služného v nové platové stupnici, služné nejblíže vyšší.

(5) Doba započitatelná v dosavadním stupni služného (s dosavadním náslužným přídavkem) se započte pro zvýšení služného, je-li nové služné nižší než příští služné, kterého by úředník dosáhl, kdyby zůstal v dosavadní platové stupnici; doba započitatelná v nejvyšším stupni služného (s posledním náslužným přídavkem) se započte až do nejvyšší výměry tří roků, je-li nové služné stejné jako služné dosavadní.

(6) U úředníku na služebních místech služební třídy I c) se započte za předpokladů odstavce 5 při povýšení doba započitatelná v dosavadním stupni služného (s dosavadním náslužným přídavkem) až do nejvyšší výměry tří roků, doba započitatelná s posledním náslužným přídavkem šesté platové stupnice, až do nejvyšší výměry čtyř roků.

§ 18.

Přestup do vyšší služební třídy.

(1) Splnil-li úředník veškeré podmínky pro přijetí za čekatele na služební místo vyšší služební třídy a byl-li za takového čekatele přijat, podrží po čekatelskou dobu dosavadní služební plat s postupem v dosavadní platové stupnici, pokud je vyšší než příslušející adjutum; při ustanovení úředníkem obdrží služné příslušné platové stupnice podle pravidel, platných při povýšení (§ 17). Není-li v této platové stupnici služného, které by se rovnalo dosavadnímu jeho služnému nebo je převyšovalo, obdrží služné v této platové stupnici nejvyšší.

(2) Obdobně sluší postupovati při přestupu úředníka ze služební třídy I c) do služební třídy I b) nebo I a) a při přestupu úředníka ze služební třídy I b) do služební třídy I a).

§ 19.

Kvalifikace.

(1) Ustanovení služební pragmatiky o kvalifikaci zůstávají v platnosti se změnou, že běžné kvalifikační tabulky sluší vésti o úřednických čekatelích a o úřednících ustanovených na služebních místech I. služební třídy v platové stupnici čtvrté až šesté, na služebních místech II. a III. služební třídy v platové stupnici páté až sedmé a na služebních místech IV. služební třídy v platové stupnici šesté a sedmé a že lze podati stížnost ve smyslu § 20, odst. 3, služební pragmatiky i při celkovém posudku "dobrém".

(2) Určiti kvalifikaci úředníků u zastupitelských úřadů v oboru ministerstva zahraničních věcí přísluší kvalifikační komisi zřízené u tohoto ministerstva.

§ 20.

Služební pořadí.

(1) Ustanovení služební pragmatiky o služebním pořadí platí se změnou, že se služební pořadí úředníků určuje délkou služební doby ztrávené ve vlastnosti definitivně ustanoveného úředníka v téže služební třídě na služebních místech téže platové stupnice, služební pořadí čekatelů délkou čekatelské doby v téže úřednické kategorii téhož oboru státní správy. Přestoupil-li úředník ze služební třídy I c) do služební třídy I b) nebo I a) nebo ze služební třídy I b) do služební třídy I a), jest pro určení pořadí rozhodnou pouze služební doba ztrávená po přestupu.

(2) K době, která není započitatelna pro zvýšení služného (adjuta), se nepřihlíží.

§ 21.

Úřední tituly.

(1) Vládní nařízení určí úřední tituly úředníků podle služebních míst se zřetelem na úřednickou kategorii a služební třídu.

(2) Tyto tituly nastoupí na místo dosavadních úředních titulů.

(3) Úředník jest oprávněn a ve služebním styku povinen užívati úředního titulu spojeného se služebním místem jemu propůjčeným a má nárok na to, aby byl služebně tímto titulem jmenován. Až do nové úpravy úředních titulů podrží úředník svůj dosavadní úřední titul.

(4) Úředníci ve výslužbě mohou při všech oficielních příležitostech a ve všech podáních dále užívati úředního titulu, který jim příslušel při jejich přeložení do výslužby, musí však ke svému úřednímu titulu připojiti poznámku označující poměr ve výslužbě.

§ 22.

Služební stejnokroj.

Vládním nařízením budou vydány předpisy o služebním stejnokroji a jeho užívání.

§ 23.

Dovolená.

Ustanovení § 42, odst. 3, služební pragmatiky o dovolené se mění a doplňují takto:

"Nejmenší míra dovolené se určuje:

pro úřednické čekatele dvěma týdny,

pro úředníky na služebních místech sedmé platové stupnice až včetně do druhého náslužného přídavku a na služebních místech šesté platové stupnice až včetně do stupně služného d) třemi týdny,

pro ostatní úředníky na služebních místech sedmé a šesté platové stupnice a pro úředníky na služebních místech páté a čtvrté platové stupnice čtyřmi týdny,

pro úředníky na služebních místech třetí platové stupnice pěti týdny,

pro úředníky na služebních místech druhé a prvé platové stupnice a na místech mimo platové stupnice šesti týdny."

DÍL II.

Zřízenci.

§ 24.

Systemisace služebních míst.

(1) Služební místa zřízenecká se systemisují podle svého významu a se zřetelem na způsob služby v rámci stanovené normální potřeby sil ve třech platových stupnicích.

(2) Systemisace služebních míst se provede podle osobních stavů odděleně pro každou jednotlivou zřízeneckou kategorii a vyžaduje schválení vlády.

(3) Ustanovení § 6 platí obdobně.

§ 25.

Zřízenečtí čekatelé.

(1) Zřízeneckým čekatelem může býti ustanoven jen, kdo splnil všeobecné zákonné podmínky předepsané pro ustanovení zřízencem a případné zvláštní podmínky stanovené vládním nařízením pro ustanovení čekatelem v příslušné zřízenecké kategorii a služebním oboru a vykazuje dva roky jiné nepřetržité státní služby jako plně zaměstnaná síla.

(2) Ustanovení čekatele je přípustno jen, je-li v osobním stavu v příslušné zřízenecké kategorii volné systemisované služební místo zřízenecké. Každý čekatel váže jedno systemisované služební místo.

(3) Zřízencem může býti s výjimkou uvedenou v odstavci 5 ustanoven pouze ten, kdo v témž oboru státní správy skutečně ztrávil stanovenou čekatelskou dobu ve zřízenecké kategorii, ve které má býti ustanoven.

(4) Pro čekatele na zřízenecká služební místa se stanoví čekatelská doba v I. platové stupnici čtyřmi roky, v II. a III. platové stupnici pěti roky.

(5) Ustanovení o zkrácení a prominutí čekatelské doby platná podle § 7, odst. 6, pro úředníky platí obdobně pro zřízence.

(6) Ustanovení tohoto zákona o zřízencích platí, pokud se jinak nestanoví, i pro zřízenecké čekatele.

(7) Čekatelský plat se určí vládním nařízením.

(8) Ustanovení § 9 platí obdobně.

§ 26.

Služební plat zřízenecký.

Služební plat zřízenecký se skládá ze služného, činovného a výchovného.

§ 27.

Služné.

Služné zřízenců se stanoví v ročních částkách takto:

 

Platová stupnice

 Stupeň služného

I.

II.

III.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

6.300

7.200

8.100

9.000

9.900

10.800

11.700

12.600

13.500

14.400

6.300

7.056

7.800

8.556

9.300

10.056

10.800

11.556

12.300

13.056

6.300

6.900

7.500

8.100

8.700

9.300

9.900

10.500

11.100

11.700

§ 28.

Činovné.

(1) Činovné se vyměří podle skupin míst A, B, C, D (§ 12) a stanoví se v ročních částkách takto:

ve skupině míst A Kč 3.000

ve skupině míst B Kč 2.556

ve skupině míst C Kč 2.100

ve skupině míst D Kč 1.656

(2) Ustanovení § 12, odst. 8, platí obdobně.

§ 29.

Výchovné.

Výchovné činí při jednom nezaopatřeném dítěti (§ 144) 1.200 Kč, při více nezaopatřených dětech 2.100 Kč ročně.

§ 30.

Prvé neb opětné ustanovení zřízencem.

Pokud se z tohoto zákona jinak nepodává, obdrží zřízenec při prvém neb opětném ustanovení počáteční služné příslušné platové stupnice.

§ 31.

Zvýšení služného. Vyloučení a odklad zvýšení služného.

(1) Služné se zvyšuje postupem do vyšších stupňů. Zvýšení služného nastává, jakmile zřízenec dovršil tři roky započitatelné služební doby se služným bezprostředně předcházejícího stupně téže platové stupnice.

(2) Zvýšení služného se provádí z moci úřední.

(3) Předpisy o vyloučení a o odkladu zvýšení služného platné pro úředníky (§ 16) platí stejně pro zřízence.

§ 32.

Povýšení.

Ustanovení § 17, odst. 1 až 5, platí obdobně.

§ 33.

Úřední tituly.

Se služebními místy systemisovanými v I. a II. platové stupnici je spojen úřední titul "podúředník", v III. platové stupnici úřední titul "zřízenec". Vládním nařízením mohou býti pro jednotlivé služební obory stanoveny zvláštní služební tituly; až do jiné úpravy zůstávají v platnosti služební tituly stanovené dosavadními předpisy.

§ 34.

Kvalifikace.

Zřízenci podléhají běžné kvalifikaci. Podrobnosti se určí vládním nařízením podle obdoby předpisů o kvalifikaci úředníků (§ 19).

§ 35.

Dovolená.

Ustanovení § 174, odst. 3, služební pragmatiky o dovolené se mění takto:

"Nejmenší míra dovolené se určuje:

pro zřízence na služebních místech III. platové stupnice se služným

1. až 4. stupně osmi dny,

5. stupně deseti dny,

6. nebo vyššího stupně čtrnácti dny;

pro podúředníky na služebních místech II. platové stupnice se služným

1. až 3. stupně osmi dny,

4. stupně deseti dny,

5. stupně čtrnácti dny,

6. nebo vyššího stupně osmnácti dny;

pro podúředníky na služebních místech I. platové stupnice se služným

1. nebo 2. stupně osmi dny,

3. stupně deseti dny,

4. stupně čtrnácti dny,

5. stupně osmnácti dny,

6. nebo vyššího stupně jedenadvaceti dny."

Část druhá.

DÍL I.

Soudci.

§ 36.

Systemisace služebních míst.

(1) Služební místa soudcovská se roztřiďují s hlediska tohoto zákona ve dvě skupiny. Do prvé skupiny patří místa, s nimiž jest spojen výkon zvláštní soudcovské funkce, do druhé skupiny ostatní místa.

(2) Služební místa soudcovská se systemisují v rámci stanovené normální potřeby sil odděleně podle těchto skupin, a v prvé skupině mimo to odděleně podle funkcí uvedených ve stupnicích funkčního služného (§ 40, odst. 4).

(3) Služební místa prvního předsedy nejvyššího soudu a prvního předsedy nejvyššího správního soudu se systemisují mimo skupiny.

(4) Kromě služebních míst soudcovských se systemisuje potřebný počet služebních míst soudcovských čekatelů.

(5) Systemisace vyžaduje schválení vlády.

(6) Ustanovení § 6 platí obdobně.

§ 37.

Ustanovení čekatele. Čekatelská doba.

(1) Ustanovení čekatele v přípravné službě soudcovské jest přípustno jen na volné systemisované služební místo soudce nebo soudcovského čekatele.

(2) Čekatel nemůže býti s výjimkou uvedenou v odstavci 3 jmenován soudcem před uplynutím tříleté přípravné služby soudcovské.

(3) Ze zvláště závažných služebních důvodů může vláda k souhlasnému návrhu ministerstva spravedlnosti a ministerstva financí povoliti zkrácení čekatelské doby až na dva roky.

(4) Ustanovení tohoto zákona o soudcích platí, pokud se jinak nestanoví, i pro soudcovské čekatele.

§ 38.

Služební plat čekatelský.

(1) Čekateli náleží jako služební plat adjutum a výchovné (§ 42).

(2) Adjutum se stanoví podle skupin míst A, B, C, D (§ 12) a činí ve skupině míst A až včetně do 18 měsíců započitatelné přípravné služby soudcovské 15.600 Kč, po této době 17.400 Kč ročně; ve skupině míst B činí adjutum částku o 4%, ve skupině míst C částku o 8% a ve skupině míst D částku o 12% menší.

(3) Ustanovení § 12, odst. 8, platí obdobně.

(4) Vykoná-li čekatel do 4 měsíců po dovršení tříleté přípravné služby soudcovské s úspěchem soudcovskou zkoušku, obdrží od prvního dne měsíce následujícího po dovršení tříleté započitatelné přípravné služby jako adjutum počáteční služební plat soudce.

(5) Ustanovení § 45 platí i pro zvýšení adjuta.

§ 39.

Služební plat soudcovský.

Služební plat soudcovský se skládá ze služného, činovného a výchovného.

§ 40.

Služné.

(1) Služné prvního předsedy nejvyššího soudu a prvního předsedy nejvyššího správního soudu činí 100.000 Kč ročně.

(2) Služné ostatních soudců tvoří základní služné a případně funkční služné.

(3) Základní služné se stanoví v ročních částkách takto:

1. stupeň Kč 15.300

2. stupeň Kč 17.100

3. stupeň Kč 18.900

4. stupeň Kč 20.700

5. stupeň Kč 23.400

6. stupeň Kč 26.100

7. stupeň Kč 28.800

8. stupeň Kč 31.500

9. stupeň Kč 34.200

10. stupeň Kč 36.900

(4) Soudcům na služebních místech systemisovaných v prvé skupině (§ 36) přísluší kromě základního služného ještě funkční služné, které se stanoví v ročních částkách takto:

Stupnice funkčního služného

  

Systemisovaná místa

  

Stupeň

a

b

c

d

I.

  

Druhý předseda nejvyššího soudu, druhý předseda nejvyššího správního soudu, předsedové sborových soudů druhé stolice

  

45.000

_

_

_

II.

  

Předsedové senátu nejvyššího soudu, předsedové senátu nejvyššího správního soudu

  

39.000

42.000

_

_

III.

  

Radové nejvyššího soudu, radové nejvyššího správního soudu, náměstkové předsedů sborových soudů druhé stolice, předsedové sborových soudů prvé stolice v sídle sborových soudů druhé stolice, vyjímajíc obchodní soud v Praze, dále v Báňské Bystřici, Hradci Králové, Chebu, Liberci, Litoměřicích, Mor. Ostravě, Mostě, Nitře, Olomouci, Opavě, Plzni a Užhorodě

  

24.000

27.000

30.000

_

IV.

 

Předsedové ostatních sborových soudů prvé stolice

  

15.000

16.200

17.700

19.200

V.

 

Radové vrchního zemského soudu (tabulární soudci) u sborových soudů druhé stolice (§ 41 org. zákona č. 217/1896 ř. z.) a náměstkové předsedů sborových soudů prvé stolice uvedených ve III. stupnici

 

10.200

11.400

12.600

13.800

VI.

  

Radové u sborových soudů prvé stolice (§ 30 org. zákona č. 217/1896 ř. z.), přednostové soudu u okresních soudů s více než 4 soudcovskými odděleními

  

3.900

5.100

6.300

_

VII.

  

Přednostové soudu u okresních soudů včetně do 4 soudcovských oddělení, okresní soudcové (dříve radní sekretáři) ve smyslu org. zákona č. 217/1896 ř. z. a samosoudcové u okresních soudů mimo sídlo sborových soudů I. stolice

  

2.400

_

_

_

(5) Radům nejvyššího soudu a radům nejvyššího správního soudu přísluší po třech započitatelných rocích ztrávených s funkčním služným stupně c) zvýšení funkčního služného o 3000 Kč ročně a po třech započitatelných rocích ztrávených s takto zvýšeným funkčním služným další zvýšení funkčního služného o 3000 Kč ročně.

(6) Přednostům soudu u okresních soudů s více než osmi soudcovskými odděleními a radům u sborových soudů I. stolice, kteří byli pověřeni správou okresního soudu v sídle sborového soudu I. stolice, má-li tento okresní soud, více než osm soudcovských oddělení, přísluší po dobu výkonu této funkce služební přídavek 3600 Kč ročně. Příslušel-li tento přídavek nepřetržitě celkem aspoň po tři roky, stává se součástí pensijní základny, jinak jest k jeho započtení do pensijní základny zapotřebí souhlasu ministerstva financí. Toto zvýšení pensijní základny odpadá dosažením služebního místa systemisovaného ve vyšší stupnici funkčního služného.

(7) Vedoucím silám sekretariátu nejvyššího soudu a nejvyššího správního soudu přísluší funkční služné V., ostatním silám sekretariátu nejvyššího soudu a nejvyššího správního soudu funkční služné VII. stupnice; vedoucím pomocným silám ustanoveným u sborového soudu druhé stolice přísluší funkční služné VII. stupnice.

§ 41.

Činovné.

(1) Činovné se vyměří podle skupin míst A, B, C, D (§ 12) a stanoví se v ročních částkách takto:

 

U soudců

Ve skupině míst

A

B

C

D

S funkčním služným I. a II. stupnice

15.000

S funkčním služným III. stupnice

S funkčním služným IV. a V. stupnice

S funkčním služným VI. stupnice

S funkčním služným VII. stupnice a u soudců bez funkčního služného

9000

7200

6000

5100

7656

6120

5100

4344

6300

5040

4200

3576

4956

3960

3300

2808

(2) Ustanovení § 12, odst. 8, platí obdobně.

(3) Soudcům na služebních místech mimo skupiny činovné nenáleží.

§ 42.

Výchovné.

Výchovné činí při jednom nezaopatřeném dítěti (§ 144) 1800 Kč, při více nezaopatřených dětech 3000 Kč ročně.

§ 43.

Prvé neb opětné ustanovení soudcem.

(1) Pokud se z tohoto zákona jinak nepodává, obdrží soudce při prvém neb opětném ustanovení počáteční služné.

(2) Čekatelům, kteří vykonali před uplynutím započitatelné služební doby čtyř roků soudcovskou zkoušku, započte se doba přesahující tři roky započitatelné služební doby pro zvýšení základního služného, bylo-li jim do pěti roků započitatelné služební doby propůjčeno soudcovské služební místo. Po této době se provede toto započtení jen tenkráte, došlo-li k jejich pozdějšímu jmenování z jiného důvodu než pro méně uspokojivou kvalifikaci nebo proto, že se o jmenování soudcem vůbec neucházeli nebo ucházeli jen s vyloučením určitých služebních míst. Období která nejsou započitatelna pro zvýšení služného (adjuta), zůstanou pro započtení nepovšimnuta.

§ 44.

Zvýšení služného.

(1) Služné se zvyšuje postupem do vyšších stupňů. Zvýšení služného nastává, jakmile soudce dovršil tři roky započitatelné služební doby se služným bezprostředně předcházejícího stupně téže stupnice služného (základního, funkčního služného).

(2) Zvýšení služného se provádí z moci úřední.

§ 45.

Vyloučení a odklad zvýšení služného.

Pokud se z tohoto zákona jinak nepodává, platí dosavadní předpisy o vyloučení neb odkladu postupu soudců do vyšších požitků (postupu do vyšších stupňů platových, časového postupu) pro vyloučení, pokud se týče odklad zvýšení služného soudců podle tohoto zákona.

§ 46.

Povýšení.

(1) Povýšení soudce na služebním místě systemisovaném v druhé skupině se stane propůjčením služebního místa prvé skupiny, povýšení soudce na služebním místě systemisovaném v prvé skupině propůjčením služebního místa systemisovaného ve výši stupnici funkčního služného; při tom obdrží soudce počáteční služné příslušné stupnice funkčního služného.

(2) Ustanovení § 17, odst. 2 a 3, platí obdobně.

§ 47.

Kvalifikace.

Ustanovení o kvalifikaci soudců zůstávají, v platnosti se změnou, že běžné kvalifikační tabulky sluší vésti o soudcovských čekatelích, o všech soudcích na služebních místech systemisovaných ve druhé skupině a o soudcích ustanovených na služebních místech systemisovaných v prvé skupině v VII. a VI. stupnici funkčního služného a že lze podati stížnost ve smyslu § 20, odst. 3, služební pragmatiky i při celkovém posudku "dobrém".


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP