Úterý 24. května 1955

Posl. dr ing. Šlechta: Pane presidente, slavné Národní shromáždění!

Varšavská konference osmi evropských zemí v čele se Sovětským svazem a za účasti Čínské lidové republiky je jednou z těch událostí, jež určují dějiny. Jednání konference ukázalo naprostou shodu názorů těchto států ve všech otázkách jejich mírové politiky a vzájemnou solidaritu s Čínskou lidovou republikou a tím i společné přesvědčení, že mír a bezpečnost v Asii jsou neoddělitelné od míru a bezpečnosti v Evropě. Varšavskou konferencí byla tak vyjádřena naprostá jednota tábora míru sahajícího od Šumavy až k Tichému oceánu a jeho pevná důvěra ve vlastní sílu.

Varšavskou smlouvou vstupuje do světového dění veliká mírová moc, jejíž velikost nepramení jen z počtu obyvatel a ze stále rostoucí hospodářské síly zúčastněných států, ale je především určována jednotou zájmů a cílů, jednotou vnitřní a zahraniční politiky, která soustavně usiluje o upevnění míru, o posílení přátelského soužití mezi národy a jež je v plném souladu se životními zájmy všech mírumilovných čestných lidí na světě.

Varšavská smlouva je dokument o velikém přátelství mezi státy, jež hlavním cílem svého politického, hospodářského a kulturního snažení učinily blaho člověka a družbu a spolupráci mezi národy. Dohoda představuje nejsilnější obranný spolek v dějinách, který není žádným seskupením sil namířených proti ostatním státům, proti jejich zájmům a bezpečnosti. Naopak. Tato smlouva vytváří pevné jádro, k němuž mohou přistupovat všechny státy bez ohledu na své společenské a státní zřízení, které chtějí spolu s námi usilovat o mír a spolupráci tak, jak si to přeje většina jejich vlastního lidu. Tento ráz varšavské smlouvy je ještě více zdůrazněn ustanovením, že smlouva pozbude platnosti v ten den, kdy se uskuteční v Evropě systém kolektivní bezpečnosti, který odpovídá zájmům a tužbám všeho pracujícího lidu nejen v Evropě, ale i na celém světě.

Varšavská smlouva uskutečňuje zásady přijaté na moskevské konferenci, kde zúčastněné státy jasně prohlásily, že smyslem a cílem jejich politiky je práce pro mír, že však, dojde-li k ratifikaci pařížských dohod, učiní vše, aby zajistily bezpečnost a mírový život svých zemí. K této situaci došlo.

Západní mocnosti atlantického tábora proměnily desáté výročí ukončení války a porážky hitlerovského fašismu v den obnovy útočného německého militarismu. Učinily tak proti vůli a zájmům lidu, který na celém světě vzpomínal, jaké oběti musily být přineseny zejména sovětským lidem a jeho armádou, aby hitlerovský fašismus, nesený německým militarismem, byl poražen. Uložení ratifikačních listin pařížských dohod v dny desátého výročí vítězného ukončení Velké vlastenecké války je výzva mezinárodních zbrojařů vůči nám, vůči všemu mírumilovnému světu, který na ni odpovídá varšavskou smlouvou a ještě větším odhodláním za mír bojovat až do vítězného konce! (Potlesk.)

Ať si nikdo na západě nemyslí, že po všem tom prožitém utrpení a hrůzách, jež lidstvu připravil fašismus vypěstovaný mezinárodním kapitalismem, budeme klidně přihlížet k tomu, jak se šikují žoldnéřská vojska proti nám, proti zemím pokroku a demokracie. Doufáme a pevně věříme ve spravedlivou věc míru, ale jsme připraveni na každý sebetvrdší boj!

Varšavská smlouva, která vytváří materiální a morální základnu boje za mír a je překážkou pro dobrodružné plány útočníků proti našim zemím, ničeho nemění na mírových cílech politiky Sovětského svazu a ostatních lidově demokratických států. Přesvědčivým a dalším dokladem toho je návrh Sovětského svazu na snížení počtu ozbrojených sil, zákaz výroby a používání zbraní hromadného ničení, který byl téměř současně s varšavským jednáním předložen Organisaci Spojených národů.

Z upřímného srdce uvítali jsme varšavskou smlouvu. S pozorností a vděčností sledovali všichni dobří vlastenci naší země projevy a jednání československé vládní delegace v čele s předsedou vlády Viliamem Širokým, protože odpovídaly citům, myšlení, přesvědčení a tužbám i vůli všeho našeho lidu.

Každý, kdo miluje svůj národ a vlast, pociťuje, jaké záruky a jistoty dostalo se varšavským jednáním trvalému zajištění naší republiky. Připomínáme si při tom, jak hluboce pravdivá byla slova, jež v roce 1943 pronesl Klement Gottwald u příležitosti uzavření československo-sovětské smlouvy, když řekl, že naše národní a státní loď po letech bouří našla svůj bezpečný přístav. Varšavská smlouva je vlastně novým plodem našeho nerozborného přátelství a spojenectví se Sovětským svazem, jež přineslo osvobození naší vlasti a její neustálý rozvoj ve velikém táboru míru a demokracie! (Potlesk.)

Od osvobození naší republiky sovětskou armádou jsme se nesčetněkráte přesvědčili, že naše družba se Sovětským svazem je nevyčerpatelným zdrojem naší síly, bezpečnou zárukou naší svobody a nezávislosti, záštitou našeho mírového budování. Z tohoto bohatého zdroje pramenily i úspěchy, jichž dosáhlo budovatelské úsilí našeho lidu při výstavbě naší lidově demokratické republiky v uplynulých deseti letech.

Jsme všichni právem hrdi na úspěchy budovatelské práce těchto desíti let, které znamenají nesmírný rozkvět naší vlasti, jaký nepoznaly dějiny. Naše republika zmohutněla, její mocná hospodářská základna dala vyrůst bohatému kulturnímu životu, zvýšila se obranyschopnost a mezinárodní význam našeho státu. Tyto úspěchy jsou výsledkem pevné a nerozborné jednoty našeho lidu, který po osvobození naší vlasti sovětskou armádou spolu se všemi vlasteneckými silami se sjednotil v Národní frontě v čele a za vedení všemi uznávané vedoucí síly našeho národního a státního života, Komunistické strany Československa. (Dlouhotrvající potlesk.)

Společný boj Čechů a Slováků proti fašismu a okupantům položil pevný základ k této jednotě, která ve skutek a činorodou budovatelskou práci přetvářejíc do základů náš život, proměnila revoluční a pokrokové tradice českého a slovenského lidu. Z výstavby socialismu a ze stále hlubšího přátelství se sovětským lidem roste a upevňuje se morálně politická jednota lidu žulově pevná a na stráži stojící jako naše hory.

V nenávratnu jsou doby, kdy protilidové a protinárodní vlády mohly spoutávat sílu našeho lidu a mařit jeho odhodlání bránit zem proti útočníkům. Dnes existuje pevná jednota lidu a vlády, pevný svazek dělníků, rolníků a pracující inteligence, pevný svazek lidu a jeho lidové armády, který má společný cíl: za vedení Komunistické strany Československa vybudovat naši republiku jako silný, stále se rozvíjející socialistický stát. (Potlesk.)

Tato pevná jednota našeho lidu vytvářející nepřemožitelnou sílu je nám zárukou a varšavská smlouva pak jistotou, že se již nebude opakovat potupný Mnichov. S námi jsou nyní spojeny nejužšími svazky země tábora míru a po prvé v našich dějinách se uskutečnila smlouva o nerozboném přátelství mezi československým a německým lidem. Sjednocením branných sil zemí, jež podepsaly varšavskou smlouvu, vytvořila se mocná hráz proti všem útočníkům, mocná záštita i našich hranic. Proto náš lid s upřímnou radostí uvítal, že v čelo společného velení těchto sil byl postaven vítězný vojevůdce Velké vlastenecké války, osvoboditel a čestný občan našeho hlavního města Prahy, maršál Koněv. (Dlouhotrvající potlesk.)

Je třeba v této historické chvíli naší republiky vzpomenout, jaký propastný rozdíl nás dělí od roku 1938. Tenkráte rozhodovali o nás bez nás a strojili se k válce. Čtvrtili naši zemi bez ohledu na krvácející duši obou našich národů, bez ohledu na osudy našeho lidu. V roce 1955 jednali jsme ve Varšavě v rodině rovnoprávných národů, po boku slavného vítězného a nepřemožitelného Sovětského svazu, po boku veliké Čínské lidové republiky. Jednali jsme o tom, jak zajistit mír sobě a všem, kdož o něj usilují!

To je výsledek nové dějinné cesty, kterou náš lid nastoupil po osvobození naší vlasti a po které ještě směleji vykročil v únoru 1948. To také usvědčuje zrádnou emigraci, jakou nečestnou, ale zároveň smutnou roli hraje. Mají pravdu v tom, že pravda zvítězí, ale zapomněli na to, že pravda je vždycky tam, kde je lid. (Potlesk.) A lid je zde, žije, buduje a jeho socialistická pravda vítězí. A proti této pravdě jsou marné všechny emigrantské vzteky.

Pevnou jednotu našeho lidu, již nikdo nenaruší. S cesty, kterou jsme nastoupili, již nikdy nesejdeme. Ze životadárné půdy přátelství se Sovětským svazem vyrůstá stále mohutnější a košatější lípa našeho národního a státního života, kterou již žádná vichřice nevyvrátí!

Varšavská smlouva, která je dalším upevněním naší národní a státní samostatnosti, znamená pro nás všechny a tím i pro příslušníky Československé strany socialistické, která se plně staví za smlouvu, čestný závazek: dále rozvíjet a upevňovat jednotu našeho lidu, jak ji představuje Národní fronta, prohlubovat přátelství se Sovětským svazem a se všemi zeměmi tábora míru a za vedení Komunistické strany Československa všemi silami přispívat k hospodářskému a kulturnímu rozkvětu naší země, k zvyšování moci a obranyschopnosti naší krásné vlasti - republiky Československé. (Dlouhotrvající potlesk.)

Místopředseda dr Polanský (zvoní): Dávám slovo posl. Zupkovi.

Posl. Zupka: Slávne Národné zhromaždenie, vážený súdruh prezident, súdružky, súdruhovia, milí hostia!

Predložený vládny návrh na schválenie varšavskej Zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi zúčastnenými mierumilovnými štátmi vyjadruje úprimnú snahu, ale i odhodlanie nášho ľudu chrániť mier a zabezpečiť pokojné mierové budovanie svojej slobodnej krajiny.

Pracujúci Československa sledovali s veľkou pozornosťou rokovania ôsmich štátov vo Varšave a s pocitom úplného súhlasu a uspokojenia prijali výsledok týchto rokovaní - Zmluvu o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci, ktorú vo Varšave podpísalo osem európskych krajín, medzi nimi aj naša vlasť - Československo. Pre našich pracujúcich je táto zmluva zárukou, že sa už nikdy nebudú opakovať potupné dni Mníchova, ani 14. a 15. marec roku 1939. Naši pracujúci si uvedomili, že varšavská zmluva znásobuje naše sily silou 300 miliónov ľudí ôsmich spojeneckých krajín, ktoré zmluvu podpísali, a silou veľkého šesťstomiliónového čínskeho ľudu, ktorý sa tiež k tejto zmluve bezvýhradne prihlásil.

Náš pracujúci ľud a jeho najväčšia masová organizácia Revolučné odborové hnutie v duchu svojich tradícií proletárskeho internacionalizmu nezabúda súčasne upevňovať svoje zväzky s medzinárodným robotníckym hnutím aj s pracujúcimi kapitalistických krajín. Naše Revolučné odborové hnutie sa aktívne účastní na práci Svetovej odborovej federácie a jej prostredníctvom a aj pomocou priamych stykov s pracujúcimi kapitalistických krajín má podiel na vykonávaní akčnej jednoty pracujúcich celého sveta za lepšie životné podmienky, proti vojne, za trvalý mier. Svedectvom toho bola naša účasť na aprílovej Konferencii pracujúcich a odborov európskych krajín v Lipsku, ktorá bola významným príspevkom k rozšíreniu akčnej jednoty európskych pracujúcich v boji proti obnove militarizmu v západnom Nemecku. Dosvedčila to aj účasť desiatok delegátov významných odborových organizácií kapitalistických, koloniálnych a závislých krajín na našom III. všeodborovom sjazde.

No súčasne náš pracujúci ľud pri svojej každodennej práci v závodoch, na poliach a na všetkých ostatných pracoviskách je dobre pamätlivý nabádavých slov predsedu vlády súdruha Viliama Širokého, ktoré povedal po svojom príchode z Varšavy: "Zmluva o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci je pre nás obrovskou posilou a povzbudením, ale súčasne záväzkom. Zmluva je výrazom skutočnosti, že vec slobody a bezpečnosti, vec budovania socializmu v našej vlasti sa opiera o nepremožiteľné medzinárodné sily. Súčasne je však nevyhnutné, aby sme svoju účasť na tejto zmluve podložili ďalším všestranným rastom našej priemyselnej i poľnohospodárskej výroby, ďalším nepretržitým rozširovaním politickej, ekonomickej a obrannej sily našej republiky."

Už dnes, desať dní po podpísaní varšavskej zmluvy, môžeme s radosťou konštatovať, že tieto slová súdruha Širokého našli medzi našimi pracujúcimi najširší ohlas.

Pracujúci ČKD, závodu Juraja Dimitrova v Blansku, dohotovia na počesť varšavskej konferencie turbíny pre hydrocentrály na Skalke pri Trenčíne a v Nosiciach na Váhu 3 dni pred stanoveným termínom a urýchlene dokončia dodávku pre bratské ľudové Poľsko. Pracujúci Západočeských strojární a zlievární v Písku splnia polročný plán o 6 dní skôr, čím dosiahnu 104% splnenia úloh. Prvý úsek veľkobane Julius Fučík v Petřvalde dodá do Dňa baníkov o 1100 ton uhlia viac.

Toto vlastenecké hnutie prekračovania výrobných úloh sa ešte viac rozšírilo v prípravách na snemovanie našich odborárov. Tisíce listov a telegramov prichádzalo v čase III. všeodborového sjazdu do Sjazdového paláca zo všetkých strán našej republiky. Pracujúci v nich hlásili svoje pracovné záväzky na obranu mieru, tejto prvej a základnej podmienky šťastného žitia. Závodná rada Vítkovických železiarní Klementa Gottwalda oznámila sjazdu, že pracujúci energetiky tohto podniku pri objasňovaní významu III. všeodborového sjazdu a výsledkov varšavskej konferencie uzavreli záväzok v hodnote 524.274 Kčs. Chozrasčotné hospodárenie zavedú na ďalšie pracoviská. Odborári na štátnom majetku v Nitre vyhlásili záväzky v hodnote 2,055.000 Kčs. Doteraz splnili 20 % záväzkov. Zamestnanci železničného uzla v Bohumíne odvezú 20.000 vlakov včas a bez porúch, čím ušetria 174.000 Kčs. Pracujúci národného podniku Svit v Gottwaldove v úsilí podporiť tábor mieru upevnením nášho hospodárstva vyhlásili ďalšie záväzky v hodnote 21,995.000 Kčs. Pracujúci Závodu Slovenského národného povstania v Kríži nad Hronom pri plnení celopodnikového záväzku odovzdali nad plán výroby v hodnote 2,322.000 Kčs. Na vlastných nákladoch ušetrili 1,351.000 Kčs. Produktivitu práce v hlavnej prevádzke zvýšili o 6,5 %.

Takáto je odpoveď našich pracujúcich strojcom novej agresie, takýto je ich prejav oddanosti a lásky k táboru mieru na čele so Sovietskym sväzom a veľkou ľudovou Čínou. Takýto je ich príspevok k upevneniu akčnej jednoty pracujúcich celého sveta.

Naši pracujúci si plne uvedomujú, že naša sila je v stále rastúcej hospodárskej vyspelosti našej republiky, v upevňovaní jej obranyschopnosti. Uznesenia III. všeodborového sjazdu, ktorý sa skončil v nedeľu, sledujú tieto ciele a stanú sa zaiste podnetom pre ďalší rozmach socialistického súťaženia a uzatvárania socialistických záväzkov, zameraných na rovnomerné plnenie plánu, na zvyšovanie produktivity práce a kvality výrobkov, na odstraňovanie nepodarkovitosti a na znižovanie vlastných nákladov. Rozmach iniciatívy a aktivity pracujúcich za splnenie týchto cieľov, ktorá sa tak sľubne rozvinula pri príležitosti varšavskej konferencie a III. všeodborového sjazdu, bude naším najlepším a dôstojným príspevkom k plneniu uznesení varšavskej zmluvy, k boju národov za udržanie mieru. (Potlesk.)

Místopředseda dr Polanský (zvoní): Dávám slovo posl. dr h. c. Plojharovi.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP