FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY 1991

1125

NÁVRH

prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky

Zákon

ze dne ........... 1992,

o volbách do Federálního shromáždění

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

ČÁST PRVNÍ

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

§ 1

Volby do Federálního shromáždění se konají na základě obecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním. Volební soustava spojuje prvky většinové soustavy v rámci jednomandátových volebních obvodů s prvky poměrného zastoupení politických stran v rámci České republiky a v rámci Slovenské republiky.

§ 2

(1) Právo volit má každý státní občan České a Slovenské Federativní Republiky (dále jen "občan"), který v den voleb dosáhl věku 18 let a zdržuje se v den voleb na území některého z volebních obvodů.

(2) Právo volil však nemají občané, kteří byli zbaveni způsobilosti k právním úkonům, nebo jejichž způsobilost k právním úkonům byla omezena. [§ 10 a 855 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb. (úplné znění č. /1991 Sb.).]

(3) Překážkou ve výkonu volebního práva je zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu. [§ 5 odst. 2 písm. b), § 9 odst. 2 písm. a) a § 24 zákona č. 20/1966 Sb., o zdraví lidu.]

§ 3

Poslancem Federálního shromáždění může být zvolen každý občan, který má právo volit a v den voleb dosáhl věku 21 let.

ČÁST DRUHÁ

VOLEBNÍ ÚZEMÍ

§ 4

Území pro konání voleb

Volby se konají na území České a Slovenské Federativní Republiky.

§ 5

Státní mandátové číslo

(1) Počet poslanců Federálního shromáždění stanoví ústavní zákon.

(2) Počet poslanců Federálního shromáždění volených na území České republiky a počet poslanců Federálního shromáždění volených na území Slovenské republiky určí předsednictvo Federálního shromáždění na základě státního mandátového čísla. Státní mandátové číslo pro volby do Federálního shromáždění se stanoví tak, že se celkový počet občanů, zjištěný k 1. lednu roku, ve kterém se konají volby, dělí ústavně stanoveným počtem poslanců Federálního shromáždění.

(3) V každé z obou republik bude voleno tolik poslanců, kolikrát je státní mandátové číslo obsaženo v součtu počtu občanů každé z obou republik. Jestliže se tímto způsobem nepodařilo přidělit všechny mandáty, přikáže se zbývající mandát té republice, která vykáže větší zbytek dělení.

§ 6

Volební obvody

(1) Po určení počtu poslanců v České republice a Slovenské republice (§ 5 odst. 2) předsednictvo Federálního shromáždění stanoví volební obvody a jejich seznam uveřejní nejpozději 75 dní přede dnem voleb.

(2) Volební obvody se stanoví v počtu, který se rovná počtu mandátů do Federálního shromáždění. Územní vymezení volebních obvodů se provede v rámci České republiky a v rámci Slovenské republiky tak, aby volební obvody tvořily souvislé území s přibližně stejným počtem občanů a překračovaly co nejméně hranice jednotek územního členění státu. Při vymezení volebních obvodů se bere zřetel na ucelenost území obývaného národnostní menšinou.

(3) Pochyluje-li se počet občanů ve volebním obvodu o 25 procent nahoru nebo dolů od průměrného počtu občanů ve volebních obvodech, upraví se území volebního obvodu nově.

§ 7

Volební okrsky

(1) Pro odevzdávání hlasovacích lístků a pro sčítání hlasů se vytvářejí v obcích volební okrsky.

(2) Volební okrsky a volební místnost pro každý okrsek stanoví v České republice obecní rada nebo orgán, který plní funkci obecní rady, [§ 3 odst. 1 a 2 a § 44 odst. 1 a 2 zákona ČNR č. 367/1990 Sb., o obcích. § 22 zákona ČNR č. 418/1990 Sb., o hlavním městě Praze.] ve Slovenské republice starosta obce (primátor města) nebo starosta městské části [§ 13 odst. 1 a § 24 odst. 2 zákona SNR č. 369/1990 Sb., o obecním zřízení. § 17 odst. 1 zákona SNR č. 377/1990 Sb., o hlavním městě Slovenské republiky Bratislavě. § 15 odst. 1 zákona SNR č. 401/1990 Sb., o městě Košice.] (dále jen "příslušný orgán obce") nejpozději 30 dnů přede dnem voleb.

(3) Volební okrsek se vytvoří tak, aby zahrnoval zpravidla 1000 voličů. Pro vzdálené části obce lze vytvořit samostatné volební okrsky, je-li v nich alespoň 50 voličů.

(4) Zvláštní volební okrsky mohou být vytvořeny v nemocnicích, porodnicích, sanatoriích, ústavech sociální péče a podobných ústavech a zařízeních nebo v jejich částech, avšak jen tehdy, je-li tam alespoň 100 voličů.

(5) V celách policejního zajištění [Zákon ČNR č. 283/1991 Sb. o Policii České republiky. Zákon SNR č. 204/1991 Sb. o Policejním sboru Slovenské republiky.] nebo v místech, kde se vykonává vazba nebo výkon trestu odnětí svobody, popř. kázeňský trest vězení, zabezpečí možnost výkonu volebního práva na základě voličského průkazu ve spolupráci s náčelníkem příslušného zařízení okrsková komise, v jejímž obvodu je toto zařízení. Také osobám předvedeným se umožní výkon volebního práva.

ČÁST TŘETÍ

SEZNAMY VOLIČŮ A VOLIČSKÉ PRŮKAZY

§ 8

Zápis do seznamu voličů

(1) Všichni občané, kteří mají právo volit, budou zapsáni do seznamu voličů podle místa svého trvalého pobytu. [Zákon č. 135/1982 Sb., o hlášení o evidenci pobytů občanů.] Příslušníci ozbrojených sil a ozbrojených bezpečnostních sborů, kteří jsou hromadně ubytováni, budou zapsáni do seznamu voličů v obci, na jejímž území je umístěn útvar, ke kterému jsou přiděleni. Velitel útvaru ve spolupráci s obecním (městským) úřadem [§ 58 zákona ČNR č. 367/1990 Sb. § 28 zákona ČNR č. 418/1990 Sb. § 16 a § 24 odst. 3 zákona SNR č. 369/1990 Sb. § 19 zákona SNR č. 377/1990 Sb. § 17 zákona SNR č. 401/1990 Sb.] nebo úřadem plnícím jeho funkci potvrdí toto přidělení neprodleně obecnímu úřadu, příslušnému podle místa trvalého pobytu těchto příslušníků.

(2) Občané, kteří po sestavení seznamu voličů nabudou nebo pozbudou práva volit, budou dodatečně do seznamu voličů zapsáni nebo z něho vyškrtnuti.

(3) U voličů, u kterých je překážka ve výkonu volebního práva (§ 2 odst. 3), se tato skutečnost v seznamu voličů poznamená.

(4) Občan, který nemá trvalý pobyt na území České a Slovenské Federativní Republiky a dostaví se v den voleb do volební místnosti, bude zapsán okrskovou volební komisí do seznamu voličů. Zápis do seznamu voličů komise zaznamená v jeho československém cestovním dokladu.

(5) Každý volič může být zapsán jen v jednom seznamu voličů.

§ 9

Sestavení seznamu voličů

(1) Seznamy voličů sestavuje obecní úřad podle volebních okrsků.

(2) Jde-li o hromadně ubytované příslušníky ozbrojených sil a ozbrojených bezpečnostních sborů, sestavuje obecní úřad seznamy voličů na základě podkladů dodaných veliteli útvarů. Obecní úřad dbá na to, aby nebyly vytvářeny volební okrsky, ve kterých jsou v seznamu voličů zapsáni pouze tito příslušníci, nebo ve kterých volí pouze osoby uvedené v § 7 odst. 5.

(3) Konají-li se volby do Federálního shromáždění současně s volbami do jiných zastupitelských sborů, mohou být seznamy voličů společné.

§ 10

Vyložení seznamu voličů

Nejpozději do 30 dnů přede dnem voleb vyloží obecní úřad seznamy voličů, aby do nich mohli občané v úředních místnostech nahlédnout. O vyložení seznamu voličů vyrozumí obecní úřad občany způsobem v místě obvyklým.

§ 11

Námitkové řízení

(1) Každý občan může ústně nebo písemně upozornit obecní úřad na chyby a nesprávnosti v seznamu voličů a navrhnout opravu. Obecní úřad je povinen do 3 dnů buď provést příslušnou opravu v seznamu voličů, nebo občanovi písemně sdělit, z jakých důvodů nelze opravu provést.

(2) Bude-li návrh zamítnut, může jej občan předložit okresnímu (obvodnímu) soudu příslušnému podle volebního okrsku; soud je povinen rozhodnout do 3 dnů. Pro řízení platí ustanovení občanského soudního řádu o přezkoumávání rozhodnutí jiných orgánů obdobně. Podle rozhodnutí soudu provede obecní úřad a v den voleb okrsková volební komise opravu v seznamu voličů. Řízení před soudem nepodléhá soudnímu poplatku. Proti rozhodnutí soudu se nelze odvolat.

§ 12

Voličský průkaz

(1) Voličům, kteří nebudou moci volit ve volebním okrsku, v jehož seznamu voličů jsou zapsáni, vydá obecní úřad na jejich žádost voličský průkaz a ze seznamu voličů je vyškrtne.

(2) Voličský průkaz opravňuje k zápisu do seznamu voličů v jiném volebním okrsku pro volbu do Federálního shromáždění.

ČÁST ČTVRTÁ

VOLEBNÍ ORGÁNY

§ 13

Všeobecná ustanovení

(1) Volby do Federálního shromáždění řídí Ústřední volební komise.

(2) Ve volebních obvodech řídí volby obvodní volební komise.

(3) Ve volebních okrscích se zřizují okrskové volební komise.

(4) Členem volební komise může být každý občan, který má právo volit a u kterého není překážka výkonu volebního práva. Kandidát na poslance Federálního shromáždění nemůže být členem volební komise.

(5) Volební komise se skládají z rovného počtu vyslaných zástupců politických stran, [Zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích.] politických hnutí [Zákon č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích.] (dále jen "politické strany") a volebních aliancí, které podávají samostatný volební návrh. Jména a příjmení zástupců a náhradníků s uvedením přesné adresy sdělují politické strany a volební aliance tomu, kdo svolává první zasedání volební komise. Prohlášení kandidatury za neplatnou nebo její stažení má za následek zánik členství zástupců této politické strany nebo volební aliance v příslušné volební komisi. V případě onemocnění, zaneprázdnění nebo zániku funkce člena volební komise, povolá její předseda jeho náhradníka podle pořadí určeného politickou stranou nebo volební aliancí.

(6) Členové volebních komisí se ujímají dvě funkce složením slibu tohoto znění: "Slibuji na svou čest, že budu svědomitě a nestranně vykonávat svou funkci s budu se při tom řídit zákony a jinými právními předpisy.". Slib skládá člen tomu, kdo svolává první zasedání volební komise a to podpisem pod písemné znění slibu.

(7) Volební komise se usnáší za přítomnosti nadpoloviční většiny členů nadpoloviční většinou hlasů. V případě rovnosti hlasů se návrh pokládá za zamítnutý.

(8) Volební komise si na svém prvním zasedání určí losem ze svého středu předsedu a místopředsedu. Oba nemohou být členy téže politické strany nebo téže volební aliance.

(9) Zapisovatele Ústřední volební komise jmenuje a odvolává ministr vnitra České a Slovenské Federativní Republiky a zapisovatele obvodních volebních komisí jmenuje a odvolává ministr vnitra příslušné republiky nebo jeho náměstek, je-li jím pověřen. Zapisovatele okrskové volební komise jmenuje a odvolává starosta obce, města, městského obvodu, nebo městské části (dále jen "starosta"). Zapisovatele je třeba určit s předstihem tak, aby mohl plnit úkoly podle § 17; při jednání volebních komisí má zapisovatel právo poradního hlasu. Zapisovatel skládá slib podle odst. 6.

(10) Ústřední volební komise a obvodní volební komise si k výpočetnímu zpracování výsledků voleb vytvářejí odborné (sumarizační) útvary složené z pracovníků přidělených k tomuto účelu příslušným orgánem státní statistiky. Tito pracovníci skládají slib ve znění uvedeném v odstavci 6.

§ 14

Ústřední volební komise

(1) Do Ústřední volební komise deleguje nejpozději 60 dnů přede dnem voleb dva členy a dva náhradníky každá politická strana, která podává volební návrh alespoň v jedné desetině volebních obvodů některé z obou republik, pokud tak neučinila za stejných podmínek volební aliance, v níž je sdružena.

(2) První zasedání Ústřední volební komise svolá do 3 dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1 předseda vlády České a Slovenské Federativní Republiky.

(3) Ústřední volební komise zejména:

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup obvodních volebních komisí a o odvoláních, proti jejich rozhodnutím,

c) soustřeďuje přehled o kandidátech registrovaných u obvodních volebních komisí,

d) odevzdá zápis o výsledku voleb předsednictvu Federálního shromáždění,

e) vydává zvoleným kandidátům osvědčení o zvolení,

f) plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných právních předpisů.

§ 15

Obvodní volební komise

(1) Do obvodní volební komise deleguje nejpozději 60 dnů přede dnem voleb každá politická strana nebo volební aliance, která podává volební návrh na kandidáta v tomto volebním obvodu, dva členy a dva náhradníky.

(2) První zasedání obvodní volební komise svolá do 3 dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1 ministr vnitra příslušné republiky nebo jeho pověřený zástupce.

(3) Obvodní volební komise:

a) dozírá na dodržování právních předpisů o volbách,

b) rozhoduje o stížnostech na postup okrskových volebních komisí a o odvoláních proti jejich rozhodnutím,

c) projednává a registruje kandidáty ve volebním obvodu,

d) zjišťuje výsledky hlasování ve volebním obvodu,

e) předá volební dokumenty do úschovy okresnímu úřadu v jehož obvodu má své sídlo,

f) plní další úkoly podle tohoto zákona a jiných právních předpisů, popř. úkoly, kterými ji pověří Ústřední volební komise.

§ 16

Okrskové volební komise

(1) Každý politická strana nebo volební aliance, jejíž kandidát byl zaregistrován ve volebním obvodu, jehož součástí je volební okrsek, má právo delegovat nejpozději 30 dnů přede dnem voleb jednoho člena a jednoho náhradníka do okrskové volební komise; je-li zastoupena v obecním zastupitelstvu obce, má povinnost tak učinit. Není-li dosaženo nejnižšího stanoveného počtu členů okrskoví volební komise, jmenuje členy a náhradníky na neobsazená místa příslušný orgán obce.

(2) Příslušný orgán obce s přihlédnutím k místním podmínkám stanoví nejnižší počet členů okrskové volební komise.

(3) První zasedání okrskové volební komise svolá do 3 dnů po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 1 starosta příslušné obce.

(4) Konají-li se volby do Federálního shromáždění současně s volbami do jiných zastupitelských sborů, zřizuje se pro volební okrsek pouze jedna okrsková volební komise.

(5) Okrsková volební komise:

a) zajišťuje průběh hlasování, zejména dozírá na správné odevzdávání hlasovacích lístků a dbá o pořádek ve volební místnosti,

b) sčítá hlasy a sepíše zápis o průběhu a výsledku hlasování, který předloží neprodleně příslušné obvodní volební komisi,

c) ostatní volební dokumenty odevzdá do úschovy obecnímu úřadu.

ČÁST PÁTÁ

Oddíl 1

PROJEDNÁVÁNÍ VOLEBNÍCH NÁVRHŮ

§ 17

Volební návrhy

(1) Kandidáty pro volby poslanců Federálního shromáždění mohou navrhovat politické strany a volební aliance jakož i skupiny občanů. Volební návrhy se podávají nejpozději do 60 dnů přede dnem voleb ve dvojím stejnopise zapisovateli obvodní volební komise.

(2) Jde-li o návrh politické strany nebo volební aliance, připojí se k návrhu:

a) údaje o jménu, příjmení, věku, zaměstnání a bydlišti navrhovaného kandidáta,

b) název politické strany nebo volební aliance, která ho navrhuje; u volební aliance se uvede na prvním místě ta strana, kterou kandidát reprezentuje podle § 41 odst. 2,

c) vlastnoruční prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiném volebním návrhu a že mu nejsou známy překážky jeho volitelnosti,

d) prohlášení, kterým navrhovatel stanoví svého zmocněnce pro volební věci a jeho zástupce, oba pro příslušný volební obvod; úkony svého zmocněnce je politická strana nebo volební aliance vázána,

e) prohlášení politické strany nebo politických stran volební aliance, že mají nejméně 10.000 individuálních členů nebo prohlášení, že v posledních volbách do Sněmovny lidu získaly nejméně 10.000 hlasů; není-li žádná z těchto podmínek splnitelná, předloží petici, podepsanou 1.000 občanů daného obvodu na podporu kandidáta.

(3) Podmínky uvedené v odstavci 2 písm. e) se nevztahují na politické strany, a na volební aliance těch stran, které jsou zastoupeny ve Federálním shromáždění.

(4) Jde-li o navržení kandidáta skupinou občanů příslušného volebního obvodu, platí přiměřeně podmínky § 17 odst. 2 písm. a), c), d). Skupiny občanů mohou na podporu kandidáta vytvářet volební výbory.

(5) Pro registraci kandidáta podle odstavce 4 se vyžaduje předložení návrhu, podporovaného peticí, obsahující podpisy nejméně 1.000 občanů příslušného volebního obvodu. Navrhovatel připojí prohlášení obdobné tomu, jež stanoví § 17 odst. 2 písm. d).

(6) Stejná politická strana, volební aliance nebo skupina občanů může navrhovat jen jednoho kandidáta ve volebním obvodu.

(7) Obvodní volební komise může kontrolovat pravdivost údajů o počtu členů nebo údajů uvedených v petici.

(8) Po předložení volebních návrhů zjistí zapisovatel, zda splňují stanovené náležitosti. Není-li tomu tak, upozorní na to zmocněnce navrhovatele. Podání volebního návrhu zapisovatel zmocněnci potvrdí.

§ 18

Projednání volebních návrhů obvodní volební komisí

(1) Obvodní volební komise přezkoumá předložené návrhy na kandidáty do 55 dnů přede dnem voleb.

(2) Obvodní volební komise návrh na kandidáta odmítne, jestliže nesplňuje podmínky podle § 17 a nedostatky nebyly odstraněny ani do 24 hodin po upozornění obvodní volební komisí. Proti takovému rozhodnutí může navrhovatel podat do 24 hodin po jeho doručení odvolání k Ústřední volební komisi.

(3) Ústřední volební komise návrh na kandidáta odmítne, jestliže tento volební návrh nesplňuje podmínky § 17, nedostatky nebyly odstraněny do 24 hodin po upozornění Ústřední volební komise a volební návrh neodmítla již obvodní volební komise.

(4) Po projednání kandidatur v obvodní volební komisi zašle její předseda jeden stejnopis volebního návrhu na každého kandidáta s jeho prohlášením o souhlasu s kandidaturou a se zápisem o výsledku jednání Ústřední volební komisi. O výsledku jednání podá rovněž zprávu zmocněncům jednotlivých navrhovatelů.

§ 19

Registrace kandidátů

(1) Ústřední volební komise do 50 dnů přede dnem voleb přezkoumá usnesení obvodních volebních komisí a odstraní zjištěné vady. Jestliže volební návrhy podané pravděpodobně stejnou politickou stranou označují v různých volebních obvodech tuto stranu odchylně, vyzve předseda Ústřední volební komise její zástupce, aby nejpozději do konce zasedání Ústřední volební komise oznámili jednotné označení politické strany pro všechny volební obvody. Neučiní-li tak, rozhodně o označení politické strany Ústřední volební komise. Je-li některý z kandidátů na volebním návrhu ve více volebních obvodech, škrtne jej Ústřední volební komise ze všech návrhů.

(2) Jakmile obdrží obvodní volební komise zápis o výsledku jednání Ústřední volební komise o volebních návrzích v jednotlivých volebních obvodech, provede do 45 dnů přede dnem voleb platnou registraci kandidátů svého obvodu a oznámí to písemně navrhovatelům. Registrace je podmínkou pro rozmnožení hlasovacích lístků, obsahujících seznam všech registrovaných kandidátů v obvodu. Pořadí kandidátů určí obvodní volební komise losováním.

(3) Jestliže Ústřední volební komise anebo obvodní volební komise po registraci podle odstavce 1 zjistí, že politická strana, která je navrhovatelem kandidáta byla zrušena [§ 13 zákona č. 424/1991 Sb.] anebo byla pozastavena její činnost [§ 14 zákona č. 424/1991 Sb.], registraci zruší a písemně to oznámí zmocněnci této politické strany (§ 17 odst. 1 písm. d)).

(4) K volebnímu návrhu podanému politickou stranou, jejíž registrace byla zrušena podle odstavce 3 se nepřihlíží. Totéž platí i pro rozdělování mandátů.

§ 20

Vzdání se a odvolání kandidatury

(1) Kandidát se může do 48 hodin před zahájením voleb vzdát písemně své kandidatury. Do téhož okamžiku může zmocněnec pro volební věci (§ 17 odst. 2 písm. d) a odst. 4) jeho kandidaturu stejným způsobem odvolat. Prohlášení o vzdání se nebo odvolání kandidatury nelze vzít zpět a je nutno doručit je ve dvojím stejnopise předsedovi obvodní volební komise, který jeden stejnopis zašle neprodleně předsedovi Ústřední volební komise a zajistí současně jeho zveřejnění vhodným způsobem.

(2) Bylo-li takové prohlášení učiněno po zaregistrování, zůstávají údaje o kandidátu na volebním návrhu, ale při rozdělování mandátů se k němu nepřihlíží.

Oddíl 2

PŘÍPRAVA VOLEB

§ 21

Hlasovací lístky

(1) Ministr vnitra České a Slovenské Federativní Republiky zajistí na požádání předsedů obvodních volebních komisí rozmnožení hlasovacích lístků, na nichž musí být uvedeni ve stanoveném pořadí (§ 19 odst. 2) všichni kandidáti zaregistrovaní ve volebním obvodu (jméno, zaměstnání a bydliště) jakož i jejich navrhovatel (politická strana, volební aliance stran v pořadí, které určil kandidát, skupina občanů). Údaje na hlasovacím lístku se musí shodovat s údaji ve volebních návrzích jednotlivých kandidátů téhož volebního obvodu.

(2) Všechny hlasovací lístky pro volby do Federálního shromáždění musí být vytištěny písmem téhož druhu a stejné velikosti a musí poskytovat pro údaje o jednotlivých kandidátech stejně velkou plochu. Pro jednotlivé obvody musí být hlasovací lístky vytištěny i na papíru stejné barvy a jakosti a týchž rozměrů.

(3) Předseda obvodní volební komise předá takto rozmnožené hlasovací lístky starostům obcí, kteří zajistí, aby hlasovací lístky byly včas doručeny všem voličům podle příslušného volebního obvodu, a v dostatečném množství všem okrskovým volebním komisím.

§ 22

Den voleb

(1) Volby do Federálního shromáždění se konají téhož dne na celém území České a Slovenské Federativní Republiky. Předsednictvo Federálního shromáždění může stanovit, že se volby konají ve dvou dnech.

(2) Předsednictvo Federálního shromáždění vyhlašuje volby do Federálního shromáždění a stanoví den voleb nejpozději 80 dnů před jejich konáním. Usnesení předsednictva Federálního shromáždění se uveřejňuje ve Sbírce zákonů.

(3) Volby se konají v určený den od sedmé do osmnácté hodiny. Pokud to místní potřeby vyžadují, může stanovit začátek voleb na dřívější hodinu příslušný orgán obce.

(4) Konají-li se volby ve dvou dnech, stanoví se začátek voleb na čtrnáctou hodinu a konec voleb na dvacátou druhou hodinu prvého dne. Druhého dne začínají volby o sedmé hodině a končí o čtrnácté hodině; pokud to místní potřeby vyžadují, může stanovit začátek voleb na dřívější hodinu příslušný orgán obce.

§ 23

Informování voličů

Obecní úřad vyhlásí nejpozději do 15 dnů přede dnem voleb způsobem v místě obvyklým dobu a místo konání voleb v obci. Bylo-li na území obce zřízeno více volebních okrsků, uvede místní národní výbor, které části obce, popřípadě útvary (§ 8 odst. 1) nebo zařízení (§ 7 odst. 5) připadají k jednotlivým volebním okrskům. Ve vyhlášce obecní úřad zdůrazní povinnost voliče mít u sebe průkaz totožnosti a uvede v ní další potřebné údaje nutné k nerušenému průběhu voleb.

§ 24

Přípravy ve volební místnosti

(1) Předseda okrskové volební komise zkontroluje před zahájením hlasování za přítomnosti komise volební schránku, popřípadě přenosnou volební schránku, a zapečetí ji. Zkontroluje také vybavení volební místnosti, zda je připraven seznam voličů a dostatečný počet hlasovacích lístků. Ve volební místnosti musí být vyvěšena informace pro voliče, kteří kandidáti, uvedení na hlasovacím lístku se kandidatury vzdali nebo jejich kandidatura byla odvolána.

(2) Konají-li se volby ve dvou dnech, zajistí předseda okrskové volební komise, aby po skončení voleb prvého dne byla volební schránka, popř. přenosná volební schránka zapečetěna tak, aby bylo znemožněno vkládat do ní hlasovací lístky a bezpečně ji spolu s ostatními volebními dokumenty uloží.

§ 25

Prostory pro úpravu hlasovacích lístků

Ve volebních místnostech jsou pro úpravu hlasovacích lístků určeny zvláštní prostory oddělené tak, aby byla zaručena tajnost hlasování. Počet těchto prostorů určí starosta obce s přihlédnutím k počtu voličů ve volebním okrsku. V prostorech nesmí být s výjimkou případů uvedených v § 28 odst. 5 nikdo přítomen zároveň s voličem, a to ani člen okrskové volební komise.

Oddíl 3

VOLEBNÍ KAMPAŇ

§ 26

(1) Dobou volební kampaně se pro účely tohoto zákona rozumí období počínající 40 dnů a končící 48 hodin před zahájením voleb.

(2) V době volební kampaně má každá kandidující politická strana nebo volební aliance zajištěn přístup ke státním veřejným informačním prostředkům a jiným službám státu a územní samosprávy. V rámci federálních vysílacích okruhů rozhlasu a televize je pro volební kampaň vyhrazeno celkem 35 hodin vysílacího času. Z celkového počtu hodin vysílacího času se dvacet hodin rozdělí rovnoměrně mezi politické strany a volební aliance, které zaregistrované kandidáty navrhly tak, aby určením doby vysílání nebyla žádná z politických stran a volebních aliancí podstatně znevýhodněna. Zbývajících patnáct hodin se rozdělí mezi politické strany, které mají ve Federálním shromáždění poslanecký klub, a to úměrně k počtu členů těchto klubů. Volební agitace v rozhlasovém a televizním vysílání držitelů licencí není dovolena.

(3) V době volební kampaně je zakázáno vysílat volební projevy a volební programy podle odstavce 2, kromě těch, jež jsou vyhrazeny politickým stranám a volebním aliancím, jejichž kandidáti byli zaregistrováni, jakož i projevy, kterými se propagují kandidující politické strany a volební aliance K volební agitaci je rovněž zakázáno využívat rozhlasové a televizní reklamy.

(4) K volební agitaci není dovoleno používat místního rozhlasu s výjimkou pouhého oznámení o konání volebních shromáždění.

(5) Vyhradí-li příslušný orgán obce plochu pro vylepení volebních plakátů, musí její využívání odpovídat zásadě rovnosti kandidujících.

(6) Po dobu 48 hodin před zahájením voleb a v den voleb je zakázána volební agitace pro politické strany a volební aliance slovem, písmem, zvukem a obrazem ve státních veřejných informačních prostředcích, v budovách, kde sídlí okrskové volební komise, a v jejich bezprostředním okolí. Zveřejňovat výsledky předvolebních průzkumů veřejného mínění je dovoleno nejvýše do sedmého dne přede dnem voleb.

(7) Členové volebních komisí a pracovníci jejich odborných útvarů nesmějí poskytovat informace o průběhu a dílčích výsledcích voleb, a to až do podepsání zápisu o výsledku hlasování.

(8) V průběhu voleb až do jejich skončení je zakázáno zveřejňování výsledků volebních průzkumů.

ČÁST ŠESTÁ

HLASOVÁNÍ

§ 27

Zahájení hlasování

Po provedení kontroly podle § 24 odst. 1 prohlásí předseda okrskové volební komise se souhlasem komise hlasování za zahájené. Jako první hlasují předseda a ostatní členové komise.

§ 28

Hlasování

(1) Volič hlasuje osobně. Zastoupení není přípustné. Členové okrskové volební komise nesmějí voličům upravovat hlasovací lístky. Voliči předstupují před okrskovou volební komisi a hlasují v pořadí, v jakém se dostavili do volební místnosti.

(2) Volič po příchodu do volební místnosti prokáže svou totožnost. Nepředloží-li volič platný průkaz (občanský, vojenský, osobní, cestovní pas) a žádný z členů okrskové volební komise ho nezná, komise jej požádá, aby svou totožnost prokázal svědectvím dvou komisi známých osob; pokud tak volič neučiní do ukončení hlasování, nebude mu hlasování umožněno. Voliči, který se řádně prokázal dodá okrsková volební komise za chybějící, škrtaný nebo jinak označený hlasovací lístek jiný. V případech podle § 8 odst. 4 provede okrsková volební komise potřebné úkony.

(3) Před vstupem do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků označí volební komise každému voliči hlasovací lístek razítkem příslušné volební komise. Pouze takto označené hlasovací lístky jsou předepsanými tiskopisy ve smyslu § 33 odst. 1.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP