Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1966

IV. volební období

100

Vládní návrh

Zákon

ze dne ..................... 1966

o zemědělské dani

Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně.

§ 1

Zemědělskou daní je

a) daň z pozemků a

b) daň z důchodů.

ČÁST PRVÁ

Daň z pozemků

§ 2

Předmět daně

(1) Dani z pozemků podléhají veškeré pozemky vedené v evidenci nemovitostí [Zákon č. 22/1984 Sb., o evidenci nemovitostí, a § 3 odst.1 vyhlášky č. 23/1964 Sb., kterou se provádí zákon o evidenci nemovitostí.] jako zemědělská půda bez ohledu na to, jsou-li skutečně obdělávány či nikoliv nebo slouží-li k jiným účelům než k zemědělské výrobě.

2) Z nezemědělské půdy podléhají dani hospodářsky využívané vodní plochy a soukromé okrasné zahrady ve vlastnictví občanů.

§ 3

Osvobození od daně

Od daně z pozemků jsou osvobozeny:

a) rekultivované pozemky po dobu 5 roků, počínaje rokem, kdy byly vráceny zemědělské výrobě,

b) pozemky, na nichž byla osázena vinná réva v souvislé výměře alespoň 1/4 ha, po dobu 6 let, intenzívní ovocné sady v souvislé výměře alespoň 1 ha, po dobu 4 let, nebo chmel v souvislé výměře alespoň 1/2 ha, po dobu 2 let, počínaje rokem po osázení,

c) pozemky užívané diplomatickými zástupci pověřenými v Československé socialistické republice, jinými osobami, které podle mezinárodního práva požívají výsad a imunity, a konzuly z povolání, za předpokladu, že nejsou československými státními občany a že je zaručena vzájemnost,

d) pozemky, které jsou ve správě a v užívání místních národních výborů.

§ 4

Poplatník

(1) Daň z pozemků platí každý uživatel půdy uvedené v § 2.

(2) Z pozemků, které slouží jako záhumenky (individuální nebo společné), platí daň jednotné zemědělské družstvo; zaplacenou daň může požadovat od členů družstva.

§ 5

Základ daně

(1) Základem daně je celková výměra všech pozemků podléhajících dani vyměřované příslušným národním výborem.

(2) Do celkové výměry všech pozemků podléhajících dani se nezapočítává výměra

a) samostatných pozemků (zahrad), činí-li nejvýše 400 m2,

b) ploch patřících k rekreačním chatám, činí-li nejvýše 400 m2,

c) ploch patřících k rodinným domkům, činí-li nejvýše 800 m2.

§ 6

Sazba daně

(1) Daň připadající na 1 ha pozemku je odstupňována podle přírodních stanovišť a je uvedena v sazebníku, který tvoří přílohu tohoto zákona.

(2) Dan z hospodářsky využívaných vodních ploch činí 50 Kčs z 1 ha bez ohledu na zařazení katastrálního území obce do přírodního stanoviště.

(3) Dan se nevyměří, činí-li méně než 20 Kčs.

§ 7

Zdaňovací období

Daň z pozemků se vyměřuje na každý kalendářní rok podle stavu k 1. lednu.

§ 8

Snížení daně

Národní výbor může snížit daň z pozemků až o 50%

a) z pozemků, kterých nelze plně využívat k zemědělské výrobě,

b) poplatníkům, jestliže jimi obhospodařované pozemky jsou podstatně horší ve srovnání s ostatními pozemky v obci,

c) poplatníkům, jejichž zemědělská půda nebo její část byla během roku rozhodnutím příslušného národního výboru odňata natrvalo zemědělské výrobě.

ČÁST DRUHÁ

Daň z důchodů

Díl první

§ 9

Poplatník

Daň z důchodů platí:

a) státní statky a statky řízené oborovým ředitelstvím Šlechtitelských a semenářských podniků (dále jen "statky"),

b) jednotná zemědělská družstva,

c) občané, provozují-li zemědělskou výrobu na vlastní nebo společný účet.

§ 10

Osvobození od daně

Od daně z důchodů jsou osvobozeni:

a) členové jednotných zemědělských družstev, a to jak z příjmů, které dostávají od družstva v penězích neb naturáliích jako odměnu za práci, popřípadě jako splátky investičních půjček, tak z příjmů dosažených provozováním záhumenkového hospodářství; s výjimkou příjmů z pěstování zvláštních kultur (plodin) a ze specializované živočišné výroby (§ 16 odst. 3),

b) pracovníci státních statků, školních statků a školních zemědělských závodů z příjmů ze zemědělské výroby na pozemcích, které jim byly přenechány k dočasnému užívání, s výjimkou příjmů z pěstování zvláštních kultur (plodin) a ze specializované živočišné výroby,

c) diplomatičtí zástupci pověření v Československé socialistické republice, jiné osoby, které podle mezinárodního práva požívají výsad a imunity, a konzulové z povolání, za předpokladu, že nejsou československými státními občany a že je zaručena vzájemnost.

Předmět daně a zdaňovací období

§ 11

Předmětem daně z důchodů je důchod dosažený v kalendářním roce.

§ 12

Daň z důchodů se vyměřuje:

a) statkům a jednotným zemědělským družstvům za každý uplynulý rok,

b) občanům na každý rok podle stavu k 1. lednu, pokud není dále stanoveno jinak (§ 17 odst. 2).

Díl druhý

Zdanění statků a jednotných zemědělských družstev

§ 13

Základ daně

U statků a jednotných zemědělských družstev je základem daně z důchodů hrubý důchod z veškeré jejich činnosti snížený

a) o zaplacenou daň z pozemků,

b) o příděly fondům účelově vázaným podle zvláštních předpisů,

c) o pojistné majetkového pojištění,

d) o příspěvky na úhradu nákladů sociálního zabezpečení družstevních rolníků.

Základ daně se zvyšuje o část rezervního fondu vytvořeného před 1. lednem 1967, které bylo použito pro fond osobní nebo společenské spotřeby.

§ 14

Sazba daně

(1) Sazba daně z důchodů se vypočítává z částky, o kterou přesahuje průměrný měsíční důchod připadající na jednoho stálého pracovníka 1000 Kčs, a stanoví se tolika procenty, kolik činí jedna setina této částky, nejvýše však deseti procenty.

(2) Průměrný měsíční důchod se vypočítává ze základu daně podle § 13.

(3) Daň se nevyměří, nepřesahuje-li průměrný měsíční důchod připadající na jednoho stálého pracovníka 1000 Kčs.

Díl třetí

Zdanění občanů

§ 15

Předmět daně

U občanů se zdaňuje důchod ze zemědělské výroby, kterou se rozumí veškerá činnost souvisící s provozováním zemědělství a rybníkářství. Patří k ní rostlinná a živočišná výroba a dále příležitostná činnost a vedlejší výroba, pokud souvisí s rostlinnou nebo živočišnou výrobou.

Základ daně

§ 16

(1) Důchod podrobený dani z důchodů se vypočítává, s výjimkou uvedenou v odstavci 2, podle průměrných norem výnosnosti připadajících na 1 ha zemědělské půdy, odstupňovaných podle přírodních stanovišť, a podle celkové výměry všech pozemků způsobilých k zemědělskému obdělávání.

(2) Důchod z pěstování zvláštních kultur (plodin) a důchod ze specializované živočišné výroby se vypočítává podle skutečně dosažených peněžních a naturálních příjmů. Důchod z pěstování zvláštních kultur se však stanoví nejméně ve výši odpovídající průměrné normě výnosnosti.

(3) Za zvláštní kultury (plodiny) se považuje chmel, vinná réva, tabák, kořeninová paprika, zelenina, jahody, ovoce, léčivé a aromatické rostliny, semena všeho druhu a květiny. Za specializovanou živočišnou výrobu se považuje chov včel, kožešinových zvířat, laboratorních zvířat a chov běžných hospodářských zvířat provozovaný nezemědělci nebo v rozsahu, který není úměrný rozsahu provozované rostlinné výroby.

(4) Základem daně je součet důchodů uvedených v odstavcích 1 a 2.

§ 17

(1) Důchod podle průměrných norem výnosnosti se stanoví z celkové výměry všech pozemků způsobilých k zemědělskému obdělávání podle stavu k 1. lednu roku, na který se daň vyměřuje, s výjimkou pozemků věnovaných pěstování zvláštních kultur (plodin).

(2) Důchod ze zvláštních kultur (plodin) a specializované živočišné výroby se stanoví podle skutečně dosažených příjmů v kalendářním roce který předchází roku, na který se daň vyměřuje.

§ 18

Sazba daně

(1) Daň z důchodů činí:

při základu daně

 

nad Kčs

do Kčs

 
 

3000

5%

3 000

6 000

150 Kčs a 7% ze základu přesahujícího 3 000 Kčs

6 000

9 000

360 Kčs a 10% ze základu přesahujícího 6 000 Kčs

9 000

14 000

660 Kčs a 15% ze základu přesahujícího 9 000 Kčs

14 000

20 000

1410 Kčs a 22% ze základu přesahujícího 14 000 Kčs

20 000

 

2 730 Kčs a 30% ze základu přesahujícího 20 000 Kčs


 

(2) Daň se nevyměří, činí-li po zvýšení nebo snížení (§ 19) méně než 20 Kčs.

§ 19

Zvýšení a snížení daně

(1) Poplatníkům, kteří nemají nezletilé děti, se vyměřená daň z důchodů zvýší o 10%.

(2) Poplatníkům s dvěma nezletilými dětmi se vyměřená daň sníží o 15%, poplatníkům s třemi dětmi o 30% a poplatníkům se čtyřmi nebo více dětmi o 45%. Daň se sníží, jen nebyla-li poplatníku z téhož důvodu snížena jiná daň.

(3) Národní výbor

a) zvýší vyměřenou daň až o 50% s přihlédnutím k mimořádným příjmům poplatníka z příležitostné činnosti, vedlejší výroby a z prodeje zemědělských výrobků přímo spotřebitelům,

b) sníží vyměřenou daň až o 50%, jde-li o zemědělce přestárlé nebo se změněnou pracovní schopností anebo vyžadují-li to místní poměry.

§ 20

Daněprosté minimum

Poplatníkům, jejichž důchod ze zemědělské výroby, spolu s příjmy z jiných pramenů, nepřesáhne 3000 Kčs za rok, se daň nevyměří.

ČÁST TŘETÍ

Společná ustanovení

§ 21

Přiznání k dani

(1) Každý, kdo je povinen platit zemědělskou daň, musí podat každoročně do konce února příslušnému národnímu výboru přiznání k dani, v němž uvede všechny okolnosti rozhodné pro vyměření daně. Mimoto je povinen podat přiznání každý, koho národní výbor k podání přiznání vyzve.

(2) Přiznání k dani nemusí podat poplatníci, u nichž nedošlo ke změnám v okolnostech rozhodných pro vyměření daně a kteří tuto skutečnost oznámí ve lhůtě uvedené v odstavci 1 národnímu výboru.

(3) Nepodá-li poplatník přiznání k dani včas, může mu být výsledná daň zvýšena až o 10%.

§ 22

Stane-li se nebo přestane-li být poplatník uživatelem pozemků (§ 4) nebo začne-li nebo přestane-li vykonávat činnost podrobenou dani (§ 13 a 15), je povinen oznámit to do 15 dnů národnímu výboru.

§ 23

Správa daně

(1) Správu daně vyměřované organizacím vykonávají okresní národní výbory, které ji mohou přenést na místní národní výbory. Místní příslušnost se řídí sídlem organizace.

(2) Správu daně vyměřované občanům vykonává místní národní výbor, v jehož obvodě má poplatník pozemky. Má-li poplatník pozemky v obvodech několika místních národních výborů, podá přiznání k dani z pozemků všem těmto národním výborům a k dani z důchodů tomu místnímu národnímu výboru, v jehož obvodě má největší část pozemků; v přiznání k dani uvede i příjmy dosažené provozováním zemědělské výroby na pozemcích v obvodech ostatních místních národních výborů.

(3) Výnos daně je příjmem národního výboru, který daň spravuje.

§ 24

(1) Stane-li se poplatník během roku členem jednotného zemědělského družstva nebo budou-li jeho pozemky předány k obhospodařování socialistické organizaci, odepíší se mu splátky daně (§ 26 odst. 1), pokud ke dni vstupu do družstva nebo ke dni předání pozemků socialistické organizaci nebyly splatné.

(2) Vystoupil-li během roku člen z jednotného zemědělského družstva nebo byl-li z něho vyloučen, vyměří se mu na tento rok daň z pozemků i daň z důchodů z celkové výměry pozemků, které mu byly jednotným zemědělským družstvem vyděleny, přičemž se od vyměřeně daně odečte částka daně připadající na dosud prošlé splátky daně.

Vyměření a placení daně

§ 25

(1) O vyměření daně vyrozumí národní výbor organizace platebním výměrem. Občany bydlící v jeho obvodě vyrozumí o vyměření daně hromadně předpisným seznamem. Občany bydlící v obvodě jiného místního národního výboru vyrozumí o vyměření daně platebním výměrem.

(2) Předpisný seznam vyloží místní národní výbor k veřejnému nahlédnutí po dobu 30 dnů.

§ 26

(1) Poplatníci jsou povinni si daň sami vypočítat a zaplatit ji národnímu výboru, který daň vyměřuje. Daň z pozemků u všech poplatníků a daň z důchodů občanů je splatna ve čtyřech splátkách, a to 20% daně vždy nejpozději do 31. března, 30% do 31. července, 20% do 30. září a 30% do 30. listopadu. Daň z důchodů statků a jednotných zemědělských družstev je splatna po uplynutí roku najednou do 31. března.

(2) Nečiní-li daň více než 100 Kčs, je poplatník povinen zaplatit celou daň do 31. března běžného roku.

(3) Jakmile byl poplatník vyrozuměn vyložením předpisného seznamu nebo platebním výměrem o vyměření daně, je povinen platit splátky na daň podle toho, jak mu byla daň vyměřena. Rozdíl proti prošlým splátkám vypočteným v přiznání s případným zvýšením daně podle § 19 odst. 3 a § 21 odst. 3 je splatný do 45 dnů ode dne vyložení předpisného seznamu, popřípadě do 15 dnů ode dne doručení platebního výměru.

§ 27

Penále

Nebyla-li daň (záloha na daň) zaplacena včas, je poplatník povinen zaplatit penále ve výši 5% nedoplatků daně s příslušenstvím, zjištěných ke dnům splatnosti.

§ 28

Záznamní povinnost

Poplatníkům, kteří provozují specializovanou rostlinnou nebo živočišnou výrobu, příležitostnou činnost, vedlejší výrobu nebo kteří prodávají zemědělské výrobky přímo spotřebitelům, může národní výbor uložit, aby vedli záznamy o příjmech a výdajích a doklady uschovávali.

§ 29

Kontrola daně

(1) Národní výbory prověřují správnost a úplnost daňových přiznání a včasnost, správnost a úplnost placení daně.

(2) Poplatníci jsou povinni poskytnout kontrolním orgánům vysvětlení a důkazy o skutečnostech rozhodných pro vyměření daně a učinit vše, co je k usnadnění a urychlení kontroly potřebné.

§ 30

Odvolání

Proti vyměření daně může se poplatník odvolat do 15 dnů ode dne doručení platebního výměru nebo do 45 dnů ode dne vyložení předpisného seznamu k veřejnému nahlédnutí, a to podáním k národnímu výboru, který daň vyměřil.

§ 31

Promlčení

(1) Daň nelze vyměřit a vymáhat po uplynutí tří let od konce kalendářního roku, v němž byl poplatník povinen podat přiznání k dani.

(2) Je-li proveden úkon k vyměření nebo vymáhání daně, běží promlčecí lhůta znovu od konce kalendářního roku, v němž byl poplatník o tomto úkonu zpraven.

ČÁST ČTVRTÁ

Ustanovení přechodná a závěrečná

§ 32

(1) Daň z pozemků se vyměří podle tohoto zákona všem poplatníkům poprvé v roce 1967 podle stavu k 1. lednu 1967.

(2) Daň z důchodů bude vyměřena statkům a jednotným zemědělským družstvům poprvé v roce 1968 na základě výsledků dosažených v roce 1967.

(3) Občanům bude vyměřena daň z důchodů poprvé na rok 1967 podle stavu k 1. lednu 1967.

(4) Jednotným zemědělským družstvům se zemědělská daň za rok 1966 vyměří v roce 1967 podle předpisů platných před 1. lednem 1967.

§ 33

Pro řízení ve věcech této daně platí, pokud tento zákon nestanoví jinak, předpisy o řízení ve věcech daní a poplatků. [Vyhláška č. 16/1982 Sb.]

§ 34

(1) Vláda může poskytnout daňovou úlevu, popřípadě osvobodit od daně skupiny poplatníků nebo poplatníky v určitých oblastech a poskytnout úlevy pro škody způsobené živelními pohromami.

(2) Ministerstvo financí v dohodě s ministerstvem zemědělství a lesního hospodářství

a) vydá předpisy potřebné k provedení tohoto zákona,

b) stanoví průměrné normy výnosnosti (§ 16 odst. 1),

c) může stanovit další druhy zvláštních kultur (plodin) a odvětví specializované živočišné výroby (§ 16 odst. 3),

d) může osvobodit určité druhy příjmů od daně,

e) může učinit opatření k zamezení nesrovnalostí, jež by mohly vzniknout při provádění tohoto zákona,

f) stanoví spolu s ministerstvem národní obrany způsob zdanění a odvod daně z pozemků spravovaných orgány ministerstva národní obrany.

(3) Ministr zemědělství a lesního hospodářství zařadí v dohodě s ministrem financí všechna katastrální území obci do přírodních stanovišť.

§ 35

Zrušují se:

1. zákon č. 50/1959 Sb., o zemědělské dani, ve znění zákona č. 123/1962 Sb., vyhláška č. 124/1962 Sb., kterou se provádí zákon o zemědělské dani, a vyhláška č. 164/1959 Ú. l., o průměrných normách výnosnosti pro účely vyměřování zemědělské daně,

2. ustanovení § 5 odst. 1 zákona č. 73/1952 Sb., o dani z obratu.

§ 36

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1967.

 

Příloha k zákonu č. .../1966 Sb.

Sazebník daně z pozemků

Třída

Sazba daně na 1 ha zemědělské půdy v Kčs

Přírodní stanoviště *)

Třída

Sazba daně na 1 ha zemědělské půdy v Kčs

Přírodní stanoviště *)

1

930

ČM 1

30

215

ČMt 5, ČMt 7

2

880

HM 1

31

160

P 1

3

740

HM 2

32

150

ČM 11, HM 15, ČMt 23

4

730

ČMt 1, ČM 2

33

140

HM 10, P 2, F 1

5

710

ČM 12

34

130

HM 11, P 9

6

640

ČMt 2

35

125

HMt 7

7

630

HM 3

36

120

HM 7, HM 13, HM 9, P 3, P 19

8

600

ČM 3, ČM 14a

37

80

P 4, P 6

9

540

ČM 4, ČMt 6

38

50

P 7, P 16, F 2

10

535

ČMt 15

39

30

HM 16, ČMt 18, ČMt 22, HMt 3

11

520

ČMt 14, HMt 1

40

25

ČMt 19

12

510

ČM 7, ČMt 16

41

20

P 17, ČMt 20, ČMt 21, HMt 4,

13

500

ČM 13

   

HMt 5, HMt 11

14

480

HM 5

42

15

P 5, P 20, HMt 6, HMt 8, HMt 9,

15

465

ČM 5

   

HMt 10, HMt 12, HMt 13,

16

460

ČMt 8

   

HM 17, HM 18, HM 19, HM 23,

17

440

ČMt 9

   

P 22, V 10, H 7

18

435

ČMt 3

43

10

HM 12, P 8, P 10, P 11, P 12,

19

430

HM 4

   

P 13, P 14, P 18, P 21, V 1,

20

420

ČMt 4

   

V 2, V 3, V 4, V 7, V 8, H 1,

21

410

ČM 6

   

HM 20, HM 21, HM 22, HM 24,

22

360

ČM 9

   

P 23, P 24, P 25, P 26, P 27,

23

350

ČM 8

   

V 11, V 12, V 13, H 8, H 9,

24

330

ČM 10, ČM 14

   

H 10, F 3

25

310

HM 6, HM 8, HM 14, ČMt 11

44

-

P 15, P 28, P 29, P 30, P 31,

26

300

ČMt 10

   

V 5, V 6, V 9, V 14, V 15, V 16,

27

270

ČMt 17

   

H 2, H 3, H 4, H 5, H 6, H 11,

28

255

ČMt 12, HMt 2

   

H 12, H 13, H 14, H 15, H 16,

29

245

ČMt 13

   

H 17


 

*) Jednotlivá přírodní stanoviště jsou zařazena do těchto skupin:

I.

černozemní velmi teplé oblasti

 

(ČMt 1 až 23)

II.

černozemní oblasti

 

(ČM 1 až 14 a)

III.

hnědozemní teplé oblasti

 

(HMt 1 až 13)

IV.

hnědozemní oblasti

 

(HM 1 až 24)

V.

hnědých půd pahorkatin

 

(P 1 až 31)

VI.

hnědých půd vrchovin

 

(V 1 až 16)

VII.

hnědých a podzolovaných půd horských oblasti

 

(H 1 až 17)

VIII.

s možnosti ovocnářské specializace

 

(F 1 až F 3)


 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP