FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

1992

VI. v. o.

1514

Návrh

výboru ústavně právního Sněmovny národů

na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů

k návrhu zákona o vlastnictví k bytům a nebytovým prostorám (tisk 1281)

Výbory ústavně právní Sněmovny lidu a Sněmovny národů ve smyslu § 39 odst. 4 zákona č. 56/1991 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění, projednaly na společné schůzi, v jejímž průběhu byla posouzena i stanoviska výborů hospodářských a sociálních a kulturních Federálního shromáždění a stanoviska národních rad, uvedený návrh zákona. Výbor ústavně právní Sněmovny národů

navrhuje

Sněmovně lidu a Sněmovně národů, aby předložený návrh zákona schválily v tomto znění (výbor ústavně právní Sněmovny lidu tento návrh neodsouhlasil):

 

Návrh

"Zákon

ze dne .......... 1992

o vlastnictví bytů a nebytových prostorů

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

ČÁST PRVNÍ

Obecná ustanovení

§ 1

Předmět a rozsah úpravy

Tento zákon upravuje podmínky vzniku vlastnictví bytů a nebytových prostorů v domech, práva a povinnosti vlastníků těchto domů, práva, povinnosti a vzájemné vztahy vlastníků bytů a nebytových prostorů.

§ 2

Vymezení pojmů

(1) Bytem se pro účely tohoto zákona rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení a mohou tomuto svému účelu sloužit jako samostatná bytová jednotka.

(2) Nebytovým prostorem se pro účely tohoto zákona rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k jiným účelům než k bydlení; nebytovým prostorem nejsou příslušenství k bytu [§ 121 odst. 2 občanského zákoníku.] ani společné části a zařízení domu.

(3) Společnými částmi a zařízením domu se pro účely tohoto zákona rozumí části a zařízení domu určené pro společné užívání, zejména základy, hlavní stěny, průčelí, vchody, schodiště, výtahy, chodby, půdy, prádelny, sušárny, kočárkárny, kotelny, komíny, terasy, střecha, vodovodní, kanalizační, elektrické, telefonní, plynovodní sítě, tvoří-li součást anebo příslušenství domu.

(4) Domem s byty a nebytovými prostory ve vlastnictví se pro účely tohoto zákona rozumí dům, v němž jednotlivé byty a nebytové prostory jsou za podmínek stanovených v tomto zákoně ve vlastnictví jednotlivých vlastníků a společné části a zařízení téhož domu jsou současně ve spoluvlastnictví vlastníků bytů a nebytových prostorů (dále jen "dům").

(5) Byty stavebních bytových družstev se rozumí byty ve vlastnictví, popřípadě spoluvlastnictví stavebních bytových družstev, zřízených po roce 1958, na jejichž výstavbu byla poskytnuta finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů [Například vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České socialistické republiky, ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé č. 136/1985 Sb., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individuální bytové výstavbě a modernizaci rodinných domků v osobním vlastnictví, ve znění vyhlášek č. 74/1989 Sb. a č. 73/1991 Sb., a obdobné předpisy.].

§ 3

(1) Pokud tento zákon nestanoví jinak upravuje práva a povinnosti vlastníků domů, bytů a nebytových prostorů občansky zákoník.

(2) Právní vztahy k bytům a nebytovým prostorům v domě (dále jen "jednotka") se řídí, pokud tento zákon nestanoví jinak, těmi ustanoveními občanského zákoníku a zvláštních předpisů, které se týkají nemovitostí.

ČÁST DRUHÁ

Převody jednotek

§ 4

Smlouva o převodu vlastnického práva k jednotce

(1) Smlouva o převodu vlastnického práva k jednotce musí kromě obecných náležitostí [§ 43 a násl., § 588 a násl. občanského zákoníku.] také obsahovat

a) popis jednotky a jejího příslušenství, která je smlouvou převáděna, popis polohy jednotky, určení rozsahu podlahové plochy jednotky a vybavení jednotky,

b) určení a popis společných částí a zařízení domu,

c) stanovení velikosti spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky na společných částech a zařízení domu (§ 12),

d) vymezení pozemku místně náležejícího k domu a úpravu práv k němu,

e) způsob správy společných částí a zařízení domu a pozemku (§ 16), zejména určení, které otázky budou vyhrazeny společnému rozhodování a kdo spoluvlastníky zastupuje navenek.

(2) K účinnosti smlouvy, jejich změn a doplňků je třeba registrace státním notářstvím.

(3) S návrhem na registraci smlouvy se státnímu notářství předloží výkres, ze kterého je zřejmá plocha a poloha jednotlivých bytů, nebytových prostorů a společných částí a zařízení domu. Ke smlouvě se připojí situační plány jednotlivých podlaží domu s vyznačením jednotlivých jednotek a jejich čísel. Dokumentaci je povinen předložit převádějící.

(4) Práva a povinnosti ze smlouvy přecházejí na právní nástupce.

(5) Nedojde-li k převodu všech jednotek v domě, je původní vlastník domu vlastníkem zbývajících jednotek a má práva a povinnosti odpovídající vlastníkům jednotek v domě.

Var. I:

§ 5

Zvláštní ustanovení o převodu vlastnictví jednotky

(1) Při převodu bytu, jehož nájemcem je fyzická osoba, má dosavadní vlastník bytu, popřípadě domu povinnost nabídnout byt k převodu do vlastnictví tomuto nájemci. Smlouva o převodu vlastnictví, jíž byla tato povinnost porušena, je neplatná.

(2) Podle ustanovení odstavce 1 se postupuje pouze v případě prvního převodu vlastnictví bytu podle tohoto zákona.

(3) Neuplatní-li nájemce právo na přednostní nabytí vlastnictví bytu do šesti měsíců ode dne, kdy byl o nabídce vyrozuměn, jeho právo k přednostnímu nabytí vlastnictví bytu zaniká.

(4) I po uplynutí lhůty uvedené v odstavci 3 má nájemce při převodu bytu předkupní právo. Ustanovení § 606 občanského zákoníku platí obdobně.

Var. II:

§ 5

Zvláštní ustanovení o převodu jednotky

(1) Byt, jehož nájemcem je fyzická osoba, lze převést pouze tomuto nájemci. Smlouva o převodu pronajatého bytu jinému než jeho nájemci je neplatná.

(2) Ustanovení odstavce 1 neplatí pro pronajaté byty ve vlastnictví nabyté nájemci - fyzickými osobami a stavebníky - fyzickými osobami podle tohoto zákona a v případě, že původní vlastník domu nebo jeho právní nástupce je fyzickou osobou a prodal všechny byty v domě kromě bytu, který sám v tomto domě užívá.

(3) V domě s byty ve vlastnictví mohou být předmětem převodu i jednotky, které jsou nebytovými prostory.

(4) Rozhodne-li se původní vlastník domu převést jednotku, která je nebytovým prostorem, musí ji přednostně nabídnout k převodu vlastníkům bytů v domě. Právo vlastníků bytů na přednostní převod jednotky v domě zaniká uplynutím dvou měsíců ode dne, kdy vlastníci bytů byli původním vlastníkem domu o nabídce písemně vyrozuměni; je-li nebytový prostor v nájmu vlastníka bytu v domě, musí být tato jednotka přednostně nabídnuta tomuto nájemci. Smlouva o převodu nebytového prostoru v domě, jíž bylo právo přednostního převodu nebytového prostoru na nájemce - vlastníka bytu v domě, popřípadě na ostatními vlastníky bytů v domě, porušeno, je neplatná.

Práva a povinnosti vlastníků jednotek

§ 6

(1) Vlastník jednotky je povinen na svůj náklad ji udržovat ve stavu způsobilém k řádnému užívání, zejména včas provádět potřebnou údržbu a opravy. Je povinen při užívání, udržování, změnách, při nájmu jednotky nebo její části a při jiném nakládání s jednotkou počínat si tak, aby nerušil a neohrožoval ostatní při výkonu jejich práv.

(2) Vlastník jednotky je povinen odstranit závady a poškození, která na jiných jednotkách nebo na společných částech nebo zařízení domu způsobil sám, nebo ti, kteří s ním jednotku užívají.

(3) Vlastníci jednotek jsou povinni uzavřít smluvní pojištění jednotky a spoluvlastnického podílu na společných částech a zařízení domu podle § 790 písm. a) občanského zákoníku.

(4) Vlastník jednotky nesmí provádět úpravy jednotky, jimiž by byl bez souhlasu vlastníků jednotek měněn vzhled domu. Ustanovení zvláštních předpisů tím nejsou dotčena [§ 54 a násl. zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu.].

(5) Pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky na požádání povinen na nezbytnou dobu a v nezbytné míře umožnit přístup do jednotky.

§ 7

Vlastník jednotky má právo a povinnost zúčastňovat se na správě domu a jako spoluvlastník na rozhodování o společných částech a zařízení domu a pozemku; rozhoduje většina hlasů počítaná podle velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech a zařízení domu (§ 12 odst. 2), pokud se vlastníci nehodnou jinak. Jde-li však o rozhodnutí v jiných než běžných

záležitostech, mohou se přehlasovaní vlastníci obrátit na soud a navrhnout změnu rozhodnutí.

§ 8

(1) S vlastnictvím k jednotce je spojeno spoluvlastnictví společných částí a zařízení domu.

(2) Vlastník jednotky má právo užívat jednotku, jakož i společné části domu, jeho zařízení a příslušenství, jejichž užívání je s užíváním jednotky spojeno.

(3) O nájmu nebo podnájmu jednotky nebo její části platí zvláštní předpisy [§ 685 a násl. občanského zákoníku. Zákon č. 116/1990 Sb., o nájmu a podnájmu nebytových prostor, ve znění pozdějších předpisů.].

(4) Jsou-li v domě umístěny prostory a zařízení sloužící i jiným subjektům než vlastníkům jednotek v domě, zejména kotelny, výměníkové stanice, kryty civilní obrany, prádelny, sušárny, jiná provozní zařízení atd., přecházejí práva a povinnosti dosavadního vlastníka domu související s provozováním prostorů a zařízení na vlastníky jednotek v domě a na jejich právní nástupce.

§ 9

Zasahuje-li vlastník jednotky zvlášť závažným způsobem do práv a oprávněných zájmů vlastníků ostatních jednotek nebo porušuje-li zvlášť závažným způsobem své povinnosti vlastníka jednotky (§ 6 odst. 1), může soud na návrh vlastníků ostatních jednotek nebo některého z nich rozhodnout o zrušení vlastnictví jednotky a jeho vypořádání. Nevyplývá-li z tohoto zákona něco jiného, postupuje soud podle ustanovení občanského soudního řádu upravujících výkon rozhodnutí prodejem nemovitosti (§ 335 a násl. občanského soudního rádu). Při poskytování bytové náhrady se postupuje jako při výpovědi nájmu bytu podle § 711 odst. 1 písm. d) občanského zákoníku.

§ 10

(1) Na zajištění pohledávek vzniklých z právních úkonů týkajících se společných částí a zařízení domu a k zajištění pohledávek vzniklých z právních povinností a z právních úkonů ohledně jednotky jejím vlastníkem, mají ostatní vlastníci jednotek a spoluvlastníci společných částí domu k jednotce zástavní právo. O věcech movitých, které jsou v jednotce a patří vlastníkovi jednotky nebo osobám, které s ním žijí ve společné domácnosti, platí ustanovení o zástavním právu věcí movitých obdobně podle § 151a a násl. a § 672 a násl. občanského zákoníku, s výjimkou věcí vyloučených z výkonu rozhodnutí.

(2) Z právních úkonů týkajících se domu, společných částí a zařízení domu, jsou vlastníci jednotek zavázáni společně a nerozdílně.

§ 11

Převod a přechod vlastnictví jednotky

(1) Vlastník jednotky má právo převést jednotku na jiného. Na převod nebo přechod vlastnictví se použijí, pokud tento zákon nestanoví jinak, ustanovení občanského zákoníku upravující převod nebo přechod nemovitostí.

(2) Ustanovení občanského zákoníku o předkupním právu [§ 140 a násl. občanského zákoníku.] spoluvlastníků společných částí a zařízení domu se nepoužije.

(3) Spoluvlastnictví společných částí a zařízení domu, popřípadě pozemku je nerozlučně spojeno s vlastnictvím jednotky. S převodem nebo přechodem vlastnictví k jednotce přechází spoluvlastnictví společných částí a zařízení domu a pozemku nebo jiná práva k němu, popřípadě další práva a povinnosti spojená s vlastnictvím jednotky.

(4) Pro převod nebytového prostoru v domě s byty ve vlastnictví platí obdobně ustanovení § 5.

§ 12

Vlastnictví společných částí a zařízení domu

(1) Společné části a zařízení domu jsou ve spoluvlastnicví vlastníků jednotek.

(2) Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech a zařízení domu, popřípadě jeho příslušenství, je dána vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotky k úhrnu podlahových ploch jednotek v domě.

(3) Na spoluvlastnictví společných částí a zařízení domu a na spoluvlastnictví pozemku nelze zajistit práva a povinnosti, aniž by se současně nezajistily i na vlastnictví k jednotce.

§ 13

(1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené s udržováním nebo opravami nebo se zlepšováním společných částí a zařízení domu, popřípadě pozemku a pojištění jednotek a společných částí a zařízení domu. Pokud dohoda nestanoví jinak nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 12 odst. 2).

(2) K účelu uvedenému v odstavci 1 skládají vlastníci jednotek zálohově předem určené částky na fond provozu, oprav a údržby společných částí a zařízení domu, popřípadě pozemku a pojištění jednotek a společných částí a zařízení domu. Úhrn příspěvků na fond si určí vlastníci jednotek zpravidla vždy na rok dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady spojené s provozem domu, opravami, údržbou, popřípadě zlepšováním společných částí a zařízení domu, pojištěním jednotek a společných částí a zařízení domu. Způsob a oprávnění k hospodaření s prostředky fondu si určí vlastníci jednotek ve smlouvě.

ČÁST TŘETÍ

Výstavba domu

§ 14

(1) Vzájemná práva a povinnosti při výstavbě domu si vymezí stavebníci (vlastníci jednotek) písemnou smlouvou.

(2) K účinnosti smlouvy, jejich změn a doplňků, je třeba její registrace státním notářstvím.

§ 15

(1) Smlouva musí obsahovat zejména

a) určení vlastníků jednotek s vymezením polohy jednotky a uvedení rozsahu jednotky, ostatních ploch a vybavení jednotky,

b) vymezení a výčet společných částí a zařízení domu,

c) stanovení spoluvlastnického podílu vlastníka jednotky ke společným částem a zařízení domu, přičemž velikost spoluvlastnického podílu je dána poměrem velikosti podílu vlastníka jednotky (§ 12 odst. 2);

d) způsob správy společných částí a zařízení domu a pozemku (§ 16), zejména určení, které otázky budou vyhrazeny společnému rozhodování a kdo spoluvlastníky zastupuje navenek,

e) způsob financování stavebních nákladů, podíly a splatnost příspěvků na jejich úhradu, popřípadě rozsah a ocenění vlastní práce stavebníků; jestliže podle dohody stavebníků náklady na postavení jednotek, které připadají na jednotlivé spoluvlastníky, nejsou přímo úměrné vzájemným poměrům podlahové plochy (§ 12 odst. 2), nemá to vliv na velikost spoluvlastnických podílů na společných částech a zařízení domu,

f) vymezení společného pozemku určeného k výstavbě domu a úpravu práv k němu.

(2) S návrhem na registraci smlouvy se státnímu notářství předloží výkres, ze kterého je zřejmá plocha a poloha jednotlivých bytů, nebytových prostorů a společných částí a zařízení domu. Po registraci smlouvy a po udělení stavebního povolení se připojí situační plány jednotlivých podlaží domu s vyznačením jednotlivých jednotek a jejich čísel. Dokumentaci předkládají stavebníci.

ČÁST ČTVRTÁ

Práva ke stavebnímu pozemku

§ 16

(1) S vlastnictvím jednotky jsou spojena práva ke stavebnímu pozemku místně náležejícímu k domu.

(2) Nejsou-li spoluvlastníky pozemku všichni vlastníci jednotek v domě a nejsou-li spoluvlastníky v poměru, v jakém jsou spoluvlastníky společných částí a zařízení domu (§ 12 odst. 2), provedou vlastníci jednotek mezi sebou převod podílů tak, aby spoluvlastnictví k pozemku odpovídalo spoluvlastnictví společných částí a zařízení domu. Ustanovení předcházející věty platí obdobně pro původního vlastníka domu, který je vlastníkem pozemku. Převod je součástí smlouvy o převodu jednotky (§ 4).

(3) Ustanovení odstavců 1 a 2 platí obdobně i pro úpravu práv k pozemku určeného k výstavbě domu. Převod spoluvlastnických podílů je součástí smlouvy mezi budoucími vlastníky jednotek (§ 15).

(4) Ustanovení odstavců 1 až 3 platí obdobně i v případě, že vlastník domu má k pozemku jiné právo než právo vlastnické, zejména právo nájmu. Vlastník pozemku upraví práva k pozemku vlastníkům jednotek v domě písemnou smlouvou taj, aby rozsah jejich práv k pozemku odpovídal rozsahu spoluvlastnických podílů na společných částech a zařízení domu. Smlouvu o úpravě práv k pozemku předkládají vlastníci jednotek, popřípadě stavebníci státnímu notářství s návrhem smlouvy na registraci obdobně podle § 4 odst. 3 a § 15 odst. 2.

ČÁST PÁTÁ

Ustanovení společná, přechodná a závěrečná

Převody jednotek bytových družstev

§ 17

(1) Právo členů bytových družstev - fyzických osob vyzvat do 28. července 1992 bytové družstvo (dále jen "družstvo") k uzavření smlouvy o převodu vlastnictví k jednotce (bytu, garáži a ateliéru), jejichž byli nájemci k 28. lednu 1992, a jejichž nájemní vztah k jednotce vznikl po splacení členského podílu družstvu, u členů lidových bytových družstev po splnění zákonem stanovených podmínek, zůstává zachováno i po účinnosti tohoto zákona. Právo vyzvat družstvo k uzavření smlouvy o převodu vlastnictví k jednotce mají i členové družstev, na které členství a nájemní vztah přešly do 28. července 1992 děděním, pokud vyzvou družstvo k uzavření smlouvy do šesti měsíců od nabytí dědictví. Na základě výzvy uplatněné do uvedeného data je družstvo povinno smlouvu o převodu jednotky uzavřít.

(2) Družstvo převádí jednotku (byt, garáž a ateliér) do vlastnictví člena družstva - fyzické osoby, jejíž nájemní vztah k jednotce vznikl po splacení členského podílu, u bytů lidových bytových družstev po splnění zákonem stanovených podmínek, bezplatně.

(3) Pro převod jednotky a pro obsah smlouvy o jejím převodu podle odstavce 1 a 2 platí ustanovení tohoto zákona. Součástí smlouvy je dále závazek nabyvatele uhradit bytovému družstvu částku, která odpovídá nesplaceným úvěrům s příslušenstvím poskytnutým družstvu, připadajícím na převáděný byt, popřípadě nebytový prostor, k datu pravidelné pololetní splátky úvěru ve smyslu odstavce 4. Vlastnictví k bytu, garáži a atelieru přechází až po splnění tohoto závazku [§ 36, § 133 občanského zákoníku.].

(4) Družstvo je povinno použít prostředky získané v příslušném pololetí roku od nabyvatelů podle odstavce 3 ke splacení úvěru věřiteli (dále jen "banka") [§ 503 odst. 3 obchodního zákoníku č. 513/1991 Sb. Zákon č. 21/1992 Sb., o bankách.] spolu s pravidelnou splátkou úvěru připadající na totéž pololetí, a to před předložením smlouvy o převodu vlastnictví jednotky státnímu notářství. Spolu se smlouvou o převodu jednotky předkládá družstvo státnímu notářství i prohlášení banky o splacení odpovídající části úvěru obdobně podle § 4 odst. 3.

(5) Převádí-li družstvo s vlastnictvím k bytu, garáže popřípadě ateliéru i spoluvlastnická podíl na dalších nebytových prostorech v domě, a nejedná se přitom o společné části a zařízení domu podle § 2 odst. 3, sjedná se cena v souladu s obecně závaznými právními předpisy.

(6) Součástí smlouvy o převodu jednotky (bytu, garáže a ateliéru) z vlastnictví stavebního bytového družstva je vzájemné vypořádání prostředků určených na financování oprav a údržby domu, připadajících na převáděný byt a nebytový prostor. Vzájemným vypořádáním se přitom rozumí vyrovnání jak nevyčerpaných zůstatků, tak vyrovnání nedoplatků. Nevyčerpané prostředky určené na opravy a údržbu domu a bytu, popřípadě nebytového prostoru převede stavební bytové družstvo na fond provozu, oprav a údržby vlastníků jednotek (§ 13 odst. 2). Pro použití převedených prostředků platí obdobně ustanovení § 13 odst. 2.

(7) Došlo-li k uzavření smlouvy o převodu bytu a nebytového prostoru z vlastnictví stavebního bytového družstva do vlastnictví člena před účinností tohoto zákona, jsou stavební bytové družstvo a vlastník jednotky povinni vypořádat prostředky určené na financování oprav a údržby domu, připadající na převedený byt a nebytový prostor obdobně podle odstavce 6 a to do lhůty uvedené v § 22 odst. 3.

(8) Dojde-li k bezplatnému převodu vlastnictví bytu, garáže a ateliéru v domě bytového družstva dosavadnímu nájemci, jsou současně vypořádána práva a povinnosti týkající se zůstatkové hodnoty členského podílu.

(9) Notářské a správní poplatky spojené s převodem jednotek podle odstavce 2 se nevyměřují. Na úhradu nákladů spojených s převodem jednotky může družstvo požadovat po nabyvateli zaplacení poplatku do výše 200 Kčs.

§ 18

(1) Nedojde-li k převodu všech jednotek v domě, kterého se týká úvěr poskytnutý bankou a dojde-li k splacení úvěru odpovídajícího převedeným jednotkám podle § 17 odst. 4, uzavře banka dodatek k úvěrové smlouvě, jehož předmětem bude ponechání nesplacené části úvěru, připadající na nepřevedené jednotky, družstvu. Pro podmínky, za nichž je úvěr družstvu ponecháván, platí obdobně podmínky, za nichž byla úvěrová pomoc družstevní bytové výstavbě poskytnuta podle zvláštních předpisů [Například vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České socialistické republiky, ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé č. 136/1985 Sb., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individuální bytové výstavbě a modernizaci rodinných domků v osobním vlastnictví, ve znění vyhlášek č. 74/1989 Sb. a č. 73/1991 Sb., a obdobné předpisy.]. Podmínkou přitom je uzavření pojistných smluv vlastníky jednotek a družstvem tak, aby v souhrnu byl zachován alespoň dosavadní rozsah pojištění domu.

(2) Pro úvěry ponechané podle odstavce 1 platí ustanovení zvláštních předpisů [§ 45 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách.] o úhradě majetkové újmy bance obdobně. Ustanovení předcházející věty platí obdobně pro úvěry ponechané, popřípadě poskytnuté na základě dodatků uzavřených obdobně podle odstavce 1 před účinností tohoto zákona, pokud byla dodržena ustanovení dosavadních předpisů o vlastnictví k bytům [§ 872 odst. 7 a 8 občanského zákoníku.].

(3) Dojde-li k převodu bytů podle dosavadního předpisu nebo podle § 17 odst. 2, ustanovení zvláštních předpisů [Např. § 6 odst. 6 vyhlášky č. 136/1985 Sb., ve znění vyhlášek č. 74/1989 Sb. a č. 73/1991 Sb.] o povinnosti družstva vrátit státní příspěvky se nepoužije. Totéž platí v případě, že k převodu bytů došlo před účinností tohoto zákona podle § 24 zákona č. 42/1992 Sb., o úpravě majetkových vztahů a vypořádání majetkových nároků v družstvech.

Var. I:

(4) Nejde-li o převod jednotky podle § 17 odst. 1 a 2, sjedná se cena jednotky v souladu s obecně závaznými právními předpisy; 75 % získaných prostředků odvede družstvo do fondu národního majetku příslušné republiky. Totéž platí, po vypořádání složených členských podílů, o likvidačním zůstatku v případě zániku družstva likvidací do 10 let od účinnosti tohoto zákona.

Var. II: (odstavce 4 a 5)

(4) Dojde-li k převodu bytu, popřípadě nebytového prostoru bytového družstva, na který byla poskytnuta finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů [Například vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České socialistické republiky, ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé č. 136/1985 Sb., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individuální bytové výstavbě a modernizaci rodinných domků v osobním vlastnictví, ve znění vyhlášek č. 74/1989 Sb. a č. 73/1991 Sb., a obdobné předpisy.], a nejedná se o převod podle ustanovení § 17 odst. 2, je družstvo povinno vrátit příspěvky státu, poskytnuté na výstavbu jednotky, s výjimkou částek poskytnutých podle zvláštních předpisů [Např. § 5 odst. 6 a 7 a § 9 odst. 3 písm. a) vyhlášky č. 136/1985 Sb. ve znění vyhlášek č. 74/1989 Sb. a č. 73/1991 Sb.] na úhradu zvýšených nákladů ztíženého zakládání stavby, na úhradu nákladů spojených s pořízením základního technického vybavení a jiného zařízení vyvolaného obecnou potřebou a na úhradu více nákladů nezvyšujících standard bydlení, které nebyly vyvolány požadavky družstva. Částka příspěvků, kterou ke družstvo povinno vrátit, se snižuje o 1 % ročně počínaje rokem kolaudace stavby. Ustanovení poslední věty § 17 odst. 3 platí obdobně.

(5) Pokud se na pořízení nebytových prostorů, které nejsou společnými částmi a zařízením domu, podílel svými prostředky stát, popřípadě jiné osoby, musí družstvo v případě jejich prodeje tyto prostředky vrátit tomu, kdo je poskytl, pokud nedojde k jiné dohodě.

§ 19

Zástavní právo u bytových družstev

(1) Na zajištění úvěrů poskytnutých bankou bytovému družstvu podle zvláštních předpisů [Například vyhláška federálního ministerstva financí, ministerstva financí České socialistické republiky, ministerstva financí Slovenské socialistické republiky a předsedy Státní banky československé č. 136/1985 Sb., o finanční, úvěrové a jiné pomoci družstevní a individuální bytové výstavbě a modernizaci rodinných domků v osobním vlastnictví, ve znění vyhlášek č. 74/1989 Sb. a č. 73/1991 Sb., a obdobné předpisy.] na výstavbu bytů a nebytových prostorů a na rozsáhlejší opravy a stavební úpravy obytného domu, vzniká účinností tohoto zákona bance zástavní právo. Zástavní právo vázne na nemovitosti družstva, které se úvěry týkají.

(2) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro úvěry ponechané, popřípadě poskytnuté podle § 18 odst. 2 a 3.

§ 20

Byty bytových družstev získané nástavbami a vestavbami

(1) Pokud byly v družstevní bytové výstavbě pořízeny byty, na které byla poskytnuta finanční, úvěrová a jiná pomoc podle předpisů o finanční a úvěrové pomoci družstevní bytové výstavbě, formou nástaveb a vestaveb do stávajících budov, aniž se budova stala předmětem podílového spoluvlastnictví družstva a původního vlastníka budovy, zřizuje se dnem účinnosti tohoto zákona ve prospěch družstva, popřípadě družstva, které je jeho právním nástupcem na kmenově věcné břemeno podle § 151n a násl. občanského zákoníku, které dále omezuje vlastníka budovy tak, že

a) pro nájemní vztahy k bytům získaným nástavbou či vestavbou platí ustanovení občanského zákoníku o nájmu družstevního bytu,

b) družstvo má k těmto bytům práva a povinnosti pronajímatele, není-li dále stanoveno nebo mezi družstvem a vlastníkem budovy dohodnuto jinak,

c) pro stanovení nájemného z těchto bytů platí předpisy o způsobu výpočtu nájemného v bytech stavebních bytových družstev [§ 11 a násl. výnosu federálního ministerstva financí, ministerstva financí České republiky a ministerstva financí Slovenské republiky ze dne 22. února 1991 o podmínkách poskytování finanční pomoci na družstevní bytovou výstavbu, registrovaného pod č. 78/1991 Sb. a uveřejněného pod č. 3 ve Finančním zpravodaji č. 2-3/1991.],

d) nájemné z těchto bytů platí nájemce družstvu; úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu platí nájemce vlastníkovi budovy, popřípadě subjektu poskytujícímu plnění,

e) nakládání s domy a byty v nich se řídí občanským zákoníkem a tímto zákonem s tím, že k platnosti převodu bytu, získaného nástavbou nebo vestavbou, podle tohoto zákona je třeba písemného souhlasu družstva.

(2) pro podmínky nabývání bytů uvedených v odstavci 1 do vlastnictví podle tohoto zákona platí ustanovení o převodu bytů bytových družstev uvedená v § 17 odst. 4 a 6 a v § 18 odst. 1, 2, 3 a 4 přiměřeně. Ustanovení § 17 odst. 9 platí obdobně.

(3) Dojde-li k převodu bytu podle tohoto zákona do vlastnictví člena družstva - fyzické osoby, jejíž nájemní vztah vznikl po splacení členského podílu, odpovídá cena bytu nesplacenému úvěru s příslušenstvím připadajícímu na převáděný byt. Převádějící je povinen uhradit družstvu částku, která odpovídá nesplacenému úvěru s příslušenstvím poskytnutého družstvu, připadající na převáděný byt. V ostatních případech se byt prodává za dohodnutou cenu. Převádějící je v těchto případech povinen uhradit družstvu alespoň částku odpovídající součtu nesplaceného úvěru s příslušenstvím poskytnutého družstvu připadajícího na převáděný byt a státního příspěvku vypočteného podle § 18 odst. 4. Povinnost splatit úvěr připadající na převáděný byt podle § 17 odst. 4 a vrátit částku státních příspěvků podle § 18 odst. 4 má družstvo.

(4) Dojde-li k převodu bytu podle odstavce 3 jsou současně vypořádána práva a povinnosti družstva a vlastníka bytu týkající se zůstatkové hodnoty členského podílu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP