Středa 28. února 1990

Tomu je přizpůsoben i rozpočet, tomu jsou přizpůsobeny i konkrétní kroky reformy, které chceme dělat v této době. Proto jsme také jasně prohlásili, že v této době vláda nehodlá dělat žádné jednorázové zvyšování cen, že nehodlá dělat také žádný útok na nezaměstnanost ne proto, že chce mít stabilizovanou situaci do voleb. Musí se chovat přirozeně v hranicích svého časového mandátu, ale také proto, že usiluje o takovou strategii reformy, která by byla spojena s realistickou, ale citlivou sociální politikou, která by sledovala vizi občanské společnosti v tomto státě, spravedlivé občanské společnosti se sociálně spravedlivou politikou.

Proto myslím, že při veškeré složitosti, kterou ukazuje zpráva vlády, budeme-li realisticky měřit východiska a cíle, ke kterým směřujeme, můžeme se dívat do budoucna s určitými nadějemi a optimismem.

Chtěl bych říci, že zde základní filozofii, jak ve svém nedávném historickém projevu v americkém parlamentu, tak ve svých posledních vystoupeních podtrhl prezident Václav Havel, kdy ukazoval, že není třeba se stále strašit, že není třeba se stavět velmi radikálně a razantně, ale že je třeba mluvit spolu lidsky, nacházet lidskou komunikaci, hledat vnitřní obrodu, mobilizovat vnitřní síly, více sami sobě věřit a podporovat pozitivní řešení.

Domnívám se, že můžeme vycházet z toho, ale to ukáže usnesení, že FS v zásadě podporuje tuto konstruktivní politiku vlády, která je orientována na určitý nový vzestup ekonomiky tak, aby tržní ekonomika nebo přechod k tržní ekonomice byl stále více spojován s novou prosperitou. Proto jestli parlament dá této zprávě a programu vlády svoji podporu, pak můžeme být ještě většími optimisty, protože máme dnes pevnou strukturu a k prezidentovi, kterému věří celý národ, k obrozenému parlamentu může přistoupit i tato vláda, která bude mít vaši podporu, podporu obyvatelstva, která bude ale realizovat svůj program v široké demokratické diskusi se všemi, která bude realizovat náročná sociální i reformní kritéria ve vzájemném kontaktu s lidem, která s podporou lidu bude pomáhat nové dynamice naší ekonomické společnosti. Děkuji. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem prvému podpredsedovi vlády za výklad ekonomickej strategie vlády. Týmto jeho vystúpením a vystúpením ďalších podpredsedov vlády, príp. pánov ministrov, boli zodpovedené všetky rozhodujúce otázky a pripomienky. Nie však úplne všetko. Vláda, jako obvykle, dostane záznam z nášho zasadania a na priame otázky, príp. na interpelácie na členov vlády má povinnosť podľa § 63, 65 a 67 rokovacieho poriadku odpovedať písomne do 30 dní. Z tohto aspektu sa pýtam: sú nejaké pripomienky alebo otázky k záverečnému slovu prvého podpredsedu vlády ? (Nejsou.) Nie sú.

Naše rokovanie v tomto bode uzavrieme uznesením. Prosím predsedu návrhovej komisie prof. Šilhána, aby odôvodnil návrh uznesenia, prípadne nás zoznámil s jeho úpravami.

Předseda návrhové komise poslanec SL V. Šilhán: Pane předsedo, pane předsedající, paní a pánové, komise předložila písemný návrh usnesení, který poslanci obdrželi. Komise projednala řadu připomínek poslanců a písemný návrh upravila. Dovolte, abych tyto změny uvedl.

Máte před sebou písemný návrh usnesení Federálního shromáždění a jeho první stránka se nemění. Na druhé straně návrhu konstatuje bod 2), v druhém odstavci - je věta, která začíná "dosud se nepodařilo". Doporučujeme vložit tam "dosud se vládě ČSSR nepodařilo".

Bod 3 se nemění.

Největší změny jsou v bodě 4, ve kterém Federální shromáždění doporučuje vládě ČSSR v odstavci prvém "přijmout a Federálnímu shromáždění předložit opatření" a věta prvního odstavce následuje beze změny.

V odstavci druhém doporučujeme formulovat takto: "věnovat pozornost přípravě demokratických voleb včetně materiálního zabezpečení nově vznikajících politických systémů".

Odstavec třetí doporučujeme formulovat takto: "Pokračovat v zásadních hospodářských reformách při respektování zdravého životního prostředí a sociálních jistot občanů. Do konce března 1990 informovat Federální shromáždění o harmonogramu jednotlivých reformních kroků vlády, včetně postupu změn vlastnických forem a podmínek pro podnikatelské aktivity, a to i v zemědělství".

Odstavec čtvrtý doporučujeme rozšířit takto: "Zabezpečit včasné legislativní změny v politické a ekonomické oblasti a v zájmu urychlení legislativního procesu seznamovat parlamentní výbory s pracovní verzí návrhů zákonů včas a v patřičných souvislostech."

Odstavec pátý doporučení se nemění.

Dále komise navrhuje zařadit další část usnesení, ve kterém "Federální shromáždění požaduje, aby se vláda ČSSR vyjádřila k nedostatkům konstatovaným v bodě 2 zprávy".

To je vše, pokud se týká změn návrhu, který jste písemně obdrželi.

Chtěl bych dodat, že během jednání komise jsme se setkali s řadou poslanců, kteří jednak předložili ústní, ale také písemné návrhy na změny v usnesení. Poslanci Malý a dr. Toman navrhují, aby ministerstvo financí provedlo inventarizaci majetku KSČ a způsob jeho nabytí a podalo zprávu současnému Federálnímu shromáždění. Objektivní zjištění majetku KSČ a zpráva o něm přispěje k uklidnění veřejnosti a klidnému průběhu volební kampaně.

Komise projednala tento návrh usnesení a doporučuje tento návrh předložit v souvislosti s projednáváním návrhu státního rozpočtu. Tento návrh komise byl projednán s ministrem financí, který s ním souhlasí. Návrh tak musí být dokonale administrativně a legislativně připraven.

Kromě toho přišel písemný návrh, který žádal okamžitě zastavit platnost vyhlášky č. 172/1988 Sb. § 18, kdy touto vyhláškou se nespravedlivě vyměřuje neúměrně vysoká zemědělská daň, především soukromě hospodařícím rolníkům.

Tento požadavek, se kterým byl seznámen i ministr financí Klaus, zodpověděl ministr Klaus přímo ve své odpovědi na interpelaci. Proto není tento návrh zařazen jako zvláštní bod do usnesení. To je vše.

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem predsedovi návrhovej komisie. Minister Klaus sa hlási o slovo.

Ministr financí ČSSR V. Klaus: Nevím, jestli mám právo se přihlásit. K návrhu usnesení mám toto stanovisko. Seděl jsem tu 12 hodin a pozorně jsem poslouchal, co se říká. Na straně 2 v hodě 2 přečtu slovesa použitá na této straně: jediné sloveso ve druhém odstavci je "nepodařilo", ve třetím odstavci "není".

V odstavci 4 kromě oznamovací věty je první jediné sloveso "nedaří" a jiné tam není. V odstavci 4 je jediné sloveso "nejsou" a v druhé větě jediné sloveso "nedaří". V posledním odstavci první věta je naprosto oznamovací, která nic neříká a v poslední větě tohoto odstavce je opět jediné sloveso "nejsou". Nevím, jestli jsem poslouchal dobře, ale prohlašuji, že toto jsem já za 12 hodin neslyšel.

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem ministrovi financií. Aké sú vaše pripomienky k predloženému návrhu navrhovej komisie?

Poslanec SN A. Dúha: Trochu mi pán minister Klaus zobral slovo, teda to, čo som chcel povedať. Ja totiž po prečítaní návrhu na uznesenie tiež som sa dočítal samé negatíva. A skutočne my sme konštatovali, že vláda národnej jednoty sa snaží robiť čo najlepšie a chce skutočne tento štát vyviesť z tej šlamastiky, v ktorej sa nachádza. A nesúhlasím s tým návrhom, aby sme skutočne - ja som slovesá nerátal - vlastne dali týmto spôsobom tak trochu vláde nedôveru. Ja som chcel povedať, keď už by sme nezmenili znenie, aby sme aspoň na záver tú našu vládu pohladkali a povedali, že teda jej dávame naďalej plnú dôveru a dúfame, že to s nami dovedie k dobrému. Ďakujem pekne. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem poslancovi Dúhovi. Hlási sa poslanec Šašek.

Poslanec SL J. Šašek: Federální shromáždění oceňuje, že vláda přichází se zprávou o stavu a vývoji československé federace za dva měsíce po tom, co bylo Federálním shromážděním schváleno její programové prohlášení. Už toto říká, že vláda tak špatná není, takže asi pan ministr Klaus měl pravdu, když by tam neměla být samá negativní slovesa.

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem. Prosím, ďalšie pripomienky ? Prosím, poslankyňa Němcová.

Poslankyně SN D. Němcová: Chtěla bych říci, že možná skutečně druhý odstavec je velice příkrý a zejména ve světle vysvětlení, která jsme vyslechli od vlády a která nám dala nahlédnout do toho, že na ni vlastně chceme nemožné, že předpokládáme, že když nám není jasná koncepce a spojitost jednotlivých opatření, že třeba se nenalézá. Myslím, že byla řeč o tom, že snad dojdeme jakéhosi konsensu. Tady se výslovně hovoří o tom, že konsensus není. Má-li vláda pracovat, je konsensus velmi nutný. Například pan místopředseda Čarnogurský nám velice přesvědčivě ukázal, proč nemohou být ekonomické reformy provedeny v uceleném systému, protože předpoklady na jednotlivých polích jsou různé. Nejsou, nemohou být, kde by se vzaly, ale to neznamená, že koncepce neexistuje, že není. Přimlouvala bych se za to, aby nebyl tak příkrý druhý odstavec.

(Hlas ze sálu: Ja to nechcem predlžovať, ja chcem použiť tú istú metódu, čo minister Klaus. Keď tam v tom odseku je pozitívum "dosud se podařilo vytvořit konzistentní koncepci" ja si myslím, že je to prehnané. "Zatím se daří vytvořit všechny potřebné podmínky pro využití tohoto zdroje" tiež nie. "Jsou příslušné návrhy dokončovány včas, kvalitně, v potřebných souvislostech". To je presne ten istý systém a ten istý prístup, ktorý použil pán minister Klaus. Ja si myslím, že ozaj tento mantinelový prístup by nebol správny. Môžeme to zmierniť, lebo skutočne v tej diskusii sa ukázalo, že všetky tie pozitíva, ktoré tu boli, sa vyzdvihovali v ich vystúpeniach. Len som použil to isté, čo ste použili vy, s tým, že ja poviem "nie, nepodarilo" ale "podařilo" a to tiež nie je pravda. Nepoviem "nedaří" poviem "daří" - nie je to pravda. Proste, nerád by som použil tento prístup. Skutočne si myslím, že tá diskusia ukázala tie klady a pozitíva a že bolo by to treba zmierniť. Ono sa to dá zmierniť, ale nie s tým, že sa to dá vypustiť.)

Poslanec SL J. Vácha: Myslím, že pan ministr Klaus měl pravdu. Jasně jsme tady řekli, že dáváme nejen důvěru vládě, ale i jejich zprávě, to, co nám říká a že má pravdu. Proto navrhuji jednoduše toto změnit a nedělat z toho dlouhodobé debaty. Já přečtu úpravu. To druhé "ne dosud se nepodařilo", ale vláda dle své zprávy vytváří konzistenční koncepci atd. Třetí odstavec bych začal: "Je postupně třeba zformovávat účinný informační systém". Dále: "Vláda proto vytváří všechny potřebné podmínky pro využití" atd. To je pravda. Kdo tady řekl něco proti?

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem. Hlási sa profesor Jičínský.

Místopředseda FS Z. Jičínský: Vážené paní, vážení pánové, já sám chci v této souvislosti provést sebekritiku, že jsem neprojevil dostatečnou pozornost předloženému návrhu usnesení. myslím, že tak učinila většina z nás. Možná, že to je důsledkem toho, že přece jen v poslední době máme příliš mnoho různých podkladů a návrhů. Jestliže se ministru Klausovi podaří zdržet inflaci v určitých mezích, tak pokud jde o inflaci těchto materiálů, je veliká.

Vrátím se k tomu, co bych chtěl říci. Posuzujme určité věci střízlivě. Období, které máme před sebou, jak vláda i my, je relativně krátké. Tím nechci říci, že znehodnocuji cokoli, co bylo kritického v diskusi řečeno, nechci přeceňovat význam tohoto usnesení. Členové vlády si připomínky zapsali, na určité připomínky odpověděli, na další připomínky ještě odpoví. Abychom diskusi nad tímto textem nevěnovali větší pozornost než si zaslouží, doporučil bych v bodu 2 nechat první odstavec a ostatní vypustit a bod třetí a čtvrtý přijmout v té verzi, jak to profesor Šilhán jako předseda návrhové komise navrhl.

Předseda návrhové komise poslanec SL V. Šilhán: Chtěl bych učinit jednu poznámku. Myslím, že každá z těchto tezí, které jsou v návrhu usnesení obsaženy, by zasluhovala hlubší posouzení, než jaké provedl pan ministr Klaus. Této části usnesení komise věnovala značnou pozornost, právě tak jako jednotliví poslanci. Nejde o výtky, ale o konstatování faktů. Je nutné rozlišit mezi tím co návrhová komise oceňuje, to, co pouze konstatuje, to, co očekává a to, co doporučuje. A mezi těmito věcmi je poměrně veliký rozdíl. Jestliže konstatujeme to, co skutečně v návrhu komise konstatuje, je to ještě příliš málo. To neříkám jako předseda komise, ale jako normální člen parlamentu.

V průběhu rozpravy se objevila řada velmi kritických poznámek a podnětů, které mají souvislost s tím, co přednesl premiér Čalfa, tedy stavem naší federace. Nedomnívám se, že tyto věci by se měly stát v současném okamžiku předmětem sporu. Jsem dokonce pro to, aby v návrhu usnesení nebyly. Ale tím, že nebudou v návrhu usnesení, nezmizí jako problém.

Jinak jsem pro to, abychom urychlili celé toto jednání. Nepovažuji to také za absolutně principiální To ovšem neznamená, že jako problém to z našeho uvažování zmizí. To je všechno. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem poslancovi Šilhánovi. Ešte sa prihlásil o slovo prvý podpredseda federálnej vlády pán Komárek.

První místopředseda vlády ČSSR V. Komárek: Já se omlouvám, že zdržuji. Domnívám se, že by nebylo od členů vlády korektní se vměšovat do této diskuse, protože je výsostnou věcí Federálního shromáždění, jak posoudit práci vlády. Myslím, že si vláda váží aspoň to tak mohu za sebe prohlásit nebo za vládu, když ji zastupuji - vysokého ocenění, kterého se jí v tomto usnesení dostává. Určitě by nebylo realismem a skromností tvrdit, že máme konsistentní program strukturálních změn a celé koncepce, protože to my za dva měsíce - a vědět si zcela jasně s takovým programem rady - by bylo více než hektické úsilí.

Proto bych chtěl poděkovat za důvěru, která je zde vyjádřena, která byla vyjádřena v rozpravě a říci, že si jí vysoce vážíme a chápeme ji jako podporu Federálního shromáždění federální vládě. (Potlesk.)

Předsedající předseda SN J. Stank: Ďakujem prvému podpredsedovi pánu Komárkovi. Prosím pána profesora Šilhána.

Předseda návrhové komise poslanec SL V. Šilhán: Já nemám k této poznámce a vystoupení místopředsedy vlády absolutně nic. Já s tím velmi, velmi souhlasím.

Poslanec SL E. Mandler: Demokratická iniciativa. Nerad zdržuji, ale z té debaty vyplývá nicméně, že vláda to, co si i tady v hodu 2 nepřímo vytýká, nemohla ještě za dva měsíce udělat. To je, myslím, jasné. Bylo by logické říci, že se to od ní očekává. Že se od ní očekává, že vytvoří konsistentní koncepci ekonomického rozvoje, že se očekává, že zformuje určitý informační systém atd., pak by tyto věci z nároku nezmizely.

(Hlas z pléna: Já se pokusím velice stručně, vážení kolegové, k našemu návrhu s poslancem Malým na doplnění usnesení. Náš návrh vyplýval z mnoha diskusních příspěvků, které tady zazněly, které se týkaly majetku Komunistické strany Československa. V průběhu poté nám byly doneseny i ohlasy veřejnosti na tu otázku. Já se spíš zeptám ministra Klause, proč si myslí, že by to mělo být v rozpočtu; já si myslím, že by toto mělo být uloženo už v tomto prohlášení. Náš návrh zní tak, že by bylo federální vládě uloženo zahájit práce, případně provést inventarizaci majetku, prověřit způsob a do 30. 4. podat Federálnímu shromáždění zprávu.)

Poslanec SN P. Rašev: Dámy a páni, naozaj len veľmi krátko, ale nedá mi neozvať sa.

Ja by som odporúčal z hlavy IV. na str. 3 škrtnúť bod č. 5. Zdá sa mi, že ide možno o nejaké nedorozumenie, nepamatám si totiž príspevok, ktorý by zle hodnotil prácu vlády v zahraničnej i politickej aktivite, tobôž, keď na prvej strane v poslednom odseku oceňujeme intenzívnu iniciatívnu činnosť vlády v zahraničnej politickej oblasti, "kde se daří v krátké době obnovit přátelské vztahy s řadou států, prohloubit vzájemnou důvěru a tím výrazně zlepšovat mezinárodní postavení ČSSR."

Takže naozaj nerozumiem, ako ešte lepšie by sa to dalo urobiť. (Potlesk.)

Poslanec SN R. Zelenay: Vážený pán predseda, vážené kolegyne, vážení kolegovia, ja som sa neprihlásil do diskusie, aby som nezdržoval, ale tu by som sa predsa len chcel vyjadriť krátko ako včera. Myslím si, že tak, ako to bolo navrhnuté, je to v poriadku. Tým, samozrejme, podporujem vládu absolútne. Ale napriek tomu predsa i keď podporujem niečo, to neznamená, že nemám výhrady. Podľa mňa konštatovanie celého druhého bodu je v poriadku. V mojom diskusnom príspevku, ktorý som mal tu pripravený a ktorý som nepredniesol, mal som veľmi konkrétne veci, ktoré by toto všetko potvrdzovali. Aj niektorí iní moji kolegovia, ktorí sa neprihlásili preto, lebo niektoré veci tu boli povedané, aby sme sa neopakovali. Ja si myslím, že je to v poriadku. Plne podporujem, ako je to tu spravené a doplnené. (Potlesk.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP