/2/ Držitel licence je povinen při obsazování kanálů v kabelovém rozvodu zabezpečit, aby v nich byly umístěny programy provozovatelů ze zákona, jež lze přijímat běžným přijímacím zařízením v místě kabelového rozvodu.

/3/ V kabelovém rozvodu lze vyhradit jeden kanál pro vysílání reklamy. Časové omezení vysílání reklamy podle § 7 se na tento kanál ani na současné úplné a nezměněné šíření již vysílaných programů nevztahuje.

/4/ Provozovatel kabelového rozvodu je povinen bezúplatně poskytnout jeden kanál k vysílání pro potřeby místně omezené oblasti pokryté kabelovým rozvodem.

 

Část šestá

POKUTY

§ 20

/1/ Zjistí-li Federální rada, že provozovatel nebo subjekt uvedený v § 17 písm. d/ porušuje povinnosti stanovené tímto zákonem nebo podmínky udělené licence, stanoví mu přiměřenou lhůtu k nápravě. Nedojde-li k nápravě ve stanovené lhůtě, uloží mu pokutu. V ostatních případech jsou příslušné ke stanovení lhůt k nápravě a pokut podle tohoto zákona orgány republik.

/2/ Výše pokuty se stanoví podle závažnosti věci, míry zavinění a s přihlédnutím k rozsahu a dosahu vysílání a k výši získaného bezdůvodného obohacení.

/3/ Pokutu ve výši od 1 tis. Kčs do 500 tis. Kčs lze uložit provozovateli, který

a/ neposkytne nezbytný vysílací čas pro důležitá a neodkladná oznámení v naléhavém veřejném zájmu (§ 5 odst. 4);

b/ skartuje záznamy odvysílaných pořadů před uplynutím 30 dnů od jejich vysílání (§ 5 odst. 5);

c/ nezabezpečí v kabelovém rozvodu umístění programů provozovatele ze zákona (§ 19 odst. 2);

d/ neposkytne v kabelovém rozvodu bezúplatně jeden kanál k vysílání pro potřeby místně omezené oblasti (§ 19 odst. 4).

/4/ Pokutu od 5 tis. Kčs do 1 mil. Kčs lze uložit provozovateli, který

a/ vysílá pořad, jehož obsah je v rozporu s povinnostmi provozovatelů uvedenými v § 5 odst. 1 a 2 tohoto zákona;

b/ vysílá pořad, který by mohl ohrozit psychický nebo morální vývoj dětí a mladistvých v době před 22. hodinou.

/5/ Pokutu od 10 tis. Kčs do 2 mil. Kčs lze uložit provozovateli, který poruší povinnosti stanovené tímto zákonem nebo podmínky udělené licence tím, že:

a/ nedodržel stanovený časový a územní rozsah vysílání;

b/ nedodržel stanovenou programovou skladbu;

c/ nedodržel povinnosti stanovené pro vysílání reklam a sponzorovaných pořadů;

d/ nedodržel stanovené povinnosti, pokud jde o výrobu pořadů v tuzemsku nebo vysílání takových pořadů nebo o podíl pořadů převzatých od jiných provozovatelů;

e/ neohlásí změny údajů uvedených v žádosti nebo změny týkající se plnění podmínek udělené licence, které by mohly být důvodem pro změnu nebo odnětí licence (§ 14 a § 15).

/6/ pokuta ve výši stanovené podle odstavce 5 se uloží i tomu, kdo provozuje vysílání, aniž by byl k tomu oprávněn (§ 3).

/7/ Pokutu lze uložit do jednoho roku ode dne, kdy se orgán uvedený v § 16 o porušení povinnosti dozvěděl, nejdéle však do dvou let ode dne, kdy k porušení povinnosti došlo.

/8/ Zaplacením pokuty podle předchozích odstavců nejsou dotčena ustanovení zvláštních předpisů o náhradě škody, [zákon č. .../1991 Sb., kterým se mění a doplňuje občanský zákoník, zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce ve znění pozdějších předpisů] ani nezanikají povinnosti stanovené tímto zákonem.

/9/ Pokuta uložená podle odst. 1 až 6 je splatná do 30 dnů ode dne, kdy rozhodnutí, jimž byla uložena, nabylo právní moci.

/10/ Výnosy z pokut, které udělila Federální rada pro rozhlasové a televizní vysílání, jsou příjmem státního rozpočtu České a Slovenské Federativní Republiky; výnosy z pokut, které udělily orgány republik, jsou příjmem státního rozpočtu České republiky nebo státního rozpočtu Slovenské republiky. Příjmy získané z pokut se účelově vynaloží na podporu vysílání držitelů licencí s přednostním uspokojením potřeb lokálního vysílání.

 

Část sedmá

SPOLEČNÁ, PŘECHODNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

§ 21

Nestanoví-li zákon jinak, postupuje se při rozhodování podle něho podle zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení s výjimkou § 49 a § 53 až 69. Proti rozhodnutí, kterým se zamítá žádost o udělení licence (§ 12), rozhodnutí o změně licence (14), rozhodnutí o odnětí licence (§ 15) a rozhodnutí o uložení pokuty (§ 20) je možno podat opravný prostředek k soudu. [Zákon č. .../1991 Sb., kterým se mění a doplňuje občanský soudní řád.]

§ 22

V případě potřeby jsou Federální rada a orgány republik oprávněny si vyžádat záznam odvysílaného pořadu.

§ 23

/1/ Přenosové cesty (část kmitočtové spektra) a síť vysílačů vyhrazené provozovatelům ze zákona (§ 9 odst. 3 a 4), rozdělí mezi jednotlivé provozovatele ze zákona vláda České a Slovenské Federativní Republiky v dohodě s vládami republik.

/2/ Přenosové cesty (část kmitočtového spektra) a síť vysílačů, na nichž je ke dni účinnosti tohoto zákona vysílán třetí celoplošný, experimentální televizní program, jsou vyhrazeny držitelům licencí. Do zahájení jejich vysílání jsou tyto přenosové cesty (část kmitočtového spektra) přiděleny dosavadním provozovatelům ze zákona.

(3) Držitel příslušné licence je povinen oznámit dosavadním provozovatelům ze zákona den zahájení svého vysílání, nejpozději však 90 dnů před tímto dnem.

§ 24

Podíl jednotlivých provozovatelů ze zákona na příjmu sazeb za používání přijímačů (§ 9 odst. 6) stanoví nařízením vláda České a Slovenské Federativní Republiky v dohodě s vládami republik.

§ 25

ALTERNATIVA I

/1/ Právnické a fyzické osoby, kterým bylo umožněno vysílat na základě usnesení předsednictva vlády České a Slovenské Federativní Republiky nebo na základě rozhodnutí orgánů republik, jsou povinny uvést svou činnost do souladu s tímto zákonem a do 30 dnů po ustavení Federální rady a orgánů republik pro vysílání (§ 16) požádat o udělení licence (§ 11). Do doby rozhodnutí Federální rady nebo příslušného orgánu republik se tyto právnické a fyzické osoby považují za provozovatele vysílání podle tohoto zákona.

/2/ Licence vydané meziresortní komisí vlády České a Slovenské Federativní Republiky a komisí ministerstva kultury České republiky pro výběr uchazečů o nestátní vysílání, se považují za licence udělené podle tohoto zákona. Jejich platnost končí 31. 12. 1993.

/3/ Lhůta podle § 15 odst. 2 písm. b) začíná držitelům licencí vydaných podle odstavců 1 a 2 plynout dnem přidělení přenosové cesty.

ALTERNATIVA II

Text odstavců 1 a 3 je shodný s textem uvedeným v alternativě I. Text první věty odstavce 2 je shodný s textem v alternativě I, text druhé věty zní:

"(2) ......... Jejich platnost končí dnem 31. 12. 1995.".

V případě, že bude přijata v § 7 alternativa II, za text odst. 3 se vloží nový odst. 4, který zní:

"/4/ V televizním vysílání u provozovatelů ze zákona může do 31. 12. 1992 čas vyhrazený reklamám dosáhnout 5 % denního vysílacího času programu.".

§ 26

Zákon č. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon), ve znění zákona č. 89/1990 Sb. (úplné znění č. 247/1990) se mění takto:

1. § 16 odst. 1 zní:

"/1/ Samostatným užitím díla, kromě jeho vysílání rozhlasem nebo televizí, je i každé další veřejné šíření takto vysílaného díla pomocí jakéhokoli zařízení k přenosu zvuků nebo obrazů, uskutečňuje-li takové šíření jiný subjekt než organizace původního vysílání."

2. § 16 odst. 3 se vypouští.

§ 27

Zákon č. 18/1964 Sb., o Československé televizi, se mění takto:

1. § 1 se vypouští.

2. § 2 odst. 1 zní:

"/1/ Československá televize je oprávněna vytvářet a šířit televizní programy."

§ 28

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

V Praze dne 23. 10. 1991

M. Prokop v. r.

Doc. PhDr. I. Laluha, CSc. v. r.

předseda

předseda

výboru sociálního a kulturního SN

výboru sociálního a kulturního SL

   

F. Peter v. r.

G. Rothmayerová v. r.

tajemník

tajemnice

výboru sociálního a kulturního SN

výboru sociálního a kulturního SL

 

 

 


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP