Pondělí 26. listopadu 1990

Poslanec M. Zeman: Pane předsedo, vážení kolegové, poslouchám zde s jistým údivem, podle mého názoru, rozbředlé projevy, které nás připravují o čas a které někdy téměř zabíhají k době pobělohorské.

Domnívám se, že problém, o kterém zde máme diskutovat, je jasný a prostý. Existuje hranice, jejíž překročení znamená ztrátu faktického i morálního práva být členem předsednictva Federálního shromáždění. Tato hranice není ve vyjadřování nacionalistických názorů, ať s nimi jakkoli nesouhlasíme. Tato hranice je jedna jediná.

Vyzývat ke změně zákonů, ke změně ústavy a k odstoupení legitimně, to znamená ve svobodně zvolených volbách, institucí způsobem, který neargumentuje alternativními návrhy, který se nesnaží získat pro své přesvědčení stoupence v dalších svobodných volbách, toto je překročení demokracie. Toto a pouze toto je cesta k diktatuře.

Problém, který zde diskutujeme, je jeden a jednoznačný. Byly nebo nebyly v konkrétním dokumentovaném vystoupení poslance Morice tyto hranice překročeny, nebo ne. Já se domnívám, že ano a z tohoto důvodu, bez jakýchkoliv historických reminiscencí, budu hlasovat pro jeho odvolání. Dodal bych, že budu hlasovat s určitou lítostí, protože se domnívám, že pokud nám bude hrozit, že podle zásady poměrného zastoupení na místo poslance Morice nastoupí jiný příslušník Slovenské národní strany, chtěl bych konstatovat, že vystupování poslance Morice, mám dojem, že je relativně a pouze relativně z těchto poslanců nejlepší. To znamená, že si ještě pohoršíme, ale to už je druhá záležitost.

Moje poslední poznámka: my nejsme reprezentanty slovenského a českého národa. My jsme především lidmi, kteří mají posuzovat na půdě tohoto Federálního shromáždění zájmy federace. Měli bychom tedy bránit všem tendencím tuto federaci rozbít, protože bychom jinak porušili svůj mandát. Výsledky komunálních voleb, ve kterých Slovenská národní strana dostala 3 % hlasů voličů, znamenají, že sám slovenský národ rozhodl tím způsobem, kterým dnes budu hlasovat i já. (Potlesk.)

Poslanec B. Doležal: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, to co řeknu, bude stanovisko poněkud osobně podbarvené, stanovisko člověka, který byl několikrát vylučován z různých institucí, kromě komunistické strany, ve které jsem nikdy nebyl.

Chtěl bych upozornit na to, že akt, který tu máme provést, je zapotřebí si dobře rozmyslet. Vedou mě k tomu tyto důvody.

Jaká je vlastně úloha předsednictva Federálního shromáždění?

Ve starém systému to byl vlastně orgán, který sloužil k předpracování toho, co se mělo projednávat a k manipulaci poslanců. Poslanci se podle toho, zda byli v předsednictvu nebo ne, dělili na poslance první a druhé kategorie, účast v předsednictvu byla ctí a poslanci byly do předsednictva voleni.

Moderní parlamenty většinou takovéto instituce nemají. Například v Rakousku existuje grémium, které je složeno z představitelů jednotlivých poslaneckých klubů, kam jsou poslanci nominováni a které řeší technické otázky související s projednáváním zákonným úprav v parlamentu.

Dnešní předsednictvo Federálního shromáždění je na cestě k tomuto druhému způsobu, ale myslím, že ho dosud nedosáhlo. Obávám se, že vylučování, nemluvím teď o případu, který tu byl, o případu vyloučení poslance Mohority, který se dal zdůvodnit tím, že KSČ má v dnešní společnosti poněkud specifickou roli vzhledem k její úloze v minulosti a i z tohoto hlediska zastoupení Mohority v předsednictvu bylo nadnesené - v případě poslance Slovenské národní strany bude spíš příklonem k tomu starému modelu postavení a úlohy předsednictva. Už vzhledem k tomu, že neexistují v jednacím řádu žádné zákonné normy, které by výslovně upravovaly, kdo smí být členem předsednictva a kdo ne.

Chtěl bych tady zdůraznit, že k výhradám, které tady uvádíme, mne nevedou sympatie k programu a zaměření Slovenské národní strany. Obojí je mně, jako liberálovi, velmi odlehlé. Nedomnívám se rovněž, že pan poslanec Moric svými výroky nepřekročil hranici zákonnosti. Naopak. Myslím si ale, že by to měla být v první řadě záležitost pro posouzení pro jiné orgány než je toto plénum a obávám se, že série vylučování, která pomalu zachvacuje Federální shromáždění, by se v budoucnosti mohla obrátit proti dalším, kteří s tím dnes vůbec nepočítají.

Chtěl jsem říci jenom to, že tato záležitost je záležitost nebezpečná a stojí za důkladné rozvážení. Děkuji za pozornost.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem pánu poslancovi Doležalovi. Kto sa prosím, hlási ešte do rozpravy? Poslanec Kobylka.

Poslanec J. Kobylka: Pane předsedo, dámy a pánové, jenom kratičkou poznámku. Nedávno jsme uvažovali o paralele mezi dobře fungujícím jedincem a demokracií. Přesto, že to byla úvaha okrajová, ukázalo se, že je to velice zajímavá, protože zralý, dobře fungující jedinec má takovéto aspekty: důvěru k druhým, vstřícnost, přejícnost, toleranci. Také má v sobě uvolněnost, přirozenou úctu k druhým, má odpovědnost. Teď poslouchejte pozorně - takový jedinec má také schopnost sebereflexe, nadhledu a humoru. Já se obávám, že lidé, kteří tady reprezentují tuto problematickou stranu a speciálně pan Moric, humoru a sebereflexe příliš nemá. Signalizuje to cosi hlubšího. Jsou to lidé bez sebereflexe, jsou to adolescentní jedinci bez vnitřní sebereflexe. Já se domnívám, že v předsednictvu tak důležitého orgánu nemají co dělat. Děkuji. (Potlesk.)

Předseda SN M. Šútovec: Prosím poslancov, aby sa zdržali súdov nad politickými stranami, ktoré sú zastúpené v parlamente. Sústreďme sa na problémy jedného poslanca. Pani poslankyňa Pavúková.

Poslankyně O. Pavúková: Pani poslankyňa Šandárová sa prejavila ako znalkyňa výroku pána Morica. Dokonca ako znalkyňa ich právnych následkov. Ak je takou zberateľkou výrokov nacionalistických, zaujímalo by ma, či postrehla výrok pána poslanca Duraya, ktorý vyslovil v rozhovore pre maďarskú tlač a ktorým označil premiéra našej slovenskej vlády pána Mečiara za premiéra nelegitímneho. Tým vlastne spochybnil aj legitimitu slovenskej vlády.

Předseda SN M. Šútovec: Pani poslankyňa, problém pána poslanca Duraya s týmto nesúvisí.

Poslankyně O. Pavúková: Súvisí s tým. Naša tlač venuje veľkú pozornosť mítingom SNS a veľký míting, ktorý sa uskutočnil tohoto roku v Komárne pri príležitosti 70. výročia Trianonskej dohody, kde smútočnú omšu celebrovalo 60 kňazov z Maďarska, unikol pozornosti našej tlače. Stalo sa to na našom území z iniciatívy maďarských autonomistov. Naplňuje sa prognóza, ktorá už bola vyslovená, že náš parlament sa stáva politickým tribunálom. Po komunistoch sú na rade tzv. "národniari". Potom mi tu chýba prípad pána Duraya, pretože ma napadla myšlienka, či pán Duray je osobne Chránený Chartou 77.

Předseda SN M. Šútovec: Chcel by som informovať paní poslankyňu Pavúkovú, že na osobu pána poslanca Duraya došlo niekoľko petícií, ktoré boli odovzdané imunitnému a mandátovému výboru a ten posúdi, čo je v týchto petíciách pravdivé a čo nie. Prípad pána poslanca Duraya bude eventuálne predmetom iného rokovania. Nie tohto. Teraz ide o problém pána poslanca Morica. Chce k tomuto problému ešte niečo povedať? Hlási sa poslankyňa Bellušová.

Poslankyně E. Bellušová: Vážení prítomní, prepáčte mi, nepripravila som sa na to, že budem vystupovať a veľmi ľutujem, že som nevypočula vystúpenie pána Morica. Vzhľadom k tomu, čo som tu vypočula, dovoľte mi túto poznámku. Je pravda, že by sme sa nemali navzájom napadať. Pán poslanec Doležal tu hovoril o tom, čo by sme nemali urobiť. Obávam sa, že trochu sa zmýlil v tom, že sa nejedná o to, aby sme hlasovali o zbavení mandátu poslanca Morica, ale dnes jednáme len o odvolaní z predsedníctva Federálneho zhromaždenia. Pokiaľ ste sledovali vystúpenie pána Morica a niektorých členov SNS, nie všetkých, určite si urobíte záver sami a nie je treba, aby sme o tom veľa diskutovali, alebo sa navzájom napádali. Ja si nepamätám citáty pána Morica, ale rada sama používam citáty. Preto ma napadol citát Ľudovíta Štúra, že musíme poznať najprv sami seba, svoje viny, slabosti a zlosti, keď sa chceme dostať ďalej. Ďakujem.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem poslankyni Bellušovej. Ešte sa prihlásil o slovo pán poslanec Doležal.

Poslanec B. Doležal: Mám jen technickou poznámku. Velmi dobře jsem pochopil, že jde o vyloučení pana poslance Morice z předsednictva Federálního shromáždění. O tom jsem hovořil.

Předseda SN M. Šútovec: Navrhujem, aby sme skončili rozpravu, ale ešte sa hlási pán poslanec Burian.

Poslanec P. Burian: Vážený pane předsedo, dámy a pánové, nejsem rovněž připraven k žádnému projevu, ale budu jako vždy velice stručný. Za prvé chci připomenout, to, co říkal kolega Zeman, že se tady skutečně řeklo několik rozbředlých projevů, myslím si, že nevkusných napadání, v podobě např. poslance Kobylky - protože si myslím, že to bylo exibicionistické vystoupení a ne zrovna humorné. My jsme tomu říkali v divadle utírání si židlí nos. Dále bych chtěl říci, že si tady mnozí lidé pletou nacionalismus s národním cítěním. Dále bych chtěl říci, nejsem právník, pokud jde o literu zákona pan poslanec Moric porušil, je to skutečně v kompetenci někoho jiného, jak to říkal předseda imunitního a mandátového výboru. Jako občan má plné právo říci své. Já nejsem přívržencem Slovenské národní strany ani jsme s panem Moricem dokonce v životě osobně nejednal a nemluvil, ale vždy sem celý svůj život stál na straně toho, čemu jsme říkali hodnoty a čemu se říká pravda. Nebudu to rozvádět. Je mi smutno a hořko z toho, že máme posuzovat a někoho vylučovat. A já mám obavy, že to není jen z předsednictva, a že to může být brzo i z našich řad, a že to nemusí být jen pan Moric a může to být kdokoliv z nás a kdykoliv. Já sám jsem napadám a špiněn už několik měsíců. Brzy o tom uslyšíte, protože sám zde na mandátovém a imunitním výboru vystoupím. Já nemohu za své svědomí hlasovat proti vylučování kohokoliv, už se pro tyto věci zvedaly ruce mnohokrát. A pokud ještě někdo zvedá ruce nebo mluví proti stávajícím zákonům, bych chtěl jednu věc říci, že my nejsme ještě v demokracii a naprosto v těchto podmínkách, jak uváděl v této souvislosti pan poslanec Zeman, ale že jsme teprve na začátku. A že se tato rodící demokracie může zvrhnout. A já mám obavy, že tyto tendence tady jsou a že jsou ze strachu, nebo i z určitých ambicí několika jedinců zamlčovány. Děkuji. Pokud jste mě dobře pochopili, že jsem to myslel upřímně.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem pánovi poslancovi Burianovi, prihlásil sa pán poslanec Mikule, potom pán poslanec Kanis.

Poslanec V. Mikule: Dovolte mi jenom tři věty, vážené kolegyně a kolegové. Mám dojem, že jsme se dostali na konci debaty někam úplně jinam, než jsme byli na začátku této debaty. Vzpomeňme si, co bylo konstatováno na samém začátku. Pán poslanec Moric nenavrhoval, aby došlo ke změně přijatých zákonů. Pán poslanec Moric vyzýval veřejně k tomu, aby řádně schválené a přijaté zákony nebyly dodržovány. Dovolte mi, abych přečetl ten odstavec jeho prohlášení: "Do času ustanovenia nového slovenského parlamentu sa necítime byť viazaní rozhodnutiami súčasného parlamentu. Pristupujeme k protestným akciám na území celej Slovenskej republiky včetne občianskej neposlušnosti".

Čili pan poslanec Moric měl všechny možnosti, který mu skýtá jeho mandát poslance Federálního shromáždění, měl všechny možnosti, které mu skýtá právní řád naší demokratické republiky, předpisy o právu petičním, o právu shromažďovacím atd. Pan poslanec Moric ovšem vyzval nikoliv k tomu, aby došlo ke změně zákonů, se kterými nesouhlasí, ale aby platné zákony byly porušovány, a to si musíme uvědomit. (Potlesk.)

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem, hlási sa pán poslanec Kanis. Prosil by som pánov poslancov, ktorí budú ešte diskutovať, aby boli struční, sme vo veľkej časovej tiesni. Popoludní má začať spoločná schôdza.

Poslanec P. Kanis: Vážený pán predsedající, ctené dámy, vážení páni, chcel by som povedať, že problém pána poslanca Morica sa týka federatívneho spolužitia českého a slovenského národa. Chcem vyhlásiť, že naša strana, ako to niekoľkokrát vyjadrila ústami svojich predstaviteľov a dokumentov, sa považuje za stranu štátotvornú. Myslím, že aj výsledky komunálnych volieb to potvrdili. Chcel by som povedať, keď už sa tu spomínal Tiso - v Bánoviciach, kde mu odhalili tabuľu, vyhrali komunisti a je tam komunistický starosta.

Ctené dámy, vážení páni, myslím, že všetci dobre chápeme, že sa formuje pluralitní politický systém, a to so značnými problémami. Sám parlament je jeho súčasťou a vo formovaní parlamentu nie sú len okamžiky, na ktoré by bylo treba nadväzovať, ale sú tu aj okamžiky, ktoré na rozpornosť tohto procesu a na možnosť rozdielných výkladov v mnohých vecich. Totiž náš parlament sa v istých situáciách a problémoch nepremieňa na inštitút, v ktorom prebieha demokratický rozvoj alebo škola demokracie, ale do polohy víťazov a porazených. Problém pána poslanca Morica a jeho navrhované odvolanie z predsedníctva má úzku súvislosť s tým, čo sa stalo aj v prípade odvolania poslanca Mohoritu.

Ak dôvodom pre odvolanie poslanca Mohoritu malo byť žuvanie žuvačky, či jeho dva výroky, ktoré v podstate nič neznamenali, ak to má byť dôvodom na odvolanie z predsedníctva, tak potom, ako som už povedal na vtedajšom zasadnutí predsedníctva, je len otázkou času, kedy sa takýto problém dostane na program znova a budú obvolaní ďalší členovia predsedníctva. Z tých, ktorých tu som uviedol, Mohorita je preč a o Moricovi sa má rozhodnúť. Uviedol som, že na rad príde Bárta, Sacher a zrejme aj Duray. Ak pät predstaviteľov, alebo popredných príslušníkov jednotlivých politických zoskupení je v takejto situácii, tak zrejme je tu dôvod zamýšľať sa nad prácou parlamentu a tak isto i nad fungovaním predsedníctva. Pretože presne tak, ako s Mohoritom, je len otázkou času, kedy nejaká skupina poslancov spraví podpisovú akciu a navrhne, koho odvolať z predsedníctva. Pán Kulan ma tu dojal s tým, ako sa opieral o poslanecký sľub. Škoda, že keď sa hlasovalo o tom, ako urobiť KSČ dlžníkom, nepripomenul nikto poslancom v paralemente, že hlasujú proti svému poslaneckému sľubu a proti zákonu, ktorý byl platný. Keď tu hovoril pán Mikule o výklade istého zákona, tak zrejme sám dobre vie, akú kvalitu z právneho hľadiska a právnych kvalit má zákon o našom dlžníctva, pretože to je jeho podstata. A práve preto, že v našom parlamente sa nectí každý zákon tak, ako by sa mal, ale zákon sa podľa situácie mení na plastelínu, nemôžem hlasovať za to, aby bol pán Moric odvolaný z predsedníctva. (Potlesk.)

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. S technickou poznámkou sa hlásil pán poslanec Kulan.

Poslanec P. Kulan: Chcel by som pána kolegu Kanisa upozorniť na to, že títo poslanci nie sú navrhovaní na vylúčenie z predsedníctva za svoju stranícku príslušnosť, ale práve za svoje činy a za svoje občianske chovanie. To, že sú členmi Predsedníctva, ešte neznamená, že si môžu v tejto republike dovoliť čokoľvek. Možno, že práve to pán poslanec Kanis nepochopil. (Potlesk.)

Poslanec P. Kanis: Ja plne chápem, o čo ide.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Ak by som smel, nie ako predseda snemovne, ale poslanec VPN, sa spýtať pána poslanca Kanisa, ako máme interpretovať jeho oznámenie, že v meste, kde bola odhalená pamätna tabuľa pánu Tisovi, je starosta člen komunistickej strany. Nie je mi jasné, čo týmto chcel povedať.

Poslanec P. Kanis: Iba toľko, že Slovensko sa za štyridsať rokov zmenilo.

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Ujímam sa svojej funkcie predsedu.

(Hlas z pléna: Chcel by som sa spýtať, či na tejto schôdzi môžu vystúpiť aj poslanci Snemovne ľudu?)

Předseda SN M. Šútovec: Nie, toto je schôdza Snemovne národov. Je možné popoludní v rámci rozšírenia programu, aby k tejto problematike diskutovali aj poslanci Snemovne ľudu na spoločnej schôdzi, ak sa odhlasuje taký bod programu. Hlásite sa o slovo, nech sa páči.

(Hlas z pléna: Ja len dve krátke, stručné poznámky. Dámy a páni rozhodnite tak, ako by išlo o vás. A ještě jednu - rozhodnite tak a nerobte iným to, čo nechcete, aby iní robili vám.)

Předseda SN M. Šútovec: Ďakujem. Prosím, zachovajme dôstojnosť. Táto vec nám je iste všetkým nie veľmi milá. Rád by som, aby sme ju pomaly ukončili.

Pýtam sa vás však ešte, či chce niekto položiť otázku tým predsedom výborov, ktorých správy tu odozneli, predsedovi ústavnoprávneho výboru, prípadne výboru mandátového a imunitného? Nezdá sa, že by tomu tak bolo.

Teraz sa ešte hlási o slovo pán poslanec Moric, potom sa hlásil pán poslanec Stome.

Poslanec V. Moric: Ja by som chcel, aby sa slušne veci dali na pravú mieru. Bolo tu povedané, že zhromaždenie v Bratislave organizovala Slovenská národná strana. Slovenská národná strana toto zhromaždenie neorganizovala. Organizovala to Matica slovenská, aby ste to všetci vedeli.

Iste viete, že som momentálne chránená osoba a stále sa pohybujú so mnou dvaja ľudia. Bolo snáď čosi hovorené o puči, a neviem o čom. To sa môže zrodiť len v chorom mozgu. To sa nemôže zrodiť u normálneho človeka. Tí ľudia tam naozaj boli kvôli uzákoneniu slovenčiny, kvôli ničomu inému.

Chcel by som povedať, že tu sa hovorilo čosi o extrémistoch. Prosím vás pekne, ak dochádza k porušovaniu zákona skupinou osôb, prečo nezakročí mocenský aparát? Ak dochádza k porušeniu zákona, prečo nezakročí mocenský aparát? Možno by ste videli, že títo ľudia vôbec nie sú prívrženci Slovenskej národnej strany. Prečo ich nezoberiete? Ide o 200-300 ľudí. Ja sa mám nárok domnievať, že sa to robí náročky, aby bola diskreditovaná Slovenská národná strana a ja osobne.

Pokiaľ sa týka nacionalizmu, který bol u nás spomenutý, nacionalizmus sa dnes týka polovice Európy, možno, že viacej. Tej polovice Európy, ktorá žije v duševnej a materiálnej biede, v ktorej žijeme aj my.

Pokiaľ sa týka výroku pána Kobylku, je to nebezpečný výrok, pretože pán Kobylka ešte so mnou nikdy v živote nehovoril a neviem, odkiaľ vie, či mám humor, alebo nie. Pokiaľ viem, tak pán Kobylka má humoru až navyše. Ja som tiež s vámi ešte nehovoril.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP