Úterý 24. května 1955

Posl. dr h. c. Plojhar: Pane presidente republiky, slavné Národní shromáždění!

Necelých 6 měsíců po skončení moskevské konference sešly se národy a státy Evropy, aby ve Varšavě znovu pojednaly o mezinárodní politické situaci a aby vyvodily důsledky pro další vývoj v Evropě a ve světě poté, když byly odhlasovány t. zv. pařížské dohody. Vládní delegace, které zastupovaly 300 milionů lidí a 8 mírumilovných států, se dohodly na Smlouvě o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci.

V této historické a slavnostní schůzi našeho Národního shromáždění po zprávě vedoucího naší vládní delegace, soudruha předsedy vlády Viliama Širokého, máme my poslanci pojednat o obsahu této smlouvy a je nám předložena ke schválení. Čím se budeme řídit při našem jednání a rozhodování? Jako poslanci lidově demokratického státu jedině a výlučně vůlí našeho lidu. (Potlesk.)

Náš nový volební řád umožňuje nám, poslancům, v nebývalé míře vejít v soustavný, pravidelný a přímý styk s naším lidem. Každý z nás ve svém volebním obvodě se opětovně scházíme se širokými masami našeho dobrého pracujícího lidu. Nasloucháme jeho kritice, jeho přáním a jeho tužbám. Ano, slyšíme přímo tlukot srdce našeho lidu. A tu zjišťujeme, že náš lid chce především, aby byl zachován v Evropě a ve světě mír, aby se mohla znovu rozvíjet naše krásná, svobodná, k socialismu spějící vlast. Náš lid nechce již zažít Mnichov a okupaci, nechce již Lidice a Ležáky, nechce Pečkárny a Terezín, náš lid chce v nádherné spolupráci budovat svou vlast, továrny a pole, náš lid chce školy, nemocnice a stánky kultury, náš lid chce žít svobodně v míru a pokoji a dále budovat svou krásnou vlast. Proto tak srdečně a upřímně uvítal varšavská jednání a smlouvu i naší vládní delegací ve Varšavě podepsanou. Tato smlouva je našemu lidu především důkazem veliké neporazitelné a mohutné síly tábora socialismu a tábora míru. 300 milionů lidí v Evropě opřených o sílu a pomoc 600 milionů obyvatel velmoci asijské, velké lidové Číny, v čele s neporazitelným a vítězným Sovětským svazem uzavírá smlouvu na záchranu a zabezpečení míru v Evropě a ve světě. Lidové armády budované v duchu ideologie hrdinné a vítězné sovětské armády volí společné velení a jako vrchní velitel je určen jeden z vítězných vojevůdců ve Velké vlastenecké válce, veliký přítel i našeho československého lidu a spoluosvoboditel naší vlasti, maršál Koněv. (Potlesk.)

Varšavská konference svým obsahem a náplní je důkazem dalšího mírového řešení i nejkomplikovanějších otázek mezinárodní a světové politiky z iniciativy a pod vedením Sovětského svazu. Po porážce chorobné ideologie nacismu a fašismu stojí Sovětský svaz v čele velkého tábora míru a socialismu, který buduje nový svět. Berlín, Ženeva, Moskva, Varšava, odzbrojovací konference a vyřešení rakouské otázky, to jsou opětovné výmluvné důkazy této veliké snahy Sovětského svazu vyřešit mírovou cestou jakoukoliv mezinárodní otázku, Věříme, že touto cestou a z iniciativy Sovětského svazu bude s konečnou platností vyřešena také otázka německého lidu vytvořením jednotného, svobodného, demokratického a mírumilovného Německa. A proto všechen lid nejen ve státech a zemích socialismu a míru, nýbrž i na západě vítá iniciativu Sovětského svazu. Když se vrátila rakouská delegace z Moskvy, byla celá Vídeň na letišti, aby ji uvítala a pozdravila. Když byla podepsána Rakouská smlouva o nezávislosti rakouského státu, tu v městech i na venkově se radoval, tančil a zpíval rakouský lid.

A podívejme se, jak reaguje západoněmecký a francouzský lid na jednání svých vlád. Když Adenauer ze Schaumburgského paláce vyhlašoval vstup Německa do Atlantického paktu, stálo před ním 200 lidí. Když pak měl v Paříži slavnostním způsobem podepsat vstup Německa do Atlantického paktu, tu se pořadatelům nepodařilo získat jediný francouzský orchestr, který by zahrál: "Deutschland, Deutschland über alles". Musila tu zaskočit hudba anglická.

Varšavská smlouva je zároveň důkazem nově potvrzeného věčného přátelství mezi německým a československým lidem. Proto náš lid na vesnicích i ve městech po návratu naší vládní delegace diskutuje o varšavských jednáních a schvaluje varšavskou smlouvu. Náš lid děkuje a s ním i jeho jménem my na půdě Národního shromáždění naší vládní delegaci u vědomí, že vedoucí této delegace předseda vlády soudruh Široký mluvil ve Varšavě ústy a srdcem milionů vlastenců naší republiky. (Potlesk.) Se soudruhem Širokým spolupodepisovaly varšavskou smlouvu miliony našich pracujících měst i venkova. Všechen náš lid tu stál pevně stmelen v Národní frontě pod vedením Komunistické strany Československa za naší vládní delegací ve Varšavě. Po návratu se rozvinula široká diskuse v městech i na venkově o varšavských jednáních a o obsahu varšavské smlouvy. Tisíce a tisíce resolucí, telegramů, projevů z pracovišť v továrnách, i z našich vesnic, z JZD přicházelo naší vládě a Národní frontě, jimiž naši pracující vyjadřovali svůj souhlas s varšavskou smlouvou, ale i své pevné odhodlání ve všech směrech splnit obsah a úkoly dané našemu lidu a naší vlasti touto smlouvou.

Dovolte mi, abych zde uvedl jediný krásný příklad: V jihočeské vesnici Vrábči po diskusi o varšavské smlouvě se rozhodli drobní a střední zemědělci založit na počest varšavské konference JZD III. typu. (Bouřlivý potlesk. - Předsednictví převzala místopředsedkyně Hodinová-Spurná.)

A proto, soudružky a soudruzi, sestry a bratři, znajíce smýšlení, pevné odhodlání, nadšení a vůli všeho našeho lidu budeme dnes jednomyslně a manifestačně hlasovat pro schválení varšavské smlouvy u vědomí, že varšavská smlouva je dalším bezpečným krokem a pevnou zárukou naší vítězné cesty k socialismu a trvalému míru v Evropě a ve světě. (Dlouhotrvající bouřlivý potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Dávám slovo poslanci generálporučíku Zemanovi.

Posl. generálporučík Zeman: Vážený súdruh prezident, vážené Národné zhromaždenie, súdružky a súdruhovia!

Rozsiahle prípravy tretej svetovej vojny, ktoré široko rozvinuli západní imperialisti v čele so Spojenými štátmi ratifikáciou parížskych dohôd, začlenením militaristického západného Nemecka do útočného Atlantického paktu a začiatkom výstavby novej wehrmacht, sa dostali do nového štádia. Nie je treba podrobne dokazovať reálnosť nebezpečia, ktoré tento dobrodružný kurz západných imperialistov so sebou nesie pre bezpečnosť našej vlasti a pre vec mieru v Európe a v celom svete vôbec. Stačí letmo poukázať na šírku vojnových príprav, uskutočnených západnými imperialistmi v priebehu uplynulých 10 rokov, najmä od roku 1949, na vysokú militarizáciu všetkých členských štátov Atlantického paktu, na celý systém vojenských základní v Európe a po celom svete, zvlášť v západnom Nemecku, alebo na neustále pokusy Spojených štátov s atómovými a vodíkovými bombami.

Varšavská konferencia znamená pádnu odpoveď na plány a činy imperialistických podpaľačov vojny. Táto konferencia ešte viacej stmeluje a zjednocuje sily demokratického tábora. Vytvorením spojeného velenia dáva vzniknúť pohotovej a účinnej vojenskej sile, schopnej zaistiť bezpečnosť a všetky vymoženosti našich štátov. Celý svet vie, že náš ľud chce mier a preto za jeho udržanie bojuje. Bojovať za odvrátenie vojny a skrotenie vojnychtivých síl znamená dnes v našich podmienkach predovšetkým zvyšovať obranyschopnosť našej vlasti.

K ďalšiemu upevňovaniu obranyschopnosti máme všetky predpoklady. Máme nielen prvotriedny moderný priemysel, máme i obrovské morálno-politické rezervy v našom pracujúcom ľude, v našej robotníckej triede, v našej mládeži, máme silnú, bojaschopnú ľudovú armádu.

Náš ľud miluje mier, miluje svou republiku, jej ľudovodemokratické zriadenie, jej zvrchovanosť a váži si svojej slobody a nezávislosti zvlášť preto, že poznal, čo to znamená ju stratiť. Vie tiež, kto je jeho úhlavným nepriateľom. Dobre vie, že v pozadí všetkých súčasných vojenských príprav imperialistického tábora sú americkí monopolisti a finanční magnáti Wall Streetu. Sú to tie isté sily, ktoré už počas prvej svetovej vojny napriek kvetnatým frázam bránili zrodeniu samostatnosti našej republiky a ktoré po celú dobu jej trvania spolu s anglickým a francúzskym kapitálom a za podpory zradnej domácej buržoáznej vlády sa snažili zavliecť náš ľud do vojny proti Sovietskemu sväzu. Anglo-americkí imperialisti stáli v pozadí mníchovského pokorenia, ktoré v marci 1939 znamenalo stratu našej slobody a fašistickú okupáciu. Chceli rozhodovať o osude našej vlasti aj za druhej svetovej vojny. Ale tentoraz sa prepočítali. Historický vývoj, najmä svetodejné víťazstvo Sovietskeho sväzu, ich prinútil odhaliť svoju pravú tvár. Náš ľud ju poznal, keď v predvečer rozdrvenia fašistického Nemecka Sovietskou armádou boli bombardovaním ničené naše závody. Poznal ju v intrigách a pokusoch dosiahnuť zvratu v našom vývoji v roku 1948. A poznáva ju stále. Ani po víťaznom februári 1948 neprestali osnovať svoje temné zámery. Neustále vysielajú na naše územie stovky diverzantov, špiónov a vrahov, sústavne štvú rozhlasovou stanicou "Slobodná Európa", ktorá je len odbočkou "Hlasu Ameriky", pokúšajú sa porušovať československý vzdušný priestor vojenskými lietadlami, vypúšťajú balóny s podvratnými letákmi na naše územie a vyvolávajú pohraničné incidenty. Tieto otvorené nepriateľské skutky americkej vlády, ktoré sú hrubým porušením platných noriem medzinárodného práva, sú súčasťou príprav na novú vojnu proti nášmu demokratickému táboru.

Ak však kedysi mohli cudzí lordi a milionári rozhodovať o tom, aby naša republika bola zapredaná nacistom, tak tieto časy sa už nenávratne minuli.

Náš ľud dnes dobre vie, kto je jeho skutočným priateľom. Dobre vie, že v osudných dňoch Mníchova to bol jediný Sovietsky sväz, ktorý bol ochotný a odhodlaný po boku nášho vlasteneckého ľudu sa biť za nezávislosť našej vlasti.

V boji o našu slobodu dostala vzájomná družba svojho posvätenia spoločne preliatou krvou našich a sovietskych vojakov. Historické víťazstvo Sovietskej armády nad fašizmom znamenalo nielen koniec našej národnej poroby, ale umožnilo nášmu ľudu, aby položil základy budovania svojej novej a šťastnej budúcnosti. Naše bratské zväzky so Sovietskym sväzom a ľudovodemokratickými krajinami umožnili plný a všestranný rozvoj tvorivých síl nášho pracovitého ľudu.

Uzavretím Zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci dostávajú sa vzájomné vzťahy a jednota nášho demokratického tábora na novú, vyššiu úroveň. Naše spoločné nedeliteľné ciele a záujmy sú ďalej upevňované aj spoločnou obranou, kolektívnym opatrením proti akémukoľvek agresorovi. Historická varšavská zmluva naveky zabezpečuje nezávislosť a šťastnú budúcnosť nášho ľudu.

Z varšavskej zmluvy vyplývajú však pre náš ľud aj najsvätejšie záväzky ešte viacej posilňovať hospodársku silu a obranyschopnosť našej vlasti a tým i celého mierového tábora. Pracujúci československý ľud vo svojej každodennej budovateľskej práci, v rozvíjaní socialistického súťaženia, v ustavičnom zvyšovaní produktivity práce v priemysle i poľnohospodárstve práve tak, ako i v účasti na voľbách do národných výborov, Národného zhromaždenia a Slovenskej národnej rady i na oslavách 1. mája a desiateho výročia oslobodenia Sovietskou armádou a pri každej príležitosti dokázal a dokazuje a nenecháva nikoho na pochybách o tom, ako je oddaný politike Komunistickej strany Československa a vláde Národného frontu, svojmu ľudovodemokratickému zriadeniu, ako si hlboko váži svoju slobodu a nezávislosť, ako je odhodlaný vybudovať socializmus a tým i radostný život a šťastie. V záujme toho túži po mieri a bude boj za mier podporovať zo všetkých síl. Avšak súčasne práve preto, že je mu drahá sloboda, nezávislosť a mierové budovanie, tým nadšenejšie víta upevnenie mieru a obranyschopnosti tábora mieru, ktoré vidí vo výsledkoch historickej varšavskej konferencie. Práve preto, že sa vo svojom odvekom zápase presvedčil a poznal dokonale, aká je cena slobody a nezávislosti, je odhodlaný na uhájenie a obranu svojej najsvätejšej spravodlivej veci a pre posilnenie celého tábora mieru vykonať už dnes všetko, čo je v jeho silách. Túto vôľu našich pracujúcich známe všetci poslanci z každodennej práce v jeho službách.

Náš pracujúci ľud je odhodlaný ísť ešte rozhodnejšie po ceste, ktorú mu ukazuje naša rodná komunistická strana a vláda Národného frontu: denne zvyšovať produktivitu práce, ešte užšie sa primknúť v duchu Zmluvy o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci k mohutnému táboru mieru, vedenému Sovietskym sväzom a Čínskou ľudovou republikou, ešte dôslednejšie upevňovať nerozbornú jednotu pracujúcich v pevnom zväzku robotníkov, roľníkov, pracujúcej inteligencie, v jednote Čechov, Slovákov a ostatných národností ČSR. Náš ľud so stále väčšou láskou, nadšením a starostlivosťou bedlí o svoju ľudovú armádu, vytvorenú revolučným bojom po boku slávnej Sovietskej armády.

Je úlohou všetkých tých politických a verejných pracovníkov, ktorých si ľud zvolil a postavil na čelo svojich snáh, aby každodennou organizátorskou a výchovnou prácou ešte lepšie uskutočňovali a prevádzali v bohaté konkrétne výsledky túto obrovskú morálnu silu ľudu, aby ešte lepšie uskutočňovali vôľu ľudu v upevňovaní obranyschopnosti vlasti.

Naše ľudovodemokratické zriadenie zaisťuje dnes každému občanovi prácu a spokojný život, ktorý v prípade potreby je treba hájiť aj so zbraňou v ruke. To sa týka tiež a predovšetkým našej mládeže, ktorej dáva naše ľudovodemokratické zriadenie netušené a bohaté možnosti širokého a všestranného rastu. Je treba, aby mládež si bola nielen plne vedomá tejto skutočnosti, ale aby ju toto vedomie viedlo i k aktívnej účasti na zvyšovaní obranyschopnosti vlasti.

Učme sa dnes od sovietskych ľudí, od sovietskej mládeže nadšeniu a bojovému odhodlaniu brániť so zbraňou v ruke vec socializmu. Učme našu mládež zápalu pre boj s nepriateľmi mieru a republiky. Veď náš ľud, ako to výstižne povedal s. Gottwald, vie sa biť ako lev, ak vie, prečo bojuje a ak háji spravodlivú vec. Veľké revolučné sily, ktoré sú skryté v našej mladej generácii, pre ktorú dnes rastie nová, bohatá a šťastná republika, sú nepremožiteľné, lebo slúžia ušľachtilým cieľom, spravodlivej veci - nášmu ľudu a mieru. (Potlesk.)

Ešte nikdy nebola naša republika taká silná a jednotná ako dnes. Ešte nikdy nemal náš pracujúci československý ľud takých silných, ale najmä verných a v záväzkoch čestných spojencov ako dnes. A hlavne máme veľké, nevyčerpateľné rezervy a možnosti obranyschopnosť, morálnu, materiálnu a technickú silu republiky a celého tábora mieru denne zvyšovať a upevňovať tak, aby bezpečne bola ľudstvu zachovaná skutočná civilizácia, pokrok, šťastie a mier. (Búrlivý potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Dalším řečníkem je pí poslankyně Nechybová. Prosím, aby se ujala slova

Posl. Nechybová: Vážený soudruhu presidente, vážené Národní shromáždění!

Před 10 dny byla podepsána varšavská Smlouva o přátelství a vzájemné pomoci mezi demokratickými evropskými zeměmi. Velká většina našich žen s velkým zájmem sleduje, co se děje u nás a co se děje ve světě vůbec. Naše ženy dnes již dobře vědí, že náš život nelze oddělovat od všeho toho, co včera, dnes či zítra ve světě probíhalo a bude probíhat.

Dnes již naše ženy správně chápou, že dobrá úroda na polích a vyšší výroba v našich závodech není jen věcí zemědělce a dělníka, ale dotýká se bezprostředně každé naší rodiny. Dnes každá žena ví, že spokojený život jejích dětí a jejich budoucnost nezávisí jen na ní samé, co svému dítěti může dát, ale vše toto je nerozlučně spjato s tím, bude-li či nebude-li ve světě mír.

Ve staré kapitalistické předmnichovské republice bylo lidem a zejména nám ženám tehdejšími vládci vtloukáno do hlavy, že máme žít jen pro rodinu a nestarat se o to druhé, prý nehasit, co nás nepálí a tak podobně. Starejte se o svou rodinu a ostatní přenechávejte nám - tak nás učili, a my mnohé, které jsme se o politiku nezajímaly, tomu věřily. A výsledek byla jejich zrada, Mnichov a těžká národní poroba.

Proto dnes naše ženy sledují s velkým zájmem vše, co se kolem nich děje, a proto s obzvláštním zájmem sledovaly průběh jednání varšavské konference a její konečné výsledky. Když jsme si s našimi ženami pročítaly v novinách usnesení varšavské konference, pronikal nás vřelý, radostný pocit. Byl to pocit jistoty a bezpečnosti, jaký jsme nikdy předtím v minulosti nezažily. A prožíváme jej nejen my dospělí, ale i naše děti, i ti nejmenší školáci.

Přišel k mámě sedmiletý chlapec, žák první třídy národní školy a říkal: "Maminko, nás je teď tolik moc, naše armáda je nyní velice veliká, poněvadž je s ní i Sovětská armáda a maršál Koněv je velitelem." (Potlesk.) Ano, tak je tomu dnes, že i ti nejmenší už se učí chápat velikost a sílu našeho spojenectví a naší bezpečnosti. A natož pak ti dospělí, naše ženy a mámy. To nechť si dobře zapíší za uši ti, kdož by si chtěli něco začít.

Náš lidově demokratický režim, naše vláda, Komunistická strana, udělaly pro pracující lid, pro naše rodiny, pro naše děti nesmírně mnoho, a my dobře víme, že je to jen počátek oné velkolepé budoucnosti, jež nás a zejména naše děti očekává.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP