Středa 17. února 1960

Národné výbory nesú rovnako veľkú zodpovednosť za rozvoj platených služieb pri zavádzaní normatívov hmotnej zainteresovanosti a novej mzdovej sústavy, ktoré budú vyžadovať veľké úsilie všetkých pracujúcich v podnikoch miestneho hospodárstva v budúcich mesiacoch.

V roku 1960 činia rozpočtové výdavky na kultúru, školstvo, zdravotníctvo, národné poistenie a bytové hospodárstvo 40 286 mil. Kčs. Na Slovensku tieto výdavky činia 10 470 mil. Kčs a zvyšujú sa oproti minulému roku o 8 %. Ich podiel na celoštátnych výdavkoch činí 26 %.

Všetky tieto veľké hmotné a finančné prostriedky slúžia k tomu, aby sa pod vedením našej strany uskutočnilo veľké dielo kultúrnej revolúcie.

Na prvom mieste starostlivosť našej spoločnosti patrí rozvoju socialistického školstva.

Zavedenie povinnej deväťročnej školskej dochádzky nie je len predĺžením školskej výchovy, ale je súčasťou celkovej prestavby školstva, účelom ktorej je už výchova ľudí, ktorí budú žiť v budúcej komunistickej spoločnosti. Preto sa stáva na všeobecne vzdelávacích školách zásadnou zložkou polytechnická výchova, zvyšuje sa počet učňovských škôl, odborných učilišť, odborných stredných a vysokých škôl a ich úzke spojenie s výrobou a praxou.

Výchova jedného žiaka za 9 rokov vyžaduje náklad 23 000 Kčs.

Náklady na školstvo v roku 1959 činili 5600 mil. Kčs.
V tomto roku činia6100 mil. Kčs
a v roku 1965 budú činiť 8100 mil. Kčs.

Výdavky na vedu, výskum a novú techniku pri rýchlom raste výdavkov podnikov z vlastných zdrojov tohto roku činia zo štátneho rozpočtu 2535 mil. Kčs.

Naše školstvo plní svoje poslanie i tým, že v našich školách študujú aj príslušníci mnohých národov Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Veľké prostriedky, ktoré naša spoločnosť venuje na rozvoj divadiel, kín, literatúry, výtvarného umenia, kultúrnych a osvetových zariadení, ako aj na telovýchovu, máme ešte viacej spojiť s účasťou miliónov pracujúcich na rozvoji kultúry ako spolutvorcov všetkých kultúrnych hodnôt. Dovŕšenie kultúrnej revolúcie je zákonite spojené s účasťou miliónových más na jej uskutočňovaní.

12 000 súborov a krúžkov Ľudovej umeleckej tvorivosti, bezpočet osvetových besied, závodných klubov, kultúrnych izieb v jednotných roľníckych družstvách sú ohniskami kypiacej tvorivej kultúrnej činnosti nášho ľudu. Taktiež zrušenie dane z predstavenia je zamerané na plné rozvinutie všetkých druhov kultúrnej činnosti.

Celkové výdavky na zdravotníctvo, nemocenské poistenie a sociálne zabezpečenie budú činiť 25 987 mil. Kčs. Podiel Slovenska na týchto celoštátnych výdavkoch činí 24,7 %.

V roku 1948 činili rozpočtové výdavky na zdravotníctvo 2000 mil. Kčs a v tomto roku činia už viac ako 6000 mil. Kčs.

Len od roku 1948 poklesla kojenecká úmrtnoť na 1000 živo narodených detí z 83,5 na 25,4 v minulom roku. V Prahe už po tri roky nezomrelo žiadne dieťa do 15 rokov na tuberkulózu. (Potlesk.) Podobne sme na poprednom mieste vo svete v boji proti obrne a masovým použitím novo vynájdenej účinnej očkovacej látky ešte viac potlačíme túto chorobu.

Výdavky na nemocenské poistenie činia v tomto roku 7442 mil. Kčs.

Percento pracovnej neschopnosti vykazuje od roku 1957 stále klesajúcu tendenciu. Spoločným úsilím všetkých pracujúcich, odborových organizácií, zdravotníckych orgánov a vedenia podnikov sa podarilo znížiť neschopnosť z 5,19 % v roku 1957 na 4,16 % v minulom roku. Toto zníženie predstavuje viac výrobkov v hodnote 1700 mil. Kčs.

Na dôchodkové a sociálne zabezpečenie majú výdavky činiť 12 378 mil. Kčs, t. j. o 9,7 % viac než v minulom roku a o 69 % viac než v roku 1955.

Do rozpočtu je zaradených 122 mil. Kčs na ďalšie zvýšenie nízkych dôchodkov starodôchodcov. V priebehu tretej päťročnice sa bude ďalej pokračovať v zvyšovaní nízkych dôchodkov a postupne bude doriešený problém starodôchodcov.

Súdruhovia a súdružky!

Za číslami nášho štátneho rozpočtu stojí práca nášho ľudu, šťastie našich detí i starcov, zdravý, bohatý a kultúrny život všetkých pracujúcich našej republiky.

Keď sme si pred piatimi rokmi stanovili úlohy druhej päťročnice, pripadali nám niekedy veľmi ťažké. Dosiahnuté výsledky ukazujú, že tieto úlohy vieme i prekročiť. Sme už na prahu zakončenia druhej päťročnice. Preto v tomto roku urobíme všetko, aby sme veľké dielo druhej päťročnice dobre ukončili.

Naši pracujúci prejednávajú už úlohy tretej päťročnice. Bude to obdobie veľkého rozmachu síl socializmu v celom svete, obdobie, v ktorom úsilím mierových síl sveta na čele so Sovietskym sväzom sa stáva reálnou perspektíva zabezpečenia trvalého mieru a mierového spolužitia medzi štátmi a národmi.

Vážené Národné zhromaždenie!

V mene vlády Československej republiky navrhujem, aby Národné zhromaždenie schválilo návrh rozpočtového zákona a štátneho rozpočtu na rok 1960. (Potlesk.)

Místopředsedkyně Hodinová-Spurná: Děkuji soudruhu ministrovi za jeho projev.

Přerušuji nyní na 20 minut schůzi.

(Schůze přerušena v 16 hod. 40 min. - opět zahájena

v 17 hod. 3 min.)

Místopředseda dr. Polanský (zvoní): Zahajuji přerušenou schůzi Národního shromáždění.

Přistoupíme k rozpravě k projednávanému bodu pořadu.

Do rozpravy se přihlásili poslanci inž. Voborský, inž. Šiška, Závěta, Štyndl, inž. Smékal, inž. Goppoldová, Mráz, Podola, dr. Berák, Josef Němec, Šalgovič, Kubánek, Šimečková, dr. Kácl, Karlovská, Brenčič, Zvára a Kaliský.

Dávám slovo prvému přihlášenému řečníkovi poslanci inž. Voborskému.

Posl. inž. Voborský: Soudružky a soudruzi poslanci!

Za 15 let od našeho osvobození prodělalo naše národní hospodářství takový vývoj, jenž nelze srovnat se žádnou dobou předešlou a nemá obdoby v žádném kapitalistickém státě.

Bez nadsázky můžeme prohlásit, že právě československý průmysl pro poměrně vysokou výchozí úroveň je nejlepším důkazem správnosti cesty a metod výstavby socialismu v průmyslově vyspělém státě. Naše národní hospodářství, důsledně řízené naší komunistickou stranou na zásadách vědeckého marxismu-leninismu, jde cestou trvalého rozvoje a investiční výstavba je zárukou a zároveň předpokladem dalších úspěchů.

Při této příležitosti si vzpomeňme na dobu před dvanácti až patnácti lety, kdy ti, jimž výstavba socialismu byla trnem v oku a znamenala konec bezpracných zisků a pohodlného života z práce druhých, kdy tito tzv. národohospodáři předvídali našemu znárodněnému průmyslu krach. A zatím dělníci a ostatní pracující, bez zkušeností s řízením celého složitého systému výroby, za několik let nejen jejich teorie porazili na hlavu, ale dokázali to, o čem se kapitalistům ani nezdálo.

Dnes představují odvody zisků a odpisů národních podniků 86 % všech příjmů státního rozpočtu a zajišťují tak prostředky na kulturu, školství, sociální a zdravotní péči a současně v prvé řadě pro sebe, pro další rozvoj hospodářství.

V rozpočtu na rok 1960 se počítá na tento rozvoj hospodářství s částkou 51 miliard 300 miliónů a z toho na investiční výstavbu přímo více než 49 miliard korun. To je částka, která při správném, uváženém a hospodárném použití vytvoří předpoklady k dalšímu zvyšování a zkvalitňování výroby, zajistí úspěšný nástup do III. pětiletky. A že jsme schopni tak vysoké částky na tyto účely uvolnit, to je nejlepším důkazem životaschopnosti našeho hospodářství a správnosti cesty, kterou jsme před 15 lety nastoupili.

Soudružky a soudruzi!

Objem investiční výstavby v roce 1959 byl proti roku 1958 o 12,8 % vyšší. Stavební práce vzrostly dokonce o 17,2 %.

Poprvé po řadě let splnily plán podniky ministerstva stavebnictví. Překročili jsme úkol výstavby bytů, který připadal na prvý rok dvanáctiletého období soustředěné bytové výstavby. Vyrobili jsme další mohutné stroje, výrobní automatizované linky a celé mohutné kombináty, v řadě případů takového rozsahu a provedení, jaké jsme nikdy v minulosti nebyli schopni vyrobit. Mohu jmenovat namátkou rafinerii pro Iráckou republiku, velké dodávky pro Egypt, automatickou linku pro obrábění skříní vagónových ložisek pro Švédsko a další.

Nejsme však spokojeni s řadou věcí, jejichž stav neodpovídá možnostem a podmínkám, které jsme v minulosti vytvořili. Jde především o kvalitu a komplexnost investiční výstavby a její včasné uvádění do provozu. Řada strojů svým provedením a technickou úrovní neodpovídá současné světové úrovni a přitom si musíme uvědomit, že na těchto strojích, které v současné době stavíme, budeme plnit zvýšené úkoly III. pětiletky při zkrácené pracovní době. Nové stroje, při předpokládané životnosti, budou představovat hlavní část strojového parku ještě v r. 1975 a na nich příští generace bude vytvářet materiální základy výstavby komunismu. To je obrovská odpovědnost. Proto technici a konstruktéři musí navrhovat takové stroje, které nebudou brzdou těchto radostných perspektiv.

V současné době máme v tomto směru jistě dosti nedostatků. Uvedu příklad ze svého volebního obvodu. Leninovy závody v Plzni postavily v loňském roce v Kovohutích Děčíně hydraulický výtlačný lis v hodnotě půl druhého miliónu korun, jehož konstrukce je z r. 1936 bez mechanizace. Zcela nic se na něm nezměnilo, ač ve světě se již po 10 let staví plně mechanizované a automatizované stroje. Značný podíl na této skutečnosti má také nevyjasnění výrobního programu hydraulických lisů, které dosud není vyřešeno. Přitom všichni víme, že výrobky tohoto závodu mají ve světě dobré jméno, že pracující Leninových závodů slavili oprávněně řadu významných úspěchů.

Investiční výstavbu a včasné uvádění kapacit do provozu brzdí také nekomplexnost výstavby. Musíme jasně říci, že pouze důsledná funkce generálních a finálních dodavatelů může a musí zde zjednat nápravu. Vždyť jde v prvé řadě o nejdůležitější úseky našeho hospodářství.

Nejlepším příkladem je zde uvádění do provozu hrubostřední spojité válcovací trati v Kunčicích. Všichni víme, jaké potíže nám působí nesplnění válcovaného materiálu v loňském roce. A přece všechno manko je způsobeno opožděným uváděním do provozu nových kapacit. Vždyť staré tratě úkol překročily. Válcovací trať HSCC byla předána do provozu bez úpraven, kde se surový vyválcovaný materiál rovná, zařezává, značí, kontroluje a připravuje k expedici. Ačkoliv několikasetmiliónová investice válcovny byla v termínu provedena, nedokončení úpraven s poměrně levnými stroji (jeřáby, rovnačkami, pilami atd.) rozhodlo o výpadku desítek tisíc tun válcovaného materiálu. Každý den zpoždění uvedení do provozu stálo nás 2000 tun, tj. dva vlaky válcovaného materiálu.

Uvádím-li tyto nedostatky, musím zdůraznit, že máme mnoho velmi dobrých věcí. Řada strojů a zařízení představuje světovou úroveň, jak o tom svědčí úspěšná soutěž našeho průmyslu na kapitalistických trzích a neustále stoupající vývoz i do dříve výhradních sfér kapitalistických velmocí. Právě tato skutečnost však ukazuje, že při větší péči o odpovědnosti lze dosavadní nedostatky odstranit.

Prostředky, které na investice vynakládáme, neustále stoupají. Dosahují téměř poloviny objemu celého našeho rozpočtu. Tím více musíme stavět moderní, dokonalé, vysoce výkonné stroje a zařízení.

Vždyť pouze v hutích uvedeme do provozu letos 11 válcovacích tratí, které po svém dokončení budou mít 70 % kapacity všech tratí dosavadních, které byly stavěny po 50 let. Tempo naší investiční výstavby nemá obdoby. Zajišťujeme také 11 % stoupání výroby, které je u nás již řadu let skutečností. Poráží na hlavu teorie Západu, že v zemi průmyslově vyspělé takové přírůstky nejsou možné.

Soudružky a soudruzi poslanci!

Obrovské částky investiční výstavby nesmíme však také rozdrobit do stovek a tisíců akcí, které by zůstaly nedokončeny. To zvláště platí o naší decentralizované výstavbě, která zajišťuje doplňování kapacit úpravami a rekonstrukcemi závodů. Můžeme s jistotou říci, že náš průmysl si vcelku vytváří dostatek kapacit. Avšak roztříštěním velká část zůstává v rozestavěnosti a nelze ji včas uvést do provozu. O funkci generálních dodavatelů jsem se již zmínil. Ta se však ještě nedostatečně vžila a není plně zavedena ani ve výstavbě centralizované. V decentralizované jsou to jen ojedinělé výjimky. Uvedu opět příklad z vlastní praxe. V našem závodě stavíme transformační stanici 35 na 10 kV a 10 kV na 500 V o kapacitě téměř 10 MVA. Budova byla dokončena v loňském roce. Hlavní transformátory, objednané současně se stavebními pracemi, rozvodnami, vzduchotechnikou a montážemi, jsou v závodě již od r. 1957. Rozvodny však nejsou dosud potvrzeny a budou v nejlepším případě dodány do konce tohoto roku. Kolik závodů však má budovu a rozváděče a čeká na transformátory, nebo nemá budovu a rozváděče má ve skladech investic. Nepochybuji o tom, že dodávky elektrotechnických zařízení i stavební práce jsou dostatečné, ale roztříštěnost, jako důsledek potvrzování dílčích dodávek způsobuje rozestavění příliš velkého počtu akcí najednou, a důsledek je potom dlouhá doba výstavby, dokompletace a v prvé řadě uvedení do provozu.

Proto nesmíme roztříštit prostředky do velkého množství akcí, ale soustředit je a podle důležitosti volit postup prací. Nepřipustíme rozšiřování kapacit tam, kde pracujeme na jednu nebo půldruhé směny.

Vždyť máme řadu odvětví a výrobních programů, kde je naše bilance kapacit napjatá. A přitom, zvláště dálezpracující sektory rozšiřují závody, které pracují na jednu směnu. V mnohých případech pracují na 3 směny pouze nejtěžší stroje, ty je třeba rozšířit a ostatní provozy a dílny převést na vyšší směnnost. V tom jsou značné rezervy investičních nákladů.

Rovněž i výše investičních nákladů je rozhodující. Sovětský svaz nám na nejrůznějších úsecích života poskytl nedocenitelné zkušenosti. Také hnutí za snížení nákladů na investiční výstavbu po vzoru Vladimirské oblasti musí se stát u nás metodou práce, která přinese ještě rychlejší rozvoj výroby. Úspory na investicích mohou znamenat na druhé straně podstatné zvýšení životní úrovně nebo ještě rychlejší růst výroby. Každý bude se mnou souhlasit, že úspory mohou dosáhnout v průměru 3 %.

Tato 3 % představují postavení 3 obrovských strojírenských podniků nebo 20 000 bytových jednotek.

Náš lid se za 15 let lidově demokratické republiky stal opravdovým hospodářem ve své vlasti. A ne špatným hospodářem. Dokázal pod vedením strany nejen odstranit nespravedlivé rozdělování výsledků práce, ale vybudoval mohutný a vyspělý průmysl, jako základnu neustálého zvyšování životní úrovně. Radostný je pohled na výsledky práce posledních patnácti let.

Avšak perspektivy III. pětiletky, jejíž základy úspěšným plněním plánu letošního roku vytváříme, jsou ještě krásnější. O jejich splnění však ve velké míře rozhodnou materiální podmínky, vytvořené investiční výstavbou, nové továrny, doly, hutě, tisíce moderních strojů a výrobních linek, kvalitní výrobky našeho průmyslu. To je velká odpovědnost. Máme však dostatek zkušeností a jsme přesvědčeni, že jich dosáhneme.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP