Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1936.

IV. volební období.

3. zasedání.

Tisk 144.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne......................................................................,

kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 6. června 1924, č. 128 Sb, z. a n., o okresních záložnách hospodářských a kontribučenských fondech peněžních v Čechách.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Č l. I.

Zákon č. 128/1924 Sb. z. a n. se mění a doplňuje takto:

§ 2 zní:

(1 ) Obvody okresních záložen hospodářských jsou zpravidla totožny s obvody okresních soudů. V každém soudním okresu může býti zpravidla zřízena jen jedna okresní záložna hospodářská.

(2 ) Stane-li se změna v hranicích okresu soudního, změní se tím také obvod okresní záložny hospodářské. Změna nenastává, není-li v okresu, kam by podíly (§ 4, odst. 2) měly býti přikázány, okresní záložny hospodářské.

(3 ) Zřídí-li se nový soudní okres, rozhodne zemský výbor o tom, má-li se zříditi také nová okresní záložna hospodářská, pokud se týče ke které ze sousedních okresních záložen hospodářských má se obvod nově zřízeného soudního okresu přikázati.

(4 ) Obvody nově zřizovaným okresním záložnám hospodářským stanoví a o změně obvodů již zřízených záložen rozhoduje zemský výbor po slyšení okresního výboru (okresních výborů) a Svazu okresních záložen hospodářských, nečiní-li proti změnám těm námitek zemský úřad. Při tom dlužno upraviti i otázku dohledu a záruky okresu a dbáti zásady, aby obvody okresních záložen hospodářských majících sídlo v obvodu okresního úřadu, nepřesahovaly tohoto obvodu.

(5 ) Nastane-li změna obvodů okresních záložen hospodářských podle odstavců 2, 3 a 4, nutno podíly, jichž se změna dotýká, a v případě odstavce 3, i poměrnou část ostatního jmění záložny přikázati - přihlížejíc k závazkům s podíly zároveň přejímaným - podle toho, kde leží berní předměty, na kterých se zakládá právo účastenství, a pokud jde o podíly obcí a osad, podle toho, kam obce a osady byly přikázány; podíly se přikazují s poměrnou částí fondu pro rozmnožení kmenového jmění a přejímají-li se zároveň úvěry, též s poměrnou částí reservního fondu.

(6 ) Spory o přikázání podílů, vzniklé změnou obvodů okresních záložen hospodářských (odstavce 2, 3 a 4), rozhoduje, nedohodnou-li se zúčastněné okresní záložny hospodářské,

a) okresní úřad, jde-li o spory vzniklé ze změny obvodů okresních záložen hospodářských uvnitř jeho správního obvodu, jinak

b) zemský úřad;

před rozhodnutím jest vyslechnouti Svaz okresních záložen hospodářských, zúčastněné okresní výbory a v případě písm. b) i zemský výbor.

Za § 2 se vsunuje toto ustanovení:

§ 2a.

(1 ) Zřízením Velké Prahy nemění se ničeho na obvodech a sídlech dosavadních okresních záložen hospodářských v Hostivaři, v Karlíně a na Smíchově.

(2 ) Na okresní záložnu hospodářskou v Hostivaři dohlíží rada města Prahy, jíž příslušejí veškerá práva i povinnosti tímto zákonem okresnímu výboru přiřčené. Na okresní záložny hospodářské v Karlíně a na Smíchově dohlíží okresní výbor okresu Praha-Venkov. Zastupitelstvu města Prahy přísluší právo jmenovati jednoho člena revidujícího výboru, který nemusí býti účastníkem záložny. Svolání valné hromady delegátů musí býti oznámeno radě města Prahy, které jest vyhrazeno naříditi, aby určité předměty byly dány na pořad jednání valné hromady (§ 23, odst. 6).

(3 ) Za vklady okresní záložny hospodářské v Hostivaři přejímá obec pražská zákonnou záruku podle § 8, odst. 2, může však smlouvu převzíti záruku i nad tuto výši. Za vklady okresních záložen hospodářských v Karlíně a na Smíchově přejímá obec pražská polovinu zákonné záruky podle § 8, odst. 2; je však oprávněna, aby buď sama nebo společně s příslušným okresem uzavřela úmluvu o převzetí dobrovolné záruky i nad zákonnou míru.

§ 3 zní:

(1 ) Sídlem okresní záložny hospodářské je zpravidla sídlo okresního soudu. Výjimkou může zemský výbor po slyšení valné hromady záložny [§ 24, písm. 1)] stanoviti sídlem též jiné místo v obvodu záložny.

(2 ) Ve svém obvodu mohou okresní záložny hospodářské zřizovati se schválením zemského výboru odbočky, sběrny a platebny.

§ 4 zní:

(1 ) Kmenové jmění okresních záložen hospodářských jest povahy veřejnoprávní. Jmění to budiž neztenčeně zachováno; nesmí býti děleno nebo zrušeno mimo případy v zákoně tomto výslovně uvedené.

(2 ) Kmenové jmění okresní záložny hospodářské skládá se ze souhrnu podílů všech účastníků záložny. Podíly tyto; vyjímajíc dobrovolně upsané podíly a příplatky osad, obcí a okresů, buďtež rozmnožovány

a) připisováním 5 % čistého výtěžku záložny, činí-li vklady záložnou přijaté více než pětinásobek vlastního jmění, nebo

b) připisováním 10 % čistého výtěžku, činí-li vklady záložnou přijaté více než dvacetinásobek vlastního jmění;

c) připisováním úroku nebo jeho části (§ 15, odst, 4) k podílům, které nejsou dělitelné deseti, a to do doby, až každý z takových podílů dosáhne částky deseti dělitelné.

(3 ) Povinnost rozmnožovati kmenové jmění způsobem uvedeným v odstavci 2, písm. a) a b) zastavuje se na tu dobu, po kterou kmenové jmění takto rozmnožené bude přesahovati 10 % vkladů.

(4 ) Mimo to může býti kmenové jmění rozmnožováno

a) připisováním části výtěžku záložny nad míru v odstavci 2 stanovenou,

b) dobrovolnými příplatky účastníků; příplatky ty mají stejnou povahu s podíly, s nimiž tvoří jeden celek,

c) neomezeným počtem nových, nevypověditelných a nepostupitelných podílů v nejmenší výši 40 Kč, jimiž osady, obce a okresy v obvodu záložny k této přistoupí,

d) dobrovolným přistoupením a přijetím vlastníků zemědělské půdy v obvodu záložny za účastníky záložny s podíly nevypověditelnými a nepostupitelnými v nejvyšším počtu pěti po 40 Kč, s podmínkou, že nový účastník přispěje k reservnímu a pensijnímu fondu záložny v poměru kmenového jmění k výši těchto fondů v době přihlášky. I tento podíl jest vázán na vlastnictví berního předmětu. Forma přihlášky stanoví se jednacím řádem záložny. Je-li přihlášený vlastníkem aspoň jednoho hektaru zemědělské půdy, má právo odvolati se proti zamítavému rozhodnutí ředitelství k okresnímu úřadu. Má-li se při rozhodnutí posouditi též účelnost naříkaného opatření, je okresní úřad povinen slyšeti okresní výbor.

(5 ) K rozmnožování kmenového jmění podle ustanovení odstavce 4, písm. a) jest potřebí souhlasu valné hromady, podle ustanovení odstavce 4, písm. b), c) a d) pak souhlasu ředitelství.

(6 ) Kmenové jmění kontribučenských peněžních fondů v obvodu záložny dosud trvajících slučuje se s kmenovým jměním okresní záložny hospodářské. Praestační fondy, fondy viničné a jiné podobné fondy v obvodu záložny, dosud obcím neodevzdané, slučují se i se závazky na nich váznoucími s kmenovým jměním této záložny jakožto podíl příslušné osady neb obce.

(7 ) Bylo-li před platností tohoto zákona s kmenovým jměním okresní záložny hospodářské spojeno jmění některého kontribučenského fondu peněžního nebo podobného, tvoří část kmenového jmění záložny.

(8 ) Kontribučenské peněžní fondy připadnou ke kmenovému jmění okresních záložen hospodářských, v jichž obvodu jsou pozemky, s nimiž spojeno je právo účastenství na kontribučenských fondech peněžních. Není-li možno podílníky kontribučenských peněžních fondů nebo jejich podíly zjistiti, rozvrhne se jmění fondů na všechny vlastníky zemědělské půdy v obci - s vyloučením lesů - podle výše katastrálního výnosu. Případné spory rozhodují politické úřady.

§ 5 se mění a doplňuje takto:

Odstavec 2 zní:

(2 ) Nabyvatel má u ředitelství okresní záložny hospodářské bez odkladu vykázati, že předmětu knihovně nabyl, načež záložna matriku (odstavec 7) upraví. Záložna je oprávněna provésti sama úpravu matriky i bez přihlášky nabyvatelovy podle zápisů v pozemkových knihách nebo úředních výtahů z nich, jakož i podle pozemnostních archů, do nichž záložna může u příslušných úřadů bezplatně nahlédnouti a činiti z nich výpisy. V obou případech zpraví záložna o změně dřívějšího i nového majitele.

K odstavci 3 připojuje se tato věta:

"Při tom se nehledí na oddělení pozemků pod 20 arů".

§ 7 zní:

(1 ) V rámci účelu uvedeného v § 1, odst. 1 jsou okresní záložny hospodářské oprávněny:

1. přijímati vklady na vkladní knížky (listy), na běžné účty a na pokladniční poukázky,

2. se svolením zemského výboru přijímati v úschovu a ve správu cenné papíry nebo jiné cenné předměty všeho druhu,

3. eskontovati a reeskontovati směnky eskontovati účty za zboží a práce, jsou-li směnky neb účty splatny v tuzemsku,

4. poskytovati zápůjčky (§ 9),

5. zprostředkovati koupi, prodej, pacht a nájem nemovitostí všeho druhu za hotové a na úvěr,

6. spolupůsobiti úvěrem (§ 9) při provozování zemědělských podniků průmyslových, pokud tyto jsou provozovány buď hospodářskými družstvy nebo akciovými společnostmi anebo výjimečně i účastníky, kteří se zabývají zpracováním zemědělských surovin, nebo kteří vyrábějí potřeby zemědělské,

7. zprostředkovati všechny druhy dobrovolného pojištění, jakož i dobrovolné pojištění nemocenské, invalidní a starobní u domácích ústavů pojišťovacích,

8. obstarávati pokladní věci obcí svého obvodu, jakož i hospodářských, výrobních, prodejních a nákupních společenstev a zemědělských nemocenských pojišťoven,

9. zprostředkovati koupi a prodej cenných papírů za plnou úhradu, obstarávati výplatu kuponů cenných papírů a slosovaných hodnot,

10. skládati vadia a kauce a přejímati záruky za podmínek označených v jednacím řádě,

11. zprostředkovati koupi a prodej valut, mincí a devis a provozovati veškeré směnárenské obchody, které náleží k vykonávání uvedených zákonných oprávnění,

12. provozovati ještě jiné než shora pod č. 1 až 11 uvedené obchody, jsou-li k nim oprávněny jednacím řádem.

(2 ) Okresní záložny hospodářské jsou způsobilými šekovníky podle zákona o šeku.

(3 ) Pokud jest k těm kterým obchodům potřebí zvláštního povolení anebo pro ně platí jiná obmezující ustanovení, jest jich šetřiti.

§ 8 zní:

(1 ) K přijímání vkladů na pokladniční poukázky (§ 7, odst. 1, č. 1) jest potřebí povolení ministerstva financí. Pokladniční poukázky smějí býti vydávány jen podle vzorce tímto ministerstvem napřed schváleného.

(2 ) Nejméně 10 % všech vkladů musí býti zajištěno vlastním jměním záložny. Nestačí-li vlastní jmění k zajištění vkladů, ručí za takto nezajištěnou jednu desetinu vkladů záložny okres, v jehož obvodu má okresní záložna hospodářská své sídlo. Okres může smlouvou převzíti záruku i nad tuto výši vkladů, po případě záruku i za jiné závazky záložny.

(3 ) Vlastní jmění záložny tvoří kmenové jmění, reservní fondy, po případě jiné fondy včetně pensijního fondu, pokud na něm neváznou zvláštní závazky.

(4 ) Okresní záložna hospodářská, která požívá též smluvní záruky okresní, jest povinna okresu z čistého výtěžku tak, jak bude vykázán ve výroční zprávě, po srážce zákonitých dotací nebo příspěvků a úroků z kmenového jmění platiti náhradu ve výši 5 % ročně, pokud smlouva o záruce nestanoví příspěvek nižší. Tato náhrada bude se ukládati u okresní záložny hospodářské jako účelové jmění okresu. Takto uloženého kapitálu může okres použíti:

a) k úhradě ztrát záložny (§ 18),

b) k obecně prospěšným účelům zemědělství v okresu.

§ 9 zní:

(1 ) Okresní záložny hospodářské mohou poskytovati zápůjčky:

a) na směnky, opatřené podpisy dlužníka a ručitele; případy, ve kterých by od požadavku podpisu ručitele v úvěru osobním mohlo býti výjimkou upuštěno, buďtež výslovně uvedeny v jednacím řádě záložny; eskont směnek, jichž podatel; příjemce nebo ručitel bydlí v obvodu záložny, jest dovolen a posuzuje se podle pravidel úvěru směnečného;

b) na dlužní úpisy, způsobilé ke knihovnímu vkladu na nemovitém majetku dlužníka i ručitele v obvodu záložny nebo v sousedních okresech (§ 11) ležícím, s podmínkou, že zápůjčky takové budou splaceny nejdéle ve 20 letech;

c) v běžném účtu, podloženém buď směnkou opatřenou podpisem dlužníka a ručitele, nebo dluhopisem, cennými papíry nebo jinými hodnotami plnou bezpečnost zapůjčeného kapitálu poskytujícími;

d) na domácí cenné papíry požívající sirotčí jistoty nebo záruky země nebo státu, do tří čtvrtin ceny kursovní; na ostatní domácí cenné papíry na burse znamenané, do tří pětin ceny kursovní a na cenné papíry na burse neznamenané, do tří pětin ceny ředitelstvím vyšetřené, v obou posledních případech však se směnečnou nebo jinou zárukou dlužníka a na dobu šest měsíců nepřevyšující;

e) v úvěru zajištěném kauční hypotékou, a to buď na směnku nebo v účtě běžném; při zkoumání hypotéky budiž šetřeno předpisů pro úvěr hypotekární;

f) hypotekárně zajištěné, je-li podle smlouvy dlužník zavázán platiti:

aa.) buď ročně ujednaný úrok z dlužného kapitálu a vedle toho pevně stanovené procento, nejméně dvě a půl procenta z původní zápůjčky co roční splátku na kapitál,

bb) nebo po celou dobu trvání zápůjčky pevně stanovenou anuitu, která se skládá z úroku z původní zápůjčky a úmorové splátky nejméně půl procenta ročně,

a to do sirotčí jistoty, t. j. do dvou třetin odhadní ceny pozemků a do polovice odhadní ceny budov záložnou vyšetřené, počítaje v to i dosavadní knihovní závady. Budovy, na něž se zápůjčka poskytne, musí býti pojištěny u některé domácí požární pojišťovny. Při těchto zápůjčkách, jakož i při zápůjčkách státu okresů a obcí budiž vyhrazeno právo obapolné nejvýše pololetní výpovědi buď celého dluhu nebo jeho části;

g) okresům, obcím a jiným veřejnoprávním korporacím, které podle zákona mají právo vybírati přirážky, jsou-li zachovány náležitosti zákonem stanovené pro platnost dluhů těchto korporací. Zápůjčky korporacím těm lze poskytovati bez záruk stanovených tímto zákonem pro jiné zápůjčky a platí o pravidelném umořování takových zápůjček učiněné dohodnutí;

h) na hospodářské plodiny uložené ve veřejných skladištích do 50 % tržní ceny, jakož i na obilní zástavní listy podle zákona ze dne 28. června 1933, č. 107 Sb. z. a n.

(2 ) Úhrn dlouhodobých zápůjček druhů uvedených v odstavci 1, písm. b), e) a f), jakož i dlouhodobých zápůjček komunálních dohromady nesmí převyšovati úhrn vlastního jmění záložny a dvou třetin všech vkladů záložnou přijatých.

§ 11 zní:

(1 ) Zápůjčky poskytovati sluší především účastníkům okresních záložen hospodářských a zemědělcům v obvodu záložny usedlým. Je-li poptávka po úvěru těchto osob v rámci tohoto zákona uspokojena, mohou okresní záložny hospodářské ve svém obvodu poskytovati úvěr všem úvěruschopným osobám, obcím, vodním a melioračním družstvům a jiným veřejnoprávním korporacím, které podle zákona mají právo vybírati přirážky pro uhrazení svých potřeb, a se souhlasem zemského výboru okresu a společenstvům, jež jsou zřízena podle zákona ze dne 9. dubna 1873, č. 70 ř. z. Souhlasu zemského výboru není zapotřebí, jedná-li se o zápůjčku, která jest zajištěna podle předpisu § 9, písm. d), e) a f).

(2 ) Výjimkou může okresní záložna hospodářská poskytovati úvěr též vlastníkům nemovitostí v soudních okresech sousedních. Dále může výjimečně poskytovati úvěr sousedním okresům, v nichž není okresní záložny hospodářské, a obcím v takovýchto okresech; sousedním okresům, v nichž je okresní záložna hospodářská, a obcím v takovýchto okresech, jakož i vzdálenějším okresům a obcím v nich však jen se souhlasem zemského výboru.

(3 ) Žádosti za poskytnutí úvěru mohou býti zamítnuty bez udání příčiny a nelze se z toho odvolati.

§ 12, odst. 3 zní:

(3 ) Těmito způsoby budiž uloženo aspoň 10 % všech vkladů záložny.

K § 13 připojuje se jako odstavec 3 toto ustanovení:

(3 ) Přesahuje-li náklad na koupi neb na stavbu budovy pro vlastní závod výši vlastního jmění, potřebuje záložna předchozího schválená zemského výboru.

§ 14 zní:

(1 ) Okresní záložna hospodářská jest povinna vésti knihy, z nichž lze úplně seznati její obchodní jednání a stav jejího jmění (čl. 28 abch. zák.). Při správě jmění, vedení knih a účtů jest dbáti povinností řádného kupce.

(2 ) Ke konci správního roku, který je totožný s rokem kalendářním, budiž sdělán podrobný účet výroční, jenž má obsahovati účet pokladniční, účet ztráty a zisku, rozvahu, účet fondu reservního a fondu pensijního. Účet kmenového jmění a účty reservních fondů musí býti obsaženy v účtu rozvažném..

§ 15 se mění takto:

Odstavec 2 zní:

(2 ) O tom, jak užíti jest čistého výtěžku, rozhodne valná hromada, šetříc ustanovení tohoto zákona o příspěvcích k rozmnožení kamenového jmění, k fondu reservnímu po případě pensijnímu, jakož i ustanovení následujících.

Dosavadní odstavec 4 se vypouští; nový odstavec 4 (dříve odstavec 5 ) zní

(4 ) Úroky z podílů menších 20 Kč se nevyplácejí, nýbrž připisují se k těmto podílům; právě tak připisují se úroky k podílům do jejich zaokrouhlení na číslo dělitelné deseti.

Odstavec 6 se přečísluje na odstavec 5.

§ 17, odst. 1 a 2 zní:

(1 ) Reservní fond budiž zřízen u každé okresní záložny hospodářské a přikazuje se mu: a) nejméně 20 % čistého výtěžku, b) vlastní jeho výnos. Ukáže-li se toho potřeba, může zemský výbor po slyšení Svazu okresních záložen hospodářských záložně naříditi, aby fond byl dotován nad míru zákonem stanovenou.

(2 ) Reservní fond budiž uložen v cenných papírech požívajících záruky státu nebo zemí, nebo jistoty sirotčí, anebo u peněžních ústavů zemských; krom toho smí ho býti užito ke koupi nebo stavbě budovy pro vlastní závod.

§ 21 zní:

(1 ) Delegáty mohou býti pouze účastníci záložny; voli je účastníci záložny podle obcí.

(2 ) Každý účastník vykonává své volební právo osobně; na podíl nejméně 40 Kč připadá jeden hlas, na každých dalších 40 Kč připadá o 1 hlas více. Žádný účastník nemůže však míti více než 100 hlasů.

(3 ) Těm, kdož mají podíly menší než 40 Kč, přísluší společně tolik hlasů, kolik podle uvedeného měřítka připadá na úhrnnou sumu jejich podílů. Za ně hlasují ti, kteří mezi nimi mají největší podíly, a hlasuje jich po jednom hlase tolik, kolik hlasů připadá na součet těchto podílů, při stejné výši podílů rozhodne los. Za osoby právnické vykonává volbu orgán, který podle zákona neb stanov jest oprávněn tyto osoby na venek zastupovati. Při spoluvlastnictví vykonává volební právo za oba manžele manžel, při jiném spoluvlastnictví ten, na kom se spoluvlastníci dohodnou. O dohodě musí spoluvlastníci podati zprávu nejpozději před započetím volby. Nedohodnou-li se, ztrácejí právo voliti.

(4 ) Na každých 1600 Kč, jimiž účastníci některé obce mají podíl na původním kmenovém jmění okresní záložny hospodářské, jakož i na přebytek původního kmenového jmění, činící aspoň 800 Kč, připadá vždy jeden delegát.

(5 ) I když podíly účastníků obce nečiní dohromady 1600 Kč, mají právo voliti jednoho delegáta. Také účastníci v obci, v níž není původního kmenového jmění, mají právo voliti jednoho delegáta.

(6 ) Okres, je-li účastníkem záložny, volí v obci, v níž je vlastníkem pozemku zakládajícího členství záložny; nemá-li takového pozemku, volí v obci, v níž má své úřední sídlo, je-li sídlo okresu mimo obvod záložny, volí v sídle záložny.

§ 22 zní:

(1 ) Volbu delegátů rozepíše okresní úřad tak, aby přípravy k volbě mohly býti včas skončeny; za tím účelem doručí starostovi obce seznam voličů, zhotovený záložnou podle matriky účastníků.

(2 ) Seznam tento budiž po 8 dnů vyložen u obce a vyložení jeho buď v obvodu, za který se má volba konati, vyhlášeno způsobem v obci obvyklým. Námitky proti seznamu voličů musí býti podány v této osmidenní lhůtě u starosty obce; rozhoduje a nich okresní úřad s konečnou platností. Nebyly-li námitky podány nebo když bylo o nich rozhodnuto, koná se do 8 dnů volba. Konání volby sluší oznámiti nejméně 3 dny napřed způsobem v obci obvyklým. Volbu řídí starosta obce, jenž přibere si z účastníků dva důvěrníky. Aby volba byla platná, je třeba, aby při ní byla, odevzdána aspoň čtvrtina všech hlasů v obci. Jinak jest vypsati do 8 dnů novou volbu, při které se nepřihlíží k počtu odevzdaných hlasů. Zvolen je tem, kdo obdržel poměrnou většinu odevzdaných hlasů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje los. Výsledek volby vyhlásí starosta způsobem v obci obvyklým a poznamená, den vyhlášky ve volebních spisech.

(3 ) Delegáti volí se na tři leta, konají úřad až do provedení nových voleb a mohou při těchto opět býti voleni. Za delegáty nemohou býti zvoleny osoby, které nejsou československými státními občany, nejsou svéprávné nebo jsou funkcionáři, zástupci nebo úředníky jiného úvěrního ústavu v obvodu záložny.

(4 ) Stížnost do nesprávného provedení voleb delegátů lze podati do 8 dnů po vyhlášení výsledku volby u starosty obce, který ji předloží k rozhodnutí do 3 dnů i s volebními spisy okresnímu úřadu.

(5 ) Před uplynutím volebního období buď rozepsána, doplňovací volba na zbytek období v té obci, ve které počet delegátů následkem úmrtí, resignace a pod. klesl na polovici.

(6 ) Okresní úřad přezkoumá na základě protokolu starostou obce o volbě sepsaného, zda nebyla zvolena, osoba nevolitelná. Je-li tomu tak, prohlásí volbu osoby této za neplatnou a prohlásí za zvolenu onu osobu, která po vyloučení hlasů odevzdaných osobě nevolitelné docílila nejvyššího počtu hlasů; jinak provede se nová volba. Každému zvolenému delegátu vydá okresní úřad legitimaci a zpraví o tom ředitelství okresní záložny hospodářské.

§ 23 se mění a doplňuje takto:

V odstavci 2 nahrazují se slova "zemského správního neb okresního výboru" slovy "zemského neb okresního úřadu".

Odstavec 3 zní:

(3 ) Valnou hromadu svolává starosta, záložny aspoň 14 dní napřed a oznámí, kdy a kde se bude konati, a jaký bude pořad jednání. Svolání valné hromady budiž oznámeno ve všech obcích a osadách obvodu záložny přibitím vyhlášky, po případě i v novinách k tomu stanovených [§ 24, písm. j ) ], kromě toho přímo zemskému a okresnímu úřadu, jimž buďtež zároveň zaslány opisy výročního účtu. Volné návrhy, jež mají býti dány na pořad valné hromady, nutno podati písemně ředitelství záložny nejméně 8 dní před valnou hromadou.

V odstavci 5 nahrazují se slova "Okresní výbor" slovy "Okresní úřad".

Odstavec 6 zní:

(6 ) Zemskému i okresnímu úřadu jest vyhrazeno naříditi nejpozději 8 dní před valnou hromadou, aby určité předměty byly dány na pořad valné hromady. Proti tomuto opatření nelze se odvolati.

§ 24 se mění a doplňuje takto:

V písm. h) nahrazuje se slovo "rozepře" slovem "žaloby";

písm. ch) zní:

ch) aby se v rámci směrnic vydaných Svazem okresních záložen hospodářských usnášela, zda a jakou měrou mají býti hrazeny hotové výlohy vzešlé delegátům návštěvou valných hromad, dále hotové výlohy členů ředitelství a revidujícího výboru, spojené s jejich úřadováním, a zda a jakou měrou má býti povolena odměna členům ředitelství a revidujícího výboru. Usnesení valné hromady o náhradách hotových výloh a odměnách, přesahujících rámec směrnic, vyžaduje schválení okresního výboru;

písm. i) zní:

i) aby na období, na něž delegáti jsou zvoleni (§. 22), volila komisi pro disciplinární vyšetřování úřednictva; tato komise vykonává svou funkci až do zvolení nové komise;

písm. 1) a m) se slučují v nové písm. 1), jež zní:

1) aby se usnášela na návrzích zemskému výboru, má-li býti přeloženo sídlo záložny a kam, má-li býti změněn obvod záložny, neb má-li se záložna sloučiti s jinou okresní záložnou hospodářskou a za kterých podmínek;


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP