Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

446.

Společná zpráva

výborů technického a právního

o vládním návrhu zákona (tisk 397)

o některých opatřeních ve stavebnictví souvisících

s dvouletým hospodářským plánem.

Výbor technický i právní projednaly vládní návrh zákona o některých opatřeních ve stavebnictví souvisících s dvouletým hospodářským plánem (tisk 397) ve svých schůzích dne 4. a 5. března 1947, porovnaly navzájem svoje usnesení a sjednotily se na společném návrhu, kterým doporučují přijetí vládního návrhu s těmito změnami a doplňky:

Část I

Podmínky pro stavební činnost v letech 1947 a 1948.

§ 1 vládního návrhu:

odstavec (1): v prvním řádku navrhuje se škrtnouti shora "na pozemních stavbách". Tím se rozšiřuje omezení stavební činnosti pro období 1947 - 1948 na stavby všeho druhu, nejen na stavby pozemní, jak to také odpovídá intencím zákona č. 192/1946 Sb., o dvouletém hospodářském plánu, aby totiž všechno investiční úsilí bylo zkoncentrováno především na úkoly vytýčené tímto zákonem;

odstavec (2): usneseno celý škrtnouti v přesvědčení, že by nebylo účelné ztěžovati provádění potřebných technických příprav pro plné rozvinutí stavební činnosti pro období po roce 1948;

odstavec (3): se přečísluje na odstavec (2). Ve druhém řádku tohoto odstavce jest škrtnouti slova "na pozemních stavbách", a to v důsledku již vzpomenuté opravy odst. (1). V sedmém řádku téhož odstavce usneseno nahraditi slovo "železa" slovy "vázaných stavebnin". Předmětem řízeného hospodářství není totiž pouze stavební železo, nýbrž i jiné stavební hmoty;

odstavec (4): se přečísluje na odstavec (3). Poslední slova tohoto odstavce "telekomunikačních vedení" se změní na "telekomunikační". Výjimka má totiž platiti nejen pro stavby vlastních telekomunikačních vedení, nýbrž i pro stavby s tím souvisících zařízení jako na př. stavby příslušných ústředen a pod.

§ 2. Stavební činnost mimo dvouletý plán.

Odst. (2): navrhuje se upraviti slovosled závěru třetí věty tohoto odstavce, který bude nyní zníti: ... "a to, pokud jde o pracovní síly, v dohodě s ministerstvem sociální péče".

Odst. (3): škrtají se slova: "zemský národní výbor" a nahradí slovy: "ministerstvo techniky". V další části téže věty se vynechají slova "podle směrnic ministerstva techniky". Tím se docílí toho, aby o výjimkách z ustanovení odst. 1 rozhodovalo v zemích historických přímo ministerstvo techniky, které rozhoduje současně o přídělu stavebních hmot.

Odst. (4): škrtá se původní písmeno "a", písmeno původně "b" se mění na "a", písmeno "c" pak na "b". Podobně jako v § 1, odst. (2) nahradí se i zde slovo "železa" slovy "vázaných stavebnin". V důsledku této změny bude možno dobře prováděti i také nezbytné udržovací práce, k nimž jest zapotřebí stavebního povolení, pokud ovšem potřeba vázaných stavebnin bude kryta způsobem zde uvedeným.

Odstavec (5): mění se citace "odst. 4" na "odst. 3."

Část II.

Dostává případnější nadpis: "Podmínky plánovací."

Ve snaze řízení ve věci vyhledání vhodných stavenišť pro stavby podle dvouletého plánu co nejvíce zjednodušiti a zkrátiti, aniž by však při tom utrpěl stavební vývoj akce co do jeho hospodárnosti a soustavnosti anebo se pro budoucnost znemožnilo uskutečnění závažných jiných veřejných projektů po stránce regulační, změnily výbory celou původně navrhovanou koncepci této části vládního návrhu.

Ve většině jednoduchých případů vystačí se s určením stavebních obvodů pro jednotlivé druhy staveb (obytných nebo průmyslových), které provede po slyšení místního národního výboru příslušný okresní národní výbor (státní stavební úřad) pro všechny obce, ve kterých mají býti provedeny stavby podle dvouletého plánu, a to podle zásad, obsažených v nově stylisovaném § 3. Snahou jest, aby se pro stavby využilo především takových ploch, jichž zastavění bude spojeno s nejmenšími náklady s hlediska veřejných investic (zastavění stavebních mezer).

Teprve tam, kde půjde o rozsáhlejší stavební program a nebude pro příslušnou část stavebního obvodu vyhovujícího regulačního plánu, bude nutno vypracovati nový upravovací náčrt podle předpisů nově stylisovaného § 4.

Tato nová konstrukce části druhé předpokládá úplné vypuštění původních §§ 3, 4, 5 a 8 vládního návrhu.

§ 3, Stavební obvod. Má zcela novou stylisaci.

§ 4. Upravovací náčrt. Má rovněž nový text.

§ 5. Řízení o upravovacím náčrtu.

Jde o původní § 6 vládního návrhu.

Odst. (1): v druhé řádce se nahradí slovo "zemského" slovem "okresního", v dalším pak slova "plánovacího a statistického" slovem, stavebního." To je důsledek změněné příslušnosti úřadů podle předchozích §§ 3 a 4.

V další části tohoto odstavce se nahradí slovo "zejména" slovy "podle potřeby".

Odst. (3): K vůli lepšímu přehledu mění se vládní osnovou provedené označování jednotlivých částí odstavce pořadovými číslicemi, označením malými písmenami. Takové změny byly provedeny soustavně i v dalších paragrafech zákona a nebudeme je proto v dalším už jednotlivě uváděti.

Písmena a) změna citace "§ 4, odst. 2;" na "§ 4, odst. 1;".

Písmena b) "(§ 4, odst. 4)." na "(§ 4, odst. 5)."

§ 6. Podpora na opatření upravovacího náčrtu.

Jde o původní § 7 vládního návrhu.

Část III.

§ 7 (původní § 9).

Odst. (1): První věta tohoto odstavce se doplní takto:

..... (cesty, vodovod a pod.), jakož i pro stavby podle § 2, odst. 1.

Odst. (2): Ve druhém řádku se za slovo "náčrt" připojí tento dodatek: " ... nebo byl-li pro ni určen stavební obvod (stavební obvody), ...."

Odst. (4): je úplně nový. Účelem tohoto ustanovení jest umožniti provádění staveb i na pozemcích, které jsou majetkem zkonfiskovaným podle příslušných dekretů, a to ještě dříve, než bude ukončeno řízení o rozdělení tohoto majetku. Úpravou pozemku rozumí se tu jeho uzpůsobení pro účely provedení nové stavby, na př. tedy srovnání jeho povrchu, odstranění starých budov na něm dosud stojících a pod.

§ 8, Vyvlastnění. Jde o původní § 10 vládního návrhu.

§ 9. Vyvlastňovací řízení. Jde o původní § 11 vládního návrhu.

Odstavec (5): u písmeny e) se mění citace "(§ 12)." na " (§ 10)."

Odstavec (7): na konci druhého řádku změna citace "(§ 13)." na " (§ 11).";

v osmém řádku se opraví "vyvlastňovací" na "vyvlastňovacím";

před poslední větu se vsune tato nová věta: "Rozhodne-li úřad, že taková náhrada bude dána, poznamená se to ve veřejných knihách a platí tu obdobně ustanovení odstavce (3), věty druhé a třetí."

§ 10, Jistota, Jde o původní § 12 vládního návrhu.

Odstavec (1): ve čtvrtém řádku se za slovo "složena" vloží .... "u příslušného knihovního soudu."

Odstavec (2): změna citace "§ 13, odst. 5," na "§ 11, odst. 5,"

§ 11. Náhrada. Jde o původní § 13 vládního návrhu.

Odstavec (1): v prvním a druhém řádku se mění citace "§ 9, odst. 1 a § 11, odst. 7" na "§ 7, odst. 1 a § 9, odst. 7";

konec věty ..... "a po případě k tomu, oč se při částečném vyvlastnění zmenší hodnota zbylé části nemovitosti" se škrtá.

Toto ustanovení by v praksi mohlo vésti ke zvyšování náhrad za vyvlastňované pozemky nad limit podle cenových předpisů; ve třetím řádku od konce odstavce se za slovo "plánu" připojí v závorce "(náčrtu)".

Odstavec (2): Na konci odstavce se připojí tato další věta: "Při určení obecné ceny pozemku náhradního se postupuje podle odstavce 1."

§ 12, vznikne přečíslováním původního § 14.

§ 13, je přečíslovaný původní § 15.

§ 14. Opatření pro případy zničení nebo zavlečení pozemkových knih.

Tento paragraf je úplně nový, jeho účel jest zcela jasný z jeho obsahu.

Část IV.

§ 15. Směrnice a normy. Jde o původní § 16 vládního návrhu.

Odstavec (2): Usneseno pozměniti rozsah možných odchylek od předpisů dosavadních stavebních řádů a statutů takto:

" ... statutů, musí však dbáti náležité bezpečnosti nosných konstrukcí, tepelné a zvukové nepropustnosti, jakož i odolnosti proti ohni užitých staviv, a zejména základních podmínek zdravého bydlení. Byty musí býti budovány dokonale suché, vzdušné, náležitě prosvětlené a musí býti vybaveny přiměřeným, technickému pokroku odpovídajícím, náležitě větratelným, příslušenstvím."

Úspor stavebnin a nákladů má býti docíleno především vhodným konstruktivním uspořádáním staveb, použitím novodobých stavebních hmot a hlavně účelnou normalisací a typisací stavebních součástí a jich racionální výrobou. Naproti tomu není úmyslem, aby tyto snahy po zlevnění staveb se dály na úkor požadavků hygieny a moderního vybavení bytů potřebným příslušenstvím.

§ 16. Příděl vázaných stavebnin. Jde o původní § 17 vládního návrhu.

Část V.

§ 17. Zvláštní předpisy pro jednotlivé úkony. Jde o původní § 18 vládního návrhu.

Odstavec (2): Ve třetím řádku se mění citace "§ 11, odst. 4" na "§ 9, odst. 4";

lhůta 3 týdnů ve čtvrtém řádku se zkracuje na 15 dnů.

§ 18. Přechodná výpomoc stavebním úřadům. Jde o původní § 19 vládního návrhu.

Odstavec (1): Doplňuje se touto větou:

"Je-li stavebním úřadem obec, stane se tak jen na její žádost."

Odstavec (3): Ve čtvrtém řádku se opraví tisková chyba ve slově "nákladu" - správně "nákladů."

§ 19. Předběžné užívání nemovitostí. Jde o původní § 20 vládního návrhu.

Odstavec (1): V prvním řádku se za slova "upravovacích plánů" použije slov "upravovacích plánů (náčrtů)"; ve čtvrtém řádku se mění citace "(§§ 6 nebo 11)" na "(§§ 5 nebo 9)."

Odstavec (2): Ve druhém řádku opět se užije na místo "upravovacího náčrtu" slov "upravovacího plánu (náčrtu)."

Odstavec (3): V pátém řádku patří za slovo "výměru" čárka.

§ 20. Zvláštní ustanovení pro hlavní město Prahu. Jde o původní § 21 vládního návrhu. Tento paragraf byl přestylisován nově tak, aby bylo vyhověno požadavku vhodného navázání regulačních úprav nutných pro účely tohoto zákona, na dosavadní výsledky plánovacích prací pro pražský region.

§ 21. Poplatkové úlevy. Jde o původní § 22 vládního návrhu. Ve třetím řádku se mění citace "§ 9" na "§ 7."

§ 22. Trestní ustanovení. Jde o původní § 23 vládního návrhu. Ve druhém řádku se mění citace "§§ 1, 2, § 5, č. 3 a § 8" na "§§ 1, 2 a 3." Poslední věta tohoto paragrafu se škrtá celá.

§ 23. Závěrečná ustanovení. Jde o původní § 24 vládního návrhu.

§ 24. Účinnost a provedení. Jde o § 25 vládního návrhu. Mění se citace "§ 12, odst. 2, §§ 13, 15, 20, odst. 3 a § 23;" na "§ 10, odst. 2, §§ 11, 13, 19, odst. 3 a § 22;".

V Praze dne 6. března 1947.

Za výbor technický:

Ing. Dr. Ješ v, r.,
Ing. Janáček v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Za výbor právní:

Dr. Řehulka v. r.,
Dr. Jelínek v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne ........................... 1947.

o některých opatřeních ve stavebnictví souvisících s dvouletým hospodářským plánem.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Část I.

Podmínky pro stavební činnost v letech 1947 a 1948.

§ 1.

Přípustná stavební činnost.

(1) Stavební práce lze s výjimkami stanovenými v § 2 prováděti jen, jsou-li součástí úkolů stanovených zákonem ze dne 25. října 1946, č. 192 Sb., o dvouletém hospodářském plánu (v dalším jen dvouletý plán).

(2) Stavebními pracemi podle odstavce 1 se rozumějí všechny práce, které tvoří předmět oprávnění civilních inženýrů, stavitelů a mistrů zednických, kamenických, tesařských a studnařských, jakož i stavební práce řemeslnické, pokud je při nich třeba vázaných stavebnin ve větším množství, než kterého lze volně nabývati nebo které se přiděluje řemeslníkům k provozu živnosti.

(3) Tento zákon neplatí pro stavby k účelům vojenským nebo k účelům obrany státu, pro stavby na železničním pozemku, souvisící s provozem drah, a pro stavby telekomunikační.

§ 2.

Stavební činnost mimo dvouletý plán.

(1) Stavební práce na stavbách, neobsažených ve dvouletém plánu, možno prováděti jen, bude-li potřeba stavebnin a pracovních sil pro ně kryta z místních zdrojů tak, že nebudou tyto stavebniny a pracovní síly odňaty plnění úkolů, stanovených dvouletým plánem.

(2) Při rozhodování o přídělu vázaných stavebnin podle platných předpisů rozhodne příslušný úřad zároveň o tom, zda jsou splněny podmínky podle odstavce 1. Jde-li o stavební práce, k nimž není třeba vázaných stavebnin, rozhodne o tom, zda jest splněna podmínka stran pracovních sil, okresní úřad ochrany práce výměrem; povolení k stavbě nesmí býti dříve vydáno. Ministerstvo techniky - na Slovensku po vyjádření příslušných pověřenectev - vydá směrnice pro tato rozhodování a to, pokud jde o pracovní síly, v dohodě s ministerstvem sociální péče.

(3) Při zvlášť naléhavých hospodářských, bezpečnostních, sociálních nebo zdravotních důvodech (opatření přístřeší pro rodinu s více dětmi, odstranění následků živelních pohrom, rozestavěné stavby a pod.) může ministerstvo techniky - na Slovensku pověřenectvo techniky - povoliti výjimky z ustanovení odstavce 1.

(4) Volně možno prováděti nezbytné udržovací stavební práce,

a) není-li k nim třeba vázaných stavebnin ve větším množství, než kterého lze volně nabývati nebo které se přiděluje řemeslníkům k provozu živnosti, a

b) budou-li zaměstnány jen místní pracovní síly tak, že nebudou odňaty plnění úkolů, stanovených dvouletým plánem.

(5) Ustanovení předchozích odstavců platí pro všechny druhy staveb s výjimkou staveb uvedených v § 1, odst. 3.

Část II.

Podmínky plánovací.

§ 3.

Stavební obvod.

(1) Pro každou obec, v níž budou prováděny pozemní stavby podle dvouletého plánu nebo stavby jimi vyvolané anebo stavby podle § 2, odst. 1 nebo 3, určí okresní národní výbor na Slovensku státní stavební úřad - po slyšení místního národního výboru, přihlížeje k potřebě ploch pro jednotlivé účely a druhy staveb, jakož i k platnému regulačnímu plánu, jeden nebo více stavebních obvodů s těmito právními účinky:

a) povolení k rozdělení nebo přeměně pozemků na staveniště nebo stavební povolení lze uděliti jen pro plochy uvnitř stavebního obvodu obce;

b) mimo stavební obvod lze připustiti stavby jen pro účely zemědělství, lesnictví, hornictví a jiné těžby a zpracování nerostů, využití přírodních zdrojů, dopravy a zdravotnictví. O tom, zda je možno zřídit stavbu pro účely zdravotnictví, rozhoduje zemský národní výbor, v ostatních případech stavební úřad;

c) stavby uvnitř stavebního obvodu není třeba hlásiti podle § 2 vládního nařízení ze dne 23. července 1941, číslo 299 Sb., o přípravách prostorového plánování a zjištění a projednávání plánovacích akcí.

(2) Do stavebního obvodu budou pojaty plochy, které jsou již zastaveny, a další plochy v rozsahu očekávané stavební potřeby tak, aby stavební vývoj obce pokračoval soustavně, uceleně a hospodárně. Budou to tedy zejména plochy, kde již jsou provedena a budou plně využita veřejná zařízení (cesty, vodovod, kanalisace atd.), po případě kde se dají snadno prodloužiti a kde při tom bude dosavadní zastavění uceleno, a to především zastavěním mezer.

Podle týchž zásad bude stavební obvod rozšiřován.

(3) Do stavebního obvodu nesmějí však býti pojaty části obce, jejichž úpravu nelze řešiti bez znalostí podrobných podkladů (na př. výškového zaměření) anebo, jež jsou nebo patrně budou dotčeny důležitým, avšak dosud nevyřešeným veřejným zařízením (na př. železnici, dálkovou silnicí, regulací vodotoku, průplavem a pod.).

(4) Podkladem pro určení stavebního obvodu bude polohopisný plán obce v měřítku 1:2880 nebo větším, v němž se vyznačí dnešní stav zastavění obce, vybudovaných komunikací, vodovodu, plynovodu, kanalisace a jiných veřejných zařízení. Plán dodá obec nebo bude opatřen na její náklad.

(5) Z výměru, kterým byl určen stavební obvod, se může odvolati jen místní národní výbor; o odvolání rozhodne zemský národní výbor - na Slovensku pověřenectvo techniky po slyšení státního plánovacího a statistického úřadu. Pravoplatné určení stavebního obvodu bude v obci veřejně vyhlášeno a vyznačeno v situačním plánu obce (odstavec 4), jenž je vyložen k veřejnému nahlédnutí.

§ 4.

Upravovací náčrt.

(1) Vyžaduje-li toho rozsah staveb, jež mají býti v obci podle dvouletého plánu provedeny a nemá-li obec pro území stavebního obvodu, platný upravovací plán nebo jestliže takový plán nevyhovuje nynějším potřebám s hlediska veřejných zájmů, zejména obrany státu, zájmů hospodářských, dopravních, zdravotních a estetických, ochrany památek a zachování krajinného prostředí, uloží okresní národní výbor - na Slovensku státní stavební úřad - místnímu národnímu výboru ve výměru o stavebním obvodu (§ 3), aby v přiměřené lhůtě co nejrychleji opatřil pro toto území nebo jeho potřebnou část návrh upravovacího náčrtu a dá mu k tomu potřebné pokyny a poučení (§ 5).

(2) Schválený upravovací náčrt má do té doby, než bude opatřen a schválen konečný upravovací plán obce, tytéž právní účinky jako upravovací (regulační) plán, schválený podle platných stavebních řádů nebo statutů.

(3) Upravovací náčrt lze vypracovati v měřítku odchylujícím se od příslušných předpisů stavebních řádů nebo statutů a s použitím vyhovujících plánových podkladů, i když nebyly získány přímým měřením. Podrobnější pokyny o upravovacích náčrtech vydá vyhláškou v Úředním listě ministr techniky, pro Slovensko po slyšení státního plánovacího a statistického úřadu vyhláškou v Úředním věstníku (Úradnom vestníku).

(4) Schválení upravovacího náčrtu provede se na základě zkráceného řízení podle § 5.

(5) Je-li to účelné, může býti vypracován společný upravovací náčrt pro dvě nebo více spolu sousedících obcí. O tom rozhodne po slyšení zúčastněných místních národních výborů, jde-li o obce téhož správního obvodu, příslušný okresní národní výbor - na Slovensku státní stavební úřad - jinak na jeho návrh zemský národní výbor - na Slovensku státní plánovací a statistický úřad. Náklady spojené s opatřením společného náčrtu se rozdělí mezi zúčastněné obce v poměru náčrtem upravovaných ploch.

(6) Ustanovení o upravovacím náčrtu se nevztahují na území, pojaté do výměru o obnově podle § 8 zák. ze dne 12. dubna 1946, č. 86 Sb., o stavební obnově. Má-li se opatřit upravovací náčrt pro obec, pro niž platí právě uvedený zákon, nebo pro její část a nedošlo-li ještě k místnímu ohledání, předcházejícímu výměr o obnově nebo jeho zamýšlenou změnu, jest obě řízení, pokud je mezi upravovanými plochami územní souvislost, provésti zpravidla současně a dbáti toho, aby úprava územní na sebe plynule navazovala.

§ 5.

Řízení o upravovacím náčrtu.

(1) Místní národní výbor, řídě se odbornými poučeními a pokyny okresního národního výboru - na Slovensku státního stavebního úřadu - provádí práce, potřebné k opatření a přípravě nejnutnějších podkladů pro upravovací náčrty, podle potřeby též jednání s jednotlivými veřejnými správami o projektech jimi v obci zamýšlených, a opatří návrh upravovacího náčrtu.

(2) Místní národní výbor veřejně vyloží návrh upravovacího náčrtu po dobu 15 dnů. V této lhůtě mohou úřady, hájící veřejné zájmy, jichž se upravovací náčrt dotýká, a místní národní výbory sousedních obcí podati u místního národního výboru námitky a ostatní zájemci připomínky; námitky s hlediska obrany státu lze podati přímo u zemského národního výboru, na Slovensku u státního plánovacího a statistického úřadu. Vyložení náčrtu se v obci veřejně vyhlásí s poučením podle předchozí věty a uveřejní se v Úředním listě - na Slovensku v Úředním věstníku (Úradnom vestníku); opis vyhlášky se podle potřeby zašle také uvedeným úřadům a obcím. Vedle toho zašle místní národní výbor návrh upravovacího náčrtu stavebnímu úřadu a podle potřeby zemskému národnímu výboru na Slovensku státnímu plánovacímu a statistickému úřadu, u nichž bude možno do něho veřejně nahlédnouti.

(3) Zemský národní výbor - na Slovensku státní plánovací a statistický úřad - může pověřiti provedením úkolů podle odstavců 1 a 2

a) okresní národní výbor na náklad obce, nevyhoví-li místní národní výbor příkazu podle § 4, odst. 1;

b) okresní národní výbor nebo jeden z místních národních výborů zúčastněných obcí, jde-li o opatření společného upravovacího náčrtu pro více obcí (§ 4, odst. 5). Při tom nutno dbáti co nejširší účasti dotčených místních národních výborů.

(4) Do 8 dnů po uplynutí lhůty podle odstavce 2 předloží místní národní výbor, po případě okresní národní výbor (odstavec 3) náčrt se všemi přílohami, s vyhláškou, jakož i s podanými námitkami a připomínkami a se svým vyjádřením zemskému národnímu výboru na Slovensku státnímu plánovacímu a statistickému úřadu; tento úřad rozhodne výměrem o námitkách a upravovací náčrt schválí, podle potřeby jej při tom upraví nebo vrátí k přepracování.

(5) Z výměru zemského národního výboru (odstavec 4) se může odvolati jen místní národní výbor (odstavec 1), jakož i úřady a obce, pokud podaly námitky nebo pokud se jich dotýká úprava náčrtu podle odstavce 4; o odvolání rozhodne ministerstvo techniky. Na Slovensku mohou tyto korporace a úřady podati rozklad, o němž rozhodne státní plánovací a statistický úřad za součinnosti pověřenectva techniky.

(6) Schválený upravovací náčrt místní národní výbor veřejně vyhlásí, trvale vyloží k veřejnému nahlédnutí a kopii dodá katastrálnímu měřickému úřadu [§ 55 zákona ze dne 16. prosince 1927, č. 177 Sb., o pozemkovém katastru a jeho vedení (katastrální zákon)].

§ 6.

Podpora na opatření upravovacího náčrtu.

Bude-li vypracování návrhu upravovacího náčrtu zadáno, může zemský národní výbor - na Slovensku pověřenectvo techniky - obci, jež podle svého finančního stavu není s to uhraditi náklad s tím spojený, poskytnouti ze státních prostředků přiměřenou podporu. Nedotčeno zůstává ustanovení § 3 finančního zákona ze dne 14. prosince 1946, č. 234 Sb., kterým se stanoví státní rozpočet na rok 1947.

Část III.

Opatření stavenišť

§ 7.

Povinnost k postupu ploch.

(4) Vlastníci pozemků jsou povinni postoupiti za přiměřenou náhradu plochy, které nejsou zastavěny nebo na nichž jsou stavby, jež podle pravoplatného rozhodnutí mají býti zbořeny, je-li těchto ploch třeba pro stavby podle dvouletého plánu nebo s nimi souvisící veřejná zařízení (cesty, vodovod a pod.), jakož i pro stavby podle § 2, odst. 1. Podle okolností stane se tak buď převodem vlastnického práva nebo zrušením věcného práva, jež brání tomuto použití, nebo omezením těchto práv anebo, pokud jde o stavbu budov, také zřízením práva stavby. Jiné předpisy, jimiž se stanoví povinnost k bezplatnému postupu, zůstávají nedotčeny.

(2) Má-li obec vyhovující upravovací plán nebo schválený upravovací náčrt, nebo byl-li pro ni určen stavební obvod (stavební obvody), musí býti potřebné plochy opatřeny ve shodě s nimi; jinak třeba dbáti toho, aby stavební vývoj obce pokračoval soustavně, uceleně a hospodárně a aby stavby neporušovaly ráz nebo ladný vzhled místa nebo krajiny anebo okolí historických nebo uměleckých památek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP