Pátek 18. května 1962

Vládní návrh,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

Československé socialistické republiky k projevu souhlasu

Smlouva mezi Československou socialistickou republikou

a Maďarskou lidovou republikou o úpravě právních vztahů

ve věcech občanských, rodinných a trestních,

podepsaná v Praze dne 2. listopadu 1961

Návrh schvalovacího usnesení:

Národní shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí se Smlouvou mezi Československou socialistickou republikou a Maďarskou lidovou republikou o úpravě právních vztahů ve věcech občanských, rodinných a trestních, podepsanou v Praze dne 2. listopadu 1961.

Důvodová zpráva

Právní pomoc mezi Československou socialistickou republikou a Maďarskou lidovou republikou byla dosud upravena Smlouvou o právní pomoci v občanských a trestních věcech, která byla podepsána dne 6. března 1951 v Budapešti; od té doby doznal však právní řád obou států podstatných změn vyplývajících z pokračující výstavby socialismu a řada ustanovení Smlouvy zastarala a byla překonána; jevilo se proto už delší dobu účelným přizpůsobit úpravu vzájemných právních vztahů současnému stavu právního řádu v obou zemích a na zásadách uplatněných v novějších smlouvách tohoto typu uzavíraných mezi státy socialistického tábora.

Maďarské ministerstvo spravedlnosti doporučilo už v roce 1960, aby bylo uvažováno o nové smluvní úpravě, a předložilo svůj předběžný neoficiální návrh znění nové smlouvy. Na základě tohoto předběžného návrhu maďarské strany, byl vypracován návrh československé strany, který byl pak podkladem pro jednání v Praze. Na závěr jednání byla dne 2. listopadu 1961 podepsána Smlouva mezi Československou socialistickou republikou a Maďarskou lidovou republikou o úpravě právních vztahů ve věcech občanských, rodinných a trestních. Sjednaná Smlouva je rozdělena na čtyři části. Část I (články 1 - 15) obsahuje obecná ustanovení; v prvním článku je zakotvena zásada, že občané a právnické osoby jedné smluvní strany požívají na území druhé smluvní strany stejné právní ochrany v osobních a majetkových věcech jako její vlastní občané a že mohou před orgány druhé smluvní strany, které působí v občanských, rodinných a trestních věcech, vystupovat za stejných podmínek jako její vlastní příslušníci; v dalších článcích je upravena právní pomoc, a to tak, že po všeobecném ustanovení následují ustanovení upravující způsob styku, rozsah právní pomoci, ustanovení o tom, co má obsahovat dožádání o poskytnutí právní pomoci, ustanovení o způsobu vyřízení dožádání o poskytnutí právní pomoci, ustanovení o ochraně svědků a znalců, o doručování písemností, o dokladu o doručení, o doručování vlastním státním občanům, o nákladech právní pomoci, o informacích o právních otázkách, o zjištění místa pobytu, o jazyku při poskytování právní pomoci a ustanovení o platnosti listin.

Část II (články 16 - 63) pojednávající o věcech občanských a rodinných se rozpadá na 7 oddílů; oddíl 1 (články 16 a 17) pojednává o věcech osobního stavu, oddíl 2 (články 18 - 27) o věcech rodinných, oddíl 3 (čl. 28 a 29) o věcech majetkových, oddíl 4 (články 30 - 39) o věcech dědických, oddíl 5 (články 40 - 44) o nákladech řízení, oddíl 6 (článek 45 - 61) o uznání a výkonu rozhodnutí a oddíl 7 (článek 62 a 63) o zasílání matričních dokladů a jiných listin.

V části III (články 64 - 84) jsou ustanovení o úpravě právních vztahů ve věcech trestních, tj. ustanovení o vydávání a průvozu osob, o převzetí trestního řízení, o sdělení výsledků trestního řízení, o dodání osob ve vazbě, o vydání věcí a o sdělování odsouzení.

Část IV (článek 85 a 86) obsahuje závěrečná ustanovení.

Smlouva vstoupí v platnost po uplynutí 30 dnů od výměny ratifikačních listin, která bude provedena v Budapešti.

Smlouva byla sjednána na pět let počínaje dnem vstupu v platnost a její platnost se bude prodlužovat vždy na období dalších pěti let, pokud ji žádná ze smluvních stran nevypoví šest měsíců před uplynutím právě probíhajícího období.

Smlouva mezi Československou socialistickou republikou a Maďarskou lidovou republikou o úpravě právních vztahů ve věcech občanských, rodinných a trestních je pravotvornou smlouvou a vyžaduje podle článku 42 a podle článku 62 odst. 1 bod 1 Ústavy souhlasu Národního shromáždění a ratifikace presidentem republiky.

V Praze dne 21. února 1962.

Předseda vlády:

V. Široký v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP