Pátek 30. listopadu 1956

Viac ako doposiaľ sa bude upevňovať zväzok robotníkov s pracujúcou inteligenciou, ktorú doposiaľ I. zákon v nemocenskom poistení rozlišoval tým, že jej poskytoval odlišné nemocenské dávky ako u robotníkov. Nová úprava nepozná rozdiel, ale odmeňuje pracovníka podľa socialistickej zákonitosti, každému podľa množstva a kvality vykonanej práce. Toto opatrenie a rad ďalších viac upevní tento zväzok pre plnenie spoločných úloh.

Naše dnešné zriadenie kladie veľký dôraz na starostlivosť o zdravie človeka, ktoré je základom pro zdravý a silný národ. Už v dobe tehotenstva stará sa zdravotnícky personál o tehotné ženy, aby vývoj dieťaťa bol čo najlepší. Navrhovaná úprava prináša zvýšenie peňažnej pomoci v materstve a zároveň odstraňuje neodôvodnené rozdiely medzi dávkami robotníčky a úradníčky.

Podstatné zlepšenie dávok je u robotníčok. Zvýšia sa dávky u tých pracovníčok, ktoré sú verné podniku, až do výšky 90 % čistého zárobku zo sumy, ktorá nepresahuje 100 Kčs denne. S povďakom prijímajú pracujúce ženy túto úpravu a s hrdosťou vyhlasujú, že je to náš ľudovodemokratický štát, ktorý môže a poskytuje jednu z najdlhších materských dovoleniek s tak výhodnými podmienkami. S menším úspechom som sa stretal pri úprave čerpania materskej dovolenky, a to pred a po pôrode, ktorá je potrebná pro zdravie matky, hoci navrhovaná úprava je správna. Toto možno odôvodniť tým, čo väčšina matiek chce nastúpiť po dovolenke späť na pracovisko, avšak nenachádzajú miesto pre svoje deti v jasliach a preto snažia sa pracovať do posledného dňa, aby čo najdlhšie zotrvali na platenej dovolenke po pôrode. Preto budeme musieť viac starostlivosti venovať výstavbe detských jaslí a materských škôl, čo sme doposiaľ zanedbávali a v niektorých prípadoch nedoceňovali ich dôležitosť. Jedine takouto cestou uspokojíme matky, ktoré chcú pracovať. A čo hlavné: je to i v našom záujme, aby sme odstránili nedostatok pracovných síl na niektorých úsekoch nášho hospodárstva.

Závody zvlášť vítajú opatrenie, ktorým sa upravuje vyplácenie nemocenských dávok u tých zamestnancov, ktorí menia často a bezdôvodne svoje zamestnanie a prestupujú z jedného závodu do druhého, čím sťažujú situáciu v plnení plánu a spôsobujú nedostatok pracovných síl a chaos v evidencii závodu, z ktorého odchádzajú. Rovnako dôležité je prechodné opatrenie pre zníženie dávok za krátkodobé onemocnenie do troch dní - nepočítajúc do toho úrazy - ktoré niektorí vo väčšine prípadov využívali tzv. modrými pondelkami a utorkami vo svoj prospech. Takí pracovníci nemali a nemajú ešte dosť kladný pomer k spoločnej práci a neuvedomovali si, aké škody spôsobujú závodu a tým národnému hospodárstvu svojím lajdáctvom a neprítomnosťou v zamestnaní. Bolo nemálo i takých prípadov, keď robotníci krátkodobé onemocnenie využívajú na zvládnutie nárazových prác v domácnosti. Bude záležať i na komisii národného poistenia pri ZV-ROH, ako bude táto pracovať so závodným lekárom a ako bude vedieť včas na takých pracovníkov, ktorí toto využívajú, ukázať.

Opatrenia, ktoré predlžujú a spresňujú nárok na rodinné prídavky, a to po odpracovaní 20 dní v mesiaci oproti doterajším 15 dňom, budú prínosom pre naše stavebníctvo, kde zamestnaná je prevážna väčšina sezónnych robotníkov a kde niektorí pracovníci tento 15-dňový čas využívali pre svoj prospech, a to tak, že sa snažili odpracovať v závode 15 dní, aby im vznikol nárok na rodinný prídavok, a zvyšné dni v mesiaci využili na prácu buď v domácnosti, alebo sa zúčastnili spoločne s niektorými pracovníkmi-murármi na prácach pri čiernych stavbách či na iných úsekoch. Toto opatrenie postihne nielen nesvedomitých pracovníkov v stavebníctve, ale i pracovníkov v ostatných odvetviach nášho hospodárstva. Nemožno povedať, že by práve toto opatrenie sa stretávalo v mojom volebnom obvode s veľkým povďakom, ale boli to práve spomínaní ľudia, ktorí proti tomuto mali nesprávne pripomienky a to preto, že opatrenie pri ďalšom takomto počínaní ich bude postihovať na dávkach. Práve títo pracovníci sa budú musieť rozlúčiť s tým, čo im doposiaľ umožňovalo dostávať príspevky podvodným spôsobom.

Ešte viac ako doteraz bude treba strážiť tie výhody zákona, které zvyšujú nemocenské dávky v dobe nemocnosti do výšky 90 % čistej dennej mzdy, avšak najviacej na 100 Kčs denne, aby toto zvýhodnenie nebolo neprávom využívané. Bude to úloha pre nás všetkých a najmä pre členov komisie národného poistenia.

Odbory sociálneho zabezpečenia rád okresných národných výborov podnikajú širokú vysvetľovaciu kampaň o výhodách nového návrhu sociálneho zabezpečenia. Pri pohovoroch stretávajú sa s vďačnosťou, ktorú prejavujú občania našej strane a vláde za to, že v tak krátkej dobe od oslobodenia našej vlasti Sovietskou armádou a po zahojení ťažkých rán, ktoré nám spôsobila fašistická armáda, môžeme pristúpiť k takému opatreniu, ktorého uskutočnenie si vyžaduje jednu miliardu 240.000 Kčs.

Pracujúci nášho kraja a najmä roľníci a družstevníci odpovedajú lepším plnením svojich povinností. Nasvedčuje tomu dosiahnuté prvenstvo, ktoré sa Prešovskému kraju dostalo za splnenie dodávok zemiakov. Občania nášho kraja chcú sa rozlúčiť s dobou, keď kraj bol na posledných miestach v plnení úloh. V závodoch pracujúci pripravujú technicko-organizačné opatrenia, ktoré pomôžu ľahšie a hospodárnejšie splniť úlohy druhej päťročnice. Pritom nezabúdame ani na bezpečné a zdravé prostredie, ktoré nám pomôže znížiť úrazovosť i percento chorôb z povolania.

Ešte viac ako doposiaľ budeme venovať starostlivosť starým a invalidom, ktorí doteraz po dovŕšení 65. roku a len u invalidov 60. roku museli opustiť zamestnanie, pretože vedenia závodov nevedeli sa postarať o to, aby i starí ľudia v prípade invalidity so zmenenou pracovnou schopnosťou mohli byť i naďalej zamestnaní. Nemožno sa uspokojiť s výpoveďami niektorých vedúcich činiteľov v závode a zvlášť pracovníkov kádrového i osobného oddelenia, že pre takýchto zamestnancov nenachádzajú v závode vhodné zamestnanie. Na druhej strane v skladoch, vo výdajniach, na strážniciach a na iných úsekoch pracovali a pracujú zdraví ľudia, ktorých miesta by práve mohli zastávať v plnej miere dôchodcovia, a ľudia zdraví by sa mohli zapojiť na inom úseku a tak pomôcť odstraňovať nedostatok pracovných síl v našom hospodárstve a taktiež prispieť k rýchlejšiemu plneniu úloh.

Väčšiu starostlivosť ako doposiaľ budeme venovať otázke spoločného stravovania pre dôchodcov aspoň tam, kde sú pre to predpoklady, a taktiež budeme s väčšou zodpovednosťou vyhľadávať a umiestňovať dôchodcov do domov odpočinku, kde by sa títo ľudia cítili ako potrební občania, súci pre našu spoločnosť. Toto všetko, čo nám poskytuje nový zákon o národnom poistení, je krokom k zlepšovaniu blahobytu nášho obyvateľstva a pritom nás mobilizuje za lepšie plnenie a prekračovanie úloh, daných nám naším budovateľským plánom.

V závere chcem pripomenúť len toto: I keď zákon o sociálnom zabezpečení má hlboké korene v pomoci potrebným občanom, neznižuje pritom úlohu rodiny v našej spoločnosti a nezbavuje rodinných príslušníkov zodpovednosti a morálnej povinnosti starať sa a všestranne pomáhať prestarnutým rodičom. Preto odporúčam plénu Národného zhromaždenia navrhované zákony na schválenie. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: Dávam slovo poslancovi Kubcovi.

Posl. Kubec: Soudružky a soudruzi, sestři a bratři poslanci!

Nový zákon o nemocenském pojištění a sociálním zabezpečení je významným krokem dalšího rozvíjení sociálního zabezpečení v naší zemi.

Již v úvodní preambuli se stanoví dvě významné zásady, že sociální zabezpečení se poskytuje na účet státu a zaměstnanci na ně neplatí zvláštní příspěvky.

Dále je nutno zdůrazniti třídní podstatu nových zákonů, které zákonnými normami ztěžují fluktuaci a na druhé straně důsledně uplatňují zásadu odměňování podle pracovních zásluh. Po prvé v dějinách sociálního zákonodárství jsou preferovány ty dělnické kategorie, jejichž práce má základní význam pro budování socialismu.

Zatím co se v prvé republice do horníků střílelo, v našem lidově demokratickém zřízení si jejich práce vysoce vážíme a oceňujeme jejich práci i preferencí na úseku sociálního zabezpečení.

Je správné, že v druhotných normách, doplňujících tento zákon, je pamatováno na bojovníky za socialismus, proti fašismu a hitlerismu zhodnocením doby jejich odbojové činnosti. Tak činem prokazujeme, jak si obětavosti těchto bojovníků vážíme právě v této době, kdy fašismus různých podob zase zvedá hlavu.

Zrovnoprávnění dělníků a úředníků v nemocenském pojištění a snížení věkové hranice u žen a horníků pracujících pod zemí na 55 let a u ostatních pracovníků na 60 let při současném zhodnocení jejich dalších důchodových nároků, jestliže dále setrvají v zaměstnání, nalezlo živou odezvu mezi našimi pracujícími. Naši pracující pak zvýšenou produktivitou práce, vyjádřenou v četných závazcích, odvděčují se své vládě.

V zákonech, které dnes projednává Národní shromáždění, však není nejdůležitější jen úprava nemocenského a výše a výpočet starobních a invalidních důchodů. Naši sociální politiku musíme chápat a uskutečňovat v celé šíři a hloubce Proto je nutné poukázat zvláště při projednávání těchto zákonů na umisťování osob se změněnou pracovní schopností, jako důležitého ekonomického činitele v plnění druhého pětiletého plánu.

Uvedl bych význam této agendy na příkladu Hradeckého kraje. Plán 1830 osob, které měly být umístěny v roce 1956, byl již splněn k 30. září 1956 na 133 % a bylo vyhledáno 2.800 míst a 2.400 osob zůstalo v pracovním poměru. Těm všem byla darována chuť a radost ze života, závodům pak řada dobrých pracovníků, kteří závodům umožnili uvolnit zdravé síly pro významné stavby socialismu.

Při tom ovšem nelze přejít mlčením skutečnost, že ještě ne všechny závody chápou povinnost přijímat osoby se změněnou pracovní schopností a vytvářet pro ně vhodné pracovní podmínky. Sice na to pamatuje projednávaný zákon, ale je nutné, aby na tuto povinnost nezapomínali a stále ji připomínali svým podřízeným podnikům všichni ministři, kteří jistě půjdou v ministerstvech jim svěřených příkladem.

Vždyť rostoucí úkoly socialistické výstavby a konstrukce částečných důchodů, zaváděná novým zákonem v § 12 a dalších, nám připomínají, že starostlivost o osoby se změněnou pracovní schopností a jejich zaměstnání bude v budoucnu velmi závažným úkolem.

Další úsek sociální péče, který bude stále více nabývat na důležitosti, je význam a funkce domovů důchodců. Suchá litera návrhu zákona o nich mluví v druhém díle zákona o sociálním zabezpečení v §§ 61 až 63.

Za těmito paragrafy se skrývá život jublilantů práce. Mnohé se již v domovech důchodců změnilo k lepšímu. Již se zde jen nečeká na smrt, jako tomu bylo v smutně proslavených pastouškách a domech chudých prvé republiky. Život obyvatel je v nich projasňován nejen zlepšenou materiální, ale i kulturní péčí.

S jakou vděčností vzpomínají obyvatelé Domova důchodců v Nové Pace na naše vynikající umělce, kteří jim při jejich návštěvě a prohlídce Národního divadla sehráli část večerního vyprodaného představení. Tito bývalí deputátníci, zemědělští, textilní a pomocní dělníci mají na tvářích úsměv, když vzpomínají na Prahu, kterou z nich mnozí teprve v jeseni života po prvé viděli. To byl projev nového chápání poměru člověka k člověku a naši umělci z Národního divadla jistě si připomněli, že společnost, která pečuje o staré, také nezapomněla na naše umělce a v projednávaných zákonech vyzdvihuje význam těch, kteří v podmínkách neustálého hospodářského rozvoje konají cennou práci na úseku kulturního boje o nového, lepšího člověka, jak je to jasně vyjádřeno ve stati o důchodu za výsluhu let.

To je ovšem jedna, světlá stránka. Zůstává však skutečností druhé stránky, že domovy důchodců jsou přeplněny a situace v ošetřovacích ústavech pro nedostatek míst a velký počet žadatelů je víc než kritická. Proto je nutné v investiční výstavbě pamatovat na výstavbu nových domovů důchodců, které by byly kombinací s ošetřovacími ústavy tak, jak je to zavedeno již v Sovětském svazu. Neproměňujme natrvalo české zámky a hrady velikým adaptačním nákladem na domovy důchodců. Takové řešení může být jen čistě provisorní a mnohdy je provedení generální opravy domu nebo zámku pro tento účel dražší než nová investice, nehledě již na samotnou účelnost adaptované budovy. Trvalé řešení spočívá však ve výstavbě nových, všem zásadám socialistické péče o člověka odpovídajících domovů důchodců.

S postupující socialisací vesnice, s dalším zapojováním žen z domácnosti do produktivní práce vyvstanou v nejbližší době problémy, kam umístit staré jubilanty práce, kterým nemohou děti věnovat péči, poněvadž jsou celý den v zaměstnání. Proto je nutné chápat výstavbu nových domovů důchodců jako nutnost, která podporuje urychlené budování socialismu.

S péčí o osoby se změněnou pracovní schopností a péčí o staré pracující souvisí i důsledné provádění rehabilitace, která musí být prováděna v těsné spolupráci ministerstva zdravotnictví se Státním úřadem důchodového zabezpečení. Naše lidově demokratická republika se může hrdě pochlubit, že jako jediná ve střední Evropě má rehabilitační středisko následků dětské obrny ve známých Jánských lázních, kde po pečlivé průpravě jsou těžce postižení dětskou obrnou zařazováni do positivní práce. Radost těchto lidí, kteří po dlouhou dobu byli svou nemocí a jejími následky vyřazeni z veškerého života a nyní se vracejí zpět k práci, lze těžko slovy vyjádřit.

To vše ukazuje, že síla naší Československé republiky den ode dne mohutní, že naše republika spolu se Sovětským svazem stojí v prvé řadě států s nejlepším sociálním zabezpečením pracujících.

Všech obyvatel našeho státu se přímo i nepřímo dotýkají projednávané zákony. Ukázala to dostatečně prvá etapa seznamování s návrhy zákonů a živá reagence pracujících v tisících připomínek. V tom také tkví síla lidově demokratického zřízení, že ještě před schválením zákonů se radí naše vláda s pracujícími o jejich obsahu a dbá jejich připomínek. Abychom mohli dále zlepšovat předkládané zákony, které jsou jedny z nejlepších na světě, musíme mobilisovat a spolu s našimi pracujícími zvyšovat produktivitu práce, snižovat zmetkovitost a neodůvodněnou nemocnost a fluktuaci, poněvadž zde jsou skryty úžasné reservy, které by nám pomohly uskutečnit ještě další zdokonalení předkládaných zákonů.

Většina našeho lidu bere dnes s radostí na vědomí zprávu o šestém snížení maloobchodních cen životních potřeb. Je ovšem také ještě určitý počet lidí, pro které zpráva o snížení cen byla studenou sprchou - a věříme, že též s léčebným účinkem. Jsou to ti malověrní lidé, kteří ještě nejsou plně přesvědčeni o správnosti naší cesty, kteří ještě dopřávají sluchu různým štvavým vysilačkám v zahraničí a podvratné propagandě. Tito lidé vyvolali v mnoha místech nákupní horečku pod zorným úhlem vážných mezinárodních událostí v Maďarsku a Egyptě. Nakoupili si množství zásob, aby si zajistili dobré živobytí, kdyby snad se stalo něco i v Československu. Zapomněli však, že náš pracující lid je na stráži a že si plody své práce nikdy a nikým vzít nedá. Zapomněli, že naše lidově demokratická republika je den ode dne hospodářsky silnější, že jdeme pevně za svým cílem a že nikdy neuhneme se své cesty. (Potlesk.)

Ve vzrušených říjnových dnech letošního roku jsme si uvědomili, jak západní imperialisté obětují krev pracujících, aby se dále udržel vrch špíny, kterou zastírají své pravé cíle - krvavé zisky, jak vynakládají úsilí, aby i nadále zůstal nemožným rozkvět nejkrásnějších, nejplodnějších krajů a mladých po svobodě toužících národů.

Byl to pracující lid Maďarska, který pocítil na svých bedrech svobodu, tak jak si ji představují kapitalisté, a byl to maďarský lid, který vyhnal ze své země agenty, kteří mu přišli nabízet tuto kapitalistickou svobodu.

Naše sympatie jsou i s lidem Egypta, který prochází těžkou zkouškou - vystaven soustředěnému náporu imperialistů, kteří pro své zájmy jsou ochotni obětovat všechny Egypťany.

Naše srdce byla zaplavena hněvem, bolestí, ale i vírou a odhodláním. Každý z nás, kdo se jen poohlédne trochu zpět, nalézá ve svém srdci hluboký dojem, který nám představuje mír.

Ve znamení míru definitivně účtujeme s posledními stopami buržoasní nadřazenosti a rozvíjíme ty síly, které byly vždy nositeli pokroku, ať na úseku materiální či duchovní práce.

Ve znamení míru a proti válce - toho jsou důkazem naše nové zákony, které dnes projednáváme a budeme schvalovat v našem Národním shromáždění.

Jsou to naše další příspěvky k upevnění trvalého míru na celém světě, je to náš příspěvek k mírovému soutěžení v stále se zlepšující péči o člověka, je to příklad pro pracující kapitalistických zemí.

Proto my všichni poslanci budeme s radostí hlasovat pro tyto zákony. (Potlesk.)

Podpredseda Žiak: Prerušujem rokovanie do 15. hodiny.

(Schůze přerušena v 13 hod. 5 min.- znovu zahájena v 15 hod.

1 min.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP