§ 50

(1) Pro potřeby vysokých škol mohou být zřizována účelová zařízení sloužící zejména pedagogické, vědecké, umělecké, hospodářské a technické činnosti vysokých škol nebo péči o studenty a pracovníky vysokých škol.

(2) Účelová zařízení sloužící jedné vysoké škole, popřípadě fakultě zřizuje rektor; zařízení sloužící více vysokým školám zřizuje ministerstvo školství a kultury. Školní zemědělské a lesní závody zřizuje vždy ministerstvo školství a kultury.

§ 51

Vysoké školy mohou vydávat učební texty a zřizovat k tomu vlastní zařízení; zřizuje je rektor, a jde-li o zařízení sloužící více vysokým školám, ministerstvo školství a kultury. Vysoké školy mohou v rozsahu stanoveném ministrem školství a kultury vydávat vědecké publikace pracovníků vysokých škol.

§ 52

Odborná praxe studentů vysokých škol se provádí v zařízeních ministerstva školství a kultury nebo v organizacích nebo v zařízeních jiných ústředních orgánů nebo ústředních organizací, popřípadě národních výborů; lze ji provádět též v odpovídajících zařízeních v zahraničí.

§ 53

(1) Podrobnosti o řízení, organizaci a činnosti jednotlivých vysokých škol, popřípadě fakult upravují statuty vysokých škol a statuty fakult. Statuty vysokých škol vydávají po schválení ministrem školství a kultury rektoři. Statuty fakult vydávají po schválení rektorem děkani.

(2) Ministerstvo školství a kultury stanoví, jakým způsobem se vysoké školy podílejí na správě státních knihoven, které převážně slouží potřebám učitelů a studentů.

(3) Podmínky provádění odborné praxe (§ 52) v zařízeních jiných ústředních orgánů nebo organizací, popřípadě národních výborů a vztahy mezi vysokými školami, popřípadě fakultami a těmito zařízeními stanoví ministerstvo školství a kultury v dohodě s příslušnými ústředními orgány, organizacemi, popřípadě národními výbory.

§ 54

Vysoká škola politická ústředního výboru Komunistické strany Československa je vysokou školou universitního směru, o níž platí zvláštní předpisy.

§ 55

(1) Vojenské vysoké školy jsou vysokými školami podle tohoto zákona. Vztahují se na ně ustanovení tohoto zákona s výjimkou § 32, 33, 35, 60 a 61. Ustanovení § 5, 10, 11, 12, 18, 19, 23, 28, 30, 31, 36, 38 až 42, 44 až 53 a 62 se na vojenské vysoké školy vztahují obdobně.

(2) Působnost příslušející podle tohoto zákona ministru, popřípadě ministerstvu školství a kultury nebo Slovenské národní radě vykonává na úseku vojenských vysokých škol ministr, popřípadě ministerstvo národní obrany, a to ve věcech všeobecně pedagogických v dohodě s ministrem, popřípadě ministerstvem školství a kultury.

(3) Pokud vojenské vysoké školy konají výuku v oborech a předmětech, které jsou obdobné oborům a předmětům na vysokých školách civilních, řídí se přiměřeně předpisy platnými pro vysoké školy civilní; v těchto oborech a předmětech se na vojenské vysoké školy vztahuje působnost Státního výboru pro vysoké školy; jinak tuto působnost vykonává orgán zřízený ministrem národní obrany.

(4) Opatření podle § 32 tohoto zákona, jmenování vedoucích funkcionářů a úprava titulů absolventů vojenských vysokých škol (§ 13, 14 a 57) přísluší presidentu republiky na návrh ministra národní obrany.

(5) Podrobnosti k provedení ustanovení odstavců 1 až 4 stanoví ministr národní obrany.

Oddíl VI.

Přechodná a závěrečná ustanovení

§ 56

Vysoké školy a fakulty zřízené podle dřívějších předpisů jsou vysokými školami a fakultami podle tohoto zákona; tyto vysoké školy a fakulty jsou uvedeny v příloze tohoto zákona.

§ 57

(1) Akademické tituly a stavovská označení absolventů vysokých škol nabyté podle dřívějších předpisů zůstávají nedotčeny.

(2) Absolventům vysokých škol směrů a oborů uvedených v § 14 odst. 1, kteří ukončili studium před účinností tohoto zákona, pokud již v těchto oborech nedosáhli akademického titulu nebo stavovského označení podle dřívějších předpisů, se přiznávají tituly podle ustanovení § 14 odst. 1.

(3) Absolventům vysokých škol uvedených v § 14 odst. 2, kteří ukončili studium před účinností tohoto zákona, pokud již v těchto oborech nedosáhli akademického titulu podle dřívějších předpisů, přiznávají vysoké školy tituly uvedené v § 14 odst. 2 za podmínek tam stanovených.

(4) Absolventům vysokých škol uvedeným v § 14 odst. 2, kteří nedosáhli akademického titulu podle dřívějších předpisů, získali však před účinnosti tohoto zákona vědeckou hodnost v některém z oborů vysokých škol universitního směru, nikoliv však z oborů lékařských, se přiznávají tituly podle ustanovení § 14 odst. 2 bez rigorosních zkoušek.

(5) Absolventi, kteří získají tituly podle odstavců 2 až 4, pozbývají označení absolventů, které jim bylo uděleno na základě vládního nařízení č. 60/1953 Sb., o vědeckých hodnostech a o označení absolventů vysokých škol, nebo na základě zákona č. 46/1956 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon o vysokých školách; označení absolventů, kteří tituly absolventů podle odstavců 2 až 4 nezískají, zůstávají nedotčena.

(6) Podrobnosti k provedení odstavců 1 až 5 stanoví ministerstvo školství a kultury.

§ 58

(1) Profesoři jmenovaní před účinností tohoto zákona se stávají od jeho účinnosti řádnými profesory; řádnými profesory se stávají od účinnosti tohoto zákona i mimořádní profesoři jmenovaní před účinností zákona č. 58/1950 Sb., pokud působili na vysoké škole v den, kdy nabyl účinnosti zákon č. 46/1956 Sb., a kteří působí na vysoké škole v den účinnosti tohoto zákona.

(2) Zástupci profesorů ustanovení na vysoké škole před účinností tohoto zákona se stávají od jeho účinnosti mimořádnými profesory.

(3) Zástupci docentů, pokud nesplní do lhůty, která jim byla stanovena, podmínky pro jmenováni docenty, budou převedení do kategorie odborných asistentů. Prodloužení lhůty může výjimečně povolit rektor, nejvýše však na dobu jednoho roku od účinnosti tohoto zákona. Až do uplynutí stanovené lhůty zůstávají v kategorii zástupců docentů.

§ 59

(1) O návrzích na jmenování profesorů podaných ministerstvu školství a kultury před účinností tohoto zákona, nebylo-li o nich rozhodnuto do této doby, bude rozhodováno jako o návrzích na jmenování řádných, popřípadě mimořádných profesorů.

(2) O návrzích na ustanovení zástupců profesorů podaných ministerstvu školství a kultury před účinnosti tohoto zákona, nebylo-li o nich rozhodnuto do této doby, bude rozhodováno jako o návrzích na jmenování mimořádných profesorů.

(3) Návrhy na ustanovení zástupců docentů podané ministerstvu školství a kultury před účinností tohoto zákona, nebylo-li o nich rozhodnuto do tohoto dne, budou vráceny vysoké škole (fakultě), která je podala, bez projednání.

§ 60

Rektoři a prorektoři vysokých škol, jakož i děkani a proděkani fakult budou poprvé podle tohoto zákona jmenováni, popřípadě voleni na období školních let 1966/1967 až 1968/1969, a to do 30. června 1966.

§ 61

Do jmenování, popřípadě potvrzení nových akademických funkcionářů zůstávají ve funkcích dosavadní akademičtí funkcionáři.

§ 62

Rozhodnutí ministerstva školství a kultury nebo orgánu jím zmocněného o vzniku, změně nebo zániku práva užívat místností k ubytování, společných prostorů a zařízení v kolejích a o náhradě za toto užívání, jsou vykonatelná správní exekucí nebo soudním výrokem rozhodnutí. Ustanovení části třetí, hlavy první a druhé občanského zákoníka a ustanovení zákona č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty, se na bydlení v kolejích nevztahují.

§ 63

(1) Zrušují se:

1. zákon č. 58/1950 Sb., o vysokých školách, ve znění zákona č. 46/1956 Sb.,

2. nařízení ministra školství a kultury č. 28/1957 Sb., o organizaci a působnosti vysokých škol a jejich složek,

3. vládní nařízení č. 7/1958 Sb., jímž se stanoví, která ustanovení zákona o vysokých školách se vztahují na vojenské vysoké školy,

4. vyhláška ministra školství a kultury č. 91/1961 Sb., o označování absolventů vysokých škol, ve znění vyhlášky č. 112/1962 Sb. a vyhlášky č. 21/1964 Sb.,

5. vyhláška ministerstva školství a kultury č. 113/1962 Sb., o označování cizinců, kteří absolvovali československé vysoké školy nebo získali československé vědecké hodnosti.

(2) Předpisy o bohosloveckých fakultách zůstávají nedotčeny.

§ 64

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. května 1966.

 

Příloha k zákonu č. .../1966 Sb.

Seznam vysokých škol a fakult

I. Vysoké školy universitního směru

Universita Karlova

v Praze

Fakulta všeobecného lékařství

Lékařská fakulta hygienická

Fakulta dětského lékařství

Lékařská fakulta v Hradci Králové

Lékařská fakulta v Plzni

Fakulta právnická

Fakulta filosofická

Fakulta matematicko-fyzikální

Fakulta přírodovědecká

Fakulta tělesné výchovy a sportu

Fakulta osvěty a novinářství

Fakulta pedagogická

Universita Jana Evangelisty Purkyně

v Brně

Fakulta lékařská

Fakulta filosofická

Fakulta přírodovědecká

Fakulta pedagogická

Universita Palackého

v Olomouci

Fakulta lékařská

Fakulta filosofická

Fakulta přírodovědecká

Fakulta pedagogická

Universita Komenského

v Bratislavě

Fakulta lékařská

Fakulta farmaceutická

Fakulta právnická

Fakulta filosofická

Fakulta přírodovědecká

Fakulta tělesné výchovy a sportu

Fakulta pedagogická v Trnavě

Universita Pavla Jozefa Šafárika

v Košicích

Fakulta lékařská v Košicích

Fakulta filosofická v Prešově

Fakulta přírodovědecká

Fakulta pedagogická v Prešově

Samostatné pedagogické fakulty

Pedagogická fakulta v Českých Budějovicích

Pedagogická fakulta v Plzni

Pedagogická fakulta v Ústí nad Labem

Pedagogická fakulta v Hradci Králové

Pedagogická fakulta v Ostravě

Pedagogická fakulta v Nitře

Pedagogická fakulta v Bánské Bystrici

Pedagogické instituty (zrušují se ke dni 31. srpna 1966)

Pedagogický institut v Liberci

Pedagogický institut v Jihlavě

Pedagogický institut v Gottwaldově

Universita 17. listopadu v Praze

Fakulta jazykové a odborné přípravy

Fakulta společenskovědní

Vysoká škola politická ústředního výboru Komunistické strany Československa v Praze

II. Vysoké školy technického směru

České vysoké učení technické

v Praze

Fakulta stavební Fakulta strojní

Fakulta elektrotechnická

Fakulta technické a jaderné fyziky

Vysoká škola dopravní

v Žilině

Fakulta provozu a ekonomiky dopravy

Fakulta strojní a elektrotechnická

Fakulta vojenská

Vysoká škola chemicko-technologická

v Praze

Fakulta anorganické technologie

Fakulta organické technologie

Fakulta technologie paliv a vody

Fakulta potravinářské technologie

Fakulta automatizace a ekonomiky chemické výroby

Vysoká škola chemicko-technologická

v Pardubicích

Vysoká škola strojní a elektrotechnická

v Plzni

Fakulta strojní

Fakulta elektrotechnická

Vysoká škola strojní a textilní

v Liberci

Fakulta strojní

Fakulta textilní

Vysoké učení technické

v Brně

Fakulta stavební

Fakulta strojní

Fakulta elektrotechnická

Vysoká škola báňská

v Ostravě

Fakulta hornicko-geologická

Fakulta hutnická

Fakulta báňského strojnictví

Slovenská vysoká škola technická

v Bratislavě

Fakulta stavební

Fakulta strojní

Fakulta elektrotechnická

Fakulta chemicko-technologická

Vysoká škola technická

v Košicích

Fakulta hornická

Fakulta hutnická

Fakulta strojní

III. Vysoké školy ekonomického směru

Vysoká škola ekonomická

v Praze

Fakulta politické ekonomie

Fakulta výrobně ekonomická

Fakulta obchodní

Institut národohospodářského plánování

Vysoká škola ekonomická

v Bratislavě

Fakulta politické ekonomie

Fakulta odvětvových ekonomik

Institut národohospodářského plánování

IV. Vysoké školy zemědělského směru

Vysoká škola zemědělská

v Praze

Fakulta provozně ekonomická

Fakulta agronomická

Fakulta mechanizační

Fakulta provozně ekonomická v Českých Budějovicích

Vysoká škola zemědělská

v Brně

Fakulta provozně ekonomická

Fakulta agronomická

Fakulta veterinární

Fakulta lesnická

Vysoká škola zemědělská

v Nitře

Fakulta provozně ekonomická

Fakulta agronomická

Fakulta veterinární v Košicích

Vysoká škola lesnická a dřevařská

ve Zvolenu

Fakulta lesnická

Fakulta dřevařská

V. Vysoké školy uměleckého směru

Akademie múzických umění

v Praze

Fakulta hudební

Fakulta divadelní

Fakulta filmová a televizní

Akademie výtvarných umění

v Praze

Vysoká škola uměleckoprůmyslová

v Praze

Janáčkova akademie múzických umění

v Brně

Vysoká škola múzických umění

v Bratislavě

Fakulta hudební

Fakulta divadelní

Vysoká škola výtvarných umění

v Bratislavě

* * *

Vysoké školy vojenské

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP