Středa 4. prosince 1935

Předseda (zvoní): Dávám slovo druhému zpravodaji, p. posl. inž. Žilkovi.

Zpravodaj posl. inž. Žilka: Slavná sněmovno! Zahraniční výbor ve schůzi dne 5. listopadu t. r. jednal o dodatkové úmluvě k československo-německé hospodářské dohodě ze dne 29. června 1920, sjednané dne 13. srpna 1935, projevil souhlas s usnesením výboru živn.-obchodního a doporučuje posl. sněmovně ke schválení připojené usnesení. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Zpravodaji při třetím odstavci jsou: za výbor živn.-obchodní p. posl. Líška, za výbor zahraniční p. posl. inž. Žilka.

Dávám slovo prvému zpravodaji - za výbor živn.-obchodní - p. posl. Líškovi.

Zpravodaj posl. Líška: Slávna sněmovňa! Živn.-obchodnický výbor prejednal dňa 31. októbra t. r. vládny návrh, ktorým sa predkladá Národnému shromaždeniu ku schváleniu doplňkový protokol k dodatkovej úmluve zo dňa 1. brezna 1924 k obchodnej a plavebnej smlúve medzi republikou Československou a kráľovstvom Italským zo dňa 23. brezna 1921, sjednaný dňa 26. červenca 1935 v Prahe a uvedený v prezatýmnu platnosť vládnou vyhláškou zo dňa 31. červenca 1935, čís. 191 Sb. z. a n.

Živn.-obchodnický výbor doporučuje tento doplnkový protokol k schváleniu Národným shromaždením. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Druhý zpravodaj - za výbor zahraniční - p. posl. inž. Žilka vzdal se slova.

Zpravodaji o 4. odstavci pořadu jsou: za výbor zahraniční pan posl. dr Mareš, za výbor živn.-obchodní pan posl. Slavíček.

Dávám slovo zpravodaji za výbor zahraniční, p. posl. dr Marešovi.

Zpravodaj posl. dr Mareš: Slavná sněmovno! Mám podati zprávu o tisku 108, kterým se předkládá Národnímu shromáždění k projevu souhlasu dodatkový protokol k obchodní a plavební úmluvě mezi republikou Československou a republikou Polskou ze dne 10. února 1934, podepsaný ve Varšavě dne 5. září 1935 a uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 9. září 1935, čís. 184 Sb. z. a n.

Jde o to, že r. 1934, a to dne 10. února byla mezi republikou Československou a republikou Polskou uzavřena dohoda resp. sjednán protokol s platností do 31. prosince, kde šlo o uzavření obchodní a plavební smlouvy. Zásadním motivem této smlouvy byla snaha urovnati pasivní bilanci, která pro Československou republiku byla tíživá, pokud se týká obchodních styků s Polskem. Tato pasivní bilance činila r. 1932 194 mil. Kč, avšak již r. 1934 podařilo se snížiti toto pasivum na 95 mil. Kč a r. 1935 možno očekávati, že se toto pasivum sníží na 50 mil. Kč.

Tato obchodní smlouva má zvláštní důležitost pro nás proto, poněvadž se v ní navzájem poskytují určité úlevy, a to jednak se strany Československa vůči Polsku a jednak se strany Polska vůči Československu.

Pokud se týká nás, jsou nám poskytovány určité úlevy v těchto věcech: na odbarvovací uhlí, sirouhlík, želatinu a výrobky z celuloidu a naproti tomu s naší strany byly poskytnuty celní výhody na semeno krmné řepky, kyselinu sírovou, dusíkaté vápno a superfosfáty.

Tyto výhody byly pak dodatkovým protokolem ze dne 8. února 1935 vzájemně prodlouženy do 30. června 1935. Některé výhody byly ovšem také škrtnuty.

Jelikož po uplynutí této doby jevily obě smluvní strany zájem o prodloužení celních výhod pro některé druhy zboží, bylo dohodnuto, a to II. dodatkovým protokolem ze dne 5. září 1935, že se obnoví ujednání dodatkového protokolu ze dne 8. února 1935 s výjimkou celní slevy, kterou poskytlo Polsko Československu na bakelit, které v praxi nebylo využito, a ještě jiné další méně význačné změny. Platnost tohoto ujednání byla stanovena od 30. června 1935. Nyní jde o to, aby slavná sněmovna k tomuto ujednání dala svůj souhlas, aby tato smlouva stala se platnou.

Zahraniční výbor usnesl se ve schůzi dne 5. listopadu 1935 doporučiti posl. sněmovně dodatkový protokol k obchodní a plavební úmluvě mezi republikou Československou a republikou Polskou k ústavnímu schválení připojeným schvalovacím usnesením (čte):

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s dodatkovým protokolem k obchodní a plavební úmluvě mezi republikou Československou a republikou Polskou ze dne 10. února 1934, podepsaným dne 5. září 1935 a uvedeným v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 9. září 1935, čís. 184 Sb. z. a n. (Souhlas.)

Předseda (zvoní): Zpravodaj výboru živn.obchodního pan posl. Slavíček vzdal se slova.

Ke slovu není nikdo přihlášen. Rozprava odpadá.

Vykonáme nyní odděleně hlasování o každé ze společně projednávaných předloh.

Sněmovna je způsobilá se usnášeti.

Budeme hlasovati nejprve o 1. odstavci pořadu.

Ad 1. Hlasování o schvalovacím usnesení, kterým se schvaluje ujednání mezi republikou Československou a říší Německou o celním kontingentu pro perleťové knoflíky, sjednané výměnou not v Berlíně dne 26. června 1935 a uvedené v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 4. července 1935, č. 149 Sb. z. a n. (tisk 96).

Zpravodaji jsou: za výbor živn.-obchodní p. posl. Netolický, za výbor zahraniční p. posl. Hrušovský.

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím jest vyřízen 1. odstavec pořadu.

Nyní budeme hlasovati o 2. odstavci pořadu:

Ad 2. Hlasování o schvalovacím usnesení, kterým se schvaluje dodatková úmluva k československo-německé hospodářské dohodě ze dne 29. června 1920, sjednaná dne 13. srpna 1935 a uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 26. srpna 1935, č. 181 Sb. z. a n. (tisk 98).

Zpravodaji jsou: za výbor živn.-obchodní p. posl. Rechcígl, za výbor zahraniční p. posl. inž. Žilka.

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati podle zprávy výborové.

(Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen jest 2. odstavec pořadu.

Vykonáme nyní hlasování o 3. odstavci pořadu:

Ad 3. Hlasování o schvalovacím usnesení, kterým se schvaluje doplňkový protokol k dodatkové úmluvě ze dne 1. března 1924 k obchodní a plavební smlouvě mezi republikou Československou a královstvím Italským ze dne 23. března 1921, sjednaný dne 26. července 1935 v Praze a uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 31. července 1935, č. 191 Sb. z. a n. (tisk 99).

Zpravodaji jsou: za výbor živn.-obchodní p. posl. Líška, za výbor zahraniční p. posl. inž. Žilka.

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati podle zprávy výborové. (Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím jest vyřízen 3. odstavec pořadu.

Nyní vykonáme hlasování o odst. 4 pořadu:

Ad 4. Hlasování o schvalovacím usnesení, kterým se schvaluje dodatkový protokol k obchodní a plavební úmluvě mezi republikou Československou a republikou Polskou ze dne 10. února 1934, podepsaný ve Varšavě dne 5. září 1935 a uvedený v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 9. září 1935, č. 18a Sb. z. a n. (tisk 108).

Zpravodaji jsou: za výbor zahraniční p. posl. dr Mareš, za výbor živn.-obchodní p. posl. Slavíček.

Schvalovací usnesení má jeden odstavec a dám o něm hlasovati podle zprávy výborové.

(Námitky nebyly.)

Námitek není.

Kdo tedy souhlasí s celým schvalovacím usnesením ve znění zprávy výborové, nechť pozvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím posl. sněmovna přijala toto schvalovací usnesení podle zprávy výborové ve čtení prvém.

Druhé čtení navrhnu na pořad příští schůze.

Tím vyřízen jest 4. odstavec pořadu.

Přistoupíme k projednávání dalšího odstavce, jímž jest:

5. Zpráva výboru branného o vládním návrhu zákona (tisk 86), jímž se mění a doplňují některá ustanovení zákona o požadování dopravních prostředků pro účely vojenské (tisk 139).

Zpravodajem jest p. posl. Slíva. Dávám mu slovo.

Zpravodaj posl. Slíva: Slavná sněmovno! Dovoluji si podati zprávu branného výboru o osnově zákona, jímž se mění a doplňují některá ustanovení zákona o požadování dopravních prostředků pro účely vojenské, tisk 139.

Každý stát si zajišťuje zvýšenou potřebu dopravních prostředků, kterých bude potřebovati v případě, že by se dostal do války. (Předsednictví převzal místopředseda dr Markovič.)

O důležitosti dopravních prostředků za mobilisace není zajisté žádných sporů. Není ovšem možné, aby stát sám, resp. vojenská správa měla v zásobě všechny dopravní prostředky, jichž bude za mobilisace zapotřebí, nýbrž je třeba právní řád přizpůsobiti tak, aby bylo možno si opatřiti dopravní prostředky v daném okamžiku uložením příslušných veřejnoprávních závazků osobám, které takové dopravní prostředky mají.

O takové zajištění dopravních prostředků se postarala Československá republika již zákonem ze dne 13. května 1924, č. 117 Sb. z. a n., kterým si zabezpečila dopravní prostředky pro případ mobilisace a války, jakož i pro případ mimořádného povolání zálohy a náhradní zálohy v míru podle §u 27 branného zákona, jak tomu bylo obdobně před tím podle rakouského zákona z r. 1912 o odvodu koní a povozů.

Uvedený zákon z r. 1924 zajistil pro účely branné moci: 1. jednak koně a povozy pro zvířecí potah, 2. jednak též motorová vozidla a letadla.

Při tom zmíněný zákon vhodným způsobem upravil, jak se provádí již v míru soupis a evidence dopravních prostředků, jakým způsobem se zjišťuje či klasifikuje způsobilost těchto prostředků k službě vojenské, a zvláštní pozornost pak věnoval těm dopravním prostředkům, které byly uznány za způsobilé k vojenské službě; takové dopravní prostředky se stávají dopravními prostředky evidenčními, a to buď evidenčními koňmi nebo evidenčními motorovými vozidly nebo evidenčními letadly, a jsou určeny k tomu, aby za mobilisace byly ihned odvedeny pro účely mobilisované armády.

Zákon z r. 1924 se sice plně osvědčil, přes to se však za dobu jeho 11letého právního života ukázala potřeba provésti na něm některé doplňky a změny.

Tak se především zjistilo, že okruh dopravních prostředků, jež lze podle něho požadovati, není úplný, poněvadž se nepamatuje na plavební prostředky, ačkoliv tu jde o dopravní prostředky rovněž velmi důležité.

Zákon ze dne 12. května 1932, č. 68 Sb. z. a n., pamatoval sice v §u 24 určitým způsobem na plavební prostředky, avšak ani toto ustanovení, jež platí pro dobu mírovou, nejeví se postačujícím, pročež vláda předložila návrh novely k zákonu z r. 1924, jíž se rozšiřuje okruh dopravních prostředků pro účely mobiisované armády požadovatelných též na plavební prostředky, k nimž patří plavidla všech druhů, plovoucí přístroje, plovoucí závody a provozní hmoty potřebné pro lodní provoz.

Jde tu o velmi účelné vyplnění citelné mezery, která se v dosud platném právním řádě jeví. To je, abych tak řekl, nejzávažnější změna, kterou novela, o níž kladu si za čest referovati, zavádí.

Vedle toho mohu uvésti jako velmi závažnou změnu dosud platného zákona nová ustanovení, která osnova navrhuje ve prospěch držitelů motorových vozidel.

Jsou to navržená ustanovení §u 7 a násl., podle nichž se mají napříště motorová vozidla pokládati za způsobilá k vojenské službě již ze zákona, jakmile přejdou do používání, aniž by bylo třeba jejich způsobilost k této službě zjišťovati zvláštním řízením.

Dosud bylo třeba k zjištění způsobilosti k vojenské službě podrobovati motorová vozidla periodické klasifikaci, která se měla podle § 36 dosud platného zákona konati zpravidla každý druhý rok. Každý držitel motorového vozidla byl povinen sám anebo svým zástupcem předvésti motorové vozidlo před klasifikační komisi a podrobiti je klasifikačnímu řízení. To znamenalo pro držitele těchto vozidel značné zatížení.

Napříště se mají prohlídky motorových vozidel konati jen zcela výjimečně, kde by se toho ukázala zvláštní potřeba.

Evidenci motorových vozidel si povede nyní vojenská správa podle všeobecného rejstříku motorových vozidel, vedeného podle předpisů o jízdě motorovými vozidly na základě opisů rejstříků, které jí dodají rejstříkové úřady, t. j. okr. úřady nebo státní policejní úřady. Těmito ustanoveními bude značně ulehčeno jak držitelům motorových vozidel, tak i administrativě.

Dále bych se chtěl ještě zmíniti o ustanovení, které osnova navrhuje o t. zv. služebních koních jízdních zbraní, kteří přešli do vlastnictví soukromých uživatelů. Jde tu o koně jezdectva a dělostřelectva, kterých vojenská správa nepotřebuje pro jezdecké útvary k vykonávání služby v míru, potřebuje jich však jako zálohy v mobilisaci. Takové koně se vydávají za podmínek stanovených vojenským služebním předpisem K-III-3 a K-III-4 do soukromého užívání. Uživatelé mají právo užívati takových koní po dobu smluvního poměru ke všem svým účelům, neohrožuje-li se tím způsobilost koní k válečné službě, jsou však povinni koně na vlastní náklad pečlivě chovati, živiti a ošetřovati a na vyzvání dopraviti k příslušnému vojenskému útvaru na cvičení a za mobilisace je dáti ihned vojenské správě k disposici. Takoví koně přecházejí po 7leté době do soukromého vlastnictví uživatelů. Aby tito koně nevypadli z evidence od doby, kdy přešli do vlastnictví uživatele, až do provedení klasifikace koní, jež se koná nyní v obdobích tříletých, stanoví navržená novela, že koně tito budou při svém odevzdání do vlastnictví poděleni evidenčními listy a pokládáni až do nejbližší klasifikace za evidenční již ze zákona bez zvláštního klasifikačního řízení, takže v případě potřeby bude možno jich použíti jako jiných koní evidenčních.

Vedle těchto větších změn obsahuje osnova ještě některé menší změny a doplňky, které nejsou povahy zásadní, jsou však rovněž velmi účelné a odůvodněné zkušenostmi nabytými při provádění dosud platných zákonných ustanovení.

Branný výbor uvážil zevrubně podaný vládní návrh a uznal jej zcela odůvodněným. Dovoluji si proto jeho jménem slavné sněmovně doporučiti schválení osnovy ve znění připojeném v tisku 139. (Souhlas.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP