V této situací volá fašistický a vládní tisk denně po rozpuštění komunistické strany. Pod fašistickou vlajkou >boje proti rozvratům<, proti >státu nepřátelským organisacím< je proti naší straně vedena pohromová kampaň, neopírající se již ani o zákony tohoto státu, ale toliko o agitační hesla fašistické reakce, převzatá z hitlerovského Německa a z jiných absolutistických států. Po zákonu o rozpuštění politických stran, namířeném proti komunistické straně, připravuje vláda nyní zákon o registrací stran, kterým naše strana má býti úplně zbavena legální činnosti a vylučována z účasti na volbách a ze zastoupení parlamentních sborů.

Vyučená persekuční opatření neomezují se ovšem jen na příslušníky strany komunistické. Množí se případy, kdy stejně svévolným způsobem jsou stíháni i členové strany sociálně-demokratické a národně-socialistické, jakmile dávají výraz svému proletářskému cítění; obžaloba proti sociálně-demokratickému starostovi duchcovskému je toho dostatečným důkazem. Skutečnost, že fašistické směry (národní demokracie, spojené s národní ligou) mohou současně volně konati tábory lidu i v jiných formách organisovati nápor proti dělnickému hnutí, je také pro sociálně-demokratické a národně-socialistické dělníky přesvědčivým příznakem, že cesta jejich vůdců, podporujících a prosazujících všechny útoky proti komunistické straně vedla by nezbytně k takovému vývoji, jaký byl v Německu a v Rakousku. Sjednocený postup všech socialistů za práva dělnické třídy je očividným příkazem dne.

Uvědomělé dělnictvo a pokrokové vrstvy obyvatelstva nesouhlasí s persekučními opatřeními proti komunistické straně, proti revolučnímu dělnickému hnutí, protestují proti těmto opatřením a domáhají se plné svobody bojovati za své požadavky a za své konečné cíle.

Ptáme se proto vlády:

Je vláda ochotna plně respektovati politická práva dělnické třídy a pracujícího obyvatelstva vůbec? Je vláda ochotna upustiti od všech opatření, namířených proti legální činnosti komunistické strany a ostatních třídně-proletářských organisací?

V Praze, dne 23. října 1934.

Mikulíček, Nedvěd,

Kindl, Fidlík, Hajníková, Hlávka, Douda, Kello, Mezö,

Stejskalová, Langer.

 

Překlad ad 1390/6.

Interpelace

senátorů dr Hellera, Palme a soudr.

na pana ministra vnitra

stran výnosu okresního úřadu v Teplících-Šanově

proti divokému dolování a nezákonitému obchodu s uhlím,

Okresní úřad v Teplicích-Šanově vydal následující vyhlášku:

>Průvodním zjevem hospodářské krise a plodem dlouhotrvající nezaměstnanosti stalo se v uhelných oblastech neoprávněné těžení uhlí na opuštěných dolech t. zv. >divoké dolování>. Jeho nynější rozsah a způsob provádění nejen poškozuje mnohdy citelně vlastnická a užívací práva soukromých majitelů dolů, dolových měr či k tomu patřících pozemků, ale ohrožuje i vážně veřejný zájem a veřejnou bezpečnost (ohrožení životů divokých těžařů, jich spolupracovníků či řádných horníků legálních dolů v sousedství divoké šachty pracujících, ohrožení bezpečnosti budov a komunikací poddolováním a pod.). Vzhledem k tomu vyhlašuji tímto všeobecný zákaz, vydaný po dohodě s báňským revírním úřadem v Teplicích-Šanově na základě čl. 3, odst. 1 zák. ze 14. VII. 1927, č. 125 Sb. z. a n., o organisaci politické správy a v zájmu veřejném nutný, kterým se zakazuje veškeré dobývání uhlí, t. j. hloubení jam, hnaní chodeb neb štol a rubání v uhelných pilířích po způsobu divokého dolování v zdejším okrese, zejména pak vstup za účelem divokého dolování na tato místa: 1. Starý opuštěný důl >Ferdinand< v Sobědruhách (u státní silnice Teplice-Podmokly). 2. Opuštěné doly (lomy) >Herlbert<, >Otakar< a >Helena< v Košťanech. 3. Starý opuštěný důl >Václav< v Teplicích u Novosedlické silnice. 4. >Remise<; Důl Žofie v Srbicích. Jde o >remisi< o malé dolové míry v kat. obci Trnovany u Modlanské silnice. 5. Důl >Karel< v Cukmantlu (česká obchodní společnost v Ústí). Dolování v její dolové míře >Nikolaus. 6. Důl >Svornost< v Cukmantlu (fa. Fischmannovi synové akc. spol.); divoké dolování v její dolové míře >František Xaver< v Cukmantlu.

Nedbání tohoto zákazu bude trestáno ve smyslu shora cit. zák. ustanovení pokutou od 10 do 5.000 Kč či trestem vězení od 12 hodin do 14 dnů. Současně důrazně upozorňuji, že nezákonný obchod uhlím, ať z divokého dolování či jinak získaným, který týdně uvádí ilegálně na trh ve zdejším okrese několik set tun nezdaněného uhlí a poškozuje tak citelně nejen zákonitý obchod uhlím a jeho zaměstnance, nýbrž zvýšenou měrou i státní finance (desetitisícové obnosy na dávce z uhlí) bude přísně stíhán podle ustanovení hlavy VIII. živn. řádu vedle event. stíhání soudem či úřady důchodkové kontroly.

Konečně upozorňuji, že bezúčinnost peněžitých pokut čí náhradního trestu vězení nutí k tomu, že pachatelům přistiženým při divokém dolování či při nezákonném obchodu uhlím budou vedle uhlí odebrány i všechny výrobní, těžební a dopravní prostředky (náčiní, rumpály, vozíky atd.).

Okresní hejtman: Vrchní rada politické správy:

Hozák v. r. <

 

Pokud se touto vyhláškou činí opatření, aby veřejný zájem a veřejná bezpečnost byly chráněny a nezákonitý obchod s uhlím odstraněn, nelze zajisté proti ní ničeho namítati. Pokud se však tímto výnosem zakazuje a trestně stíhá jakýkoli způsob těžby uhlí na opuštěných dolech, jeví se nám toto opatření býti nesociálním a z části také v zákoně neodůvodněným.

Nepotřebujeme blíže vyličovati, jaké strašlivé následky měla krise v zápětí. K územím, jež krisí nejvíce byla postižena, patří okresy, ve kterých se provozuje dolování uhlí. V Teplicích-Šanově je skoro jedna desetina všeho obyvatelstva bez zaměstnání, v jiných okresech více nežli jedna desetina. S příslušníky rodin nezaměstnaných jest alespoň jedna čtvrtina obyvatelstva bez práce. Z těch béře zase jen zlomek podporu podle gentského systému, další zlomek dostává lístky na potraviny a značná část nemá vůbec žádných příjmů.

V těchto okresech je však celá řada opuštěných uhelných dolů; doly v okrese teplicko-šanovském uvedeny jsou ve výnosu. Této okolnosti použili nyní nezaměstnaní, aby si z těchto opuštěných dolů donášeli uhlí.

Pokud s tímto získaným uhlím obchodují, odporuje to samozřejmě zákonu a dlužno to s veškerou přísností zakázati. Pokud však získané uhlí slouží jen vlastní potřebě, je zákaz tohoto dobývání vzhledem k panujícím, dosud nebývalým poměrům nesociální.

Může býti jen ve všeobecném zájmu, když si lidé, kteří často po celé měsíce a leta jsou bez práce, kteří neberou žádné podpory anebo podporu zcela nepatrnou, pro vlastní potřebu přinášejí z dolů, v nichž se nepracuje, uhlí, aby uspořili alespoň tyto výdaje, které velmi značně padají na váhu.

Je to pobuřující a obyvatelstvu sotva pochopitelné, že se uhlí, kterého se nedobývá a patrně také nikdy nebude dobývati, které otevřeně leží na povrchu, nesmí použíti, kdežto zároveň na sta lidí v každém okrese nemá prostředků, aby sobě opatřili uhlí a chránili se tak před zimou.

Rozumíme také zákazu, pokud se týče takového dobývání uhlí, které je spojeno s nebezpečím pro život nebo zdraví osob anebo s nebezpečím pro všeobecnou bezpečnost. Jsou však četné doly, v nichž takovéhoto nebezpečí není a jejichž vlastnící by ničeho neměli proti tomu, kdyby si nezaměstnaní lidé odnášeli uhlí pro svou potřebu.

Z těchto důvodů jeví se nám uvedený výnos býti příliš daleko zasahujícím a v rozporu se stávajícími poměry.

Dále vyhrožuje výnos také zabavením všech výrobních, těžebních a dopravních prostředků (náčiní, rumpálů, vozíků a pod.) a dovolává se při tom VIII. hlavy živnostenského řádu.

Mezi tresty uvedenými v této hlavě zabavení se nenalézá.

Následkem toho jeví se nám také uvedený výnos býti v nesouladu se zákonem.

Poukazujeme k tomu, že osobám, které nemají zaměstnání a které neberou žádné podpory anebo podporu zcela nepatrnou, ruční vozík a jinaké nářadí je často jediným prostředkem, pomocí jehož si příležitostnou prací mohou vydělati několik korun. Bude-li jim také toto nářadí vzato, pak proti nahé bídě stojí zde úplně bezmocní.

Z těchto důvodů dovolujeme si vznésti na pana ministra vnitra tyto dotazy:

1. zdali jest ochoten naříditi změnu výnosu okresního úřadu v Teplících-Šanově a pro případ, že také jiné okresní úřady vydaly podobné výnosy, také těchto výnosů v tom směru, že se dovoluje těžba uhlí nezaměstnaným pro vlastní potřebu, pokud s ní není spojeno ohrožení bezpečnosti, zdraví a života osob a pokud vlastníci opuštěných dolů proti dobývání uhlí nemají námitek?

2. Je pan ministr vnitra ochoten, zmíněný výnos zrušiti potud, pokud se jím vyhrožuje zabavením výrobních, těžebních a dopravních prostředků?

V Praze, dne 25. října 1934.

Dr Heller, Palane,

Jokl, Schack, Just, Stark, dr Holitscher, Goth, Reyzl,

Polach, Niessner.

 

1390/6 (původní znění).

Interpellation

der Senatoren Dr. Heller, Palme und Genossen

an den Herrn Minister des Innern

betreffend den Erlass der Bezirksbehörde

Teplitz-Schönau gegen den wilden Bergbau

und den illegalen Kohlenhandel.

Die Bezirksbehörde Teplitz-Schönau hat folgende Kundmachung erlassen:

>Als Begleiterscheinung der Wirfschaftskrise und Auswirkung der langandauernden Arbeitslosigkeit entwickelte sich in den Kohlengebieten unbefugter Bergbaubetrieb auf den aufgelassenen Gruben, genannt >Wilder Bergbau<. Sein jetziger Umfang und die Art der Durchführung schädigt nicht nur äusserst fühlbar die Eigentums- und Benützungsrechte der privaten Besitzer von Gruben, Grubenmassen und dazugehörign Grundstücke; sondern gefährdet auch bedeutend das öffentliche Interesse und die öffentliche Sicherheit (Lebensgefährdung der wilden Berghäuer, deren Mitarbeiter und der rechtmässig in der Nachbarschaft der wilden Schächte arbeitenden Bergleute lokaler Schächte, Gefährdung der Sicherheit der Gebäude und Kommtmikationen durch Unterfahrung und Unterbauung u. dgl.). Mit Rücksicht darauf verkündige ich im Einvernehmen mit dem Revierbergamte in Teplitz-Schönau, auf Grund des Art. 3, Abs. 1 des Ges. vom 16. Juli 1927, Slg, d. G. u. V. Nr. 125 über die Organisation der pol. Verwaltung, das im öffentlichen Interesse erforderliche allgemeine Verbot, mit welchem ich jeden Bergbaubetrieb, d. i. das Teufen von Schächten, das Treiben von Strecken und Stopen, den Abbau in den Kohlenpfeilern nach Art des sogenannten wilden Bergbaues im hiesigen Bezirke, insbesondere aber das Betreten folgender Orte zum Zwecke des wilden Bergbaues verbiete:

1. Alter aufgelassener Schacht >Ferdinand< in Soborten (an der Staatsstrasse Teplitz-Bodenbaeh). 2. Aufgelassene Schächte (Tagbaue) >Heribert<, >Ottokar<, >Helene,< in Kosten. 3. Alter aufgelassener >Wenzelschacht< in Teplitz-Schönau bei der Weisskirchlitzerstrasse. 4. >Remise<; Sophienschacht in Serbitz (in der Kat.-Gemeinde Turn an der Modlanerstrasse). 5. >Karl < Schacht in Zuckmantel (Böhmische Handelsgesellschaft). Wilder Bergbau im Grubenmass >Nikolaus<, Zuckmantel. 6. >Einigkeits<- Schacht in Zuckmantel (Fa.,Fischmann Söhne A. G.). Wilder Bergbau im Grubenmasse >Franz Xaver< in Zuckmantel.

Die Nichteinhaltung dieses Verbotes wird im Sinne der obzitierten gesetzlichen Bestimmungen mit einer Strafe von 10 bis 5.000 Kč, bezw. mit Arrest von 12 Stunden bis 14 Tagen bestraft.

Gleichzeitig mache ich ausdrücklich darauf aufmerksam, dass der ungesetzliche Handel mit sowohl aus dem wilden Bergbau, als auch anders gewonnener Kohle, welcher Handel illegalerweise wöchentlich im hiesigen Bezirke einge hundert Tonnen unversteuerter Kohle auf den Markt bringt und so fühlbar nicht nur den gesetzlichen Kohlenhandel und dessen Angestellte, sondern auch im erhöhten Masse die Staatsfinanzen (Beträge von Zehntausenden Kč an Kohlenabgabe) schädigt, strenge gemäss den Bestimmungen des VIII. Hauptstückes der Gew. Odg. verfolgt werden wird, unbeschadet einer weiteren Verfolgung durch das Gericht oder durch die Gefällskontrollämter.

Schliesslich mache ich darauf aufmerksam, dass die Erfolglosigkeit der Geld oder Ersatzarreststrafe dazu zwingt, dass den beim wilden Bergbau oder beim ungesetzlichen Kohlenhandel betretenen Tätern neben der Kohle auch alle Erzeugungs-, Förderungs- und Zufuhrbehełfe (Gezähe, Rollbäume, Handwagen und dergl.) werden abgenommen werden.

Der Bezirkshauptmann. Der Oberrat der politischen Verwaltung:

Hozák m. p.<

 

Insofern mit dieser Kundmachung Vorsorgen getroffen werden, dass das öffentliche Interesse und die öffentliche Sicherheit geschützt werden und der illegale Kohlenhandel beseitigt wird, ist gegen dieselbe gewiss nichts zu sagen.

Insofern jedoch mit diesem Erlass jede Art der Gewinnung,von Kohlen auf aufgelassenen Grubeti verhoten und mit Strafen belegt wird, erscheint tras diese Massnahme unsozial und zum Teil auch im Gesetze nicht begrűndet.

Wir brauchen nicht des Näheren darzulegen, welche furchtbaren Folgen die Krise hervorgerufen hat. Zu den von der Krise am meisten betroffenen Gebieten gehören jene Bezirke, in welchen der Kohlenbergbau betrieben wird. In Teplitz-Schönau ist nahezu 1/10 der ganzen Bevölkerung arbeatslos, in anderen Bezirken mehr als 1/10. Mit den zu den Arbeitslosen gehörigen Familienmitgliedern ist mindestens 1/4 der Bevölkerung arbeatslos. Von ihnen bezieht wiederum nur ein Bruchteil die Unterstützung nach dem GenterSystem, ein weiterer Bruchteil bezieht die Ernährungskarten und ein erheblicher Teil hat überhaupt keine Einkünfte.

Nun gibt es in diesen Bezirken eine ganze Anzahl von aufgelassenen Kohlengruben; die in dem Bezirke Teplitz-Schönau sind in dem Ěrlasse aufgezählt. Diesen Umstand haben nun Arbeitslose benützt, um sich von diesen aufgelassenen Gruben Kohlen zu holen.

Insofern sie mit diesen gewonnenen Kohlen einen Handel betreiben, widerspricht dies selbstverständlich dem Gesetze und ist mit aller Strenge zu verbieten. Insofern jedoch die gewonnenen Kohlen lediglich für den eigenen Bedarf dienen, ist das Verbot dieser Gewinnung in Anbetracht der herrschenden bis jetzt nicht da gewesenen Zustände unsozial.

Es kann nur im allgemeinen Interesse gelegen sein, wenn sich Menschen, welche oft seit Monaten und Jahren arbeltslos sind, keine oder eine ganz geringfügige Unterstützung beziehen, von nicht im Betriebe befindlichen Gruben Kohlen für den eigenen Bedarf holen, um wenigstens diese Auslagen, welche sehr erhebfich ins Gewicht fallen, zu ersparen. Es ist aufreizend und für die Bewohner kaum verständlich, dass Kohle, welche nicht gewonnen wird und voraussichtlich auch niemehr gewonnen werden wird, offen zu Tage liegt, nicht verwendet werden darf, während gleichzeitig Hunderte von Menschen in jedem Bezirke nicht die Mittel haben, um sich Kohle zu beschaffen und sich so vor der Kälte zu schützen.

Wir verstehen auch das Verbot, insofern es sich auf solche Gewinnung von Kohle bezieht, welche mit einer Gefahr für das Leben oder die Gesundheit von Personen oder mit einer Gefahr für die allgemeine Sicherheit verbanden ist. Es gibt aber zahlreiche Gruben, in denen eine solche Gefahr nicht besteht und deren Eigentümer nichts dagegen hätten, wenn sich arbeitslose Menschen Kohle für ihren Bedarf holen.

Aus diesen Gründen erscheint uns der angeführte Erlass als viel zu weitgehend und mit den bestehenden Verhältnissen im Widerspruche stehend.

Ferner droht der Erlass auch mit der Beschlagnahme aller Erzeugungs-, Förderungs- und Zufuhrbehelfe (Gezähe, Roollbäume, Handwagen und dergl.) und beruft sich hiebei auf das VIII. Hauptstück der Gewerbeordnung.

Unter den in diesem Hauptstücke angeführten Strafen findet sich die Beschlagnahme nicht. Infolgedessen erscheint uns auch der angeführte Erlass mit dem Gesetze nicht im Einklange zu stehen.

Wir verweisen darauf, dass für Personen, welche arbeitslos sind und keine oder eine ganz geringfügige Unterstützung beziehen, ein Handwagen und sonstige Geräte oft das einzige Werkzeug sind, mit denen sie sich durch Gelegenheitsarbeiten ein paar Kronen ver dienen können. Wenn ihnen such diese Werkzeuge entzogen werden, so stehen sie völlig hilflos dem nackten Elend gegenüber.

Aus diesen Gründen erlauben wir uns, an den Herrn Minister des Innern folgende Anfragen zu richten:

1. ist er bereit, eine Abänderung des Erlasses der Bezirksbehörde Teplitz-Schönwu und für den Fall, als auch andere Bezirksbehörden ähnliche Erlässe herausgegeben haben, auch dieser Erlässe in der Richtung zu verfügen, dass die Gewinnung von Kohle durch Arbeitslose für den eigenen Bedarf, insofern mit derselben eine Gefährdung der Sicherheit, der Gestmdheit und des Lebens von Personen nicht verbanden ist und die Eigentümer der aufgelassenen Gruben gegen die Gewinnung der Kohle keinen Widerspruch erheben, gestatett wird?

2. Ist der Herr Minister des Innern bereit, den angeführten Erlass insofern aufzuheben, als mit demselben die Beschlagnahme der Erzeugtmgs-, Förderungs- und Zufuhrbehelfe angedroht wird?

Prag, am 25. Oktober 1934.

Dr. Heller, Palme,

Jokl, Schack, Just, Stark, Dr. Holitscher, Goth, Reyzl,

Polach, Niessner.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP