Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1929.

III. volební období.

1. zasedání.

Tisk 6.

Návrh

senátorů V. Klofáče, dr A. Miloty, dr Frant. Veselého, Rud. Pánka a spol.,

aby byl vydán zákon o složení a pravomoci senátu a o řádu volebním do senátu.

Navrhujeme, aby senát Národního shromáždění usnesl se na tomto zákoně:

Zákon

ze dne...........

o složení a pravomoci senátu a o řádu volebním do senátu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

ČLÁNEK I.

I. Složení senátu a volební období senátu.

§ 1.

(1) Senát republiky Československé skládá se ze 150 volených členů. Nikdo nemůže býti zároveň členem sněmovny poslanecké a senátu.

(2) Konají-li se volby do obou sněmoven nejpozději 4 neděle po sobě, nesmí nikdo kandidovati do obou sněmoven. Volba kandidáta přes toto ustanovení jest neplatná.

(3) Je-li mimo případ právě uvedený zvolen senátorem ten, kdo již jest členem sněmovny poslanecké, aneb naopak, je-li zvolen do sněmovny poslanecké, kdo již jest členem senátu, podrží mandát v oné sněmovně, jejímž členem byl zvolen později.

(4) Volební období senátu jest osmileté.

§ 2.

Byl-li senát presidentem republiky rozpuštěn, neb ukončí-li se jeho volební období, rozepíše ministerstvo vnitra nové volby tak, aby byly provedeny do 60 dnů.

§ 3.

Zvoleným senátorům vydá ministr vnitra ověřující list, který opravňuje zvoleného vstoupiti do senátu a účastniti se jeho jednání. Toto oprávnění pomíjí, byla-li volba jeho prohlášena volebním soudem neplatnou.

§ 4.

(1) Senát volí ze sebe v první schůzi, kterou zahajuje předseda vlády a řídí věkem nejstarší senátor, předsedu a místopředsedy, jichž počet stanoví jednací řád senátu.

(2) Jednání senátu upravuje v mezích zákona o jednacím řádě jednací řád, na kterém se usnáší senát.

§ 5.

(1) Senátoři vykonají v první schůzi před volbou předsednictva do rukou předsedy vlády slib podle § 22 ústavní listiny. Odepření slibu, anebo slib s výhradou má bez dalšího v zápětí ztrátu mandátu (§ 22 ústavní listiny).

(2) Totéž platí o senátorech, kteří později vstoupí do senátu; ti vykonají slib do rukou předsedy senátu.

§ 6.

Senátoři mají nárok na náhradu, jejíž výši stanoví zákon.

II. Pravomoc senátu.

§ 7.

Senát spolupůsobí při výkonu moci zákonodárné a správní podle ustanovení listiny.

§ 8.

Senátu přísluší právo souditi na obžalobu sněmovny poslanecké:

1. Presidenta republiky pro úklady o republiku (§67 ústavní listiny, § 1-3, 41 č. 1 zákona na ochr. rep. č. 50/1923),

2. členy vlády pro porušení ústavních a jiných zákonů (§ 79 ústavní listiny).

ČLÁNEK II.

Řád volení senátu.

HLAVA PRVNÍ.

Volební kraje a volební okresy.

§ 9.

Území Československé republiky rozděluje se pro volby do senátu ve volební kraje a volební okresy, které jsou uvedeny v příloze k tomuto zákonu.

HLAVA DRUHÁ.

O právu voliti a volitelnosti.

I. O právu voliti.

§ 10.

(1) Právo voliti do senátu přísluší každému státnímu občanu Československé republiky bez rozdílu pohlaví, který překročil v den vyložení seznamů voličských, neb alespoň v den vypsání volby dvacátý šestý rok věku svého, má bydliště v některé obci Československé republiky alespoň tři měsíce, počítajíc zpět od prvního dne posledního vyložení voličských seznamů, a není zákonem výslovně vyloučen z práva voliti.

(2) Doba, ztrávená ve vojenské službě, při válečných úkonech nebo v zajetí nepřetrhuje bydlení.

§ 11.

Z práva voliti jsou vyloučeni, kdož jsou vyloučení ze zápisu do stálých voličských seznamů (§ 3 zák. z 19. prosince 1919, č. 663 Sb. z. a n.), a kdo podle zákona ze dne 8. dubna 1927, čís. 56 Sb. z. a n. nemůže voliti.

§ 12.

Předloží-li se volební komisi úřední doklad o tom, že volič, zapsaný do voličských seznamů, není v den volby státním občanem, anebo že je podle zákona, nebo podle rozhodnutí volebního soudu vyloučen z práva voliti, nebo že byl do voličských seznamů zapsán neprávem, nesmí ho komise připustiti k hlasování (§ 45).

§ 13.

Každý občan má volební právo jen v jedné obci a vykonává je zpravidla (§ 43 odst. 1, 10) osobně.

II. O volitelnosti.

§ 14.

Za člena senátu může býti volen každý státní občan bez rozdílu pohlaví, který v den volby dosáhl 45. roku věku svého, je alespoň 10 let státním občanem Československé republiky a není vyloučen podle § 11 z práva voliti.

III. Povinnost voliti.

§ 15.

(1) Každý volič je povinen zúčastniti se volby. Od této povinnosti jsou osvobozeny osoby, které:

a) jsou starší než 70 let, anebo

b) nemohou se dostaviti do místnosti volební pro nemoc, nebo vadu tělesnou,

c) nemohou včas splniti svoji volební povinnost pro neodkladné povinnosti svého úřadu nebo povolání,

d) jsou v den volby vzdáleny od místa volby nejméně 100 km,

e) jsou zdrženy přerušením dopravy nebo jinými nepřekonatelnými překážkami.

(2) Zaměstnavatel je povinen upraviti v den volby službu tak, aby se zaměstnanci mohli volby zúčastniti.

HLAVA TŘETÍ

Volební komise.

§ 16.

K provedení voleb jsou povolány:

1. místí komise (§ 17),

2. obvodní volební komise (§18),

3. krajská volební komise (§ 19),

4. ústřední volební komise (§ 20).

§ 17.

Místní komise.

Místní komise, která podle zákona o stálých voličských seznamech sestavuje voličské seznamy, dohlíží vůbec na to, aby obecní úřad šetřil ustanovení daných pro řízení volební.

§ 18.

Obvodní volební komise.

(1) Obvodní volební komise řídí volbu v obcích.

(2) Pro každou volební místnost zřídí se obvodní volební komise.

(3) Členy jejími jsou zástupcové volebních stran, a to za každou stranu jeden zástupce a jeden náhradník; jsou-li jen dvě nebo tři volební strany, za každou stranu dva členové a dva náhradníci.

(4) Zmocněnec volební strany (§ 27 čís. 4) jmenuje zástupce své strany a jeho náhradníka, které ohlásí alespoň 14 dní přede dnem volby u politického úřadu, jemuž přísluší přímý dozor v obci.

(5) Nejmenuje-li některá strana včas svých zástupců, může jmenovati politický úřad sám členy a náhradníky za tuto stranu.

(6) V obcích, kde práce konceptní obstarává zvláštní úředník, je tento úředník dalším členem komise s hlasem poradním a zapisovatelem. Je-li potřebí dalších pomocných sil, dodá je obec; nestane-li se tak, učiní vhodné opatření předseda volební komise na vrub obce.

(7) Komise volí za předsednictví svého nejstaršího člena před zahájením volby ze sebe předsedu a místopředsedu většinou hlasů; nebylo-li dosaženo většiny, rozhoduje los.

(8) Předseda a místopředseda nesmějí náležeti téže straně, leč by byli jmenován toliko zástupcové jedné strany.

§ 19.

Krajská volební komise.

(1) V každém volebním kraji pro volby do senátu utvoří se krajská volební komise.

(2) Krajská volební komise jest povolána, aby upravila kandidátní listiny (§ 30) a provedla prvé skrutinium (§ 52).

(3) Předsedu a jeho zástupce jmenuje ministr vnitra. Členy jsou zmocněnci volebních stran (§ 27 č. 4). Je-li volebních stran více nežli 10, jmenuje ministr vnitra 10 až 12 členů a tolikéž náhradníků ze zmocněnců volebních stran a jejich náhradníků. Zmocněnci stran, kteří nebyli jmenováni členy, mají právo účastniti se schůzí komise s hlasem poradním.

§ 20.

Ústřední volební komise.

(1) Ústřední volební komise je povolána, aby provedla řízení podle § 31, jakož i druhé a třetí skrutinium (§ 55 a d.).

(2) Ústřední volební komise má 12 členů. Předsedou je úředník, jmenovaný ministrem vnitra.

(3) Každá kandidující strana navrhne ministerstvu vnitra nejpozději do 12. hodiny, polední šestnáctého dne před volbou jednoho člena a jednoho náhradníka do této komise. Z navržených jmenuje ministr vnitra členy komise. Ostatní mají právo zúčastniti se schůzí komise jako důvěrníci, a to při řízení podle § 31, pokud jednání přímo se týká jejich stran, s hlasem poradním, jinak bez práva do jednání komise zasahovati. Za každou stranu smí býti přítomna jen jedna osoba buď jako člen nebo jako důvěrník.

§ 21.

Kdo může býti členem komise.

(1) Členem komisí, uvedených v §§ 18 až 20, může býti občan, který má podmínky práva voliti do obcí a není vyloučen z práva voliti, byť i neměl bydliště v obci, v níž je komise zřízena.

(2) Kandidáti nemohou býti členy těchto komisí.

(3) Týž občan může býti členem dvou nebo několika komisí.

§ 22.

Jak se komise usnášejí.

(1) Komise v §§ 18 až 20 jmenované mohou se platně usnášeti za přítomnosti jakéhokoli počtu členů.

(2) Rozhodují nadpoloviční většinou hlasů přítomných; předseda hlasuje naposled a je-li počet hlasů stejný, jeho hlas rozhoduje.

§ 23.

Společné komise pro volby do poslanecké sněmovny a senátu.

(1) Konají-li se volby do senátu a do poslanecké sněmovny téhož dne, je ústřední volební komise pro volby do obou sněmoven společná. V obcích do 1000 obyvatelů může dohlédací úřad politický ustanoviti i společnou obvodní volební komisi, je-li toho třeba pro nedostatek způsobilých zástupců stran nebo vhodných místností.

(2) Konají-li se volby do senátu nejpozději do 4 neděl po dni, kdy se konaly volby do sněmovny poslanecké, jsou obvodní volební komise a ústřední volební komise, které prováděly volby do této sněmovny, také povolány prováděti volby do senátu. Členy těchto komisí nesmějí však býti zástupcové stran, které neohlásili platných kandidátních listin pro volby do senátu, naopak, buďtež komise ty doplněny zástupci stran, které nekandidovaly do sněmovny poslanecké, avšak ohlásily platné kandidátní listiny pro volby do senátu; při tom se užije předpisů §§ 18 a 20.

(3) Vyjma případy předcházejících odstavců nutno ustaviti pro volbu do každé sněmovny zvláštní ústřední i obvodní komisi.

(4) Krajská volební komise není nikdy společná. Je-li na kandidátních listinách pro obě sněmovny uveden týž zmocněnec (§ 27 č. 4), je členem krajské volební komise pro volbu senátu zmocněncův náhradník.

§ 24.

Členové komisí, jež provádějí volby do senátu, mohou býti v případě 23, odst. 1. také ti, kdož mají právo voliti pouze do poslanecké sněmovny.

HLAVA ČTVRTÁ.

O přípravném řízení volebním.

§ 25.

Rozepsání voleb. - Vyhláška.

(1) Ministerstvo vnitra rozepíše volbu nejpozději 28. dne přede dnem volby vyhláškou v úředním listě. Vyhláška musí obsahovati den, ve který se volba koná, den, od kterého voličské seznamy ve všech obcích musí býti vyloženy, den, do kterého se mají předložiti kandidátní listiny a kdy se tak má státi, vyzvání, aby strany do zákonných lhůt navrhly zástupce do komisí (§§ 11-13), den, hodinu a místo, kdy a kde se koná schůze krajských volebních komisí a ústřední volební komise.

(2) Vypsání volby uvede se také ve známost v každé obci vyhláškami na veřejných místech po dobu 14 dnů, jakož i jinakým způsobem v místě obvyklým. Tvoří-li obec několik osad, budiž volba vyhlášena také ve všech osadách.

(3) Vyhláška v obci musí obsahovati den volby, oznámení, na které volební okresy je rozdělen volební kraj, do něhož obec je zařaděna, i že každý tento okres volí jednoho senátora, dále vyzvání, aby strany do lhůt zákonných navrhly své zástupce do komisí (§§ 1-13), jakož i počet těchto komis, místo úřadu předsedy krajské volební komise, dobu a voličských seznamů, lhůtu a místo ku předložení kandidátních listin s udáním kalendářního dne, a ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin.

§ 26.

Kandidátní listiny.

(1) Nejpozději o 12. hodině šestnáctého dne přede dnem volby předloží strany předsedovi krajské volební komise kandidátní listiny pro každý volební okres zvlášť ve dvojím stejnopise. Předseda je povinen podateli potvrditi den a hodiny podání odevzdati mu ihned písemné oznámení o tom, kolik má strana složiti podle § 34 jako zálohu na útraty spojené s rozmnožením kandidátních listin. Žadatel může pro svoji potřebu předložiti další opis kandidátní listiny, jehož souhlas s předloženou kandidátní listinou předseda krajské volební komise potvrdí.

(2) Aby kandidátní listina byla platna, budiž opatřena úředně ověřenými podpisy nejméně jednoho sta voličů, zapsaných do voličských seznamů v obcích volebního kraje, o nějž jde. Jsou-li podkladem pro odevzdání hlasů (§ 21) jiné voličské seznamy, než které byly vyloženy zároveň s volební vyhláškou (§ 20), stačí zápis v jednom nebo druhém voličském seznamu. Kandidát nemůže kandidátní listinu platně podepsati. Pouhé znamení ruky se nepokládá za podpis.

(3) U podpisu voličova budiž uvedena obec, v níž jest volič v seznamech zapsán. Podpisy ověřuje veřejný notář, soud nebo politický úřad.

(4) Úmrtí, odvolání podpisu nebo ztráta volebního práva podpisovatelova nepůsobí na platnost kandidátní listiny.

§ 27.

Obsah kandidátní listiny.

(1) Kandidátní listina musí dále obsahovati:

1. označení strany,

2. jméno, příjmení, zaměstnání a bydliště kandidáta,

3. označení, v kterém volebním okresu volební strana kandidáta kandiduje,

4. označení zmocněnce strany a jeho náhradníků s udáním přesné adresy. Nejsou-li označeni, považuje se první podepsaný za zmocněnce a voličové na druhém a dalším místě podepsaní za jeho náhradníky. Kandidáti nemohou býti označeni za zmocněnce strany ani za jejich náhradníky.

(2) V řízení před volebním soudem nezastupuje stranu zmocněnec, nýbrž zástupce ústředního výkonného výboru strany.

(3) Volební strana kandiduje pro jednotlivé volební okresy po jednom kandidátu; není povinna kandidovati ve všech volebních okresích volebního kraje, není však přípustno kandidovati tutéž osobu ani v jiném volebním kraji. Kandidát může kandidovati na kandidátní listině jen jediné strany volební.

(4) Zemský president, jeho náměstek a okresní náčelník nemohou býti kandidováni.

§ 28.

Prohlášení kandidátů.

(1) Ke kandidátní listině budiž připojeno písemné, vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že kandidatura přijímá, k jaké národnosti se hlásí, a že se svým souhlasem není navržen na kandidátní listině jiné strany, ani v jiném volebním okresu, ani v jiném volebním kraji. Podpis kandidátův budiž ověřen dvěma svědky.

(2) Dlí-li kandidát mimo území Československé republiky, není třeba tohoto prohlášení.

§ 29.

Řízení u krajské volební komise.

(1) Předseda krajské volební komise vykoná přípravy pro rozhodování krajské volební komise. Zejména učiní tato opatření:

(2) Má-li kandidátní listina formální vadu, na př. nedostatečný počet podpisů, nebo není-li u podpisu voličova uvedena obec, v níž je zapsán ve voličských seznamech, nebo není-li označena volební strana, nebo není-li u každého kandidáta vyznačen volební okres, v kterém jej volební strana výlučně kandiduje, nebo není-li opatřen ověřený souhlas kandidátův, nebo není-li v něm udáno, co je předepsáno v § 28, vyzve předseda zmocněnce, aby vadu tu odstranil nejpozději do 12. hodiny polední následujícího dne.

§ 30.

(1) Krajská volební komise sejde se bez pozvání šestnáctá den přede dnem volby o 16. hodině u svého předsedy, aby upravila kandidátní listiny.

(2) Neuvede-li zmocněnec ani po vyzvání předsedy krajské volební komise označení strany na kandidátní listině, prohlásí komise kandidátní listinu za neplatnou.

(3) Je-li kandidát uveden na několika kandidátních listinách nebo je-li kandidován v několika okresích, škrtne ho krajský volební komise na listině, k níž nebyl připojen ověřený souhlas s kandidaturou, vyhovující předpisům § 29; v ostatních případech přechází rozhodnutí na ústřední volební komisi. Nepředloží-li zmocněnec včas (§ 29) ověřené prohlášení kandidátovo, pokud ho podle § 28 je třeba, prohlásí komise kandidátní listinu, na níž je tento kandidát uveden, za neplatnou.

(4) Je-li na kandidátní listině uvedeno více kandidátů a neprohlásí-li zmocněnec, který z nich má býti kandidátem, škrtne komise nadpočetné kandidáty.

(5) Kandidátní listinu, která ani po tomto řízení nemá potřebného počtu podpisů, prohlásí komise za neplatnou.

(6) Jsou-li kandidovány osoby, uvedené v § 27 odst. 4, prohlásí komise kandidátní listinu za neplatnou.

(7) Krajská volební komise rozhoduje s platností konečnou. Jednání krajské volební komise skončí se nejpozději o 14. hodině odpolední následujícího dne. O jednání sepíše se zápis, jejž podepíší všichni členové komise.

(8) Prohlásí-li krajská volební komise některou kandidátní listinu za neplatnou, vyhlásí to její předseda s udáním důvodů v úředních listech.

§ 31.

Řízení z ústřední volební komise.

(1) Předseda krajské volební komise zašle ihned po její schůzi stejnopis kandidátních listin s prohlášením kandidátů a se zápisem o jednání komise předsedovi ústřední volební komise.

(2) Ústřední volební komise sejde se bez pozvání v 10 hodin dopoledne třináctého dne před volbou v ministerstvu vnitra, přesvědčí se nejprve, nepravily-li krajské volební komise všechny formální vady v kandidátních listinách (§ 30), a odstraní shledané vady. je-li některý z kandidátů kandidován na několika kandidátních listinách, platí kandidátní listina, ke které je připojeno prohlášení kandidátovo podle § 28, a je-li takových kandidátních listin několik a nebylo-li docíleno dohody zástupců zúčastněných stran (§ 20) ve schůzi ústřední volební komise, prohlásí předseda komise všechny tyto kandidátní listiny za neplatné.

(3) Má-li několik kandidátních listin stejné nebo nesnadno rozeznatelné označení, vyzve předseda komise po zahájení schůze zástupce těchto stran (§ 20), aby nejpozději do 24 hodin je opravili. Neshodly-li se strany včas, upraví označení stran ústřední volební komise.

(4) Jsou-li kandidátní listiny, vydané pravděpodobně touže stranou, v různých volebních krajích nebo okresích označeny odchylně, vyzve předseda po zahájení schůze jejího zástupce, aby do 24 hodin oznámil jednotné označení strany pro všechny volební kraje. Neučiní-li tak, považují se kandidátní listiny, jichž označení je různé, za kandidátní listiny různých stran.

(5) Ústřední volební komise, když podle okolností odstranila uvedené vady v kandidátních listinách, určí každé volební straně losem jednotné pořadí kandidátních listin ve všech volebních krajích. předseda opatří tolik losů stejné velikosti a jakosti, kolik stran kandiduje, označí losy jménem stran a vloží losy do zvláštní schránky. Předsedou ustanovený člen komise vytáhne po jednom losy, které v pořadí, jak byly taženy, určují čísla kandidátních listin stran ve všech volebních krajích, kde strana kandiduje.

(6) Konají-li se volby do senátu téhož dne jako volby do poslanecké sněmovny, nebo nejpozději do 4 týdnů po nich, řídí se pořadí kandidátních listin do senátu pořadím kandidátních listin pro sněmovnu poslaneckou.

(7) Nekandiduje-li do senátu některá z volebních stran sněmovny poslanecké, vynechá se při volbách do senátu řádové číslo, připadlé na kandidátní listinu této strany do poslanecké sněmovny. Kandiduje-li naopak do senátu strana, jež nepodala pro volby do poslanecké sněmovny platné kandidátní listiny, obdrží její kandidátní listina řadové číslo nejblíže vyšší o nejvyšším čísle, stanoveném pro volby do poslanecké sněmovny; je-li takových stran více, určí se pořadí jejich kandidátních listin podle ustanovení odst. 5 tohoto paragrafu.

(8) Předseda ústřední volební komise opatří kandidátní listiny příslušnými řadovými číslicemi arabskými.

(9) Jednání ústřední volební komise skončí se nejpozději o čtrnácté hodině následujícího dne. Neprovede-li ústřední volební komise potřebné opravy nebo neurčí-li pořadí kandidátních listin, rozhodne předseda sám a určí pořadí losem.

(10) O jednání komise sepíše se zápis, jejž všichni přítomní podepíší.

(11) Výsledek řízení oznámí předseda komise zúčastněným krajským volebním komisím a stranám; byla-li některá kandidátní listina prohlášena za neplatnou, oznámí i důvody toho.

§ 32.

Odvolání kandidatury.

(1) Když se kandidát kandidatury vzdá a předloží o tom předsedovi ústřední volební komise ověřené podepsané prohlášení nejpozději ve schůzi ústřední volební komise (§ 31), jest oprávněn zmocněnec dotčené volební strany jmenovati na jeho místo jiného kandidáta (§ 27 odst. 1), od něhož není třeba předložiti prohlášení podle § 28; národnost kandidátovu označí zmocněnec.

(2) Byla-li kandidatura takto odvolána po schůzi ústřední volební komise (§ 31), zůstává sice jméno kandidátovo na kandidátní listině i na hlasovacích lístcích, avšak předseda krajské volební komise vyhlásí, pokud je ještě čas, odvolání kandidatury i s účinky v následujícím odstavci naznačenými tak, aby to vešlo co nejdříve ve známost.

(3) Hlasy, odevzdané kandidátovi, který se kandidatury vzdal (odst. 2.), počítají se jeho volební straně jako zbytkové hlasy pro druhé skrutinium. Ustanovení § 57 je vyhověno, obdržel-li by odstoupivší kandidát podle tohoto počtu hlasů mandát.

(4) Stejný účinek jako odvolání kandidatury má úmrtí kandidátovo.

§ 33.

Vyhlášení kandidátních listin.

Nejpozději desátý den přede dnem volby vyhlásí předseda ústřední volební komise v ústředním listě všechny platné kandidátní listiny s označením stran, řadovým číslem a s plným a přesným uvedením všech kandidátů i volebních okresů, ve kterých jednotliví kandidáti jsou kandidováni. Není dovoleno uveřejniti s kandidátními listinami podpisy voličů, nařízené v § 26.

§ 34.

Rozmnožování hlasovacích lístků.

(1) Předseda krajské volební komise dá rozmnožiti tiskem kandidátní listiny jako hlasovací lístky. V hlasovacích lístcích budiž uvedeno jméno, příjmení, zaměstnání a bydliště kandidáta, název volební strany, jež kandidáta kandiduje i řadové číslo, které kandidátní listiny této strany obdržely podle § 31. Hlasovací lístky buďtež rozmnoženy tiskem pro každého kandidáta zvlášť, a to v jednom kraji všechny hlasovací lístky písmenem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů; všecky hlasovací lístky buďtež opatřeny na témže místě stejnou pečetí krajské volební komise.

(2) Předseda krajské volební komise zašle hlasovací lístky do příslušných okresů starostům obcí s vyzváním, aby je dodali všem voličům (§ 40) tak, aby každý volič obdržel hlasovací lístky se jmény všech kandidátů, v tomto volebním okresu kandidovaných.

(3) Náklady, spojené s rozmnožením hlasovacích lístků, uhradí polovinou stát a polovinou volební strany.

(4) K náhradě těchto výloh složí strana u předsedy krajské volební komise nejpozději čtrnáctý den před volbou do 12. hodiny polední přiměřenou, předsedou oznámenou (§ 26) zálohu, rovnající se asi polovici výloh, spojených s rozmnožením hlasovacích lístků. Neučiní-li strana včas žádost této své povinnosti, považuje se její kandidátní listina za odvolanou. Za nedoplatek poloviny nákladů, spojených s rozmnožením hlasovacích lístků, ručí solidárně kandidáti, na těchto hlasovacích lístcích uvedení, i s voliči, kteří podepsali kandidátní listinu, a vymáhá se na nich politickou exekucí, nebyl-li zaplacen do týdne po dni, kdy předseda krajské volební komise některého z povinovaných o nedoplatku uvědomil. Volební strana, která nedosáhla v žádném kraji mandátu, nahradí i druhou polovinu nákladu, spojeného s rozmnožením svých hlasovacích lístků; o povinnosti jej zaplatiti a o jeho vymáhání platí ustanovení právě řečené.

(5) Předkládajíc kandidátní listinu svým zmocněncům (§ 26) může strana prohlásiti, že nežádá, aby hlasovací lístky se jménem jejího kandidáta byly úředně dodány voličům buď v určitých volebních okresích, nebo v celém volebním kraji, a může si zároveň pro tyto volební okresy nebo pro celý volební kraj objednati určitý počet hlasovacích lístků (odst. 1.), jichž dodání voličům si sama obstará; v takových případech hradí podle ustanovení v odstavcích předcházejících jen výlohy, spojené s rozmnožením svých hlasovacích lístků.

(6) Hlasovací lístky, které mají býti podle předcházejících odstavců dodány voličům úředně, buďtež rozmnoženy v počtu převyšujícím nejméně o pětinu počet voličů příslušného volebního okresu.

§ 35.

Povinnost pracovní při rozmnožení hlasovacích lístků.

(1) Osoby provozující živnost grafickou nebo v ní činné jsou povinny vyhověti příkazům předsedy krajské volební komise, směřujícím k tomu, aby hlasovací lístky byly včas a správně rozmnoženy.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP