Středa 29. října 1952

Zákon

ze dne

1952

o rybářství.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Oddíl I.

Úvodní a všeobecná ustanovení.

§ 1.

účel zákona.

Účelem tohoto zákona je upravit podle zásad socialistického hospodaření chov ryb a jiných vodních zvířat v tekoucích vodách i rybnících tak, aby přispíval k dalšímu zlepšení výživy pracujících.

§ 2.

Rybářské právo v tekoucích vodách a hospodaření v rybnících.

(1) Rybářství se provozuje:

a) výkonem rybářského práva v tekoucích vodách,

b) hospodařením v rybnících.

(2) Rybářské právo opravňuje chovat, hájit, lovit a přivlastňovat si v tekoucích vodách ryby, raky a perlorodku říční a ostatní škeble.

(3) Ustanovení tohoto zákona o rybářském právu v tekoucích vodách platí též o rybářském právu v přehradách, jezerech, propadlinách vzniklých těžbami, odstavených ramenech vzniklých regulací a tůních. V pochybnostech, zda jde o tekoucí vody nebo rybník, rozhoduje okresní národní výbor.

Oddíl II.

Rybářské právo v tekoucích vodách.

§ 3.

Zestátnění rybářských práv.

(1) Rybářské právo v tekoucích vodách patří státu. Rybářská práva, která dosud patřila jiným osobám, zanikají bez náhrady.

(2) Dosavadní nájemní smlouvy o rybářských právech se zrušují; z důvodu tohoto zrušení mají nájemci nárok jen na vrácení poměrné části nájemného, pokud bylo zaplaceno předem.

§ 4.

Výkon rybářského práva.

Stát umožní výkon rybářského práva v širokém rozsahu pracujícím, a to prostřednictvím orgánů, jež stanoví ministerstvo zemědělství v dohodě s ministerstvem lesů a dřevařského průmyslu. V tekoucích vodách na pozemcích vojenské správy vykonává stát rybářské právo prostřednictvím odborných orgánů vojenské správy.

§ 5.

Rybářské revíry.

Ministerstvo zemědělství rozdělí v dohodě s ministerstvem lesů a dřevařského průmyslu tekoucí vody na rybářské revíry tak, aby se umožnil řádný a plánovitý výkon rybářského práva. Pří tom provede v dohodě s ministerstvem lesů a dřevařského průmyslu též územní rozdělení výkonu rybářského práva mezi orgány stanovené podle § 4.

§ 6.

Rybářský hospodář.

Pro každý rybářský revír musí být ustanoven rybářský hospodář a jeho zástupce; ustanovuje se se souhlasem krajského národního výboru ten, kdo sám vykonává v revíru rybářské právo. Rybářský hospodář (zástupce) je povinen hospodařit podle hospodářského plánu a odpovídá za řádné hospodaření v revíru.

§ 7.

Rybářský lístek a povolenka k rybolovu.

(1) Kdo loví ryby v tekoucích vodách, musí mít při sobě rybářský lístek vydaný okresním národním výborem a povolenku k rybolovu vydanou rybářským hospodářem a je povinen se řídit rybářským řádem vydaným ministerstvem zemědělství.

(2) Ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvem lesů a dřevařského průmyslu může ve výjimečných případech vydat povolenku, která opravňuje k lovu ryb na celém území státu. Tato povolenka nahrazuje jak rybářsky lístek vydaný okresním národním výborem, tak i povolenku k rybolovu vydanou rybářským hospodářem.

§ 8.

Chráněné oblasti.

Pokud toho vyžaduje zájem chovu ryb (tření ryb, odchov rybího plůdku, přezimování a pod.), po případě chovu jiných vodních zvířat, může krajský národní výbor, a podle jeho zmocnění i okresní národní výbor, prohlásit části rybářských revírů za chráněné oblasti.

§ 9.

Přístup na cizí pozemky za účelem výkonu rybářského práva.

K výkonu rybářského práva mohou oprávněné osoby vstupovat na pobřežní pozemky, na něž není vstup zakázán v obecném zájmu. Jsou však povinny nahradit škodu způsobenou výkonem rybářského práva.

§ 10.

Výkon rybářského práva na pozemcích zaplavených při povodni.

Držitelé pozemků zaplavených při povodni nejsou oprávněni lovit ryby na těchto pozemcích a nesmějí činit opatření, jimiž by zabránili rybám vrátit se do tekoucí vody; mohou si přivlastnit jen ty ryby, které zůstaly na jejich pozemcích po odpadnutí vody, jestliže rybářský hospodář do 3 dnů po opadnutí vody neučinil opatření k záchraně ryb.

§ 11.

Ochrana rybářství.

Při projektování, budování, provozu a udržování vodních děl a zařízení a při jiném užívání tekoucích vod je nutno přihlížet k potřebám rybářství; platí o tom předpisy o hospodaření s vodami.

Oddíl III.

Hospodaření v rybnících.

§ 12.

Držitelé rybníků, pokud jsou způsobilé pro chov ryb, jsou povinni udržovat rybníky v řádném hospodářském stavu a řádně v nich hospodařit.

Oddíl IV.

§ 13.

Ustanovení společná, přechodná a závěrečná.

Zavádění chovu nových druhů ryb a jiných vodních zvířat.

Zavádět chov ryb a jiných vodních zvířat, které nebyly dosud chovány ve vodách Československé republiky, lze jen se souhlasem ministerstva zemědělství, které jej udělí v dohodě s ministerstvy školství, věd a umění, lesů a dřevařského průmyslu a zdravotnictví.

§ 14.

Výkon rybářského práva v pohraničních územích.

Pokud mezinárodní smlouvy mají o výkonu rybářského práva v pohraničních územích a ve vodních tocích prohlášených za mezinárodní toky zvláštní ustanovení, platí tato ustanovení.

§ 15.

Přechodná ustanovení.

(1) Rybářské lístky, průkazy a oprávnění k výkonu rybářských práv a povolenky k rybolovu, vydané podle dosavadních předpisů, pozbývají platnosti dnem 31. prosince 1952.

(2) Dosavadní uživatelé rybářských práv jsou oprávněni a povinni rybářská práva řádně vykonávat do doby, kdy se ujmou výkonu rybářského práva orgány stanovené podle § 4.

(3) Opatření učiněná podle tohoto zákona před jeho účinností pokládají se za učiněná podle tohoto zákona.

§ 16.

Prováděcí předpisy.

Ministerstvo zemědělství vydá v dohodě se zúčastněnými ministerstvy a po slyšení Ústřední rady odborů podrobné předpisy k provedeni tohoto zákona. Při tom může zejména stanovit, která jiná vodní zvířata, než zvířata uvedená v § 2 odst. 2, jsou předmětem rybářského práva, dobu hájení jednotlivých druhů ryb a jiných vodních zvířat, způsoby a podmínky jejich lovu a zákonnou míru ryb, způsob hubení, po případě chovu zvířat ohrožujících chov ryb a jiných vodních zvířat, podrobnosti o hospodaření v rybnících, o umělém chovu ryb a o způsobilosti odborných pracovních sil v rybničním hospodářství a v umělém chovu ryb, dále upravit podrobnosti o tvoření rybářských revírů, o vyznačení a změnách jejich hranic a jejich pronajímání a hospodaření v nich, způsobilost rybářského hospodáře, vydávání rybářských lístků (zejména komu nesmí být rybářsky lístek vydán, komu může být jeho povolení odepřeno), vydávání povolenek k rybolovu, zřizování chráněných oblastí a jejich vyznačení v přírodě a uložit povinnost ustanovit přísežného hajného k ochraně rybářství.

§ 17.

Zrušovací ustanovení.

Zrušují se předpisy, které odporují ustanovením tohoto zákona, zejména

1. zákon č. 22/1885 čes. z. z., o některých opatřeních ke zvelebení rybářství ve vnitrozemských vodách, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících,

2. zákon č. 58/1885 ř. z., o úpravě rybářství ve vodách vnitrozemských,

3. rybářský zákon č. 62/1896 mor. z. z., ve znění předpisů jej měnících a doplňujících,

4. zákon č. 79/1882 mor. z. z., o některých opatřeních ke zvelebení rybářství ve vnitrozemských vodách,

5. zák. č. XIX/1888, o rybářství,

6. vládní nařízení č. 306/1936 Sb., o úpravě rybářství v zemích Slovenské a Podkarpatoruské,

7. vládní nařízení č. 5//1942 Sb., o částečné úpravě rybářství,

8. vládní nařízení č. 167/1943 Sb., kterým se částečně upravuje obhospodařování rybníků.

§ 18..

Účinnost.

Tento zákon. nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1953; provede jej ministr zemědělství v dohodě se zúčastněnými členy vlády.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP