Středa 2. října 1991

Za sebe upozorňuji, že s vyčerpáním celého objemu se podle předběžných údajů nepočítá. Myslím, že bychom si zde měli vyžádat ještě stanovisko ministra hospodářství, než budeme hlasovat. Zejména k tomuto třetímu bodu.

Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Děkuji. Mám obavy, že stanovisko není úplně připraveno a je velmi podrobné. Pane ministře, chtěl byste k tomu něco dodat?

Ministr hospodářství ČSFR V. Dlouhý: Jsou dvě možnosti. Buď zde z místa přijmeme usnesení v určité obecnější podobě, nebo bychom si mohli udělat pětiminutovou přestávku a dohodnout s panem poslancem Serenčéšem přesné znění. Za svou osobu nemám výhrady. Souhlasil jsem s takovým zněním, jak to pan poslanec Serenčéš řekl ve svém ústním vystoupení. Zde byla navržena příliš úzká specifika, která, podle mého názoru, do usnesení nepatří.

Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Děkuji. Prosím, pan profesor Jičínský.

První místopředseda FS Z. Jičínský: Doporučuji tento procedurální postup. Hlasovat o tom, zda jsme, nebo nejsme souhlasni se zákonným opatřením pokud jde o fond. Aby pan Serenčéš dal svůj návrh písemně. Mělo by to být stanovisko obou sněmoven z hlediska vztahu k vládě. O tom se můžeme vyjádřit během trvání této společné schůze.

Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Stanovisko je podáno písemně. Pan poslanec trvá na tom, že chce nejprve hlasovat o novém usnesení. Zdá se mi, že takový bod jsme neměli v programu schůze. Mám hlavně obavu z toho, že usnesení je šito "horkou jehlou". Velmi nerad bych dal hlasovat o něčem, na základě čeho by sněmovna vypadala špatně.

Poslanec SN P. Kanis: Myslím, že návrh pána ministra Dlouhého je priechodný. Keď bude 5 až 10 minútová prestávka, mohlo by sa to dať do prijateľnej všeobecnej polohy.

Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Pánové, množí se technické poznámky. Vidíte, co jste způsobili. Rozprava byla ukončena. Takto nemůžeme jednat. Vnesli jste sem nový bod, který nemáme na pořadu schůze. Rozbíjíte schůzi. Pan poslanec Mečl.

Poslanec SN J. Mečl: Budu, dámy a pánové, velmi stručný. Když nebylo ve Sněmovně národů schváleno zákonné opatření, sněmovny se v podstatě dohodly na tom, že analogicky použijí ustanovení jednacího řádu o dohodovacím řízení. Znamená to, že to, co tady probíhá je dohodovací řízení. V jednacím řádu, v tomto případě, pokud se jedná o zákonné opatření, není upraveno. Odlišnost je zejména v tom, a to do určité míry modifikuje povahu našeho jednání, že se nemůžeme dohadovat mezi sněmovnami na znění zákonného opatření, které musí zůstat nezměněno. Proto si myslím, že není nesprávné, pokud se tady takový precedens vytváří, že kolegové hledají možnosti, jak vyjít svým způsobem vstříc vládě a nakonec i druhé sněmovně - zákonné opatření schválit tím, že doporučují přijmout usnesení, které by svým způsobem vyhovělo i těm, kteří případně hlasovali proti.

Podle mého názoru nezáleží na tom, zda to v tomto případě bylo v programu, či nikoli. Domnívám se, že při tomto jednání je možné spěchat jedině v rámci jednacího řádu, a není možné se snažit urychlit jednání, protože by se nám mohlo stát, že dohodovací řízení "nepovede k cíli". Nemyslím si, že je nemožné, aby schůze byla skutečně přerušena a zpravodajové s navrhovateli a zástupci vlády se pokusili upravit usnesení. (Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Musím vám, pane poslanče, odporovat. Rozhodnutí bylo naopak takové, že podle § 31 a) jednacího řádu bude věc opětovně projednána po opětovném projednání ve výborech. Tak se také stalo. Věc byla projednána ve výboru a je projednávána znovu zde na plénu. Nejedná se o dohodovací řízení. Pane poslanče, přečtěte si § 31 jednacího řádu. Jednáme podle odst. a) nikoli podle odst. b).) Tam je dohodovací řízení a jiné způsoby... (Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Nikoli. Tam nejsou pouze jiné způsoby. Je tam také odst. a), kde je řečeno, že věc bude opětovně projednána. Doporučuji vám, abyste se podíval na § 31. O dohodovací řízení se v žádném případě nejedná. Ještě se hlásí pan poslanec Roman. Prosím.)

Poslanec SN L. Roman: Pán predsedajúci, celý týždeň prejednávame návrhy zákonov, ktoré budú schválené, alebo neschválené len tesnou väčšinou. Mám technickú otázku. Prečo nefunguje znovu hlasovacie zariadenie? Včera sme sa rozišli s tým, že hlasovacie zariadenie bude v poriadku.

Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Otázka bude vysvětlena. V této chvíli vám však odebírám slovo. Vysvětlím to, jakmile skončíme tento bod programu. Hlasovací zařízení v této sněmovně nefunguje proto, že je demontováno. Nemohlo by fungovat už proto, že zde nemáme nový zasedací pořádek. Je zde jiný zasedací pořádek než v dolní sněmovně. Tato sněmovna nebyla připravena na jednání, protože se to vlastně odhalilo až na poslední chvíli. V této sněmovně není hlasovací zařízení instalováno. Máme tady novou úpravu znění návrhu usnesení. Prosím, aby ho pan poslanec Zeman přečetl.

Poslanec SN M. Zeman: Druhá opravená verze zní takto: Vládě ČSFR Sněmovna národů doporučuje informovat

za prvé o současné situaci a krátkodobém výhledu československého zemědělství a garantování nákupních cen v r. 1992.

Za druhé o stavu prací na koncepci agrární a výživové politiky ČSFR.

Za třetí o čerpání celkového objemu rozpočtových prostředků z Fondu tržní regulace v roce 1991 a prvním pololetí roku 1992.

To je vše. Jak vidíte, stalo se to méně barokním.

Předsedající místopředseda SN J. Sokol: Nechám o tomto usnesení hlasovat. Máme dost skrutátorů na to, aby hlasovaly obě části sněmovny najednou? Ano. Prosím kolegy, aby zaujali svá místa.

Budeme hlasovat o návrhu usnesení ve znění, jak jej přečetl pan poslanec Zeman. Ptám se poslanců Sněmovny národů v obou částech, kdo souhlasí s tímto usnesením, ať zvedne ruku!

(Hlasuje se.)

(120) Pro hlasovalo 120 poslanců Sněmovny národů.

Toto usnesení nemusí být po částech. Pro toto usnesení neplatí zákaz majorizace.

Je někdo proti?

(0) Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování?

(2) Dva.

Usnesení bylo přijato.

(Poznámka redakce: usnesení SN č. 339)

Přistupujeme k hlasování o usnesení, které jsem navrhoval před tím, to je o souhlasu Sněmovny národů se zákonným opatřením předsednictva Federálního shromáždění č. 340 Sb., o federálním Fondu tržní regulace v zemědělství.

Žádám poslance, kteří souhlasí s tímto usnesením, ať zvednou ruku!

(Hlasuje se.)

Při tomto hlasování platí zákaz majorizace a je třeba počítat hlasy zvlášť.

(SN - ČR 66, SR 53)

V české části Sněmovny národů hlasovalo 66 poslanců, ve slovenské části Sněmovny národů hlasovalo 53 poslanců.

Ptám se poslanců Sněmovny národů, kdo je proti tomuto usnesení?

(SN - ČR 0, SR 0) Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování?

(SN - ČR 0, SR 9)

V české části Sněmovny národů se nezdržel nikdo hlasování, ve slovenské částí 9 poslanců se zdrželo hlasování.

Poslanci návrh schválili. Vzhledem k souhlasnému usnesení obou částí Sněmovny národů konstatuji, že Sněmovna národů Federálního shromáždění schvaluje podle čl. 58 ústavního zákona 143/1968 o čs. federaci zákonné opatření předsednictva Federálního shromáždění č. 340 Sb., o federálním Fondu tržní regulace v zemědělství.

Tím byl sice schválený program 11. samostatné schůze Sněmovny národů vyčerpán, schůzi však nekončím a doporučuji, jak mně jednací řád ukládá, abychom hlasovali o doplnění jeho programu o bod Návrh skupiny poslanců Sněmovny národů o vyslovení nedůvěry členům federální vlády, tisk 867, s tím, že pokud Sněmovna národů bude se zařazením tohoto bodu souhlasit, projednáme jej tento týden v pátek, tj. neprodleně poté, co bude návrh projednán v těch výborech Sněmovny národů, kterým byl přikázán.

Jsou nějaké připomínky k předloženému návrhu na doplnění programu? (Nejsou.) Můžeme hlasovat.

Ptám se poslanců Sněmovny národů, kdo souhlasí s doplněním tohoto bodu na program 11. schůze Sněmovny národů, ať zvedne ruku!

(Hlasuje se.)

Kdo je pro, nechť zvedne ruku. Děkuji.

(63) Šedesát tři.

Kdo je proti, nechť zvedne ruku.

(47) Čtyřicet sedm. Děkuji.

Kdo se zdržel hlasování?

(15) Patnáct. Děkuji.

Těsnou leč přece většinou schválila Sněmovna národů zařazení tohoto bodu na program 11. samostatné schůze Sněmovny národů.

Bod zařadíme, jakmile bude předložený návrh projednán ve výborech, kterým byl přikázán. Dáme vám včas o tom vědět.

Tím konstatuji, že jsme dnešní program 11. samostatné schůze skončili, schůzi přerušuji a v našem jednání budeme pokračovat tak, jak bylo uvedeno. Všem vám děkuji.

(Schůze přerušena v 10.12 hodin.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP