Úterý 30. října 1973

Předseda SL V. David: Děkuji poslanci Římanovi. Slovo má poslanec Szymik, připraví se poslanec František Polák.

Poslanec V. Szymik: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, úsilí o zvýšení podílu mladé generace na vědeckotechnickém rozvoji je jednou z hlavních činností Socialistického svazu mládeže při zajišťování účasti mládeže na rozvoji národního hospodářství. Základní myšlenky byly formulovány v závěrech I. sjezdu Socialistického svazu mládeže. Naším úkolem je, tyto myšlenky rozpracovávat a ukazovat cesty k jejich realizaci. Současná jednotnost i politická váha SSM nám umožňuje, abychom pod vedením stranických orgánů a ve spolupráci a za podpory státních a hospodářských orgánů a organizací Národní fronty stále zvyšovali účast mladých lidí ve vědě a technice cestou rozvoje pracovní iniciativy a soutěží.

Formy uplatňování pracovní iniciativy v činnosti mládežnických brigád socialistické práce a mládežnických kolektivů jsou orientovány nejen na plnění a překračování výrobních úkolů, ale i na zavádění nové techniky, jež je mnohdy podmiňující pro předčasné splnění požadovaných úkolů a hospodářských plánů.

V těchto kolektivech dochází k sepětí technické inteligence se zkušenými dělníky, z nichž se pak stávají zlepšovatelé a novátoři. Ale nejen to. U této mládeže se především vytváří a upevňuje socialistický vztah k práci a otevírají se jim prostory pro jejich uplatnění a v neposlední řadě se zde utvářejí soudružské vztahy mezi spolupracovníky. Každý zlepšovací návrh nebo úspěšně vyřešený tématický úkol, každé zlepšení a dobře provedená práce, to je něco navíc, nad rámec pracovních povinností, něco, co se ve svých důsledcích projevuje jako společenský užitek.

Právě z těchto kolektivů a brigád socialistické práce by měli v daleko větší míře vycházet novátoři, zlepšovatelé, nejlepší technici, kteří svým příkladem v práci budou strhávat ostatní mladé lidi i starší pracovníky. Tu bude nutno se v daleko větší míře než dosud obracet na hospodářské orgány, aby si těchto mladých lidí všímaly, aby si všímaly i toho, co se s nimi děje, jak je využíváno jejich znalostí, nápaditosti, zda mají své perspektivy. Na mnoha závodech bychom měli přejít od prosté bilance pracovních sil k cílevědomé kádrové politice a ke každodenní práci s každým jednotlivcem.

Dalším konkrétním námětem pro brigády socialistické práce a mládežnické kolektivy i celou organizaci SSM je Reflektor mladých. Hnutí, které od doby svého vzniku již na mnoha závodech dosáhlo dobrých výsledků. Cílem je zapojit nejen kolektivy, ale i jednotlivce do boje proti nešvarům, nehospodárnosti a jiným nedostatkům. Nechceme se zde dostávat jen do úlohy kontrolorů. Naším základním záměrem v tomto hnutí je - ovlivňovat situaci a jít především svým příkladem vstříc, aktivně přispět k odstraňování zjištěných nedostatků a vytvářet předpoklady pro úzkou návaznost mezi Reflektorem mladých, Radou mladých odborníků, Zenitem a mládežnickými kolektivy. Reflektor mladých vhodně formuluje úkoly a náměty pro Rady mladých odborníků, které je realizují do konkrétních úkolů technicko-racionalizačních opatření.

Potvrzují to zkušenosti z chemických závodů SČSP v Záluží. Potvrzují to i zkušenosti z dolu Antonín Zápotocký v Orlové, kde pracují na vysoké úrovni komplexní racionalizační brigády, kde náměty dělníků a techniků zpracované jako zlepšovací návrhy jsou ihned v praxi realizovány mládežnickými kolektivy.

Tyto výsledky týmové práce v úzké součinnosti dělníků a techniků i hospodářských pracovníků přinášejí oboustranné výhody. Na jedné straně dělník na nedostatky v organizaci práce poukazuje, odhaluje nedostatky strojního zařízení a zároveň dává náměty pro jejich odstraňování, na druhé straně technik tyto připomínky a nápady dokáže uplatnit a zavést do výroby.

Tímto způsobem se např. podařilo kolektivu Milana Žabčíka těžit tunu uhlí za 8,76 Kčs.

Mládežnický kolektiv Michala Hocka čtvrté tandemové pece Ocelárny NHKG dokáže pracovat s hodinovým výkonem 217 tun. To jsou příklady, jak bychom měli do budoucna zaměřovat svoji práci a nahrazovat podíl lidské práce novou technikou na základě tvůrčí iniciativy dělníků, s vědomím, že věda a technika bude postupně se stávat výrobní silou a tak prakticky naplňovat heslo "překonej sám sebe a vytrvej".

Rozvoj socialistického soutěžení a pracovní iniciativy se v našich závodech a podnicích prakticky realizuje z převážné části ve dvou společenských organizacích ROH a SSM a v kolektivech brigád socialistické práce a mládežnických kolektivů. Snahou je společný cíl. Zvyšování efektivnosti národního hospodářství s přispěním každého jednotlivce na úspěšném plnění plánu a jeho překročení.

Vezmeme-li v úvahu mládežnické kolektivy a brigády socialistické práce, z hlediska kritérií soutěžení neshledáme podstatných rozdílů. Ale podíváme-li se na možnosti hmotných odměn při vyhodnocování, pak zde rozdíly jsou. Především v tom, že výše odměn pro vyhodnocování soutěže mládežnických kolektivů je na mnoha závodech ještě odvislá nejen od samotného postavení mládežnické organizace v podniku, ale i od toho, jakou částku poskytne Socialistickému svazu mládeže pro tento účel hospodářské vedení. Naproti tomu možnosti Revolučního odborového hnutí v tomto směru jsou ve své převážné většině mnohem vyšší. Pak se nám stává, že přicházející mladí lidé, kteří se začleňují do pracovního procesu, chtějí raději pracovat v kolektivu BSP. Jsem přesvědčen, že do budoucna pro odstranění tohoto nedostatku by měly odborové a svazácké organizace na základě jednání najít společnou cestu.

Vždyť nám jde přece o společnou věc - aby se v každém závodě či dílně nebo provozu co nejvíce upevňovala spolupráce odborové organizace s organizací SSM, aby prostředky, jež společnost vynakládá na výchovu a přípravu mladých budovatelů socialismu nebyly tříštěny, ale naopak jednotně usměrňovány, koordinovány a aby jejich užití bylo v souladu s vytyčenými směry ocenění práce všech našich pracujících, kteří odevzdávají své síly pro plnění hospodářské politiky strany a státu.

Soudružky a soudruzi, nyní mi dovolte věnovat několik myšlenek hnutí Zenit, jež ve své podstatě znamená "zručnost, efektivnost, náročnost, iniciativu a tvořivost", hnutí, které si klade za cíl připravovat mladé lidi nejen pro potřeby dneška, ale i pro budoucnost. V prvních dvou ročnících se nám podařilo dosáhnout řady úspěchů, které toto hnutí samozřejmě opravňují k tomu, aby získalo oprávněné místo, které mu náleží a zároveň i ukázalo ještě na zatím existující mezery a nedostatky, které je třeba v průběhu odstraňovat. Dnes můžeme říci, že tato forma podílu mládeže na vědeckotechnickém rozvoji má kvalitativní i kvantitativní průběh. Jen ve druhém ročníku se zapojilo do jednotlivých částí hnutí více než 120 tisíc mladých lidí, uskutečnilo se kolem 420 soutěží zručnosti v různých oborech. Mladí lidé ušetřili svými zlepšovacími návrhy hodnoty přesahující částku 660 miliónů Kčs. Na druhém celostátním veletrhu bylo vystavováno 1228 prací jednotlivců a kolektivů, ke slosování jsme na druhý ročník obdrželi 13 528 přihlášek. Hnutí Zenit se dostalo i do úseku vesnických a zemědělských organizací pod názvem "mistři zítřka". To jsou specifické formy, kterými se Socialistický svaz mládeže podílí na zapojování mládeže ve vědeckotechnickém pokroku.

Soutěže zručnosti zaznamenaly zatím největší vzestup. Mladí lidé dnes soutěží nejen ve strojních profesích v terciární sféře, ale i v administrativě a celé řadě netradičních oborů. Celostátně byly zorganizovány soutěže zručnosti v oborech soustružník, zámečník, strojvedoucí, zedník, ve spolupráci s odvětvovými ministerstvy a odborovými svazy.

Na základě nabytých zkušeností i jevících se nedostatků ÚV SSM pro tuto oblast činnosti již koncem roku 1972 vydal metodické a organizační zásady, kde položil důraz především na kvalitní složení Rady mladých odborníků a její systematickou práci a kvalitní rozpracování metodických pokynů na daných stupních. Položil také důraz na vytvoření početného aktivu, který se pod vedením Rady mladých odborníků aktivně podílí na realizaci hnutí Zenit.

V současném třetím probíhajícím ročníku nám jde především o to, abychom více řešili konkrétní problémy daných podniků. Při vypisování tematických celostátních úkolů jsme došli k závěru, že není účelné vypisovat velké množství, která jsou náročná na řešení a zahrnují jen úzkou oblast národního hospodářství. Proto nyní klademe důraz na vyhlašování většího množství úkolů na úrovni oborů a zvláště pak podniků, které nejsou svým obsahem tak náročné, ale u kterých je brzká záruka jejich realizace. To jsou konkrétní formy dalšího zkvalitňování naší činnosti v této oblasti v souladu s potřebami národního hospodářství a jeho boje za stále vyšší efektivnost.

I když existující formy organizované účasti mládeže na úkolech vědy a techniky, kterými je Reflektor, Soutěž tvořivosti mládeže, Paprsek, a další, časově zapadly do období, kdy síly společnosti i organizace mládeže byly soustředěny na ideově politický zápas o charakter mládeže, jsou tyto formy společenským přínosem a vytvořily dobrý základ pro širokou organizovanou platformu účasti mládeže na vědeckotechnickém rozvoji pod vedením Socialistického svazu mládeže.

Zapojení mladých dělníků, studentů a mladých techniků z různých oblastí národního hospodářství do hnutí Zenit poskytuje možnost dalšího růstu a politického vlivu Socialistického svazu mládeže mezi širokými vrstvami mladé generace.

Po organizační stránce je potřebné ještě zabezpečit mezi společenskými organizacemi, a některé již v tomto směru vyvíjejí iniciativu, koordinaci se státními orgány, včetně vlády ČSSR. Jako podmínka, která dnes vyvstává do popředí, aby celé hnutí v procesu svého dalšího vývoje nenabylo formální růst, je nutné v oblasti koncepce stanovených cílů v jednotlivých etapách, kvantitativně hodnotit a průběžně kontrolovat jako obsahovou náplň. Do příštího období stojí před námi úkol:

- na základě dosavadních zkušeností doplnit metodiku a stanovit si úkoly rozvoje na léta 1974 - 1975 a stanovit dlouhodobou koncepci v souladu s potřebami šestého pětiletého plánu,

- vypracovat podkladové materiály zahrnující spoluzodpovědnost hospodářských i politických i společenských orgánů a organizací na rozvoji hnutí Zenit,

- stanovit postup vzájemného propojení s odpovídajícím hnutím mládežnických organizací socialistických států s využitím zkušeností jejich a současně zabezpečit účast na výstavbě technické tvořivosti mládeže v roce 1974 v Moskvě.

Naše pozornost i nadále bude směřovat zvýšenou měrou k rozvoji konkrétních forem rozvoje pracovní iniciativy mládeže k jejímu podílu na vědeckotechnické revoluci i propagaci dobrých výsledků a zkušeností.

Soudružky a soudruzi, Socialistický svaz mládeže nechápe výchovu mladé generace ve vědeckotechnickém rozvoji jen jako úkol, který mu organizačně přísluší, ale vidí v tom v prvé řadě ekonomickou a politickou otázku vzhledem k dalšímu rozvoji naší společnosti. Z tohoto aspektu budou jistě přistupovat i další zodpovědné státní orgány a zainteresované organizace Národní fronty. Budou jistě hnutí Zenit považovat za jeden ze základních důležitých činností v duchu závěrů XIV. sjezdu strany a červencového pléna ústředního výboru KSČ. Poskytnutí dostatečných možností pro rozvoj tvůrčího myšlení a zapojení se mladých lidí do procesu socialistické výstavby znamená pro každého jednotlivce aktivně se účastnit na utváření nových hodnot v rozvinuté socialistické společnosti.

Jednotlivé orgány Federálního shromáždění rozpracovávají nyní závěry červencového pléna ÚV KSČ. Bude jistě správné, když i do těchto plánů se promítne péče, zájem nás všech poslanců o akce, které pořádá SSM pro výchovu mládeže v souvislosti s vědeckotechnickým rozvojem.

Předseda SL V. David: Děkuji poslanci Szymikovi. Nyní promluví poslanec František Polák a připraví se poslanec Miroslav Žahour.

Poslanec ing. F. Polák: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, jedním z úkolů, na které se má podle směrnic pátého pětiletého plánu schváleného XIV. sjezdem KSČ zaměřit státní technická politika a práce výzkumně vývojové základny, je zvýšení technické úrovně dopravy a manipulace s materiálem.

Dovolte, abych se ve svém vystoupení zmínil o některých otázkách a problémech při plnění těchto úkolů.

Úroveň dopravy a manipulace s materiálem se týká jednak bezprostředně veřejné dopravy, ať už železniční, silniční, letecké nebo dopravy po vodě a jednak dopravy vnitrozávodní, která představuje význačnou část celkové manipulace s materiálem. V oblasti železniční dopravy zajišťuje úkoly na úseku vědy a techniky federální ministerstvo dopravy, jehož vědeckovýzkumná základna má zhruba 2 tisíce pracovníků. Představuje to zhruba 2 % zaměstnanců dopravy. Ve srovnání s ostatními odvětvími je tento podíl podprůměrný. Z tohoto hlediska je tedy poněkud tato základna poddimenzována a bude třeba velmi pečlivě využívat jejich kapacit, zvláště bude třeba využívat mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje v dopravě.

Hlavními úkoly, které mohou přinést výrazné zlepšení v ekonomice i bezpečnosti dopravy, je především kontejnerizace dopravy, dořešení automatického spřáhla železničních vozů a vyřešení spolehlivých systémů ke zvýšení bezpečnosti dopravy. Problematiku kontejnerizace dopravy řeší prakticky všechny evropské státy a mimořádná pozornost je této otázce věnována ve všech zemích RVHP. Proto z hlediska výzkumu a vývoje je zde již řada úkolů vyřešena.

Základním úkolem v současné době je zejména zavedení výpočetní a přenosové techniky, která by umožnila plně využívat ekonomických předností tohoto druhu dopravy. Při řešení výzkumného a vývojového úkolu automatického spřáhla jde převážně již o úkoly vývoje a jejich vhodné uplatnění ve výrobě. Zavedení automatického spřáhla umožní nejenom spolehlivé zapojení do mezinárodní dopravy, která v nejbližších letech bude nezbytně tuto automatiku vyžadovat, ale přinese i výrazné ekonomické úspory i úspory pracovníků. Vždyť jenom v naší dopravě dojde k úspoře zhruba 3200 pracovníků a v nákladech na provoz téměř půl mld Kčs ročně. To nehovořím o podstatném zlepšení bezpečnosti práce na železnici a odstranění namáhavé práce při posunu a seřazování vlakových souprav.

Značnou pozornost bude třeba věnovat i mechanizaci nakládky a vykládky zboží u automobilové dopravy. Tento druh dopravy má rostoucí trend a např. v současné době již množství přepraveného zboží v tunách v automobilové nákladní dopravě je zhruba stejný jako počet tun nákladů přepravovaných po železnici.

Otázky mechanizace automobilové dopravy musí ovšem řešit především výrobci automobilů a výrobci manipulačních zařízení, zejména ve strojírenství.

Při této příležitosti bych se chtěl zmínit i o problémech městské dopravy, a to zejména z hlediska péče o životní prostředí. Všichni známe problémy s výfukovými plyny motorových vozidel v městském provozu. Je také ale známo, že v řadě měst na světě, jako je Sofie a Plovdiv v Bulharsku, v Helsinkách a Tampere, v západoněmeckém Solingenu, ve švýcarském Bernu a Curychu i v řadě měst zámořských - Torontu, San Francisku, ale i v řadě sovětských měst je s velkým úspěchem používána trolejbusová doprava. Československo jako tradiční výrobce automobilů však omezilo podstatně jejich používání ve vlastních městech a zpoždění v jejich vývoji dnes hrozí, že tato výroba bude muset být zastavena. Myslím, že stojí za pokus hledat podmínky, za kterých by bylo možno znovu do řady našich měst zavést trolejbusovou dopravu jako jedno z efektivních řešení.

Další důležitou oblastí je manipulace a přeprava materiálu v závodech a ve skladech. Zejména tato část dopravy zaměstnává mimořádné množství pracovních sil. Jde převážně o práci těžkou a namáhavou, zčásti ruční, při které se kromě toho poškodí i řada výrobků. V této oblasti je také největší množství pracovních úrazů.

Jaká je situace při výzkumu a vývoji mechanizace a automatizace tohoto druhu dopravy? Základním výzkumným ústavem, který se touto činností zabývá, je Institut manipulačních, dopravních, obalových a skladovacích systémů, který podléhá přímo federálnímu ministerstvu pro technický a investiční rozvoj. Tento ústav řeší komplexně systémy pro skladování materiálu, pro technologii přepravy ve výrobě a provádí i poradenskou službu. Vedle toho je řada pracovišť, konstrukčních i projekčních kanceláří, které při projektování nových výrobních kapacit musí řešit i otázky přepravy materiálů.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP