Ženijnictví a železnice.

Ženijní výstroj - zvláště mostní, železniční, minová a strojní byla doplňována a zdokonalována. Bylo zkoušeno zlepšení opevňovacích systémů, studována trhací technika a zlepšení příslušných pomůcek. Zkoušeny nové způsoby maskování, zdokonalovány válečné mostní soupravy a studováno zvýšení jejich únosnosti. Vyzkoušeny a do výstroje zavedeny nové montovací pomůcky mostů, pokračováno v normalisaci materiálu hlavně úzkorozchodných drah, studována, zkoušena motorisace techn. výstroje jednotek železničního pluku a mostního praporu, dokončuje se stavba hlídkové lodi.

železniční pluk jako asistenční práci provedl stavbu železničního mostu pro státní dráhy u Týniště n. Orl. na trati Choceň - Meziměstí, mostní prapor pro zemský úřad bratislavský silniční most přes Bodrog u Vajan a pro státní dráhy most pro úzkorozchodnou dráhu přes Váh u Komárna k regulačním pracem. Pokračováno bylo též ve výstavbě vojenských vleček do vojenských skladů a další vojenské vlečky projektovány.

Telegraf a telefon.

Pokračuje se v doplňování spojovacího materiálu a v obměně materiálu starého, který mnohaletým užíváním se stal nepotřebným. Je prakticky zkoušena zkušební dodávka loni vyřešeného telefonního kabelu nové konstrukce. Větší množství tohoto telefonního kabelu po ukončení praktických zkoušek objednáno. Rovněž budou objednány nové vyřešené pohonné zdroje pro radiotelegrafní stanice a dále proudové zdroje pro nabíjení akumulátorů. Po delších zkouškách vyřešena byla doprava spojovacího materiálu u jezdectva a budou opatřena speciální nosítka á nosné bedny. Bylo objednáno větší množství alkalických akumulátorů, které po několikaletých zkouškách byly zavedeny do výzbroje místo akumulátorů olověných. Je pracováno na další výrobě radiotelegrafních a optických signálních přístrojů, jakož i na zlepšení typů dosud zavedených. V nových vojenských objektech bylo vybudováno moderní telefonní zařízení. Nové telefonní ústředny dodány byly též do budov starších, kde jich dosud nebylo, nebo kde dosavadní telefonní zařízení pro úplné opotřebování již nevyhovovalo. Stálé radiotelegrafní stanice jsou upravovány a z části opatřovány novými zařízeními, aby všestranně vyhovovaly požadavkům kladeným na moderní radiotelegrafii. V roce 1932 bude pokračováno ve vylíčené činnosti.

Automobilní vojsko.

Vedle běžného výcviku zpracovalo výsledek klasifikace motorových vozidel a provedlo soupis motorových vozidel. Pokud pokračující úprava a výstavba nových objektů v Přelouči pro automobilní zbrojovku to připouští, provedlo přestěhování některých částí tohoto útvaru do Přelouče. Vyzkoušen byl navržený typ armádního kola. Vyřešena otázka improvisace zdravotnických automobilů a řeší se otázka motorisace polních pekáren.

Stavebnictvo.

Stavební činnost vojenské správy omezuje se v roce 1931 většinou jen na pokračování ve stavbách již v dřívějších letech započatých. Tak pracovalo se v 35 posádkách. Nově se započaly stavby v Berouně, ve Spišské Nové Vsi, v Šumperku, v Hostouni, v Jičíně a v Rokycanech, dále stavby obytných domů pro vojenské gážisty v Jelšavě a pravděpodobně započne se i se stavbou obytných domů v Trnavě a v Trutnově. Jinak vojenská stavební správa věnovala se normálnímu udržování vojenských nebo vojenskou správou užívaných objektů. Větších prací a tudíž i nákladů bylo zapotřebí v Josefově, v Levoči, v Olomouci, v Terezíně a v Praze. V roce 1932 musí se v prvé řadě dokončiti stavby rozestavené. Teprve podle prostředků bude možno přikročiti k výstavbě dalších objektů. Jde hlavně o skladiště, kterých je zapotřebí k správnému hospodaření, nemá-li vojenská správa utrpěti značné škody nedostatečným uschováním materiálu. Bude také snad možno zahájiti konečně stavbu Masarykovy vojenské nemocnice v Praze, kterou nebylo možno zahájiti v roce 1931 pro nevyřešené otázky finanční.

Vozatajstvo.

Jako každoročně provádí se intensivně výcvik a školení důstojníků, rotmistrů a mužstva. V letošních závěrečných cvičeních budou vyzkoušena nová jezdecká sedla a nové káry pro dopravu radiostanic, které vozatajstvo podle požadavků jezdectva a telegrafního vojska konstruovalo. Vybavení armády vozatajským a jezdeckým materiálem bylo prováděno podle výzbrojního programu. Ovšem bylo ještě nutno z nedostatku finančních prostředků použíti materiálu staršího, dnešní potřebě již plně nevyhovujícího; to se týká obzvláště výstroje jezdecké. Tyto nedostatky se však postupně a podle možnosti odstraňují. Bylo pracováno na nových služebních předpisech, dále byly revidovány a doplňovány předpisy již vydané.

V roce 1932 bude definitivně rozhodnuto o novém sedle pro jezdectvo a o káře pro telegrafní vojsko podle výsledků prováděných zkoušek. Bude dále pracováno na normalisaci a typisaci vozatajské a jezdecké výzbroje a na příslušných služebních předpisech.

V oboru dělostřelecko-zbrojním

se v roce 1931 pokračovalo v přípravách k reorganisaci dělostřelectva a zbrojní služby. Připravují se některé dislokační změny pro chatrnost barákových staveb. Na přepracování služebních předpisů a vydávání nových předpisů se dále pokračuje. V projednávání jest otázka stálých dělostřeleckých střelnic na Moravě a východním Slovensku. Na střelnici v Plaveckém Podhradie vyměřuje dělostřelecká měřičská rota fotogrammetricky cílový prostor pro vlastní potřebu než bude provedeno nové mapování. Pro dělostřelecké zpravodajské útvary byly vhodně vyřešeny některé pozorovací a zaměřovací přístroje. Pro velitele baterií dělostřelectva proti letadlům zřízena byla střelecká škola, která prováděla teoretické školení frekventantů. Praktický výcvik konán na střelnici v Jugoslavii. Dalšího zdokonalení výcviku ve střelbě proti letadlům dosaženo bylo zavedením střelby s redukovanou náplní na vlečný cíl. Tímto způsobem střelby umožňuje se zdokonaliti výcvik na území republiky.

Ve všeobecné snaze udržeti obranu proti letadlům na výši, sleduje se pozorně její vývoj za hranicemi. Z podnětu vojenské správy byl ustaven poradní sbor obrany obyvatelstva. Úkolem jeho jest propagace a organisace obrany obyvatelstva proti leteckým útokům za dobrovolné účasti spolků. Organisační komise ústředního výboru vypracovala v dohodě s MNO. organisační a jednací řád, směrnice pro zakládání místních výborů, které by byly zřízeny trvale ve větších místech republiky. Tato spolupráce s občanstvem je se strany vojenské správy podepřena přednáškami a promítáním diapositivů nebo filmu. Počátek byl učiněn při velkých protiletadlových cvičeních v roce 1930 a jest snahou, aby tato spolupráce našla pochopení u nejširších vrstev obyvatelstva.

Osvětová a výchovná činnost v armádě.

Kulturní činnost v armádě v uplynulém roce pokračovala úspěšně a doznala dalšího zdokonalení. Tato práce ve vojsku má již své pevné tradice a její výsledky jsou velmi čestné.

1. Lidovýchovná činnost.

Potěšitelným zjevem je, že loňského roku poprvé od převratu počet negramotných vojáků klesl a sice hned o 800. Nastoupilo jich jen 3.650. Procento negramotných ze 6.28 se snížilo na 5.18. Jeví se zde již působení československých škol. Negramotní byli vyučováni ve 292 kursech, většinou důstojníky. Číst, psát a počítat se z nich naučilo 75%. Ostatní jako duševně úchylní nevykázali prospěchu, nebo byli pro tělesné nebo duševní vady předčasně z vojenské služby propuštěni, nebo nemohli kurs pro nemoc dokončiti. Mimořádná péče byla věnována zdokonalování vojáků pro civilní povolání. Vzhledem k tomu, že vojáci projevili větší zájem o sebevzdělání než obvykle, byl uspořádán letos daleko větší počet kursů zemědělských a živnostensko-průmyslových, než předešlá léta. Tak vojenských zemědělských kursů bylo v různých posádkách uspořádáno celkem 51 s 3000 vyučovacími hodinami (loni 36 kursů). Tyto kursy navštěvovalo přes 2.000 vojáků většinou zemědělců a budoucích živnostníků všech národností, živnostensko-průmyslových kursů bylo uspořádáno v různých posádkách 28 s 1382 vyučovacími hodinami. Navštěvovalo je 847 vojáků. Pro civilní povolání byli také připravováni délesloužící poddůstojníci. Ve 158 zvláštních kursech bylo jich vyučováno 3.491. Kursy jsou tříleté a mají za úkol rozšířiti všeobecné vzdělání délesloužících poddůstojníků. Mimo tyto kursy pořádá většina vojenských zátiší řadu různých drobných kursů, které vojáci navštěvují ve volném čase dobrovolně. Jsou to na př. kursy jazykové, pravopisu, psaní na stroji, fotografování, atd., podle toho, jaká je kde možnost.

2. Vojenská zátiší.

O ušlechtilou zábavu jakož i o sebevzdělání vojáků pečují vojenská zátiší, která mají neocenitelný význam také pro kázeň. Jejich vybavení se stále zlepšuje. Většina jich jest již tak dobře vybavena, že poskytují vojákovi opravdu příjemné prostředí, kde nalezne vše, čeho ke svému kulturnímu životu potřebuje. Vojenská zátiší tak chrání mladé vojáky od špatné společnosti a od špatného prostředí, do něhož dříve upadali ve volném čase, nemajíce jiné možnosti se ušlechtile pobavit. Činnost vojenských zátiší se také již ustálila; takže statistika vyjadřující jejich činnost jest přibližně stejná jako léta minulá. Knihovny voj. zátiší mají již skoro půl milionu svazků dobré četby. Podle statistik přečtou za rok vojáci na milion knihy V zátiších se ročně pořádá tisíce přednášek, koncertů, kinopředstavení, sportovních utkání, sta divadelních představení, večírků, besed, exkursí, vycházek. V čítárnách je vyloženo denně na půl šesta tisíce časopisů. V zátiších funguje také přes 200 radiofonických přijímacích stanic, které mají své stálé četné posluchačstvo. Vojáci ve volné chvíli se sdružují v kroužky pěvecké, hudební, šachové a různé sportovní, takže se mohou věnovati a zdokonalovati ve svých ušlechtilých zálibách.

Nejlépe osvětlí rozsáhlost a všestrannost kulturní činnosti voj. zátiší to, že se na ni věnuje na 8 mil. Kč ročně. Tyto peníze nejsou však hrazeny ze státního rozpočtu, nýbrž jsou většinou získány ve vlastních podnicích voj. zátiší. Po kulturní stránce je o našeho vojáka postaráno tedy dobře a snahou vojenské správy bude tuto péči v příštích letech ještě zdokonaliti.

Lidovýchovná činnost v našich kasárnách již dnes je na vysokém stupni a je právem oceňována nejen u nás, ale i za hranicemi.

Vojenský zeměpisný ústav.

Vojenský zeměpisný ústav pokračuje v opravě topografického a kartografického materiálu převzatého z Rakousko-Uherska a věnuje se úkolům zvláštním, které vyžaduje potřeba vojenské správy. Nedostatky našeho zastaralého kartografického materiálu, převzatého z Rakousko-Uherska, se stále více pociťují a to nejen po stránce vojenské, ale i po stránce technické. Tento poznatek byl vysloven jak v geodetickém komitétu Národní rady badatelské, tak i ve schůzích čs. geografů v Brně. Otázka úpravy nových map a systematického nového měření buďto celé republiky anebo alespoň v částech voj. nejdůležitějších jest předmětem úvah.

1. Odbor astronomicko-geodetický pokračuje v rozsáhlých triangulace nich pracích, započatých v roce 1930 jižně od Kremnice až k hranici na celkové ploše asi 7.000 km2. Zároveň se vykonávají astronomické práce na trigonometrických bodech I. řádu. Menší triangulační práce se provádějí na dělostřelecké střelnici u Košic. Na trati Výloh - Halmi provedena přesná nivelace v délce 23.6 km.

Pro rok 1932 jest zamýšleno pokračovati v triangulačních a astronomických pracích v prostoru jižně Kremnice. Dále bude provedena rekognoskace dělostřelecké střelnice u Humenného i okolí v celkové ploše asi 1000 km2.

2. Topografický odbor provádí nové měření 1 : 20.000 v okolí Hor. Štubni a Kremnice, reambulaci plánů 1 : 25.000 a revisi mapy speciální v okolí Olomouce, Prostějova, pak v oblasti Užhorod, Mukačevo a revisi speciální mapy u Krnova. Fotogrammetrické práce pozemní se konají v území Zvoleň - Báň. Bystřice, letecká fotogrammetrie podél Hronu od Báňské Bystřice k ústí, jako příprava topografických prací let příštích. V roce 1932 bude se pokračovati v reambulaci 1 : 25.000 a revisi speciální mapy v oblasti Mukačevo - Berehovo, v jihozápadní pohraniční části Slovenska, v severních Čechách a v severní Moravě.

3. Kartografický odbor soustředil své hlavní úsilí na úpravu speciální mapy (oprava názvosloví, situace a terénu). Z 189 listů speciální mapy celé republiky opraveno dosud 115, k nimž přibude během roku dalších 14 listů. V barevném provedení (zelené lesy) vydáno dosud 85 listů, k nimž přibude během roku dalších 20 listů. V roce 1931 budou dále vydány 2 listy map generálních a 2 listy letecké mapy normální v měřítku 1.200.0000.

4. Reprodukční odbor pracuje mimo jiné na Hospodářsko-statistickém atlasu RČS. (v roce 1931 dokončil 13 dalších listů) a na šestidílné mapě školní Střední Evropy. V roce 1930 zhotovil přes 41/3 milionů tisků.

5. Popisný odbor pokračuje v rekogničních pracích ve východní části Slovenska a v přilehlé části Podkarpatské Rusi. Dosud zpracováno asi 55% plochy státního území. Za rok 1930 bylo prodáno výrobků v hodnotě 2,221.319.70 Kč, příjem byl 1,950.664.20 Kč, počet vyřízených objednávek 6.859. Za I. pololetí 1931 bylo vyřízeno 3.653 objednávek tedy více o 192, než za stejný čas roku předešlého. - Prodej za první pololetí činí Kč 1,047.448.20.

Památník Osvobození.

V něm jsou sloučeny: býv. Památník Odboje, Vojenský archiv RČS, a museum a archiv Domácího odboje. Má 3 oddělení: 1. oddělení archivní - politické, 2. oddělení archivní - vojenské, a 3. oddělení, v němž jsou 3 skupiny a to: Museum čs. legií a vojenské historické sbírky v Invalidovně, dále fotoskupina a historická skupina hlavního štábu.

Archivní oddělení politické získalo různé nové přírůstky archivního materiálu, zejména zbytek archivu České kolonie v Paříži z let válečných. V oddělení bylo přehlédnuto a dokončeno podrobné uspořádání některých archivních fondů z býv. Archivu Národního Osvobození, zejména části archivu české kolonie pařížské a Archivu Odbočky Národní Rady a Slovanské tiskové kanceláře v Americe, k nimž byly pořízeny podrobné soupisy. Získány od ministerstva zahraničních věcí opisy cenného materiálu dokumentárního ze soukromého archivu generála Janina s podmínkou, že bude provedeno kolacianování jich se zapůjčenými originály, čímž bude doplněna sbírka opisů, pořízených dosud v Paříži. Byla podporována práce vědeckých badatelů překládáním žádaného materiálu, zejména knihovního a poskytováním odborných informací. Pokračovalo se v programovém doplňování knihovny, která vzrostla o 675 svazků a kromě toho získána darem kolekce knih a tisků asi o 350 kusech, která není dosud zkatalogisována. Bylo nově opatřeno vazbou 1.022 svazků, ve vazbě je dalších 288 svazků. Pokračovalo se v pracech spojených se sjednocením knižního materiálu, jejž novému ústavu přinesly jednotlivé organisační složky, z kterých vznikl. Z činnosti ediční nutno připomenouti první edici Štefánikových zápisníků, která je z největší části již připravena. Konány redakční přípravy pro I. svazek "Vojenského historického sborníku". Byly sestaveny a pořízeny kolekce jednak fotografických snímků, vybraných archivních dokumentů, jednak ukázek revolučních časopisů a publikací, které byly postupně zapůjčeny na různé výstavy památek a dokumentů našeho odboje.

V roce 1932 bude rozvinuta doma i v zahraničí systematická akce za účelem přebrání a soustředění archivních fondů a dokumentů, chovaných dosud na různých úředních místech, v různých soukromých rukou. Pro úspěch této akce vytvoří příznivější předpoklady výzva a event. intervence budoucí rady Památníku Osvobození. Materiál nově získaný i ten, který již archiv má, ale který není dosud archivně zpracován, bude odborně uspořádán, uložen a zkatalogisován. Budou pořizovány další opisy dokumentů, jejichž originály zůstanou uchovány jinde. V agendě vydavatelské bude vydán soubor článků Jana Hajšmana, psaných v letech 1917/1918 do jihoslovanských listů ("Česká kampaň v jihoslovanském tisku") a připravována jednak edice protokolů a akt Českého svazu poslaneckého z let válečných. Uvažuje se o edici dokumentů revoluční činnosti Masarykovy.

V archivním oddělení vojenském vedle obvyklých prací archivářských bylo ukončeno přestěhování archivního materiálu býv. Vojenského archivu RČS, který byl prozatím uložen ve dvou přízemních sálech musejní budovy Památníku Osvobození. Toto přestěhování a nové uložení uvedeného materiálu jest ovšem jen povahy zatímní, v některých případech i velmi nouzové. Teprve po provedené skartaci, která si ovšem vyžádá dalšího času, bude celý materiál uložen definitivně. Větší péče než v letech minulých vyžadovala podpora historického studia, ježto se zvýšil počet badatelů, kteří přicházejí pracovati do studoven. Jeden z důstojníků byl vyslán do Francie, aby tam ve Válečném archivu (Service Historique de Armée) pokračoval v hledání a opisování historických dokumentů o našich legiích ve Francii, Rusku, Italii, Srbsku a Americe. Bylo mu mimo to uložena prostudovati a opsati Štefánikovy dokumenty v Administrativním archivu ministerstva války, přivésti části archivu Čsl. kolonie, které zůstaly dosud v Paříži a shromážditi, pokud lze, archivní a musejní památky z rukou našich krajanů s hlavním zřetelem k památkám po čsl. dobrovolnících v cizinecké legii. Připravuje se vydání práce: "Válka na Slovensku" a podporuje se vydání "Štefánikova vědeckého memoriálu".

V museu čsl. legií spolupracováno na rozvrhu instalace a nábytkového zařízení musea Památníku Osvobození. Musejní materiál byl v jarních měsících konservován a získáno přírůstku celkem 1.450 a to koupí: 1.202 předmětů za částku 84.764 Kč a darem přijato 248 předmětů. Ve vlastních dílnách byla zhotovena plastická mapa bojiště franc. legie u Vouziers a dokončeny plastické mapy bojišť u Zborova a masivu Monte Balda. Samostatné výstavy Památníku Osvobození byly uspořádány: v Hradci Králové a na výstavě tělesné výchovy a sportu v Pardubicích. K uspořádání výstav čs. odboje byl zapůjčen výstavní materiál čsl. Obci Legionářské v Nuslích, Lounech, Ivanovicích na Hané, Přešticích a Volarech. Materiál pro t. zv. legionářské koutky v čs. museích byl věnován: do Vodňan, Ústí n. Orl., Vys. Mýta, Mnich. Hradiště a Prostějova: Mimo to bylo k propagačním účelům vydáno větší množství diagramů čs. zahr. vojska. Počátkem roku 1931 zřízeno čsl. oddělení v Musée Royal de Armée v Bruselu, nákladem Kč 22.352, které sestává ze 181 inventárních položek. Ve Francii na hřbitově Cernay a Chestres budou v roce 1931 postaveny pomníky a kamenné kříže ke hrobům čsl. legionářů. Na hřbitově Olšanském v Praze budou znovu obloženy a kvítím ozdobeny hroby popravených čs. legionářů. Památník Osvobození prováděl technický dozor při zhotovování praporů, standart a stuh, věnovaných plukům. Standart a praporců bylo v roce 1930/31 provedeno a odevzdáno celkem 6 a stuh 27.

Ve vojenských historických sbírkách, umístěných v Invalidovně bylo letos především umožněno provésti musejní práce soupisné, které po svém ukončení se stanou základem k odbornému inventáři a pak i k vědeckému katalogu sbírek. Jako příprava methodickému utřídění materiálu byly - zatím pro oddělení zbrojní - vypracovány na základě studia starších a moderních soustav klasifikačních tabulky decimálního třídění, které se v jádře opírají o klasifikaci Deweyovu-Dregerovu, jsouce ovšem přizpůsobeny zvláštnímu charakteru našich sbírek. Již dříve šťastně navázané styky s některými domácími musei a soukromými sběrateli, přinesly museu jisté zisky v rozmnožení sbírek dary, výměnou nebo uložením předmětů s výhradou práv majitelů. Koupí byly získány přírůstky hlavně map, grafiky a listin. Připravuje se oddělení, které předvede vývoj materiálu dělostřeleckého, zejména motorisaci dělostřelectva v čs. armádě od převratu a to v modelech 1.10, Významné styky, směřující k obohacení našich sbírek výměnou vhodného materiálu, byly v tomto roce navázány s ředitelstvím vídeňského "Heeres Museum" přímo, prostřednictvím čs. voj. attaché pak s Bundes Ministerium für Heerwesen, které již přinesly jistý zisk a slibují mnoho do budoucnosti. Správce sbírek na zámku Konopišti a ředitel košického musea projevili ochotu jednati o deposit některých vybraných kusů sbírky zbraní a voj. historických památek ve sbírkách musea našeho. Státní úřad pozemkový slíbil podporovati naše snahy po získání památek a historického materiálu rázu vojenského ze zámků a objektů zabraných státem při provádění pozemkové reformy a mezi majiteli větších sbírek této kategorie se objevili zatím jedinci, kteří by neváhali deponovati ve sbírkách musea některé kusy svých kolekcí. Ovšem nezbytným předpokladem k uskutečnění této akce, která skýtá naději, že by ji následovali i jiní majitelé podobných sbírek, jest možnost záruky důstojného, byť i prostého uložení deponovaných kusů a vyhlídky na brzké otevření sbírek veřejnosti. V invalidovně zřízeno již dosti bohaté oddělení starých voj. tisků a soustředěno oddělení mapa starých listin a hudebnin. V konstrukční a konservativní dílně byla vedle běžných prací provedena zejména konservace těžkého museálního materiálu dělostřeleckého, ručních zbraní palných a zbraní chladných.

Fotoskupina zhotovila: 2.697 kusů fotokopií, 81 fotozvětšenin, 395 negativů a 17 diapositivů. Na fotostatu zhotoveno 75 negativních a 1.219 positivních fotoreprodukcí archiválií při spotřebě 44560 fotostat. papíru. V knihodílně zhotoveno 300 m negativního a 4.294 m positivního filmu (oboje čisté míry). Ve fotoarchívu k 30. červnu 1931 bylo uloženo: 57.525 kopií na kartotéce, 44.339 negativů, 2.840 diapositivů, 111 kusů alb obsahujících 27.439 kopií a 104 mapy, 24 alb na negativy a 2 alba bez otisků. Dílnou vyrobeno bylo pro fotoarchív kopií 1.047, negativů 376 a diapositivů 5. Mimo to koupí, darem neb výměnou získán i další materiál, takže celkový přírůstek za I. pololetí r. 1931 činí 1.758 kopií, 645 negativů a 5 diapositivů. Objednávek na větší počet kopií, zvětšenin a diapositivů vyřízeno bylo 108. V kinolaboratoři byly zhotoveny tyto filmy: Archivální kopie negativů od kinoskupiny Voj. tech. ústavu v hrubé míře 5.010 m, dále zhotoven film "Čs. vojsko ve Francii" (1.200 m). Prováděno konservování původních negativů a opravy propagačních filmů, kterých zapůjčeno posádkovým velitelstvím a vzdělávacím korporacím celkem 45.

Náhradní záloha.

Do náhradní zálohy bylo v roce 1930 zařaděno:

živitelů rodin podle § 84 branných předpisů

3.699

 

majetníků zděděných zemědělských usedlostí podle § 85 br. př.

195

 

majetníků živností a obchodů podle § 86 br. př.

99

 

živitelů rodin podle § 87, odst. (1) br. př. a ostatních žadatelů podle § 87, odst. (2) br. př.

2.007

 

podle § 20 b), c) br. zák.

157

 

tedy celkem

6.157

branců.


 

V tomto počtu zahrnuty jsou i osoby, u nichž okolnosti, odůvodňující přeložení do náhradní zálohy, nastaly během vykonávání presenční služby, resp. jejichž vyhovující žádosti došly až po-úřadování smíšených komisí.

Z uvedeného počtu bylo:

2.758 branců, patřících domovským právem do země České, 1.533 branců, patřících domovským právem do země Moravskoslezské, 884 branců, patřících domovským právem do země Slovenské (zemské vojenské velitelství Bratislava), 982 branců, patřících domovským právem do země Podkarpatoruské a východní části Slovenska (ZVV. Košice).

Kancelář československých legií provádí:

1. Péči o legionáře invalidy.

2. Péči o legionáře zemědělce, živnostníky a nezaměstnané.

3. Podpůrnou péči.

4. Péči o pozůstalé po legionářích.

5. Evidenci všech legionářů.

S legionáři, kteří se stali v důsledku zranění neb onemocnění v legiích neschopnými k přiměřenému občanskému povolání, provedla Kancelář čs. legií řízení podle §u 81 vojenského zaopatřovacího zákona.

Z celkového počtu přihlášených 14.345 legionářů byly přiznány podle citovaného zákona vojenské zaopatřovací požitky 1394 legionářům, 526 jich zemřelo, 645 jest bez nároku na zaopatření, 9 dosud v řízení, a 7771 legionářů bylo předáno do péče zemských úřadů pro péči o válečné poškozence. Od 1. ledna do 30. června 1931 poskytla Kancelář čs. legií legionářům invalidům na orthopedických pomůckách a jejich opravách celkem 5 nových nožních prothés a 11 oprav, 19 nových orthopedických bot a 13 oprav, 4 hole s gumou, 7 zimních rukavic, 1 berle, 6 zubních prothés a 31 různých pomůcek. Od 1. ledna do 30. června 1931 léčeno bylo na útraty Kanceláře čs. legií buď zcela nebo z části celkem 117 legionářů a to v sanatoriu na Pleši, v Prosečnici 2, v Pasece 1, v Žamberku 3, v Lázních Jáchymově 2, v Piešťanech 55, v Darkově 1, ve voj. léčeb. ústavě Číz 1, v Matliarech 3, ve Šternberku 7, v posádkové nemocnici na Hradčanech 4, v Litoměřicích 1, ve všeobecné nemocnici v Praze 3, v nemocnici milosrdných bratří v Praze 3, v jiných nemocnicích 15, v zahraničí 2. V r. 1930 bylo v léčení na útraty Kanceláře čs. legií buď zcela nebo z části 323 legionářů, z nichž 86 na plicní choroby, 84 na rheumatismus, 39 na vnitřní choroby a ostatní na různé jiné choroby. V r. 1930 zemřelo 22 legionářů - invalidů, kteří patřili do péče vojenské správy a to většinou na tuberkulosu plic. Ze srovnání statistických dat, tj. že za rok 1930 bylo poskytnuto léčení 323 legionářům a v prvním pololetí 1931 117 legionářům, nelze usuzovati, že by snad zdravotní stav legionářů byl normalisován na počet nemocných 320 - 340 ročně, nýbrž z počtu došlých žádostí o poskytnutí léčení je zřejmo, že zdravotní stav legionářů s přibývajícím stářím se rok od roku horší, skryté nemoce válečného strádání se objevují, počet jejich přibývá a Kancelář čs. legií tudíž pro omezené finanční prostředky může poskytnouti úhradu na léčení skutečně jen nejpotřebnějším a mnohým potřebným legionářům musí pomoc odmítnouti. Za účelem poskytování útulku a zaopatření práce neschopným, nemajetným legionářům invalidům byl v roce 1925 zřízen "Domov čs. legionářů invalidů" na Jenerálce u Prahy. Protože ústav tento zvláště v zimních měsících, kdy velký počet stárnoucích legionářů bývá bez zaměstnání a jakýchkoliv výdělků, nedostačoval pojmouti všechny legionáře, žádající ústavní zaopatření, pronajala Kancelář čs. legií v srpnu 1930 od Podpůrného fondu legionářského při MNO. zdarma k témuž účelu objekt s hospodářstvím v Bystřici pod Hostýnem, v prosinci od Sociálního ústavu legionářského taktéž zdarma zotavovnu čs. legionářů - invalidů v Trenčianské Teplé - Prilesu, a pro rodiny dům legionářů ve Veleslavíně. Stav chovanců dne 30. června 1931:

Na Jenerálce

mužů

61,

ženy

2,

děti

-

V Bystřici pod Host.

"

15,

"

1,

"

1

V Prilesu

"

8,

"

-

"

-

Celkem

mužů

84,

ženy

3,

děti

1


 

V ústavě "Domov čsl. legionářů a invalidů" na Jenerálce byl v roce 1930 průměrný stav chovanců 84, připadlo tudíž ze státní dotace Kč 300.000.- na jednoho chovance na den Kč 12,53 a to na stravu Kč 6,93, na otop, oděv, prádlo, léky, lékařské ošetřování, udržovaní provozu ústavu a jiné výlohy Kč 5,60. Z rozpočtu Kč 300.000.- pro rok 1931 vyčerpáno bylo do 30. června 1931 Kč 156.144,35, takže zůstatek na druhé pololetí činí Kč 143.855,65. Zaopatření většího počtu uchazečů bylo umožněno především vhodným odstupňováním výše stravného, racionelním obhospodařováním polností, luk, zahrad, pěstěním bravu, vepřového dobytka a drobného hospodářského zvířectva, prací ve vlastních dílnách atd.

Legionářům zemědělcům, kolonistům a přídělcům zabrané půdy poskytuje Kancelář čs. legií levný úvěr podle zákona čís. 166 z r. 1920 Sb. z. a n. o úvěrové pomoci nabyvatelům půdy na zaplacení přídělové ceny půdy a na vybudování kolonií. V době od 1. ledna do 30. června 1931 byl poskytnut legionářům - kolonistům v Piešťanech úvěr Kč 50.000.-, na Čatě na zaplacení přídělové ceny půdy a na vyrovnání nedoplatků stavebních nákladů částka Kč 1,800.000.-. Další částka Kč 1,000.000.- byla poskytnuta k vyrovnání nedoplatků stavebních a k zaplacení přidělené půdy kolonistům na Bozitě. Drobným přídělcům rozptýleným v různých místech byl poskytnut úvěr v částce Kč 1,500.000.-. V roce 1932 hodlá MNO.- Kancelář čs. legií poskytnouti levný úvěr drobným přídělcům na zaplacení přídělové ceny půdy v částce cca Kč 2,500.000.-, kolonistům na kolonii Bély - Boťany v částce cca Kč 2,700.000.-, kolonistům v Nehvizdách cca Kč 300.000.-, kolonistům v Pesvicích a Všestudech cca Kč 900.000.-.

Legionářům živnostníkům pomáhá Kancelář čs. legií k získávání živností, živnostenských koncesí, tabákových prodejen a skladů, poskytováním bezúročných zápůjček, zařízením malé živnosti, k opatření prodejního stánku nebo k prvnímu nákupu kuřiva, Mimořádně poskytuje bezúročné zápůjčky i v jiných naléhavých a ohledu hodných případech: Od 1. ledna 1931 do 30. června 1931 předloženo bylo v Kanceláři čs. legií celkem 324 žádostí o úvěr. Bylo vyhověno 87 žádostem. Úvěry zpravidla byly povolovány v částce Kč 3.000.- až 5.000.- a to po řádném vyšetření poměrů žadatele a na plnou záruku. Ze zbytku žádostí z r. 1931, tj. 2/3, byli někteří žadatelé zamítnuti pro vyčerpání rozpočtové položky, někteří byli odkázáni k event. vyřízení žádosti na příští rok. Počet žádostí o poskytování bezúročných půjček se rok od roku zvyšuje.

Za rok 1930 a I. pololetí 1931 bylo na studijních podporách vyplaceno 10 legionářům konajícím praksi u poštovních úřadů, celkem Kč 2.950.-. V ostatních případech, kde šlo o podporu při návštěvě kursů desinfektorů, průvodců cizinců, kursů topičských, řidičů automobilů atd. vydáno za rok 1930 Kč 14.728,20 a v I. pololetí 1931 Kč 4.744.-.

Podpůrnou péčí zmírňuje Kancelář čs. legií bídu legionářů, kteří jsou neschopni buďto zcela nebo částečně k občanskému povolání, pomáhá nezaměstnaným legionářům penězi nebo naturáliemi než dosáhnou zaměstnání, podporuje otce, matky, rodiče, vdovy a sirotky po padlých neb zemřelých legionářích a to v případech, kde podle důkladného vyšetření osobních a rodinných poměrů ta uzná za vhodné. Na podporách a studijních podporách vyplaceno bylo Kanceláří čs. legii od 1. ledna 1931 do 30. června 1931 celkem Kč 653.880,30, z toho připadá na:

 

1

pravidelné podpory

1.731

případů

239.423.--

2

podpory v nezaměstnanosti (hotově, in natura, event. ošacení)

2.399

"

"

163.438.--

3

podpory v nemoci

1.248

"

"

140.643.--

4

podpory při porodu

2

"

"

400.--

5

podpory k zaplacení nájemného

90

"

"

10.499.--

6

podpory na pohřby

123

"

"

45.944.--

7

podpory na cestovné

166

"

"

16.564.30

8

podpory při živelních pohromách

24

"

"

5.499.--

9

různé podpory

10

"

"

4.450.--

10

podpory na studie

191

"

"

27.010.--

   

5.984

případů

653.870,30


 

Přes to, že se podpory udělují v naprosto nedostatečné výši (pravidelně Kč lna den a osobu, v nezaměstnanosti 20 - 30 Kč na rodinu týdně), nebylo možno vystačiti s preliminovanou částkou. Poslední dobou hlásí se větší počet velmi potřebných žadatelů, které není možno odmítnouti. Většina jich pro nynější nezaměstnanost nemá žádnou práci, nebo nemůže tuto dostat pro nemoc nebo menší zdatnost. Vedle toho přispívá Kancelář čs. legií částkou Kč 1,000.000.- Podpůrnému fondu legionářskému při MNO., který se stará o sirotky a polosirotky ovšem více o ty, kteří nemají zákonitého nároku na sirotčí důchod od státu a pečuje o legionářské děti nemocné a opuštěné. Průměrný měsíční stav dětí v péči Podpůrného fondu legionářského činil v r. 1930 celkem 873 chovanců. Péče o pozůstalé po legionářích jest tedy prováděna částečně podpůrnou akcí, částečně prostřednictvím Podpůrného fondu legionářského při MNO.

I. Počet důstojníků z povolání k 15. březnu 1931.

1. Podle hodnosti:

generálové armádní

5

generálové divisní a šéfové služeb

18

generálové brigádní a generálové služeb

78

plukovníci

335

podplukovníci

815

majoři

1266

štábní kapitáni

2182

kapitáni

1834

nadporučíci

1701

poručíci

952

podporučíci

2

Úhrnem důstojníků branné moci

9188


 

2. Podle původu:

ruští legionáři

1719

italští legionáři

436

francouzští legionáři

293

bývalí aktivní důstojníci rok.-uherské armády

1925

důstojníci v záloze, aktivovaní po 28. říjnu 1918

1650

absolventi škol pro výchovu důstojníků z povolání, jmenovaní důstojníky po 28. říjnu 1918

2017

jmenovaní důstojníky z poddůstojníků z povolání, z gážistů bez hodnostní třídy a gážistů mimo služební třídu

1093

převzatí z cizích armád

55

úhrnem

9188


 

3. Podle věku:

Narození před rokem a v roce 1875

82

   

narození v roce:

48

1876

 

1877

67

1878

72

1879

107

1880

133

1881

158

1882

216

1883

200

1884

233

1885

257

1886

300

1887

320

1888

388

1889

366

1890

436

1891

439

1892

454

1893

502

1894

511

1895

522

1896

539

1897

446

1899

175

1898

356

1900 a po tomto roce

1861


 

4. Podle školního vzdělání:

Z důstojníků má vzdělání:

úplné středoškolské

reálku

2.603

 

gymnasium

1.669

 

učitelský ústav

249

 

obchodní akademii

460

 

vyšší průmyslovou školu

322

 

zemědělskou a lesnickou školu

403

 

jiné

59

neúplné středoškolské

reálku

945

 

gymnasium

666

 

jiné

513

měšťanskou školu

984

obecnou školu

315

úhrnem

9.188


 

Z důstojníků z povolání má kromě toho ještě vzdělání:

vojenské

kadetní školu

1.059

 

zbrojní školu v Plzni

5

 

školu pro výchovu důstojníků správní služby

87

 

3 letou námořní školu v Pulji

3

 

vojenskou inženýrskou kolej

38

 

vojenskou akademii

2.038

 

intendanční školu

130

 

válečnou školu

319

vysokoškolské

universitu

466

 

vysokou školu technickou

263

 

ostatní vysoké školy

134


 

5. Počet rodin důstojníků z povolání s

1

2

3

4

5

6 a více

nezaopatřenými dětmi

2409

1538

264

51

11

2



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP