Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VII. volební období

63

Vládní návrh

Zákon

ze dne ..............

o hromadných sdělovacích prostředcích

Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně

ČÁST PRVNÍ

Úvodní ustanovení

§ 1

(1) Tento zákon upravuje podmínky pro uskutečňování svobody projevu a práva získávat a šířit informace činností hromadných sdělovacích prostředků.

(2) Tento zákon se nevztahuje na vydávání neperiodického tisku, který obsahuje výhradně literární, vědecká a umělecká díla, jež jsou předmětem autorského práva [Zákon č. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon) ve znění pozdějších předpisů.]

(3) Tento zákon platí také pro provozování rozhlasového a televizního vysílání, pokud zvláštní předpisy [Např. zákon č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.] nestanoví jinak.

§ 2

Pro účely tohoto zákona se rozumí:

a) sdělením zveřejněný obsah tisku, rozhlasového nebo televizního vysílání, audiovizuálního programu nebo agenturního zpravodajství,

b) hromadným sdělovacím prostředkem zejména tisk (s výjimkou tisku uvedeného v § 1 odstavci 2), rozhlasové a televizní vysílání, nebo audiovizuální program, prostřednictvím kterého jsou získávána a zpracovávána nebo zprostředkovávána nebo vytvářena, a šířena sdělení, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak,

c) periodickým tiskem tisk pravidelně vydávaný se stejným názvem, obsahovým zaměřením a ve stejné úpravě, a to nejméně čtyřikrát do roka; ostatní tisk je tiskem neperiodickým,

d) audiovizuálním programem zvukový, obrazový nebo zvukově obrazový záznam, jeho výrobcem autorizované rozmnoženiny nebo jeho druhotný záznam zveřejněny jinak než rozhlasovým nebo televizním vysíláním,

e) šířením audiovizuálního programu určeného veřejnosti jeho dovoz, výroba, prodej, půjčování, rozdávání, promítání a přehrávání,

f) provozováním hromadného sdělovacího prostředku vydávání tisku včetně jeho rozmnožování a rozšiřování, rozhlasové nebo televizní vysílání, činnost zpravodajské agentury a šíření audiovizuálních programů určených veřejnosti,

g) provozovatelem hromadného sdělovacího prostředku fyzická nebo právnická osoba, která je podle tohoto zákona oprávněna vykonávat činnosti uvedené pod písm. f) (dále jen "provozovatel"),

h) šéfredaktorem osoba, která z pověření provozovatele řídí provozování hromadného sdělovacího prostředku nebo jeho části,

i) redaktorem pracovník hromadného sdělovacího prostředku, který se podílí svou duševní činností na tvorbě sdělení.

§ 3

Jakýkoliv zásah orgánů veřejné moci do uskutečňování svobody projevu činností hromadných sdělovacích prostředků je přípustný jen, je-li to v souladu s Listinou základních práv a svobod.

§ 4

Právo hromadných sdělovacích prostředků na informace o činnosti státních orgánů a orgánů územní samosprávy upravují zákony, které stanoví obecnou povinnost poskytování těchto informací.

ČÁST DRUHÁ

Práva a povinnosti provozovatelů, pracovníků a přispěvatelů hromadných sdělovacích prostředků.

§ 5

(1) Redaktor hromadného sdělovacího prostředku má právo odmítnout požadavek provozovatele nebo šéfredaktora vytvořit komentář nebo stanovisko, které by bylo svým obsahem v rozporu s jeho náboženským vyznáním, svědomím nebo politickým přesvědčením. Technické a redakční zpracování takového sdělení však odmítnout nemůže.

(2) Pro uplatnění tohoto práva mu nesmí být způsobena újma na jiných právech.

§ 6

(1) Příspěvek redaktora nebo přispěvatele hromadného sdělovacího prostředku určený k uveřejnění, jehož obsah byl redakčně upraven tak, že se změnil jeho původní smysl, lze uveřejnit jen s jejich souhlasem.

(2) Takového souhlasu je zapotřebí i tehdy, má-li být příspěvek uveřejněn pod značkou nebo pseudonymem užívanými redaktorem nebo přispěvatelem, nebo anonymně.

(3) Tím není dotčen předpis o dílech literárních, vědeckých a uměleckých [Zákon č. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon) ve znění pozdějších předpisů.].

§ 7

(1) Redaktor nebo přispěvatel hromadného sdělovacího prostředku je povinen umožnit osobě, která mu poskytla rozhovor, aby před jeho uveřejněním ověřila, zda zpracovaný záznam rozhovoru je v souladu s jeho skutečným průběhem, pokud si to tato osoba nejpozději při ukončení rozhovoru vyhradila.

(2) Má-li byt rozhovor vysílán přímým přenosem rozhlasového nebo televizního vysílání, je redaktor nebo přispěvatel povinen vyžádat si k tomu souhlas osoby, se kterou má být rozhovor uskutečněn.

(3) Tím není dotčen předpis o dílech literárních, vědeckých a uměleckých [Zákon č. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon) ve znění pozdějších předpisů.].

§ 8

(1) Provozovatel, a je-li jím právnická osoba, také její společníci a členové, a rovněž pracovníci a přispěvatelé hromadného sdělovacího prostředku mají povinnost zachovat mlčenlivost o původu informací získaných v souvislosti s činností hromadného sdělovacího prostředku. S písemnostmi, tiskem, s obrazovými nebo zvukovými nebo zvukově obrazovými záznamy nebo jakýmikoliv jinými nosiči dat, z nichž by mohla být zjištěna totožnost osoby, která informaci poskytla, jsou povinni nakládat tak, aby ke zjištění totožnosti takové osoby nemohlo dojít.

(2) Těchto povinností může osoby uvedené v odstavci 1 zprostit osoba, která informaci poskytla; jestliže taková osoba zemřela, její manžel a děti a není-li jich, její rodiče.

(3) Povinnost překazit nebo oznámit trestný čin a zákaz nadržování pachateli trestného činu zůstávají nedotčeny [§ 166 až 168 trestního zákona č. 140/1961 Sb., ve znění pozdějších předpisů.].

§ 9

(1) Zveřejnění zpráv o jednáních Federálního shromáždění, České národní rady a Slovenské národní rady a jejich orgánů a orgánů územní samosprávy, která nebyla prohlášena za neveřejná, nemůže být hromadnému sdělovacímu prostředku na újmu, jestliže tyto zprávy odpovídají skutečnému průběhu jednání; to platí i pro veřejná jednání ostatních státních orgánů s výjimkou soudů, u nichž postup upravují zvláštní předpisy [Např. občanský soudní řád a trestní řád.].

(2) Ustanovení občanského zákoníku o ochraně osobnosti zůstávají nedotčena [§ 11 až 16 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů.].

ČÁST TŘETÍ

Právo na uveřejnění opravy, odpovědi nebo dodatečného sdělení

§ 10

(1) Fyzická nebo právnická osoba, která je z uveřejněných údajů určitelná, má právo na uveřejnění opravy nepravdivých nebo pravdu zkreslujících údajů, které o ní hromadný sdělovací prostředek uveřejnil.

(2) Text opravy se omezí na vyvrácení nepravdivých nebo pravdu zkreslujících údajů.

§ 11

(1) Fyzická nebo právnická osoba má právo na uveřejnění své odpovědi na stanovisko nebo názor, který byl uveřejněn v hromadném sdělovacím prostředku, pokud se jí přímo dotýká.

(2) Provozovatel je povinen zajistit, aby odpověď byla uveřejněna v rozsahu, v jakém se stanovisko nebo názor dotklo fyzické nebo právnické osoby, která právo na uveřejnění odpovědi uplatnila.

§ 12

Jestliže hromadný sdělovací prostředek uveřejnil sdělení o trestním řízení proti osobě, která je ze sdělení určitelná, a bylo-li toto řízení pravomocným rozhodnutím soudu zastaveno nebo byla-li tato osoba pravomocně zproštěna obvinění, musí být na její žádost informace o výsledku trestního řízení uveřejněna jako dodatečné sdělení.

§ 13

(1) Právo na uveřejnění opravy, odpovědi nebo dodatečného sdělení uplatní navrhovatel písemně u šéfredaktora nebo provozovatele; k návrhu podle povahy věci připojí navrhovaný text nebo zvukový nebo obrazový nebo zvukově obrazový záznam, jehož zveřejnění požaduje.

(2) Právo musí být uplatněno u tisku a audiovizuálního programu do šedesáti dnů a u rozhlasového nebo televizního vysílání do třiceti dnů ode dne uveřejnění napadeného sdělení, jinak zaniká. U práva na uveřejnění dodatečného sdělení se tato lhůta počítá ode dne právní moci rozhodnutí uvedeného v § 12.

§ 14

(1) Provozovatel periodického tisku nebo rozhlasového nebo televizního vysílání je povinen opravu, odpověď nebo dodatečné sdělení uveřejnit, není-li dále stanoveno jinak:

a) ve stejném jazyce jako napadené sdělení

b) bezplatně

c) ve stejné-m hromadném sdělovacím prostředku, v němž bylo zveřejněno napadené sdělení, a to takovým způsobem, aby oprava, odpověď nebo dodatečné sdělení bylo co do umístění, času a formy rovnocenné a co do rozsahu přiměřené (§ 11 odst. 2) napadenému sdělení,

d) s výslovný označením nebo oznámením, že se jedná o opravu nebo odpověď nebo dodatečné sdělení,

e) uvedením jména a příjmení nebo názvu osoby, která návrh podala,

f) do patnácti dnů po doručení návrhu, a není-li to možné, v nejbližším připravovaném čísle periodického tisku nebo vydání pořadu.

(2) Ve stejném čísle nebo vydání pořadu nesmí být obsah opravy, odpovědi nebo dodatečného sdělení komentován.

(3) Provozovatel neperiodického tisk nebo audiovizuálního programu zajistí na vlastní náklady uveřejnění opravy, odpovědi nebo dodatečného sdělení v přiměřeném rozsahu, odpovídajícím způsobem a v dohodnuté lhůtě v periodickém tisku, o němž se dohodne s osobou, která návrh podala. Nedojde-li k dohodě o těchto skutečnostech ve lhůtě do patnácti dnů od doručení návrhu, má se za to, že k uspokojení práv dotčené osoby nedošlo.

(4) Není-li právního nástupce periodického tisku, který zanikl, rozhodne ve věci uveřejnění opravy, odpovědi nebo dodatečného sdělení na návrh soud.

§ 15

Povinnost provozovatele uveřejnit opravu, odpověď nebo dodatečné sdělení nevznikne, jestliže:

a) provozovatel již uveřejnil sdělení, odpovídající návrhu na opravu nebo dodatečné sdělení a osobu uvedenou v § 10 a 12 o tom písemně vyrozuměl.

b) napadené sdělení odpovídá obsahu pravomocného rozhodnutí soudu,

c) soud pravomocně uložil provozovateli povinnost uveřejnit napadené sdělení,

d) oprava nebo její část je nepravdivá nebo pravdu zkreslující,

e) uveřejněním opravy, odpovědi nebo dodatečného sdělení by byl porušen zákon,

f) byl uplatněn nárok na opravu nebo odpověď, ačkoliv návrh se týká sdělení, které navrhovatel ověřil (§ 7) a je sám osobou oprávněnou podat návrh,

§) navrhovaná oprava, odpověď nebo dodatečné sdělení jsou svým obsahem nebo formou zjevně hanlivé,

h) skutečnosti uveřejněné o osobě, která žádá opravu nebo odpověď, jsou zjevně bezvýznamné.

§ 16

Bylo-li uveřejnění opravy podle § 10 odepřeno, nedošlo-li vůbec k jejímu uveřejnění anebo byla-li uveřejněna způsobem nevyhovujícím tomuto zákonu, rozhodne na návrh oprávněné osoby o povinnosti uveřejnit opravu okresní soud; návrh musí být podán do 15 dnů po uplynutí stanovené nebo dohodnuté lhůty k uveřejnění opravy. Jinak nárok zanikne. To platí obdobně i pro uveřejnění odpovědi podle § 11 a dodatečného sdělení podle § 12.

§ 17

Soud o návrhu podle § 16 rozhodne urychleně. První jednání se nařídí tak, aby se konalo nejpozději patnáctý den po podání návrhu. Jednání lze odročit, jestliže některý z účastníků nebyl řádně předvolán, a to nejdéle na 15 dní; jinak může byt jednání bez souhlasu obou účastníků odročeno pouze jednou. Nedostaví-li se k jednání bez vážných důvodů některý z účastníků nebo nikdo z nich, rozhodne soud bez ústního vyjádření účastníků. Jinak pro řízení platí občanský soudní rád.

§ 18

(1) Povinnosti hromadných sdělovacích prostředků při ochraně osobních údajů o fyzických osobách upravuje zákon, který stanoví obecně povinnosti při ochraně těchto údajů.

(2) Ustanovení občanského zákoníku o ochraně osobností zůstávají nedotčena [§ 11 až 16 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb., ve znění pozdějších předpisů.].

ČÁST ČTVRTÁ

Odpovědnost za činnost hromadných sdělovacích prostředků

§ 19

(1) Provozovatel odpovídá za činnost hromadného sdělovacího prostředku, pokud tento zákon nestanoví jinak (§ 21 odst. 2).

(2) Je-li provozovatelem právnická osoba, je povinna ustanovit šéfredaktora.

§ 20

(1) Provozovatel periodického tisku je povinen zajistit, aby na každém výtisku byly uvedeny tyto údaje:

a) název,

b) jméno a příjmení a bydliště provozovatele, je-li fyzickou osobou; obchodní jméno a sídlo, je-li právnickou osobou,

c) mezinárodní indexové číslo,

d) jméno a příjmení šéfredaktora, pokud byl určen,

e) sídlo redakce,

f) místo, datum a číslo vydání,

g) cena za jeden výtisk.

(2) Provozovatel neperiodického tisku je povinen zajistit, aby na každém výtisku byly uvedeny tyto údaje:

a) název,

b) jméno a příjmení a bydliště provozovatele, je-li fyzickou osobou; obchodní jméno a sídlo, je-li právnickou osobou,

c) jméno a příjmení a bydliště fyzické osoby, která tisk vytiskla nebo rozmnožila, nebo obchodní jméno a sídlo právnické osoby, která tisk vytiskla nebo rozmnožila, není-li současné provozovatelem,

d) mezinárodní indexové číslo,

e) místo, rok vydání a pořadové číslo vydání.

(3) U rozhlasového a televizního vysílání je provozovatel povinen zajistit, aby

a) každý vysílaný pořad byl označen názvem poradu.

b) v průběhu vysílání bylo pravidelně, nejméně jedenkrát za hodinu, uváděno označení provozovatele.

(4) U audiovizuálního programu je provozovatel, který program vyrobil nebo dovezl, povinen zajistit, aby byl na každém programu uveden"

a) název audiovizuálního programu,

b) jméno autora (autorů), pokud je znám a pokud autor uvedení jména výslovně nezakázal, a jméno a příjmení výkonných umělců,

c) jméno nositele autorských práv, není-li jím autor (autoři), a práv výkonných umělců,

d) jméno, příjmení a bydliště výrobce nebo dovozce, je-li fyzickou osobou, nebo obchodní jméno a sídlo, je-li právnickou osobou,

e) číslo registračního listu výrobce nebo dovozce,

f) místo a rok výroby.

(5) U agenturního zpravodajství je provozovatel povinen zajistit, aby předávaný soubor zpráv nebo jednotlivě předávaná zpráva byly označeny:

a) názvem zpravodajské agentury,

b) místem a časem vydání předávané zprávy nebo souboru zpráv.

§ 21

(1) Provozovatel je. povinen zajistit, aby uveřejněná reklama nebo inzerce byla jako reklama nebo inzerce označena a byla rozeznatelná od ostatního obsahu; skrytá reklama není dovolena.

(2) Za obsah inzerce a reklamy, není-li dále stanoveno jinak, odpovídá osoba, která inzerát nebo reklamu objednala; tato osoba má, pokud jde o inzerci a reklamu, kterou objednala, povinnosti provozovatele podle § 10 a 12. Není-li možno zjistit totožnost osoby, která inzerci nebo reklamu objednala, odpovídá za jejich obsah provozovatel.

§ 22

(1) Provozovatel hromadného sdělovacího prostředku je povinen zajistit, aby nebyly zveřejňovány:

a) reklamy a inzerce, které zjevně podporují chování ohrožující zájmy spotřebitele nebo zjevně ohrožující oprávněné zájmy ochrany zdravé, bezpečnosti nebo životního prostředí,

b) reklamy a inzerce určené dětem nebo v nichž vystupují děti, pokud tyto reklamy podporují chování ohrožující jejich zdraví, psychický nebo morální vývoj,

c) reklamy a inzerce, které jsou ve zjevném rozporu s předpisy o zákazu nekalé soutěže [§ 44 až 55 obchodního zákoníku č. 513/1991 Sb.].

(2) Pro uveřejňování reklamy a inzerce v rozhlasovém a televizním vysílání platí zvláštní předpisy [§ 6 zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.].

§ 23

(1) Provozovatel periodického hromadného sdělovacího prostředku je povinen poskytnout státním orgánům a orgánům územní samosprávy vysílací čas nebo uveřejnit jejich neodkladná sdělení ve veřejném zájmu; je oprávněn uvést, že se tak stalo na žádost státního orgánu nebo orgánu územní samosprávy a požadovat za poskytnutý prostor nebo vysílací čas náhradu.

(2) Požadovat náhradu nejsou oprávněni provozovatelé rozhlasového a televizního vysílání ze zákona.

§ 24

(1) Provozovatel, který šíří audiovizuální program, je povinen předem přiměřeným způsobem seznámit veřejnost s věkovou hranicí přístupnosti audiovizuálního programu mládeži (§ 34 odst. 3 písm. c)).

(2) Provozovatel, který prodává, půjčuje, rozdává, promítá a přehrává audiovizuální program, je povinen zajistit dodržování věkové hranice přístupnosti audiovizuálního programu mládeži podle odstavce 1. Toto neplatí při promítání, jestliže mládež mladší 15 let popř. 18 let doprovází její rodiče nebo jejich jiní zákonní zástupci.

§ 25

Provozovatel neperiodického tisk je povinen písemně vyrozumět osobu, která má tento tisk tisknout nebo jiným způsobem rozmnožovat nebo rozšiřovat, že jde o tisk, na který se vztahuje tento zákon.

§ 26

(1) Provozovatel tisku a výrobce audiovizuálního programu, který je vydán nebo vyroben v České a Slovenské Federativní Republice, je povinen jej bezplatně nabídnout určený institucím. Tyto instituce a rozsah nabídkové povinnosti stanoví zákony České národní rady a Slovenské národní rady.

(2) Tato povinnost se nevztahuje na provozovatele rozhlasového a televizního vysílání a na provozovatele zpravodajské agentury.

ČÁST PÁTÁ

Oprávnění k provozování hromadných sdělovacích prostředků

§ 27

(1) Oprávnění provozovat hromadný sdělovací prostředek vzniká podle tohoto zákona registrací, pokud zvláštní předpisy nestanoví jinak [Např. § 16 a 17 zákona 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.].

(2) Oprávnění vydávat tisk zahrnuje i oprávnění tento tisk tisknout nebo jiným způsobem rozmnožovat a rozšiřovat.

(3) Registraci nepodléhají:

a) rozšiřování tisku (§ 37),

b) školní časopisy a školami vydávaný tisk, pokud není předmětem prodeje mimo oblast činnosti školy,

c) informační bulletiny, pokud nejsou předmětem prodeje,

d) neperiodicky tisk, který vyžaduje provozní potřeba při výrobě a odbytu výrobků nebo při poskytování služeb,

e) sbírka zákonů, úřední věstníky a tisk sloužící výlučně pro úřední nebo služební potřeby.

(4) Vydávání bankovek, známek, kolků, losů a cenných papírů všeho druhu, hlasovacích lístků a jiného úředního neperiodického tisk vydaného pro účely voleb do zastupitelských orgánů a orgánů územní samosprávy upravují zvláštní předpisy [Např. zákon č. 47/1990 Sb., o volbách do Federálního shromáždění ve znění pozdějších předpisů.].

(5) Ostatní ustanovení tohoto zákona, která se vztahují na tisk, nejsou dotčena.

§ 28

(1) Fyzická osoba nemůže získat oprávnění k provozování hromadného sdělovacího prostředku, jestliže:

a) nedosáhla věku 18 let,

b) byla zbavena způsobilosti k právním úkonům,

c) byla pravomocným rozsudkem odsouzena za úmyslný trestný čin nebo jí byl uložen soudem nebo správním orgánem zákaz činnosti týkající se provozování hromadného sdělovacího prostředku po dobu, dokud zákaz trvá,

d) nemá bydliště na území České a Slovenské Federativní Republiky.

(2) Právnická osoba nemůže získat oprávnění k provozování hromadného sdělovacího prostředku, nemá-li sídlo na území České a Slovenské Federativní Republiky a neustanoví-li šéfredaktora (§ 19), pokud zvláštní předpisy nestanoví jinak [§ 3 odst. 2 zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.].

(3) Podmínky uvedené v odstavci 1 musí splňovat také šéfredaktor, byl-li ustanoven.

(4) Provozovatel periodického tisku, vycházejícího více než třikrát v týdnu, nesmí být provozovatelem (majitelem) rozhlasového nebo televizního vysílání ani zpravodajské agentury ani mít majetkovou účast [§ 6 a 61 obchodního zákoníku č. 513/1991 Sb.] na obchodním jmění fyzické nebo právnické osoby, která je provozuje, vyšší než 15%.

(5) Provozovatel zpravodajské agentury nesmí být provozovatelem (majitelem) ani nesmí mít majetkovou účast na obchodním jmění fyzické nebo právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo periodického tisku vycházejícího více než třikrát v týdnu, vyšší než 15%.

(6) Provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nesmí být ten, kdo je provozovatelem (majitelem) zpravodajské agentury nebo periodického tisku vycházejícího více než třikrát v týdnu ani mít majetkovou účast na obchodním jmění fyzické nebo právnické osoby, která je provozuje, vyšší než 15%.

§ 29

Provozovatel periodického tisku nesmí zneužívat dominantního postavení na relevantním trhu periodického tisku [§ 9 zákona č. 63/1991 Sb., o ochraně hospodářské soutěže.].

§ 30

(1) Registraci provádí v České republice orgán stanovený zákonem České národní rady a ve Slovenské republice orgán stanovený zákonem Slovenské národní rady (dále jen "orgán provádějící registraci"). Jejich příslušnost se určuje podle sídla nebo bydliště provozovatele.

(2) Oprávnění vzniklé registrací má platnost na celém území České a Slovenské Federativní Republiky.

§ 31

(1) Řízení o registraci je zahájeno dnem, kdy příslušnému orgánu provádějícímu registraci došla žádost obsahující požadované náležitosti.

(2) Žádost o registraci musí obsahovat:

U tisku a zpravodajské agentury

a) název, u periodického tisku i jeho grafickou úpravu,

b) obsahové zaměření (pouze u periodického tisku),

c) obchodní jméno, sídlo a právní formu právnické osoby, jméno, příjmení a bydliště šéfredaktora nebo jméno, příjmení a bydliště fyzické osoby, která bude provozovatelem,

d) sídlo redakce (pouze u periodického tisku),

e) doklad o tom, zda je žadatel provozovatelem jiného hromadného sdělovacího prostředku a o výši jeho majetkové účasti na obchodním jmění provozovatelů (majitelů) hromadných sdělovacích prostředků uvedených v § 28 odstavec 4 až 6 (pouze u periodického tisku a zpravodajské agentury),

f) u fyzické osoby, jako žadatele nebo u šéfredaktora, pokud je určen, doklad o státním občanství a výpis z rejstříku trestů; u osob, které nejsou občany České a Slovenské Federativní Republiky, povolení k pobytu na území České a Slovenské Federativní Republiky.

U audiovizuálního programu:

a) obchodní jméno, sídlo a právní formu právnické osoby, jméno, příjmení a bydliště šéfredaktora nebo jméno, příjmení a bydliště fyzické osoby, která bude audiovizuální programy šířit,

b) navrhovaný způsob šíření audiovizuálního programu,

c) doklad o tom, že žadatel oznámil organizaci, již bylo přiznáno výhradní oprávnění zastupovat autory nebo výkonné umělce nebo výrobce audiovizuálních programů ve výkonu jejich práv [§ 44 zákona č. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon) ve znění pozdějších předpisů.], že žádá o registraci,

d) souhlas obce s umístěním provozovny nebo provozoven, mají-li být zřízeny,

e) výpis z rejstříku trestů, je-li žadatelem fyzická osoba.

§ 32

Pokud orgán provádějící registraci do třiceti dnů od doručení žádosti o registraci (§ 31 odst. 1) tuto žádost neodmítne nebo nesdělí žadateli, ze žádost nemá požadované náležitosti, nebo že jsou v ní uváděné údaje neúplné nebo nepřesné, má se za to, že registrace je provedena. O této skutečnosti vydá tento orgán na návrh žadatele rozhodnutí.

§ 33

Orgán provádějící registraci odmítne provést registraci, jestliže:

a) název tisku a jeho grafická úprava nebo název zpravodajské agentury je shodný nebo zaměnitelný s jiným tiskem nebo zpravodajskou agenturou, která již byla registrována,

b) navrhované obsahové zaměření tisku (§ 31) je v rozporu se zákonem,

c) žadatel nesplňuje požadavky uvedené v § 28,

d) žadatel nebo určený šéfredaktor byl pravomocným rozsudkem odsouzen za úmyslný trestný čin.

§ 34

(1) Registrace je provedena vydáním registračního listu, který obsahuje:

a) název periodického tisku nebo jméno a příjmení provozovatele, je-li jím fyzická osoba, obchodní jméno provozovatele hromadného sdělovacího prostředku, je-li jím právnická osoba,

b) obsahové zaměření hromadného sdělovacího prostředku (u periodického tisku)

c) mezinárodní indexové číslo, je-li vydáno

d) číslo registračního listu

e) razítko nebo podpis orgánu, který registrační list vydal,

f) datum vydání registračního listu.

(2) Registrace je nepřenosná, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak [Např. § 69 obchodního zákoníku č. 513/1991 Sb.]

(3) Orgán provádějící registraci je oprávněn v registračním listu stanovit:

a) výrobci audiovizuálních programů závazný podíl prací potřebných k výrobě audiovizuálních programů, které musí výrobce realizovat prostřednictvím fyzických osob s trvalým pobytem v České a Slovenské Federativní Republice. Na žádost výrobce lze stanovený poměr změnit,

b) provozovateli audiovizuálního programu závazný podíl tuzemských audiovizuálních programů vyrobených v České a Slovenské Federativní Republice na celkovém počtu jím šířených audiovizuálních programů; na žádost provozovatele lze stanovený podíl změnit. To neplatí pro dovozce a výrobce audiovizuálních programů.

c) výrobci nebo dovozci audiovizuálních programů povinnost předložit audiovizuální program orgánu provádějícímu registraci nebo jím určenému orgánu k rozhodnutí, zda má být audiovizuální program přístupný mládeži mladší 18 let popř. 15 let.

§ 35

(1) Provozovatel popř. jeho právní zástupce, jsou povinni oznamovat orgánu provádějícímu registraci každou změnu údajů obsažených v žádosti a doklady o ní předložit do 30 dnů od vzniku této změny.

(2) Registrace pozbude platnosti a oprávnění provozovat hromadný sdělovací prostředek zanikne:

a) nebude-li provozování hromadného sdělovacího prostředku zahájeno do jednoho roku od provedení registrace,

b) nebude-li provozování denního tisku nebo zpravodajské agentury přerušeno na dobu delší šesti měsíců, jiného tisku a audiovizuálního programu na dobu delší jednoho roku,

c) v případě smrti fyzické osoby, na jejíž žádost byla registrace provedena, uplynutím 30 dnů ode dne, kdy nabylo právní moci rozhodnutí o skončení projednání dědictví, jestliže právní nástupce o převedení registrace na své jméno v této lhůtě nepožádal,

d) dnem zániku právnické osoby podle jiných předpisů.

(3) O skutečnostech uvedených v odst. 2 vydá orgán provádějící registraci na žádost provozovatele rozhodnutí s uvedením dne zániku registrace.

(4) Oprávnění vzniklé registrací zanikne rozhodnutím orgánu provádějícího registraci:

a) zjistí-li, že nastaly skutečnosti, které by byly důvodem pro odmítnutí registrace,

b) zjistí-li že registrace bylo dosaženo na základě nepravdivých údajů,

c) oznámí-li mu provozovatel, že končí provozování hromadného sdělovacího prostředku.

(5) Opakovat žádost o registrací hromadného sdělovacího prostředku, jehož provozování nebylo zahájeno ve stanovené lhůtě, lze nejdříve za dva roky ode dne provedení předchozí registrace.

(6) Po úmrtí fyzické osoby, na jejíž žádost byla registrace provedena, může provozovat hromadný sdělovací prostředek až do právní moci rozhodnutí o skončení projednání dědictví pouze osoba splňující podmínky stanovené pro provozovatele tímto zákonem, ustanovená k tomuto účelu neodkladným opatřením orgánu, který dědictví po provozovateli projednává [§ 30 zákona č. 95/1963 Sb., o státním notářství a o řízení před státním notářstvím (notářský řád) ve znění pozdějších předpisů.].

§ 36

(1) Orgán provádějící registraci zašle opis registračního listu orgánu vykonávajícímu správu příslušné daně, příslušnému orgánu státní statistiky a v případě registrace provozování audiovizuálního programu jej zašle obci, která vyslovila souhlas s umístěním provozovny, má-li být zřízena.

(2) Je-li provozovatelem fyzická osoba, zašle orgán provádějící registraci opis registračního listu též orgánu, který provádí její sociální zabezpečení.

(3) Jde-li o registraci provozování audiovizuálního programu, zašle orgán provádějící registraci, opis registračního listu též organizaci, jíž bylo přiznáno výhradní oprávnění zastupovat autory nebo výkonné umělce nebo výrobce audiovizuálních programů ve výkonu jejich práv [§ 44 zákona č. 35/1965 Sb., o dílech literárních, vědeckých a uměleckých (autorský zákon) ve znění pozdějších předpisů.].


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP