Volba předsednictva
§ 57
(1) Česká národní rada volí v ustavující schůzi své předsednictvo.
(2) Uplyne-li volební období České národní rady, podrží členové předsednictva své funkce, dokud nová Česká národní rada nezvolí své předsednictvo.
(3) Nepřijme-li zvolený poslanec volbu do předsednictva, provede se ihned volba doplňovací.
(4) Uprázdní-li se z jakékoli příčiny místo člena předsednictva dříve, než skončí funkční období předsednictva, koná se na zbytek funkčního období volba doplňovací.
(5) Česká národní rada může své předsednictvo nebo jeho jednotlivé členy kdykoli odvolat.
§ 58
(1) Návrhy na volbu, jakož i odvolání předsednictva České národní rady, jeho jednotlivých členů nebo předsedů výborů může podat každý poslanec České národní rady.
(2) Volba předsedy České národní rady a místopředsedů se koná odděleným hlasováním.
(3) Jinak platí pro volbu předsednictva všeobecná ustanovení tohoto jednacího řádu o volbách (§ 37).
Schůze a způsob jednání předsednictva
§ 59
(1) Schůze předsednictva České národní rady jsou zpravidla neveřejné, jestliže se předsednictvo neusnese, aby byla připuštěna veřejnost. Jednání neveřejné schůze předsednictva, část jednání nebo jeho výsledek mohou být na návrh předsedy České národní rady, předsedy vlády nebo člena vlády prohlášeny za důvěrné.
(2) Schůze předsednictva České národní rady svolává a řídí předseda České národní rady. Navrhne-li to aspoň třetina členů s uvedením pořadu jednání, je předseda povinen svolat schůzi do 5 dnů.
(3) V době, kdy předsednictvo České národní rady vykonává funkce podle čl. 121 úst. zákona č. 143/1968 Sb., je předseda povinen, žádá-li o to předseda vlády nebo jedna třetina členů předsednictva s uvedením pořadu jednání, svolat schůzi předsednictva do 3 dnů. Neučiní-li tak, sejde se předsednictvo v téže lhůtě bez vyzvání.
(4) Ustanovení o účasti jiných osob ve výborech, o přizvání znalců a svědků do výboru (§ 73 až 76), jakož i o provádění šetření platí obdobně i pro schůze předsednictva.
§ 60
Požádá-li o to předsednictvo České národní rady, je člen vlády povinen dostavit se osobně do schůze předsednictva.
§ 61
(1) O schůzích předsednictva České národní rady se vedou zápisy, pro něž platí obdobně všechna ustanovení o zápisech ze schůzí České národní rady (§ 45 a 46).
(2) O zpravodajích a zprávách předsednictva platí obdobně ustanovení o zpravodajích a zprávách výborů (§ 80 až 83).
§ 62
Usnesení vydávaná předsednictvem České národní rady podepisují předseda a jeden z ověřovatelů předsednictva České národní rady.
2. Předseda a místopředsedové České národní rady
§ 63
(1) Do pravomoci předsedy České národní rady patří zejména:
1. svolávat a řídit schůze České národní rady a schůze předsednictva,
2. zastupovat Českou národní radu navenek,
3. přijímat slib členů vlády České socialistické republiky,
4. podepisovat zákony, usnesení a jiné listiny vydávané Českou národní radou,
5. podávat České národní radě zprávy o činnosti předsednictva České národní rady.
(2) Předsedovi České národní rady podléhá v České národní radě stráž, kterou opatřuje v dohodě s ministrem vnitra.
§ 64
(1) Místopředsedové zastupují předsedu v plnění jeho úkolů, pokud je tím předseda pověří; v době jeho nepřítomnosti zastupují jej se všemi jeho právy a povinnostmi v pořadí, stanoveném předsednictvem.
(2) Místopředsedové mohou spolu s předsedou plnit další úkoly, které jim Česká národní rada nebo její předsednictvo uloží.
3. Výbory, jejich složení a činnost
§ 65
(1) Česká národní rada zřizuje ve své ustavující schůzi mandátový a imunitní výbor a volí jeho předsedu a ostatní členy.
(2) Česká národní rada může již v ustavující schůzi zřídit i své další výbory a zvolit jejich předsedy a ostatní členy.
(3) Česká národní rada zřizuje zejména tyto výbory:
1. ústavněprávní výbor,
2. výbor pro plán a rozpočet,
3. výbor průmyslový,
4. výbor pro zemědělství a výživu,
5. výbor pro národní výbory,
6. výbor pro obchod, dopravu, pošty a telekomunikace,
7. výbor zdravotní a sociální,
8. výbor pro právní ochranu občanů,
9. výbor kulturní a školský.
(4) Česká národní rada může svým usnesením zřídit i další výbory.
(5) Výbory působí po celé volební období České národní rady. Česká národní rada však může podle odstavce 4 zřídit i výbory dočasné.
§ 66
(1) Výbory projednávají věci, které jim přikáže Česká národní rada nebo její předsednictvo, případně které projednávají z vlastní iniciativy, a podávají o nich zprávy.
(2) Výsledky svého jednání, obsahující jejich návrhy nebo doporučení, předkládají výbory zpravidla schůzi České národní rady nebo jejímu předsednictvu; mohou se však s nimi obracet i na vládu republiky nebo její jednotlivé členy.
§ 67
(1) Mandátový a imunitní výbor zkoumá, zda jednotliví poslanci byli platně zvoleni nebo zda nedošlo při volbách k jiným porušením volebního zákona, zda jsou v imunitních případech dány podmínky pro trestní nebo kárné stíhání poslanců, jakož i pro souhlas s další vazbou (čl. 116 úst. zákona č. 143/1968 Sb.), zda poslanec ztratil po volbě volitelnost, či zda jsou dány podmínky pro odvolání poslance.
(2) Za tím účelem provede výbor nutná šetření, při nichž poskytne poslanci možnost, aby se vyjádřil. Zprávu s příslušným návrhem podá výbor České národní radě popřípadě jejímu předsednictvu.
(3) O návrzích na vydání poslance k trestnímu nebo kárnému stíhání i o návrzích na vyslovení souhlasu s další vazbou hlasuje Česká národní rada hlasovacími lístky.
Volba, ustavení a jednání výborů
§ 68
(1) Členy výborů a jejich předsedy volí ze svého středu Česká národní rada. Při sestavování návrhů přihlédnou navrhovatelé k odbornému zaměření a zájmům poslanců, jakož i k potřebám orgánů České národní rady.
(2) Výbor na své ustavující schůzi volí místopředsedu a ověřovatele výboru. Může je kdykoliv odvolat a zvolit jiné.
§ 69
Poslanec, který je zvolen do výboru, je povinen pravidelně se účastnit schůzí výboru a aktivně se podílet na jeho pracích.
§ 70
(1) Schůze výboru svolává a řídí jeho předseda.
(2) Předseda je povinen schůzi svolat, požádá-li o to předsednictvo České národní rady nebo jedna třetina členů výboru s uvedením předmětu jednání. Nevyhoví-li, svolá schůzi výboru předseda České národní rady.
§ 71
(1) Schůze výboru jsou veřejné. Výbor se může usnést, že jednání bude neveřejné.
(2) Jednání neveřejné schůze výboru, část jednání neb jeho výsledek mohou být na návrh předsedy České národní rady, předsedy nebo člena vlády nebo předsedy výboru prohlášeny za důvěrné.
§ 72
(1) Výbor je schopen se usnášet, je-li přítomna aspoň polovina jeho členů. K platnosti usnesení je třeba nadpoloviční většiny přítomných.
(2) Předseda výboru se může účastnit rozpravy a předkládat návrhy.
(3) Návrhy lze se souhlasem předsedy předkládat i ústně.
(4) Návrhy podané menšinou výboru se připojují k návrhům většiny, vyslovila-li se pro ně aspoň jedna třetina všech členů výboru.
(5) Jinak platí pro jednání výboru obdobně pravidla pro jednání ve schůzích České národní rady.
§ 73
(1) Návrhy zákonů se projednávají zpravidla tak, že se v prvním čtení projednají zásady navrhované úpravy a ve druhém čtení úplné znění návrhu zákona. Zásady navrhované úpravy předkládá ten, kdo návrh připravuje.
(2) Na návrh předsednictva České národní rady může výbor projednat návrh zákona v jednom čtení.
§ 74
(1) Pro projednání věci, kterou předsednictvo výboru přikázalo, ustanoví předseda, nebo budou-li vzneseny námitky, výbor svým usnesením zpravodaje, který pak podává zpravidla i zprávu o výsledcích jednání výboru České národní radě, popřípadě jejímu předsednictvu. Výjimečně, jde-li o zvlášť obsáhlé návrhy zákonů nebo jiné složité záležitosti, lze ustanovit vedle hlavního zpravodaje i zpravodaje dílčí.
(2) Zpravodajovým úkolem je podat výboru o projednávané věci zpravodajskou zprávu, podílet se na vypracování zprávy o výsledku jednání a spolu s předsedou výboru ji podepisovat.
(3) Výbor může požádat, aby vedle zpravodaje podal o věci zprávu též zástupce orgánu, který navrhovanou věc připravoval.
§ 75
(1) Pro podání zprávy ve schůzi České národní rady může být ustanoven zpravodaj jiný, popřípadě jeden zpravodaj pro podání zprávy o více věcech projednaných týmž výborem.
(2) Projednává-li tutéž věc několik výborů, mohou se předsedové příslušných výborů dohodnout na společném zpravodaji. Nedohodnou-li se, určí zpravodaje předseda České národní rady.
§ 76
(1) Rozprava o věci projednávané ve výboru může být rozdělena na rozpravu povšechnou a podrobnou.
(2) Podrobná rozprava se musí konat, jde-li o návrh zákona nebo zákonného opatření předsednictva České národní rady. V podrobné rozpravě projednává a schvaluje výbor každé ustanovení předloženého návrhu zákona odděleně.
§ 77
Je-li toho třeba k řádnému a podrobnému posouzení projednávané věci, může výbor konat průzkumy a jednat na místě samém.
§ 78
Výbory České národní rady mohou, jestliže je to v zájmu věci, konat společné schůze a připravovat společná usnesení, zprávy a návrhy. Výbory však o nich hlasují odděleně.
§ 79
(1) Zprávu o výsledku jednání je třeba sepsat. Jde-li o návrh zákona, připojuje se ke zprávě obvykle jako její součást celý návrh zákona s úpravami, které výbor doporučuje.
(2) Zprávu o výsledku jednání lze podat teprve tehdy, když byla výborem schválena. Výbor však může zmocnit svého předsedu a zpravodaje, aby na základě jednání ve výboru sami zprávu vypracovali.
(3) Zprávu podepisuje předseda a zpravodaj, který též dohlíží, aby byla správně vytištěna.
(4) Výbor může v odůvodněných případech od písemné zprávy upustit a usnést se na podání pouze zprávy ústní; toto ustanovení se nevztahuje na zprávy o projednaných návrzích zákonů, které musí být vždy písemné.
§ 80
(1) Obsahové zápisy o schůzích výboru pořizuje pracovník Kanceláře České národní rady, ověřuje je předseda a ověřovatel výboru, který odpovídá za obsahovou správnost a úplnost zápisu.
(2) O obsahu zápisu platí obdobně všeobecná ustanovení o zápisech (§ 45 a 46).
(3) Těsnopisecký záznam o jednání výboru se pořizuje jen tehdy, jestliže se na tom výbor usnese a dá-li k tomu předseda České národní rady souhlas.
(4) Výbor se může usnést, že se zpráva o jeho jednání nebo jeho části neuveřejní.
Účast jiných osob ve výborech
§ 81
(1) Předseda a místopředsedové České národní rady, členové vlády a předseda kontrolního orgánu České národní rady se mohou účastnit schůze výboru.
(2) Předsedovi a místopředsedům České národní rady, členům vlády a předsedovi kontrolního orgánu České národní rady se udělí slovo, kdykoli o to požádají.
(3) Členové vlády, neusnese-li se výbor jinak, se mohou dát ve schůzích výboru zastupovat svými náměstky.
(4) Pracovníci pověření členy vlády mohou se zúčastnit schůzí výborů a se souhlasem předsedy výboru se tam ujmout slova.
(5) Poslanci, kteří nejsou členy výboru, mají právo být přítomni ve schůzích výboru s poradním hlasem.
(6) Právo být přítomni mají také pověření pracovníci Kanceláře České národní rady.
§ 82
Člen vlády, předseda kontrolního orgánu České národní rady i představitelé jiných státních orgánů jsou povinni na pozvání předsedy dostavit se do schůze výboru, jestliže se na tom výbor usnese.
§ 83
(1) Výbor může přizvat do svých schůzí a ke svým poradám i jiné osoby, jako znalce s hlasem poradním. K objasnění sporných stanovisek užívá výbor metod oponentního řízení.
(2) O odměně přizvaných osob rozhoduje předsednictvo České národní rady.
(3) Výbor může se souhlasem předsednictva České národní rady zřizovat své stálé nebo dočasné pracovní skupiny (podvýbory) složené z poslanců, z odborníků z úseku teorie i praxe i ze zástupců zájmových organizací. Práci takové skupiny řídí vždy poslanec České národní rady.
§ 84
(1) Výbor může, je-li toho pro objasnění věci třeba, požádat kterýkoli státní orgán o informace nebo jinou pomoc potřebnou pro práci výboru. Státní orgán je povinen žádanou informaci nebo pomoc poskytnout, není-li to v rozporu se zákonem.
(2) Výbor může požádat i jednotlivé osoby o vyjádření jejich osobního stanoviska.
§ 85
4. Ověřovatelé
Ověřovatelé České národní rady odpovídají za správnost a úplnost zápisů, dohlížejí na hlasování a konání voleb a spolupodepisují usnesení České národní rady. Ověřovatelé výborů plní obdobné úkoly ve výborech České národní rady, pokud tento zákon nestanoví jinak.
§ 86
5. Kancelář České národní rady
(1) Orgánem České národní rady a jejího předsednictva je Kancelář České národní rady, která obstarává pro Českou národní radu, její orgány a poslance odbornou, organizační a technickou pomoc; je řízena předsednictvem České národní rady.
(2) V čele Kanceláře je sekretář České národní rady jmenovaný předsednictvem České národní rady.
(3) Organizační strukturu, pracovní řád a systemizaci pracovníků Kanceláře České národní rady stanoví předsednictvo České národní rady.
§ 87
Styky orgánů České národní rady s orgány Slovenské národní rady
Orgány České národní rady nebo jejich delegace mohou, jde-li o věci společného zájmu, konat společné schůze a porady s orgány Slovenské národní rady.
Část VII.
Poslanci
§ 88
(1) Poslanci České národní rady skládají v první schůzi, které se zúčastní, slib (čl. 114 odst. 1 a 2 úst. zák. č. 143/1968 Sb.).
(2) Slib skládají poslanci slovem "slibuji" a podáním ruky předsedajícímu, jenž dá předtím formuli slibu přečíst.
(3) Odepření slibu nebo slib s výhradou má za následek ztrátu mandátu (čl. 114 odst. 4 cit. úst. zákona), kterou prohlásí předsedající.
§ 89
(1) Poslanci jsou povinni účastnit se jednání a prací České národní rady.
(2) Toto ustanovení se nevztahuje na poslance, kteří jsou členy vlády České socialistické republiky nebo Československé socialistické republiky.
§ 90
(1) Nemůže-li se poslanec zúčastnit jednání nebo prací České národní rady, omluví se. Jestliže by šlo o delší zaneprázdnění, je poslanec povinen požádat písemně předsedu České národní rady o dovolenou.
(2) O udělení dovolené rozhoduje předsednictvo České národní rady. Proti jeho rozhodnutí se může poslanec do 15 dnů odvolat. O jeho odvolání rozhoduje Česká národní rada v nejbližší schůzi prostým hlasováním bez rozpravy.
§ 91
(1) Poslanci se mohou sdružovat do skupin podle stranické příslušnosti, případně vytvořit skupinu nestranických poslanců.
(2) Mohou rovněž vytvářet dočasné iniciativní skupiny k formulaci společných stanovisek nebo návrhů a k jejich prosazování v rámci působnosti České národní rady.
(3) Příslušnost poslance ke skupinám nesmí být na překážku plnění jeho poslanecké funkce. Nesnímá z poslance jeho osobní politickou odpovědnost před veřejností za vlastní činnost jak v České národní radě, tak i mezi voliči. Základem této odpovědnosti je vytváření prostoru pro rozvoj politických osobností a jejich iniciativy.
§ 92
(1) Poslance nelze trestně ani kárně stíhat ani ho vzít do vazby bez souhlasu národní rady. Odepře-li Česká národní rada souhlas, je stíhání navždy vyloučeno.
(2) Poslance České národní rady nelze vůbec stíhat pro hlasování v České národní radě nebo v jejích orgánech. Za výroky při výkonu funkce poslance, učiněné v České národní radě nebo v jejím orgánu, podléhá poslanec jen kárné pravomoci České národní rady.
(3) Byl-li poslanec přistižen a zadržen při trestném činu, je příslušný orgán povinen to ihned oznámit předsednictvu České národní rady.
(4) Nedá-li předsednictvo České národní rady souhlas, musí být poslanec ihned propuštěn.
§ 93
Poslanec České národní rady může odepřít svědectví ve věcech, o kterých se dověděl při výkonu své funkce, a to i když přestal být poslancem.
Kárné řízení
§ 94
(1) Kárné řízení se zavádí proti poslanci, který
1. opětovně se bez platné omluvy nezúčastní schůzí nebo jiných prací České národní rady, které mu byly uloženy;
2. urazí při výkonu mandátu při jednání České národní rady její členy nebo jiné ústavní činitele na cti takovým způsobem, který je v rozporu s postavením poslance České národní rady;
3. urazí při jednání České národní rady toto shromáždění nebo jeho orgán.
(2) Kárné řízení se zahájí na návrh předsedy České národní rady nebo v případech bodů 2 a 3 též na návrh uraženého.
§ 95
Ve všech případech kárného řízení musí být dána poslanci možnost obhajoby.
§ 96
Tresty jsou:
1. písemná důtka,
2. veřejná důtka,
3. ztráta členství ve výboru nebo v předsednictvu,
4. ztráta nároku poslance České národní rady na poslaneckou náhradu nebo její část.
Je možno uložit zároveň několik druhů trestů.
§ 97
Kárné řízení provádí předsednictvo České národní rady, které též ukládá tresty:
písemnou důtku, ztrátu členství ve výboru a ztrátu nároku poslance České národní rady na náhradu nebo její část na dobu nejvýše jednoho měsíce. Pokud jde o uložení ostatních trestů, předkládá předsednictvo své návrhy schůzi České národní rady.
§ 98
O návrzích předsednictva České národní rady v kárných věcech, rozhodne Česká národní rada prostým hlasováním bez rozpravy.
§ 99
Ve všech případech, kde trest ukládá předsednictvo České národní rady, má poslanec právo odvolat se do 15 dnů k plenární schůzi České národní rady. Stejné právo má také uražený, zastaví-li předsednictvo kárné řízení.
Činnost poslanců České národní rady mezi voliči
§ 100
(1) Poslanci České národní rady se mají k výkonu svého mandátu účastnit schůzí národních výborů, jejich komisí a jiných orgánů. Mohou se podílet i na přípravě podkladů pro tyto orgány.
(2) Mají právo účastnit se při prošetřování stížností pracujících a při vyřizování podnětů, stížností a oznámení pracujících a požadovat od orgánů státní správy a jiných orgánů podklady a vysvětlení potřebná pro svoji činnost.
§ 101
Poslanci České národní rady jsou povinni být ve stálém styku s voliči, zejména jim pravidelně skládat účty ze své činnosti a podávat jim zprávy o činnosti České národní rady a jejích orgánů, při své práci přihlížet k návrhům, stížnostem a přáním občanů a jejich organizací a ve své činnosti ať ve volebním obvodě nebo v České národní radě je uplatňovat.
§ 102
Poslanecké náhrady
(1) Poslanci České národní rady nesmějí být pro výkon své funkce zkráceni na právech a nárocích vyplývajících z pracovního poměru nebo poměru obdobného. Poslancům, kteří jsou pro výkon své funkce zcela uvolněni ze zaměstnání, se zachovává pracovní poměr a místo mzdy jim přísluší funkční plat. Výši funkčních platů stanoví předsednictvo České národní rady.
(2) Poslancům České národní rady náleží na úhradu výdajů souvisejících s výkonem poslaneckého mandátu náhrada, předsedům výborů náleží kromě toho další náhrada. Výši náhrad stanoví předsednictvo České národní rady. Jestliže je poslanec České národní rady současně poslancem Federálního shromáždění, přísluší mu pouze jedna náhrada, a to vyšší. Poslanecká náhrada nepodléhá dani ze mzdy.
(3) Za účast na schůzích České národní rady nebo jejích orgánů, jichž je poslanec České národní rady členem, a za účast při jiných příležitostech z pověření předsednictva České národní rady, jakož i za dobu potřebnou k cestám na stanovené místo a zpět náleží poslanci denní dieta, jejíž výši stanoví předsednictvo České národní rady.
(4) Poslancům České národní rady náleží za dny uvedené v odstavci 3 od organizace, u níž jsou zaměstnáni, náhrada ve výši průměrného výdělku. Poslancům, kteří nejsou v pracovním poměru, poskytne přiměřenou náhradu ušlého výdělku Česká národní rada.
(5) Poslanci České národní rady mohou na území České socialistické republiky užívat bezplatně hromadných dopravních prostředků. Toto právo se vztahuje i na poslance Slovenské národní rady.
(6) Pro cesty na schůze České národní rady nebo jejích orgánů nebo pro cesty, k nimž byli pověřeni předsednictvem České národní rady, mohou včetně cest zpátečních užívat též letadel. Za podmínek stanovených v § 87 tohoto zákona se vztahuje toto oprávnění i na poslance Slovenské národní rady.
(7) Podrobnosti stanoví předsednictvo České národní rady.
Část VIII.
Ustanovení přechodná a závěrečná.
§ 103
(1) Dokud nebude zvolena Česká národní rada podle ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci, vykonává Česká národní rada utvořená podle ústavního zákona č. 77/1968 Sb., o přípravě federativního uspořádání Československé socialistické republiky, a rozšířená podle ústavního zákona č. 143/19 Sb. na 200 členů působnost podle citovaného ústavního zákona o československé federaci.
(2) Na členy České národní rady se vztahují všechna práva a povinnosti poslanců České národní rady podle ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci, a podle tohoto zákona o jednacím řádu.
(3) Od účinnosti tohoto zákona České národní rady o jednacím řádu stávají se dosavadní orgány České národní rady orgány podle tohoto jednacího řádu.
§ 104
(1) Dokud nebude zvoleno Federální shromáždění podle citovaného ústavního zákona o československé federaci, zvolí Česká národní rada 75 poslanců Sněmovny národů ze svých poslanců, kteří nejsou současně poslanci Národního shromáždění.
(2) Takto zvolení poslanci Sněmovny národů mají vůči České národní radě zachována všechna práva a povinnosti podle tohoto zákona o jednacím řádu. Stejné postavení mají poslanci Sněmovny lidu, kteří jsou současně poslanci České národní rady.
(3) Ustanovení předchozího odstavce se netýká poslanecké náhrady poslanců České národní rady.
§ 105
Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.