Federální shromáždění
Československé socialistické republiky projednalo
na 15. společné schůzi Sněmovny lidu
a Sněmovny národů dne 1. listopadu 1989 zprávu
o plnění programového prohlášení.
vlády Československé socialistické
republiky, přednesenou předsedou vlády ČSSR
soudruhem Ladislavem Adamcem.
Federální shromáždění
1) konstatuje, že vláda Československé socialistické republiky v duchu závěrů plenárních zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa a ústředního výboru Národní fronty ČSSR postupně zabezpečuje plnění úkolů svého programového prohlášení z 8. listopadu 1988.
Vláda vyvíjí úsilí o urychlení sociálně ekonomického rozvoje společnosti a další zkvalitňování životní úrovně obyvatelstva.
V souladu se zákony schválenými Federálním shromážděním vláda vytvářela nezbytné podmínky k zavedení nového hospodářského mechanismu k 1. lednu 1990.
Hospodářský růst je rychlejší než předpokládal roční plán, produktivita práce v průmyslu rostla rychleji než dynamika výroby. Vláda uplatňovala některá regulační opatření v zájmu stabilizace vnitřního trhu. Stálou pozornost věnuje tvorbě a ochraně životního prostředí.
Přes některé pozitivní tendence se však z objektivních i subjektivních příčin neplní programové cíle XVII. sjezdu Komunistické strany Československa v ekonomickém i sociálním rozvoji společnosti. Nedošlo k žádoucím obratu ve vývoji efektivnosti a v intenzifikaci ekonomiky, nebyly v plném rozsahu plněny kvalitativní záměry plánu, zejména v rychlejším uplatňování vědeckotechnických poznatků ve výrobě, v kvalitě, v investiční výstavbě, v hospodárnosti reprodukčního procesu a v tvorbě národního důchodu; trvá napětí mezi zdroji a potřebami a v dodavatelsko-odběratelských vztazích.
Vláda věnovala pozornost rozvíjení socialistické demokracie, upevňování zákonnosti, morálky a disciplíny, chránila veřejný pořádek a bezpečnost státu před narušováním zákonů jednotlivci i protisocialistickými skupinami.
Prohloubila součinnost s Federálním shromážděním ČSSR při plnění legislativního programu. V rozvíjení socialistické demokracie se opírá o spolupráci s Národní frontou.
Usiluje o výraznější zapojení Československé socialistické republiky do mezinárodní dělby práce, i při snížení výdajů zabezpečuje obranyschopnost ČSSR ve svazku členských států Varšavské smlouvy.
Nadále upevňuje mezinárodní postavení a autoritu Československé socialistické republiky, dodržuje mezinárodní smluvní závazky a vyžaduje jejich plnění od partnerských zemí. Podílí se aktivně na rozvoji celoevropského procesu a přitom důsledně trvá na zachování poválečného uspořádání v Evropě, které je garancí stability a mírové spolupráce;
2) očekává, že vláda Československé socialistické republiky soustředí při plnění programového prohlášení své úsilí
a) na důsledné uplatnění programu obnovy a upevnění vnitřní a vnější ekonomické rovnováhy a intenzifikaci ekonomického růstu, na rychlejší řešení problémů v dodavatelsko-odběratelských vztazích a na důsledné plnění všech povinností souvisejících se zakladatelskou funkcí jednotlivých orgánů centra,
b) na zlepšení situace na vnitřním trhu. Rozvine aktivitu národních výborů, kontrolních orgánů a orgánu činných v trestním řízení proti překupnictví a zneužívání trhu neúměrnými nákupy zboží, zejména v pohraničních oblastech, proti spekulacím a nelegálnímu obohacování,
c) na důsledné uskutečňování sociálního programu, zkvalitňování péče o zdraví lidu, další rozvoj vědy, kultury, socialistického umění a růst vzdělanosti obyvatelstva,
d) na důsledné naplňování úkolů v tvorbě a ochraně životního prostředí, racionální využívání přírodních zdrojů a zvyšování ekologického vědomí obyvatelstva;
3) ukládá poslancům Federálního
shromáždění zkvalitňovat činnost
ve volebních obvodech a aktivně, ve spolupráci
s poslanci celé zastupitelské soustavy, hospodářskými
orgány a orgány a organizacemi Národní
fronty přispívat k rozvíjení iniciativy
pracujících při realizaci záměrů
urychlení sociálně ekonomického rozvoje
cestou uskutečňování přestavby
hospodářského mechanismu a prohlubování
socialistické demokracie.