Oddíl 2

PŘÍPRAVA VOLEB

§ 25

Den voleb

(1) Volby do zastupitelstev se konají téhož dne na celém území České republiky.

(2) Předsednictvo České národní rady vyhlašuje volby do zastupitelstev a stanoví den voleb nejpozději 80 dnů před jejich konáním. Usnesení předsednictva České národní rady se uveřejňuje ve Sbírce zákonů.

(3) Volby se konají v určený den od 06.00 do 18.00 hodin. Pokud to místní potřeby vyžadují, může rada místního národního výboru stanovit začátek voleb na dřívější hodinu.

§ 26

Informování voličů

Místní národní výbor vyhlásí nejpozději do 15 dnů přede dnem voleb způsobem v místě obvyklým dobu a místo konání voleb v obci. Bylo-li na území obce zřízeno více volebních okrsků, uvede místní národní výbor, které části obce připadají k jednotlivým volebním okrskům. Ve vyhlášce místní národní výbor zdůrazní povinnost voliče mít u sebe občanský (osobní) průkaz a uvede v ní další potřebné údaje nutné k nerušenému průběhu voleb.

§ 27

Přípravy ve volební místnosti

Předseda okrskové volební komise zkontroluje před zahájením volby za přítomnosti komise volební schránku popřípadě přenosnou volební schránku a zapečetí ji. Zkontroluje také vybavení volební místnosti, zda je připraven seznam voličů a dostatečný počet hlasovacích lístků a obálek.

§ 28

Prostory pro úpravu hlasovacích lístků

Ve volebních místnostech jsou pro úpravu hlasovacích lístků určeny zvláštní prostory oddělení tak, aby byla zaručena tajnost hlasování. Počet těchto prostorů určí okrsková volební komise v potřebném časovém předstihu s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku. V prostorech nesmí být s výjimkou případů uvedených v § 33 nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise.

Oddíl 3

VOLEBNÍ KAMPAŇ

§ 29

(1) Dobou volební kampaně se pro účely tohoto zákona rozumí období počínající 25. dne a končící 48 hodin před zahájením voleb.

(2) V době volební kampaně má každá samostatně kandidující politická strana rovný přístup ke státním veřejným sdělovacím prostředkům. Všechny volební strany mají rovný přístup k místním veřejným sdělovacím prostředkům.

(3) Místní národní výbor vyhradí veřejnou plochu pro vylepování předvolebních plakátů. Její využívání musí odpovídat zásadě rovnosti volebních stran.

(4) 48 hodin před zahájením voleb a v den voleb je zakázána volební agitace pro volební strany slovem, písmem, zvukem i obrazem ve státních a místních veřejných sdělovacích prostředcích, v budovách, kde sídlí okrskové volební komise a v jejich bezprostředním okolí, vylepování plakátů a konání předvolebních shromáždění.

(5) Členové volebních komisí a pracovníci jejich odborných útvarů smějí poskytovat informace o výsledcích voleb až po podepsání zápisů o výsledku hlasování.

ČÁST ŠESTÁ

HLASOVÁNÍ

§ 30

Zahájení hlasování

Po provedení kontroly podle § 27 odst. 1 prohlásí předseda okrskové volební komise se souhlasem komise volby za zahájené. Jako první hlasují předseda a ostatní členové komise, pokud jsou oprávněni v tomto volebním okrsku hlasovat.

§ 31

Hlasování

(1) Volič hlasuje osobně. Zastoupení není přístupné. Členové okrskové volební komise nesmějí voličům upravovat hlasovací lístky. Voliči předstupují před okrskovou volební komisi a hlasují v pořadí, v jakém se dostavili do volební místnosti.

(2) Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svým občanských (osobním) průkazem, že má právo v daném okrsku volit. Neprokáže-li, že má trvalý pobyt v místě, pro které byl okrsek vytvořen, nebude mu hlasování umožněno. Požaduje-li volič hlasovací lístky, okrsková volební komise mu vydá vždy hlasovací lístky všech volebních stran.

§ 32

Způsob hlasování

(1) Po záznamu v seznamu voličů volič obdrží od okrskové volební komise prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem a podpisem pověřeného člena okrskové volební komise; poté vstoupí do prostoru k tomu určenému (§ 28) a hlasovací lístek volič upraví tak, že označí kandidáta, pro kterého hlasuje, křížkem v rámečku před jménem kandidáta. Volič může označit nanejvýš tolik kandidátů, kolik poslanců je do obecního zastupitelstva voleno. Označí-li více kandidátů, je jeho hlas neplatný. Hlasovací lístek vloží do obálky.

(2) Volič hlasuje tak, že po opuštění prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků vloží obálku do volební schránky. Voliči, který se neodebral do tohoto prostoru, komise hlasování neumožní.

§ 33

Pomoc druhých osob při hlasování

Volič, který nemůže sám upravit hlasovací lístek pro tělesnou vadu nebo proto, že nemůže číst nebo psát, má právo vzít s sebou do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků jiného voliče, aby za něj hlasovací lístek podle jeho pokynů upravil a popřípadě vložil do obálky.

§ 34

Pořádek ve volební místnosti a v jejím bezprostředním okolí

Za pořádek ve volební místnosti a v jejím bezprostředním okolí odpovídá předseda okrskové volební komise. Jeho pokyny k zachování pořádku ve volební místnosti a důstojného průběhu hlasování jsou závazné pro všechny přítomné.

§ 35

Přerušení hlasování

Nastanou-li okolnosti, které znemožňují zahájit hlasování, pokračovat v něm, nebo je ukončit, může okrsková volební komise po dohodě s místní volební komisí odročit zahájení hlasování na pozdější hodinu nebo prodloužit dobu hlasování. Celková doba hlasování (§ 25) však tímto opatřením nesmí být zkrácena. Okrsková volební komise o takovém opatření vyrozumí voliče způsobem v místě obvyklým. V případě, že hlasování je přerušeno, zapečetí okrsková volební komise volební dokumenty a volební schránku. Při opětovném zahájení hlasování předseda za přítomnosti komise neporušenost pečeti ověří a poznamená to v zápise o průběhu hlasování.

§ 36

Ukončení hlasování

Jakmile uplyne hodina stanovená pro ukončení voleb, uzavře se volební místnost, avšak před tím odvolí ještě všichni, kteří jsou ve volební místnosti nebo před ní. Potom prohlásí předseda okrskové volební komise hlasování za ukončené.

ČÁST SEDMÁ

ZJIŠTĚNÍ A VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ VOLEB

§ 37

Přítomnost při sčítání

V místnosti, kde okrsková volební komise sčítá hlasy, mají právo být přítomni členové volebních komisí vyššího stupně, jejich zapisovatelé a pracovníci jejich odborných útvarů, jakož i osoby, kterým k tomu dala povolení Česká volební komise.

§ 38

Sčítání hlasů okrskovou volební komisí

(1) Po ukončení hlasování dá předseda okrskové volební komise zapečetit zvláštní schránky pro odkládání hlasovacích lístků. Soustředí odložené a nepoužité hlasovací lístky a nepoužité obálky a zapečetí je. Poté dá otevřít volební schránku. V případě, že bylo okrskovou volební komisí na výslovnou žádost jednotlivých voličů použito i přenosné volební schránky, komise obsah schránek po jejich otevření smísí.

(2) Okrsková volební komise vyjme obálky s hlasovacími lístky z volební schránky, spočítá úřední obálky a porovná počet obálek se záznamy v seznamu voličů. Neúřední obálky komise vyloučí.

(3) Po vynětí hlasovacích lístků z úředních obálek komise sečte hlasy pro jednotlivé volební strany a jednotlivé kandidáty. Počet hlasů odevzdaných pro volební stranu je dán součtem všech hlasů, který obdrželi všichni její kandidáti.

(4) Každý člen okrskové volební komise může nahlížet do hlasovacích lístků. Předseda okrskové volební komise kontroluje správnost sčítání hlasů.

§ 39

(1) Neplatné jsou hlasovací lístky,

a) které nejsou na předepsaných tiskopisech nebo

b) na nichž volič stanoveným způsobem neoznačil kandidáta (§ 32).

(2) Neplatné jsou hlasy, pokud voliči vyznačili na hlasovacích lístcích více kandidátů než má být zvoleno členů příslušného zastupitelstva ve volebním okrsku.

(3) Je-li v obálce dva nebo více hlasovacích lístků, okrsková volební komise vyloučí hlasovací lístky s neoznačenými kandidáty. Jsou-li ve dvou nebo více hlasovacích lístcích označeni kandidáti shodně, okrsková volební komise počítá jen jeden z hlasovacích lístků za platný; v opačném případě jsou všechny hlasovací lístky neplatné.

(4) Poškození, přeložení, přetržení nemá na platnost hlasovacího lístku vliv. K jiným než zákonem stanoveným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží.

(5) Ve sporných případech rozhoduje o platnosti hlasovacích lístků okrsková volební komice s konečnou platností.

§ 40

Zápis o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku

(1) Okrsková volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o průběhu a výsledku hlasování, který podepíší předseda, místopředseda a ostatní členové komise a zapisovatel. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(2) V zápise okrskové volební komise o průběhu a výsledku hlasování musí být uvedeno:

a) doba počátku a ukončení hlasování, popřípadě jeho přerušení a důvody jeho přerušení,

b) celkový počet osob ve volebním okrsku zapsaných do seznamu voličů,

c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů, odevzdaných pro každou volební stranu

f) počet platných hlasů, odevzdaných pro jednotlivé kandidáty,

g) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány okrskové volební komisi, usnesení, která komise přijala a jejich zdůvodnění.

(3) K uvedení údajů podle odst. 2 písm. e) a f) využije komise potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků, které po ukončení voleb pro tento účel výslovně označil předseda za přítomnosti komise.

§ 41

Skončení jednání v okrskové volební komisi

(1) Po sečtení hlasů a podepsání zápisů o průběhu a výsledku hlasování ohlásí předseda okrskové volební komise výsledek hlasování a jeden stejnopis zápisu zašle neprodleně místní volební komisi a vyčká jejího pokynu k ukončení činnosti.

(2) Okrsková volební komise zapečetí odevzdané hlasovací lístky, úřední obálky a seznamy voličů a předá je spolu s ostatními volebními dokumenty předem určenému pracovníku národního výboru do úschovy.

(3) Jsou-li pro volby vytvořeny volební obvody, zašle předseda okrskové volební komise neprodleně stejnopis zápisu obvodní volební komisi.

§ 42

Sčítání hlasů v obvodní volební komisi

(1) Jsou-li vytvořeny volební obvody (§ 8), sčítá hlasy a zjišťuje výsledky voleb ve volebním obvodu obvodní volební komise.

(2) Obvodní volební komise zjistí kolik platných hlasů celkem bylo odevzdáno pro jednotlivé volební strany a pro jednotlivé kandidáty volené ve volebním obvodu do příslušného zastupitelstva.

(3) Obvodní volební komise vyhotoví ve dvojím stejnopise zápis o výsledku hlasování ve volebním obvodu. Zápis podepíší předseda, místopředseda, ostatní členové komise a zapisovatel obvodní volební komise. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(4) V zápise obvodní volební komise o výsledku hlasování ve volebním obvodu musí být uvedeno:

a) počet volebních okrsků ve volebním obvodu a počet okrskových volebních komisí, které zaslaly výsledek hlasování,

b) počet osob zapsaných v seznamech voličů ve volebním obvodu,

c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů odevzdaných pro každou volební stranu,

f) počet hlasů odevzdaných pro jednotlivé kandidáty,

g) jména kandidátů, kteří byli ve volebním obvodu zvoleni do příslušného zastupitelstva, na kandidátce které volební strany byli uvedeni, popř. údaje o počtu zvolených nezávislých kandidátů.

(5) K uvedení údajů podle odst. 4 písm. e) a f) obvodní volební komise využije potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků, který pro tento účel po ukončení voleb výslovně označil předseda za přítomnosti komise.

(6) Po podepsání obou stejnopisů zápisu o výsledku hlasování zašle předseda jeden stejnopis neprodleně místní volební komisi, spolu se všemi ostatními volebními dokumenty.

§ 43

Sčítání hlasů v místní volební komisi

(1) Místní volební komise sčítá hlasy a zjišťuje výsledky hlasování v obci na podkladě zápisů o průběhu a výsledku hlasování zaslaných okrskovými volebními komisemi, popřípadě obvodními volebními komisemi.

(2) Místní volební komise zjistí, kolik platných hlasů celkem bylo odevzdáno pro jednotlivé kandidáty do zastupitelstva.

(3) Do zastupitelstva jsou zvoleni kandidáti, kteří dostali nejvíce platných hlasů.

(4) V případě, že dva nebo více kandidátů získalo stejný počet hlasů, je zvolen ten, který je uveden na kandidátní listině volební strany, která získala více hlasů. Není-li možno rozhodnout podle uvedeného hlediska, rozhodne o zvoleném kandidátu místní volební komise losem.

(5) Místní volební komise vydá kandidátům zvoleným za členy osvědčení o zvolení.

§ 44

Zápis místní volební komise

(1) Místní volební komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku voleb v obci. Zápis podepíší předseda, místopředseda, ostatní členové a zapisovatel místní volební komise. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(2) V zápise místní volební komise musí být uvedeny:

a) počet volebních okrsků v obci a počet okrskových volebních komisí, které zaslaly výsledek hlasování,

b) počet osob, zapsaných v seznamech voličů v obci,

c) počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet odevzdaných úředních obálek,

e) počet platných hlasů, odevzdaných pro každou volební stranu,

f) počet hlasů odevzdaných pro jednotlivé kandidáty,

g) jména kandidátů, kteří byli zvoleni do zastupitelstva na kandidátce které politické strany byli uvedeni, popřípadě údaje o počtu zvolených nezávislých kandidátů,

h) stručný obsah oznámení a stížností, které byly podány místní volební komisi, usnesení, která komise přijala a jejich stručné zdůvodnění.

(3) K uvedení údajů podle odstavce 2 písm. e) a f) místní volební komise využije potřebný počet nepoužitých hlasovacích lístků, které po ukončení voleb pro tento účel výslovně označil předseda za přítomnosti komise.

(4) Po podepsání obou stejnopisů zápisů o výsledku hlasování zašle předseda jeden stejnopis neprodleně okresní volební komisi. Ostatní volební dokumenty zašle předem určenému pracovníku národního výboru.

§ 45

Vyhlášení výsledků voleb

Místní volební komise vyhlásí výsledky voleb do příslušného zastupitelstva zveřejněním na úřední desce.

§ 46

Pro volby do zastupitelstev měst uvedených v § 1 písm. b) plní úkoly místní volební komise uvedené v § 43, 44 a 45 městské volební komise uvedených měst; tyto úkoly pro volby do senátu hlavního města Prahy plní městská volební komise hlavního města Prahy.

§ 47

Zápis okresní volební komise

(1) Okresní volební komise zjistí výsledky hlasování v okrese na podkladě zápisů místních volebních komisí o výsledku a průběhu hlasování v obci.

(2) Okresní volební komise vyhotoví ve dvou stejnopisech zápis o výsledku hlasování v okrese. Zápis podepíše předseda, místopředseda, ostatní členové a zapisovatel okresní volební komise. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(3) V zápise okresní volební komise musí být uvedeny:

a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,

b) celkový počet osob zapsaných v seznamech voličů v okresech,

c) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) počet zvolených členů příslušných zastupitelstev podle jednotlivých politických stran a politických hnutí nebo jejich koalic a počet zvolených nezávislých kandidátů.

(4) Po podepsání obou stejnopisů o výsledku hlasování zašle předseda jeden stejnopis zápisu neprodleně České volební komisi. Ostatní volební dokumenty zašle do úschovy okresnímu úřadu.

§ 48

Zápis České volební komise a uveřejnění výsledku voleb

(1) Česká volební komise zjišťuje výsledky voleb do zastupitelstev na území České republiky.

(2) Česká volební komise vyhotoví zápis o výsledku hlasování v České republice, který podepíše předseda, místopředseda, ostatní členové a zapisovatel České volební komise. Důvody odmítnutí podpisu se poznamenají.

(3) V zápise o výsledku voleb se uvede:

a) celkový počet obcí, ve kterých bylo zvoleno zastupitelstvo,

b) celkový počet osob zapsaných v seznamu voličů v České republice,

c) celkový počet voličů, kterým byly vydány úřední obálky,

d) celkový počet členů zvolených do zastupitelstev podle politických stran a politických hnutí a nezávislých kandidátů.

(4) Česká volební komise uveřejní celkové výsledky voleb do zastupitelstev ihned po podepsání zápisu.

§ 49

Opatření k dodatečnému provedení voleb

Nedošlo-li z jakýchkoli důvodů v některé obci k řádnému provedení voleb podle tohoto zákona, předsednictvo České národní rady nejpozději do týdne po vyhlášení výsledků voleb učiní opatření, aby volby byly dodatečně nebo znovu provedeny. Zákonné lhůty mohou být přitom přiměřeně zkráceny.

§ 50

Volební stížnost

(1) Stížnost proti vydání osvědčení podle § 43 odst. 5 může vznést každý občan zapsaný v seznamu voličů ve volebním okrsku, kde byl člen zastupitelstva zvolen, jakož i každá volební strana, která v obci podala kandidátní listinu. Stížnost musí být odůvodněna. Stížnost se předkládá písemně do 10 dnů po vyhlášení výsledků voleb místní volební komisí příslušnému okresnímu soudu.

(2) Okresní soud projedná stížnost do 10 dnů v senátu složeném z předsedy a dvou soudců. Ustanovení občanského soudního řádu o přezkoumávání rozhodnutí jiných orgánů se použijí přiměřeně.

(3) Proti usnesení okresního soudu o stížnosti se nelze odvolat.

(4) Stanovisko obsažené v usnesení zašle okresní soud příslušnému zastupitelstvu.

§ 51

Obsazování uprázdněných mandátů

(1) Uprázdní-li se mandát v zastupitelstvu, nastupuje za člena zastupitelstva v obci, popřípadě v části obce, kandidát, který získal největší počet hlasů a nebyl zvolen.

(2) V případech rovnosti hlasů rozhodne příslušné zastupitelstvo losem.

(3) Za člena zastupitelstva prohlásí obecní rada kandidáta uvedeného v odst. 1 do 15 dnů poté, co se uprázdnil mandát. O tom vydá svému novému členu osvědčení.

ČÁST OSMÁ

OPATŘENÍ K ZAJIŠTĚNÍ VOLEB

§ 52

Opatření pomocných prostředků

(1) Všechny pomocné prostředky, zejména volební místnosti a potřeby pro ně, úřední obálky a pomocné pracovní síly zajistí pro okrskové volební komise místní národní výbory, v jejichž obvodu jsou zřízeny.

(2) Pro místní volební komise zajistí všechny pomocné prostředky místní národní výbor, pro okresní volební komise příslušný okresní národní výbor.

(3) Pro obvodní volební komise, pokud jsou zřizovány, zajistí všechny pomocné prostředky místní národní výbor.

§ 53

(1) Všechny státní orgány a všechny organizace jsou povinny spolupůsobit při provádění tohoto zákona.

(2) Organizace, popřípadě osoby zabývající se polygrafickou činností jsou povinny na žádost orgánů zajišťujících úkoly podle tohoto zákona zabezpečit, aby kandidátní listiny, tiskopisy a ostatní potřebné dokumenty byly včas a řádně rozmnoženy.

§ 54

Nároky členů volebních komisí

Člen komise nesmí být pro výkon své funkce zkrácen na právech a nárocích vyplývajících z jeho pracovního nebo obdobného poměru, zejména má nárok na pracovní volno s náhradou ušlého výdělku [Vyhláška federálního ministerstva práce a sociálních věcí č. 236/1988 Sb., o jiných úkonech v obecném zájmu.].

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP