Národní shromáždění Československé socialistické republiky 1967

IV. volební období

145

VLÁDNÍ NÁVRH

ZÁKON

ze dne ........................ 1967,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty

Národní shromáždění Československé socialistické republiky se usneslo na tomto zákoně:

Zákon č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty, se mění a doplňuje takto:

Čl. I.

1. § 1 zní:

"§ 1

(1) Na předním místě dalšího rozvoje životní úrovně je bydlení. Proto naléhavým úkolem národních výborů, ústředních a ostatních orgánů je v úzké spolupráci se společenskými organizacemi, zejména s Revolučním odborovým hnutím, všestranně pečovat o rozvoj bydlení a podporovat všechny formy nové bytové výstavby, zlepšovat opravy a údržbu a modernizovat bytový fond. Lepši uspokojování potřeb bydlení vyžaduje zvyšovat aktivní účast obyvatelstva, podniků, družstev a ostatních organizací na řešení bytového problému a za tím účelem vytvářet potřebné materiálové a organizační předpoklady a správně hospodařit bytovým fondem.

(2) Národní výbory, ostatní orgány a organizace hospodaří s byty podle zásad státní bytové politiky."

2. § 2 zní:

"§ 2

Byty, s nimiž národní výbory hospodaří, jsou určeny zejména pro rodiny s nižšími příjmy a větším počtem dětí, jako náhrada za byty v objektech asanovaných a demolovaných nebo pro řešení dalších potřeb ve společenském zájmu. Byty přiděluje místní národní výbor."

3. § 4 zní:

"§ 4

(1) Vlastník domu, v němž jsou byty, s nimiž místní národní výbor hospodaří, je povinen do 8 dnů hlásit místnímu národnímu výboru byt nově vystavěný nebo zřízený, byt uvolněný, byt, jehož se neužívá nebo užívá jen občas, a byt, jehož uživatel zemřel; v téže lhůtě je povinen hlásit, nastěhoval-li se někdo do bytu bez rozhodnutí místního národního výboru. Jde-li o byt ministerstva vnitra (§ 69), je vlastník domu povinen podat hlášení místnímu národnímu výboru a orgánu ministerstva vnitra, a jde-li a byt vojenský (§ 68), orgánu vojenské správy.

(2) Uživatel bytu, který má dva nebo více bytů nebo byt nadměrný (§ 38), je povinen to ohlásit

a) místnímu národnímu výboru, jde-li o byt, s nímž národní výbor hospodaří,

b) místnímu národnímu výboru a lidovému bytovému družstvu, jde-li o byt lidového bytového družstva,

c) místnímu národnímu výboru a orgánu ministerstva vnitra, jde-li a byt ministerstva vnitra (§ 69),

d) orgánu vojenské správy, jde-li a byt vojenský (§ 68),

e) organizaci, jde-li o byt podnikový (§ 66) a též místnímu národnímu výboru, jde-li o podnikový byt nadměrný.

(3) Jsou-li byty v různých obcích, je nutno je ohlásit místním národním výborům v těchto obcích."

4. § 5 odst. 1 zní:

"(1) Místní národní výbory vedou seznamy nově vystavěných, zřízených a uvolněných bytů, s nimiž místní národní výbory hospodaří. Tyto seznamy jsou veřejné. V seznamu se vyznačuje každé přidělení bytu s uvedením data a důvodu přidělení."

5: § 6 odst. 1 zní:

"(1) Místní národní výbor vede místní seznam uchazečů o byt, do něhož zapíše uchazeče, kteří nemají v obci vlastní byt nebo bydlí v bytě zdravotně závadném (§ 64) nebo zdravotně nevhodném (§ 65). Nejde-li o řešení potřeb ve společenském zájmu (§ 2), může místní národní výbor odmítnout zápis do seznamu tomu uchazeči, který může prokazatelně uspokojit svou bytovou potřebu z vlastních zdrojů. Řídí se přitom zásadami, které stanoví okresní národní výbor v dohodě s okresní odborovou radou. V hlavním městě Praze stanoví tyto zásady Národní výbor hlavního města Prahy v dohodě s Pražskou odborovou radou."

6. § 7 odst. 1 zní:

"(1) V obcích, které mají více než 5000 obyvatel nebo jsou sídlem okresního národního výboru nebo které určí okresní národní výbor, zapíše místní národní výbor uchazeče, kteří nemají v obci vlastní byt, do místního seznamu jen tehdy, jestliže trvale pracují v této obci."

7. § 8 včetně nadpisu zní:

"§ 8

Seznamy pracovníků organizací

Organizace hospodařící s podnikovými byty vedou seznamy uchazečů o podnikový byt.

8. § 10 odst. 2 zní:

"(2) V obcích, které mají více než 5000 obyvatel nebo jsou sídlem okresního národního výboru nebo které určí okresní národní výbor, zapíše lidové bytové družstvo uchazeče, kteří nemají v obci vlastni byt, do seznamu jen tehdy, jestliže trvale pracují v této obci."

9. § 12 odst. 2 zní:

"(2) Při posuzování naléhavosti bytové potřeby vychází místní národní výbor ze zásady, že byty mají být přidělovány především uchazečům s nízkými příjmy a větším počtem dětí, kteří nebydlí nebo bydlí v bytě zdravotně závadném nebo zdravotně nevhodném a dále zasloužilým účastníkům národního boje za osvobození a pozůstalým po nich; účast na národním boji za osvobození se prokazuje osvědčením podle § 8 zákona č. 255/1946 Sb."

10. § 15 odst. 2 zní:

"(2) Orgán vojenské správy, orgán ministerstva vnitra a lidové bytové družstvo zapíší do pořadníku uchazeče zapsané do seznamu, kteří podle naléhavosti bytové potřeby a se zřetelem k významu své práce, anebo k zásluhám v národním boji za osvobození (§ 8 zákona č. 255/1946 Sb.) přicházejí v nejbližším období v úvahu pro přidělení bytu; podle týchž skutečností určí pro každého uchazeče jeho pořadí. Orgány vojenské správy jsou přitom povinny systematicky zabezpečovat potřeby bojové pohotovosti útvarů."

11. Dosavadní ustanovení § 21 se označuje jako odst. 1 a připojuje se odstavec 2 tohoto znění:

"(2) Pokud nejde o vyklizení v důsledku zrušení práva užívat byt z důvodu obecného zájmu (§ 19), může místní národní výbor odmítnout přidělit náhradní byt za byt podnikový nebo vojenský, jestliže mu příslušná organizace nebo orgán vojenské správy nenavrhnou k přidělení jiný podnikový nebo vojenský byt. Podnikový nebo vojenský byt, který organizace nebo orgán vojenské správy navrhne, přidělí místní národní výbor jako byt náhradní."

12. § 23 odst. 2 až 6 zní:

"(2) 7 přidělovacího práva místního národního výboru je byt v rodinném domku vyňat, prohlásí-li vlastník domku místnímu národnímu výboru zároveň s ohlášením uvolněného bytu nebo do 8 dnů poté, kdy se stala vykonatelným rozhodnutí soudu nebo národního výboru o zrušení práva užívat byt, že se do 3 měsíců do bytu nastěhuje nebo že v této lhůtě v něm ubytuje své ženaté (vdané) dítě nebo své rodiče. Za těchže podmínek je vyňat z přidělovacího práva místního národního výboru i druhý byt, jestliže byt vlastníka, jeho ženatých (vdaných) dětí nebo rodičů, který v rodinném domku již užívají, je bytem zdravotně závadným podle § 64 nebo zdravotně nevhodným podle § 65 odst. 1 a uvedený stav nelze odstranit ani uvolněním jiného bytu v jeho rodinném domku. Stejně tak je vyňat z přidělovacího práva místního národního výboru druhý byt i tehdy, připadá-li z úhrnu podlahové plochy obytných místností dosavadního bytu na vlastníka, jeho ženaté (vdané) děti nebo rodiče a na každého dalšího příslušníka jejich domácnosti méně než 12 m2 nebo nelze-li jim v dosavadním bytě poskytnout oddělenou místnost, ač jí podle posudku okresního hygienika vzhledem k jejich zdravotnímu stavu nezbytně potřebují.

(3) Byt v rodinném domku, který není vyňat z přidělovacího práva místního národního výboru, přidělí místní národní výbor uchazeči zapsanému v místním seznamu, kterého si určí vlastník rodinného domku podle vlastního výběru, pokud je přiměřený jeho bytové potřebě. Vlastník je povinen oznámit místnímu národnímu výboru uchazeče do 30 dnů ode dne uvolnění bytu, popřípadě od právní moci rozhodnutí, kterým se návrhu vlastníka na přidělení bytu nevyhovuje. Pokud vlastník v této lhůtě neoznámí uchazeče, může místní národní výbor byt přidělit jinému uchazeči. Obdobně může místní národní výbor postupovat, jestliže byl opětovně pravomocně zamítnut návrh vlastníka na přidělení bytu.

(4) Je-li rodinný domek ve spoluvlastnictví, může práva nastěhovat se do uvolněného bytu v domku nebo ubytovat v něm své ženaté (vdané) dítě nebo své rodiče použít každý ze spoluvlastníků, a to podle vzájemné dohody, a nedojde-li k ní, podle rozhodnutí soudu (§ 139 a § 146 obč. zák.).

(5) Přidělovací právo místního národního výboru se nevztahuje na jednotlivou obytnou místnost nebo část bytu v rodinném domku, ohlásí-li vlastník rodinného domku místnímu národnímu výboru zároveň s ohlášením uvolněného bytu v domku, že této místnosti bude užívat sám nebo příslušník jeho rodiny pro své zotavení nebo za účelem ošetření zahrady. Tuto výhodu může vlastník rodinného domku uplatnit, bydlí-li sám nebo příslušník jeho rodiny v jiné obci, než ve které je rodinný domek. Jednotlivá obytná místnost nebo část bytu v rodinném domku je vyňata z přidělovacího práva místního národního výboru pouze tehdy, je-li od bytu, který má být přidělen, tak oddělena, že jejím užíváním nebude uživatel bytu rušen v jeho obvyklém užívání, nebo lze-li ji podle vyjádření stavebního úřadu takto upravit.

(6) Je-li rodinný domek ve spoluvlastnictví, mohou všichni spoluvlastníci uplatnit právo na užívání toliko jediné místnosti dohromady.

13. Za § 23 se vkládá nový § 23 a) tohoto znění:

"§ 23 a)

Z přidělovacího práva místního národního výboru jsou vyňaty byty v obytném domě v soukromém vlastnictví, který podle rozhodnutí místního národního výboru plní účel rodinného domku (§ 60 a), prohlásí-li vlastník domu místnímu národnímu výboru zároveň s ohlášením uvolněného bytu nebo do 8 dnů poté, co se stalo vykonatelným rozhodnutí soudu nebo národního výboru o zrušení práva užívat byt, že se do 3 měsíců do bytu nastěhuje nebo že v této lhůtě v něm ubytuje své ženaté (vdané) dítě nebo své rodiče."

14. § 25 se zrušuje.

15. § 26 včetně nadpisu zní:

"§ 26

Přidělování vojenských bytů

Vojenské byty tvoří součást materiální základny Československé lidové armády. Přiděluje je a hospodaří s nimi orgán vojenské správy.

16. V § 28 se odstavce 1 a 2 zrušují a ostatní odstavce se přečíslují.

17. § 30 odst. 1 zní:

"(1) Výměnu bytu, s nímž hospodaří místní národní výbor (§ 2), schvaluje místní národní výbor, jsou-li byty, jež mají být vyměněny, v různých obcích, schvalují výměnu místní národní výbory v těchto obcích."

18. § 32 zní:

"§ 32

K výměně bytů podnikových a bytů služebních postačí souhlas organizace po předchozím souhlasu závodního výboru Revolučního odborového hnutí."

19. § 34 zní:

"§ 34

(1) Uživatel bytu může přenechat část svého bytu k bydlení jinému občanu. Část bytu podnikového, bytu služebního, bytu ministerstva vnitra, bytu v domě lidového bytového družstva, může uživatel bytu přenechat k bydlení jen se souhlasem organizace hospodařící s těmito byty, popřípadě orgánu ministerstva vnitra.

(2) K přenechání části bytu je třeba přivolení místního národního výboru, jde-li o byt, s nímž národní výbor hospodaří (§ 2). Přivolení místního národního výboru není třeba, přijme-li uživatel do svého bytu děti, vnuky, rodiče, sourozence, zetě nebo snachu."

20. § 35 se zrušuje.

21. V § 38 se odstavec 3 doplňuje ustanovením písm. d) a písm. e) a připojuje se odstavec 4; tato ustanovení zní:

"d) na byty v obytných domech v soukromém vlastnictví, které podle rozhodnutí místního národního výboru plní účel rodinných domků, bydlí-li v nich vlastník (spoluvlastník) nebo jeho ženaté (vdané) dítě nebo rodiče (§ 60 a),

e) na byty účastníků národního boje za osvobození a pozůstalých po nich (§ 8 zákona č. 255/1946 Sb.).

(4) Právo užívat nadměrný byt podnikový nebo vojenský může zrušit místní národní výbor jen na návrh podniku nebo vojenské správy."

22. § 40 zní:

"§ 40

Místní národní výbor zruší na návrh vlastníka rodinného domku právo užívat byt v tomto domku, chce-li se vlastník do bytu ve svém rodinném domku nastěhovat nebo jestliže jej potřebuje pro své ženaté (vdané) dítě nebo své rodiče."

23. Dosavadní ustanovení § 41 se označuje jako odstavec 1 a připojují se odstavce 2 a 3 tohoto znění:

"(2) Za protiprávní získání bytu se rovněž považuje, jestliže se vlastník rodinného domku nebo domu v soukromém vlastnictví, který podle rozhodnutí místního národního výboru plní účel rodinného domku (§ 60 a), jeho ženaté (vdané) děti nebo rodiče nastěhují do bytu v rodinném domku nebo v domě v soukromém vlastnictví v rozporu s ustanovením § 23 odst. 2, popřípadě § 23 a).

(3) Místní národní výbor může vydat vlastníku domu v soukromém vlastnictví příkaz k vystěhování z bytu v tomto domě, jestliže vlastník bez vážných důvodů byt neužívá nebo užívá jen občas nebo jej užívá jako svůj druhý byt. Ustanovení § 52 odst. 1 písm. a) a § 53 odst. 1 písm. c) a písm. d) platí obdobně."

24. § 42 zní:

"§ 42

Odvolání proti rozhodnutí o zrušení práva užívat byt nelze odejmout odkladný účinek. Lze jej však odejmout odvolání proti příkazu k vystěhování z bytu, do něhož se jeho uživatel nastěhoval bez rozhodnutí místního národního výboru nebo jiného příslušného orgánu."

25. § 44 odst. 1 se v závěru doplňuje takto:

"Jestliže vlastník rodinného domku, jeho ženaté (vdané) děti nebo rodiče, v jejichž prospěch bylo užívací právo zrušeno, dávají k dispozici svůj byt, který se uvolní až při výkonu rozhodnutí příslušného orgánu o vyklizení bytu v rodinném domku, nebo jestliže uživatel bytu, s nímž hospodaří národní výbor, je zaměstnancem organizace a má se nastěhovat do podnikového bytu organizace, který se teprve uvolní, počítá se lhůta k vyklizení ode dne vykonatelnosti rozhodnutí o přidělení těchto bytů jako náhradních."

26. § 46 se zrušuje.

27. § 50 se doplňuje odstavcem 3 tohoto znění:

"(3) Místní národní výbor může přidělit občanovi, jehož právo užívat byt v rodinném domku bylo zrušeno na návrh vlastníka rodinného domku, náhradní byt, který není vzhledem k počtu příslušníků jeho domácnosti přiměřený, jestliže uživatel v rodinném domku v takovém bytě již bydlí: Obdobně může místní národní výbor přidělit takový byt jako náhradní občanovi, jehož právo užívat byt v rodinném domku bylo zrušeno na návrh vlastníka, jestliže uživatel bytu v rodinném domku si může prokazatelně uspokojit v dohledné době bytovou potřebu z vlastních zdrojů."

28. § 51 odst. 3 se doplňuje ustanovením písm. c), které zní:

"c) ruší-li se právo užívat byt v rodinném domku podle § 40, avšak jen v obci, která územně souvisí s obcí, v níž je vyklizovaný byt, tvoří s ní jednotnou hospodářskou oblast a je s ní spojena veřejnými dopravními prostředky."

29. § 53 odst. 1 se doplňuje ustanoveními písm. e) až h), která zní:

"e) dřívějšímu vlastníku rodinného domku, který k němu převedl vlastnictví na jiného, aniž si smluvně dohodl právo byt v něm dále užívat, a který je povinen se z tohoto důvodu z bytu v něm vystěhovat;

f) dřívějšímu vlastníku bytu v osobním vlastnictví, který byt převede na jiného a je povinen z tohoto důvodu se z bytu vystěhovat;

g) uživateli bytu, jehož právo bylo soudem nebo národním výborem zrušeno a kterému vznikne právo nastěhovat se do bytu ve vlastním rodinném domku, popřípadě do bytu v osobním vlastnictví, nebo jemuž je přidělen družstevní byt způsobilý k nastěhování, popřípadě který získá právo užívat jiný byt. V takovém případě přidělí místní národní výbor příslušníkům jeho domácnosti vlastní náhradní byt, nebo, nejde-li o rodinu, poskytne náhradní ubytování, jestliže by se při jejich odstěhování společně s uživatelem stal jeho byt zdravotně nevhodným nebo byl-li by tím znemožněn výkon jejich povolání;

h) občanu, který se nastěhoval do bytu podnikového nebo služebního bez dohody o odevzdání a převzetí bytu."

30. § 53 odst. 2 zní:

"(2) Občanům, uvedeným v odst. 1 písm. a), b), e), f) a g), musí však být poskytnuto přístřeší do doby, než si opatří řádné ubytování (např. pokoj v hotelu nebo v ubytovně). Osobám uvedeným v odst. písm. c) a d) musí být zajištěno uskladnění jejich bytového zařízení a ostatních věcí domácí a osobní potřeby."

31. Za § 60 se vkládá § 60 a tohoto znění:

"§ 60 a

Místní národní výbor může rozhodnout o tom, že obytný dům v soukromém vlastnictví nejvýše o čtyřech bytech, užívaných zpravidla vlastníkem, jeho ženatými (vdanými) dětmi, popřípadě rodiči nebo dalšími spoluvlastníky, plní ve smyslu tohoto zákona účel rodinného domku. Místní národní výbor takto rozhodne též, jde-li o domy ve vlastnictví účastníků národního boje za osvobození (§ 8 zákona čís. 255/1946 Sb.), které jim byly přiděleny podle dřívějších předpisů z konfiskovaného majetku jako rodinné domky."

32. § 66 včetně nadpisu zní:

"§ 66

Podnikové byty

(1) Podnikové byty jsou byty trvale určené pro ubytování pracovníků organizací, které jsou v budovách, jež mají organizace ve vlastnictví, správě nebo trvalém užívání, zpravidla získaných výstavbou z vlastních prostředků nebo převodem do vlastnictví nebo správy od jiných organizací nebo z bytového fondu národních výborů.

(2) Za podnikové byty se však nepovažují byty v domech uvedených v odstavci 1, pokud v nich bydlí uživatelé, jimž nebyly byty přiděleny jako podnikové na návrh organizace, která nyní dům spravuje. K jejich výměně je však zapotřebí souhlasu organizace.

(3) Podnikové byty a byty služební jsou vyňaty z přidělovacího práva místního národního výboru s výjimkou přidělování náhradních bytů. S podnikovými a služebními byty hospodaří organizace po předchozím souhlasu závodního výboru Revolučního odborového hnutí."

33. § 68 odst. 1. č. 1 zní:

"(1) Vojenské byty jsou:

1. byty v obytných domech spravovaných vojenskou správou, dále byty v ostatních obytných domech určených výhradně pro ubytování vojáků z povolání, jakož i jednotlivé byty, které vojenská správa získala nebo získá z bytové výstavby,"

34. § 69 odst. 1 č. 1 zní:

"(1) Byty ministerstva vnitra jsou:

1. byty v obytných domech určených výhradně k ubytování příslušníků ozbrojených sborů ministerstva vnitra v činné službě a jednotlivé byty, které ministerstvo vnitra získalo nebo získá z bytové výstavby,"

35. § 75 se doplňuje ustanoveními písm. f) a g), která zní:

"f) rekreační domky, jimž byl tento charakter trvale přiznán rozhodnutím místního národního výboru,

g) domy, které jsou krajskými národními výbory určeny pro ověřování nových způsobit bydlení."

36. § 77 odst. 2 a 3 zní:

"(2) Ministerstvo vnitra upraví vyhláškou úhrady za užívání bytu a za služby spojené s užíváním bytu.

(3) Prováděcí předpis o hospodaření s vojenskými byty vydává ministerstvo národní obrany."

Čl. II.

V dalších ustanoveních se provádějí tyto změny:

1. v § 63 odst. 4 a v § 77, který se označuje jako odstavec 1, se nahrazují slova "Ústřední správa pro rozvoj místního hospodářství" slovy "Ministerstvo vnitra";

2. v § 75 se závěr ustanovení pod písm. c) doplňuje slovy "s výjimkou bytů v nich";

3. v § 45 odst. 3 se citace "§ 41" mění na "§ 41 odst. 1";

4. z těchto ustanovení zákona se vypouštějí slova

v § 15 v nadpisu "pracovníků organizací", dále z odst. 1 "podnikové byty" a "organizace hospodařící s podnikavými byty", z odst. 4 "pracovníků organizací",

v § 16 z odst. 1 "do pořadníku pracovníků organizací nebo", z odst. 2 "Organizace nebo", dále "jen organizace nebo", z odst. 3 "pracovníků organizace nebo",

v § 17 z odst. 3 "organizace hospodařící s podnikovými byty",

v § 24 z nadpisu "podnikových bytů", z odst. 1 "podnikové byty", dále "organizace hospodařící s podnikovými byty", z odst. 2 "organizace", z odst. 3 "organizace", dále "pracovníků organizace",

v § 30 z odst. 2 "o podnikový byt nebo", dále"organizace hospodařící s podnikovým bytem nebo",

v § 49 z odst. 2 "nebo byt vystavěný v podnikové bytové výstavbě z vlastních volných prostředků podniku (§ 16 odst. 4)",

v § 50 z odst. 1 "bytu vystavěného v podnikové bytové výstavbě z vlastních volných prostředků podniku",

v § 70 z nadpisu "podnikové byty" a ve větě prvé "a podnikové byty" a ve větě druhé "a organizaci hospodařící s podnikovými byty";

5. zrušují se ustanovení § 15 odst. 3 a § 16 odst. 4, § 31 odst. 2.a 3.

Čl. III.

Dosavadní byty podnikové, byty vystavěné z volných prostředků podniků a byty z bytové výstavby JZD neztrácejí charakter podnikových bytů podle tohoto zákona, dojde-li k převodu budov, v nichž jsou tyto byty, na organizace do 31. prosince 1968.

Čl. IV.

Ustanovení § 53 odst. 1 písm. e) a f) plazí u smluv o převodech rodinných domků a bytů v osobním vlastnictví uzavřených po 1. lednu 1968.

Čl. V.

Ustanovení § 391 občanského zákoníku se mění a doplňuje takto:

"§ 391

Na návrh vlastníka rodinného domku zruší místní národní výbor za podmínek stanovených předpisy o hospodaření s byty užívací právo toho, jemuž byl byt přenechán, chce-li se vlastník do bytu ve svém rodinném domku nastěhovat nebo jestliže jej potřebuje pro své ženaté nebo vdané děti nebo rodiče. V odůvodněných případech může místní národní výbor uložit vlastníku rodinného domku povinnost nahradit dosavadnímu uživateli stěhovací náklady."

Čl. VI.

Předsednictvo Národního shromáždění Československé socialistické republiky se zmocňuje, aby ve Sbírce zákonů vyhlásilo úplné znění zákona o hospodaření s byty, jak vyplývá z změn a doplnění provedených tímto zákonem.

Čl. VII.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1968.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP