Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VII. volební období

77

Odpověď

ministra zahraničních věcí ČSFR Doc. JUDr. Jozefa Moravčíka, CSc. na interpelaci podanou poslancem SL L. Voleníkem ve věci zastavení krveprolití a řešení válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině (tisk 36)

MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČSFR

Jozef MORAVČÍK

V Praze dne 3. září 1992

Vážený pane poslanče,

odpovídáme na Vaši interpelaci ohledně zastavení krveprolití a řešení válečného konfliktu v Bosně a Hercegovině. V rámci Vaší interpelace jsem se seznámil rovněž s obsahem rezoluce předložené FS Radikální stranou a se stanoviskem účastníků demonstrace před velvyslanectvím SRJ.

Situací v Jugoslávii je ČSFR znepokojena od samého vzniku krize. Mohu Vás ujistit, že možnostem jejího řešení byla ze strany FMZV věnována nemalá pozornost. V našem přístupu vycházíme z koordinované politiky evropských států v rámci helsinského procesu, neboť jednotný postup je trvalý a spravedlivý mír podle mého názoru nezbytný. Domnívám se, že válka se všemi svými důsledky tak bolestivými zvláště pro civilní obyvatelstvo má hluboké historické příčiny jejichž překonání si vyžádá značné úsilí. Při svých nedávných jednáních s představiteli znepřátelených stran vyjádřila naše delegace ostré odsouzení akcím etnického čištění v Bosně a Hercegovině a vyzvala srbskou stranu k jejich zastavení a vytvoření podmínek pro návrat utečenců do svých domovů. Z rozhovorů však vyplynulo také, že se dosud rozcházejí názory politických reprezentací Srbů, Chorvatů a Muslimů na budoucí státoprávní uspořádání v Bosně a Hercegovině.

Pokud se týká odvolání velvyslance ČSFR z Bělehradu, nebylo k tomuto kroku přistoupeno z několika důvodů. ČSFR je předsednickou zemí KBSE a potřebuje udržovat na potřebné úrovni kontakt s politickou i státní reprezentací v SRJ a působit tak na představitele státu, který se nemalou měrou podílí na jugoslávském konfliktu. Rovněž přítomnost slovenské menšiny na území Srbska a její ohrožení válečnými událostmi si vyžádala zachování přítomnosti velvyslance ČSFR v Bělehradě. Na výzvu FMZV byl snížen diplomatický personál velvyslanectví SRJ v Praze o 2 osoby.

ČSFR se připojila k embargu vyhlášenému RB OSN. Ve vztahu k SRJ, vycházíme z toho, že tento nový stát není automatický a jediný následník bývalé Jugoslávie.

Určité, i když jen začínající perspektivy možného řešení krize spatřuje v novém procesu, který otevírá Londýnská konference o Jugoslávii a aktivním podílu ČSFR na jejich závěrech. Jde o proces, který by měl vytvořit nástroje umožňující všem aktérům jugoslávské krize i širšímu mezinárodnímu společenství nalézt účinná řešení. Vzhledem k hloubce, složitosti a příčinám konfliktu nelze očekávat okamžitá řešení a výsledky.

Ujišťuji Vás pane poslanče, že záležitosti konfliktu v prostoru bývalé Jugoslávie věnuje FMZV i ČSFR jako předsedající země KBSE zvláštní a trvalou pozornost. Iniciativně podporujeme všechny diplomatické aktivity a kroky, které mohou vést k řešení. Zásadním problémem jsou však přístupy a ochota ke kompromisům všech zúčastněných stran v konfliktu. Bez jejich vstřícných kroků však nelze očekávat zásadnější změnu současného stavu.

S pozdravem

Vážený pan

JUDr. Lubomír Volejník

Poslanec Sněmovny lidu FS ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP