Úterý 27. října 1987

Samozřejmě, aby "černý Petr" nezůstal jen těm, které jsem uváděl, je nemálo dětí a mládeže, která pochází z tzv. spořádaných rodin, dobře situovaných, jsou i nedotknutelné, i když výsledky a chování přísluší do řady uváděných.

Jen vytržená fakta z mnoha dalších se musí odrážet na formování mladého člověka. Ztrácí-li u něho autoritu pedagog, rodiče, soused, známý, mistr nebo funkcionář, nastává zklamání a vyidealizovaný názor o životě se rozplývá. Nakonec i on ztrácí postavení v kolektivu nebo naopak postavení získává jako "negativní hrdina".

Soudružky a soudruzi, byli jsme také mladí a já si to již mohu dovolit říci - rozhodně jsem nebyl andílkem, ale dodnes pro mne někteří učitelé autoritu mají, i když nepoužívali těch nejvhodnějších forem výchovných, ale nikdy jsem si nestěžoval rodičům, protože výsledek "ocenění" by byl dvojnásobný. Dodnes si pamatuji, když jsem vstoupil poprvé do zaměstnání ve Východočeských papírnách v Lanškrouně, na nejlepšího soustružníka, frézaře, svářeče, mistra, vedoucího dílny, funkcionáře ČSM, strany, Lidových milicí, jejichž jsem byl členem. To byly autority, které mi přes projevy mládí nedovolily se utvářet jinak než v linii strany, v linii ve vztahu k poctivé práci. I v tehdejší době byli významní populární zpěváci, herci, sportovci, ale nebyly to vzory snadno vydělaných peněz, ale autority. Tím se nechci dotknout a hluboce si vážím každého umělce a sportovce, jejichž výsledky jsou založeny na obrovském úsilí a práci na sobě samém a na skutečném umění.

Prostě se mi zdá, že rodiče více ctili učitele a byla součinnost, dělníci - mistři, větší autoritu a úctu měl funkcionář. Přitom nešlo o to, že to byli lidé bez chyb, ale k chybám docházelo více z neznalosti než z rutiny, sebevědomí a využívání postavení. Nedostatky se nejen vysvětlovaly, ale řešily a u opakovaných tvrdě postihovaly. Slovo mělo hodnotu.

Nepřísluší mi, abych rozebíral současnou situaci, ale dovolím si říci, že různou nepodařenou nivelizací, průměrností, snahou dělat autority z lidí, kteří si ji nevytvořili svou prací, jsme ztratili značnou část občanů, jimž výsledky práce byly doslova koníčkem a hrdostí. Byli nevnucovaným vzorem mladým lidem.

Vezměme k tomu přetrvávající a prohlubující se nedostatky zboží v tržní síti, jeho kvalitu. Alkoholu a cigaret je přebytek, včetně nabídky snad z celého světa. Ale některé zboží se léta kupuje jen pod pultem. Vezměme dlouholeté nedostatky v náhradních dílech a tím i ve službách, scházející různý materiál - instalační, stavební. Když vezmu, že za pětiletku stavíme více jak 15 000 rodinných domků v kraji, kde lidé některý materiál berou, lépe nevědět. Nebo Tesla Orava dá příkaz servisu do barevných televizorů v garanční lhůtě při opravách montovat pouze renovované kanálové voliče nikoliv nové. Prostě lidem přímo nabízíme porušování zákonů nebo jim to dokonce nařizujeme.

Připadá mi, že v televizních seriálech a hrách mizí opravdoví hrdinové práce. Člověk si říká - existuje u nás vůbec spořádaná rodina? Nebo informujeme, že otázka vyzásobení uhlím je věcí Uhelných skladů a tedy národních výborů. Když nemáme vykryto pro tento rok v kraji 61 000 rodin a čekáme na každý vagón? Co si ti lidé o nás myslí, jakou máme hodnotu jako funkcionáři? Promítneme-li do toho štvavou propagandu Západu atd., lidi dezorientujeme. Je to složité, ale nezbývá než jít do toho a řešit.

Upevňování kázně, odpovědnosti a morálky nemůže být považováno za něco mimořádného, něco, o čem by se mělo diskutovat a pomalu o tom dát hlasovat. Lidi je třeba doslova vytáhnout z lhostejnosti, a to diferencovaným způsobem.

Mohl bych dokumentovat řadu příkladů v souvislosti s experimentem uplatňovaným ve Východočeském kraji v řízení aparátu mzdovým fondem, ať v období přípravy nebo v průběhu jeho ověřování. Vyzkoušeli jsme a jeden den jsme zavřeli v 7.25 hod. dveře, kdy by každý měl být na pracovišti. A přišlo ještě 56 pracovníků. Dnes již bývalý vedoucí oddělení KNV přes neuzavřené rozvodové řízení s druhou ženou bydlel již u třetí ženy. Ředitelku předmanželské poradny dělala třikrát rozvedená žena. S úsměvem by někdo mohl říci: měla zkušenosti. Ale rozhodně to nebyl vzor pro ty, kteří hledali důvěru a pomoc. A při od- chodu z funkcí se jim ale dostalo nejednoho hlasu, že to je jejich soukromá věc, proč to řešit! Ano, když soukromá, ale ne v těchto funkcích.

Jsem toho názoru, že právě otevřená práce s lidmi - dokumentuje to experiment - zařazení pracovníků do čtyř skupin, založí i náročnost pohledu na pracovní výsledky, vzdělání, angažovanost a morální profil. Každý máme jinou funkci, odpovědnost a plat, proto bychom kritičtěji na všech úrovních měli hodnotit výsledky své práce - platí to pro mne, námi řízené národní výbory i ostatní organizace - a ne přijímat opatření k mladé generaci. A přitom jen v kraji se 23 000 bytů připustilo do kategorie tzv. k rekreaci a 22 000 bytů k nebytovým účelům (kanceláře apod.).

To vše pozitivně nebo negativně ovlivňuje výsledky, které jsou obsahem dnešního jednání. Soudy, prokuratura i ostatní orgány řeší důsledky toho, co jsme v řetězu odpovědnosti nevyřešili na jednotlivých stupních - rodina, škola, národní výbor, pracovní kolektiv, zaměstnavatel, SSM, ROH atd.

A dnešní zasedání by významně mělo přispět k současnému řešení potřeb společnosti v souvislosti s přestavbou hospodářského mechanismu, k upevnění kázně a disciplíny, k uvědomění si, že tato kritéria může vyžadovat jen ten, kdo odborně, politicky a morálně si sám takto stojí. Protože přestavbu hospodářského mechanismu nelze odloučit od řešení příčin trestné činnosti, nelze odloučit od celkového pohledu na každého jednotlivce, což dnešní obsah zasedání jednoznačně dokazuje. Čest práci! (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Václavu Jirečkovi.

Soudružky a soudruzi, nyní přerušíme naše jednání na třicet minut. Po přestávce budeme pokračovat v diskusi, v níž jako první vystoupí poslanec Mohorita.

Předseda ČNR Josef Kempný: Soudružky a soudruzi, budeme pokračovat v rozpravě. O přestávce vám byl rozdán návrh usnesení, který připravila návrhová komise. Připomínky k němu odevzdejte do konce polední přestávky členům komise nebo u prezence.

V rozpravě nyní vystoupí poslanec Vasil Mohorita, připraví se poslanec František Hofman.

Poslanec Vasil Mohorita: Vážený soudruhu předsedo, soudružky a soudruzi poslanci, na XVII. sjezdu KSČ byla zdůrazněna skutečnost, že Socialistický svaz mládeže a jeho Pionýrská organizace jsou nejen jednotnou a hlavní formou společenské organizace dětí a mládeže, ale současně vystupují jako představitelé celé mladé generace. Tento fakt nejen potvrzuje společenskou autoritu mládežnické organizace, ale zároveň nás zavazuje k poměrnému dílu odpovědnosti za výchovu všech sociálních skupin dětí a mládeže.

Jsme si vědomi, že ani nám se ne vše daří. Víme - a IV. sjezd SSM to konstatoval - že budeme muset v souvislosti s realizací přestavby všech stránek života naší společnosti přidat, oživit a zkvalitnit práci celého Socialistického svazu mládeže. Jedině tak budeme skutečně akceschopným a blízkým spolubojovníkem Komunistické strany Československa.

Zpráva generálního prokurátora ČSR potvrzuje, že výchovu mládeže nemůžeme nechávat bez potřebného ovlivňování a řízení, že rovněž tak při ní nesmíme postupovat ukvapeně či nesystémově, neboť formalismus, nedůslednosti, přílišná improvizace či dokonce náhražky ve výchovné činnosti mohou vést k negativním jevům mezi mládeží a v některých případech až ke kriminalitě.

Příčiny těchto jevů jsou dnes velmi variabilní - mnohdy je to pouhá zvědavost, touha po dobrodružství, falešné hrdinství, někdy vzdor či recese a neuvědomování si toho, co je správné a co je špatné. Jindy stojí na počátku vhodných impulsů pro aktivní využití volného času, chyby a povrchnost ve výchovném působení rodiny, školy, pracovních i studijních kolektivů, negativní vliv rozvrácených manželství nebo naopak nadbytek blahobytu na úkor každodenní rodičovské péče.

Podceňovat nemůžeme ani vliv západních ideologií. Dokladem toho jsou mimo jiné i některé projevy na úseku kultury nebo vrcholového sportu, tedy oblastí bezprostředně působících na mladé lidi.

V naší organizaci považujeme za hlavní formu prevence v oblasti boje proti kriminalitě mládeže nápaditou, zajímavou, přitažlivou všestrannou svazáckou a nejen svazáckou činnost. V současném období mimořádně vzrůstá potřeba zkvalitňování výchovy dětí a mládeže k hodnotnému, účelnému využívání volného času, neboť právě tato sféra je středem zájmu ideového působení na mládež. Nemůže nám proto jít jen o nějaké "vyplnění" volného času, ale i o rozvoj aktivit, které přispívají k formování socialistického způsobu života. Část mladých se totiž chová v rozporu s morálkou naší společnosti v důsledku působení různých závadových skupin, osob, různých part, které vznikají právě z potřeby zahnat pocit nudy za jakoukoliv cenu.

Jedním z nejdůležitějších úkolů svazu mládeže v podílu na boji proti negativním jevům je organizování volnočasových aktivit nejen pro členy SSM, ale získávat pro ně co nejširší okruh mladých lidí. Nemůžeme být lhostejní k toxikománii a závislosti některých mladých na alkoholu, protože nám nejde jen o prohlubování vlivu na členskou základnu svazu mládeže, ale jde nám doslova o každého mladého člověka, včetně těch, kteří - jak se říká - již v životě zakopli.

Soudružky a soudruzi, jednou z nejvýraznějších příčin protispolečenského chování jednotlivců nebo skupin dětí a mládeže je právě vzpomenutý alkoholismus a nealkoholová toxikománie. Pod vlivem alkoholu a jiných toxických látek mladí lidé porušují socialistickou zákonnost i společenské normy jednání a chování, dochází k závažným poruchám jejich zdraví i narušení vazeb v rodině, k práci, k celé společnosti. Společenské, hospodářské, zdravotní, ale i mravní škody, které jsou takto způsobovány, jsou alarmující a musí vést k výraznému rozšíření všech forem preventivního výchovného působení.

Této skutečnosti jsme si plně vědomi.

Jedním z našich prvních kroků v oblasti prevence bylo zorganizování putovní výstavy o zhoubném vlivu alkoholismu a nealkoholové toxikománie mezi mládeží, kterou společně připravily ministerstvo vnitra ČSR a ČÚV SSM ve spolupráci s Generální prokuraturou ČSR, ministerstvem školství a zdravotnictví ČSR, ČOR a Čs. televizí. Expozice ukázala veřejnosti, především pak mladým lidem a pracovníkům na úseku výchovy a věřte, že naturalisticky - společenskou nebezpečnost alkoholismu a nealkoholové toxikománie, jejich příčiny, projevy i důsledky a současně naznačila východiska pro aktivní a komplexní působení proti těmto negativním jevům.

Pozitivně lze hodnotit i tu skutečnost, že v souvislosti s výstavou, kterou zhlédlo téměř půl miliónů návštěvníků, především učňů a středoškoláků, se ve sdělovacích prostředcích rozšířila osvěta o těchto problémech. Na základě získaných poznatků jsme uložili orgánům a organizacím SSM - ČÚV počínaje a základními organizacemi a pionýrskými skupinami konče - konkrétní úkoly v oblasti preventivního působení na mládež mající sklony k alkoholismu a nealkoholové toxikománii.

Podle našeho názoru není dosud věnována odpovídající pozornost ze strany státních orgánů realizaci ústavní a ochranné výchovy mladistvých, kde stále přetrvávají velké problémy - jak zaznělo i ve zprávě zpravodaje soudruha Mečla.

Jde o obtíže vyplývající z nedostatečných kapacit výchovných ústavů pro mládež, zejména pro mladistvé chlapce. Rovněž není dosud možné umístit v těchto zařízeních gravidní dívky. V soustavě výchovných ústavů chybí ústav s výchovně léčebným režimem. Národní výbory nereagují dostatečně pružně na nový školský zákon. Mládež s neukončenou povinnou desetiletou školní docházkou nemůže být před 16. rokem věku zaměstnána. Tyto a některé další problémy výrazně snižují autoritu sociálních pracovníků národních výborů a negativně ovlivňují i jejich možnosti preventivního působení.

Soudružky a soudruzi, dosud realizovaná opatření k ochraně mládeže před negativními vlivy, jakož i současné formy působení na narušenou mládež nejsou adekvátní ani rozsahu, ani nebezpečnosti tohoto jevu.

Je třeba si otevřeně říci, že přes přijetí celé řady usnesení různých státních orgánů a společenských organizací, souborů opatření, činnost několika desítek a možná stovek různých komisí, pracovních skupin a dalších orgánů na všech stupních řízení, se zatím v prevenci negativních jevů mezi mládeží mnoho nepostoupilo kupředu. Základním problémem je zde především nedůslednost v realizaci správně stanovených záměrů, vázne koordinace, mnohá opatření končí formálním rozpracováním, aniž by přinesly výraznější efekt v práci, v konkrétních místech, školách nebo závodech. Proto byl na společném jednání sekretariátu ČÚV SSM s předsednictvem vlády ČSR přijat úkol k vypracování jednotného, ale myslím si, že by bylo správné - i jediného systému sociální prevence kriminality mládeže. Od jeho uvedení do praxe si hodně slibujeme. Věříme, že se potom podaří všem zainteresovaným účinněji řešit problémy, které se zatím nepodařilo v posledních letech společně odstranit.

Socialistickou výchovu dětí a mládeže chápeme jako vytváření vztahu k socialismu, k politice KSČ, k vlasti a k proletářskému internacionalismu. Chápeme ji ale jako celkovou připravenost mladých lidí na život, jejich vztah k práci, ke vzdělání, ke společenskému vlastnictví, k lidem a k výsledkům jejich práce, k mravním ideálům.

Vychovávejme tedy mladé lidi po všech stánkách neformálně, ale se žádoucím výsledkem tak, aby byli schopni splnit všechny úkoly, které na ně dnešní doba klade. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předseda ČNR Josef Kempný: Děkuji poslanci Vasilu Mohoritovi. Slovo má poslanec František Hofman, připraví se ministr spravedlnosti ČSR Antonín Kašpar.

Poslanec František Hofman: Vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, předložená zpráva spolu s výkladem generálního prokurátora a zpravodajskou zprávou postihuje podle mého názoru komplexně a dosti konkrétně stav socialistické zákonnosti v naší republice. Tento stav je určen na jedné straně samotnými zákony a na straně druhé schopností nás všech dodržování a důsledné respektování zákonů prosazovat v každodenním životě.

Nejzávažnější formou porušování zákonnosti je kriminalita. Ve zprávě generálního prokurátora je uvedeno, že kriminalita neklesá a nedaří se ji podstatně omezovat. Nejpočetnější skupinu kriminality představují útoky proti socialistické ekonomice, které mají stále vzestupnou tendenci. Přitom prakticky každý druhý případ končí přerušením trestního řízení z důvodu nezjištění pachatele. To vůbec není radostné konstatování a neslučuje se také naprosto s cíli, které si naše socialistická společnost vytyčuje a které postupně uskutečňuje.

Ochrana majetku v socialistickém vlastnictví, dodržování plánovací a rozpočtové kázně a kázně ve vykazování hospodářských výsledků socialistických organizací, upevňování úlohy hospodářských smluv a dodržování sjednaných závazků v odběratelsko-dodavatelských vztazích, stejně tak jako boj proti nekvalitní výrobě, to jsou otázky, bez jejichž úspěšného řešení nemůže naše ekonomika efektivně fungovat. To žádný hospodářský mechanismus automaticky sám o sobě nevyřeší.

Dnes, kdy se v souvislosti s přestavbou a konkrétně s diskusí nad návrhem zákona o státním podniku i plněním úkolů 8. pětiletky živě hovoří o ekonomice, je podle našeho názoru třeba zdůraznit požadavek, aby se vždy velice reálně posuzovala možnost realizace vyhlašovaných opatření. Jako příklady zde byla ve zpravodajské zprávě uvedena otázka čistoty vod a v souvislosti s ní dodržování předpisů a poskytování výjimek. Akceptování takovéhoto přístupu je velice nebezpečné a ukazuje se to při posuzování otázek náročnosti plánu. Resorty, VHJ i podniky přistupují k zajišťování úkolů mnohde s vědomím, že nakonec dojde k úpravě plánu nebo jeho zohlednění. Ekonomickým důsledkem je mimo jiné vyplácení mezd, které nemají svůj podklad v růstu národního důchodu. Po výchovné stránce působí tato skutečnost přímo demoralizujícím způsobem.

Při hodnocení plnění plánu jsou například dodavatelskoodběratelské vztahy stále uváděny jako oblast, kde vznikají příčiny řady problémů chozrasčotní sféry.

Mohu to dokumentovat na příkladu našeho koncernového podniku Důl Klement Gottwald na Kladně. Dali jsme si závazek vytěžit letos nad plán pro obyvatelstvo 21 tisíc tun tříděných druhů uhlí. Plán sám o sobě máme náročný a jeho splnění včetně závazku navíc ovlivňuje každá maličkost. Ale nedostatek například pracovních ochranných pomůcek, spojovacího materiálu a dokonce i takových jednoduchých, ale pro nás naprosto nepostradatelných nástrojů, jako jsou špice, sekyry a lopaty, maličkostí rozhodně není.

Všude se k odstranění podobných materiálových problémů v zabezpečování výroby hledají všechny možné cesty. Často jsou však účinné jenom ty, které nejsou zcela správné. To je bohužel obecný problém a odpovědný vedoucí pracovník se proto v mnoha případech ani raději nezajímá o to, jakým způsobem např. zásobovací referent sehnal nedostatkový materiál nebo zboží. Hlavně, že tu je, a plán se plní a není ohrožen.

Z našich konkrétních poznatků víme, že ani rozhodnutí státní arbitráže nejsou respektována a často dochází k tomu, že arbitráž vydává stále nová a nová rozhodnutí, v podstatě akceptující nežádoucí jev.

Měl jsem možnost blíže se seznámit s výsledky prověrky dodržování socialistické zákonnosti a kázně při plnění úkolů organizací v okrese Kladno. Z nich vyplynulo mimo jiné, že většina kontrolovaných úseků činnosti organizací je dostatečně upravena právními předpisy. Tyto předpisy jsou však porušovány.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP