Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VII. volební období
78
Odpověď
ministra zahraničních věcí ČSFR Doc. JUDr. Jozefa Moravčíka, CSc. na interpelaci podanou poslanci FS S. Gawlikem a J. Smolecem ve věci sankcí vůči SRJ (tisk 46)
MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČSFR
Jozef MORAVČÍK
V Praze dne 3. září 1992
Vážený pane poslanče,
k Vaší interpelaci ze dne 7. srpna 1992 v otázce sankcí vůči SRJ sděluji, že dne 4. června 1992 schválila vláda ČSFR usnesení č. 387, ve kterém vyslovila souhlas s opatřeními vyplývajícími z rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 757 o sankcích proti Svazové republice Jugoslávie (Srbsku a Černé Hoře). Tímto usnesením vláda ČSFR současně uložila tehdejšímu místopředsedovi a ministru zahraničních věcí vyhodnotit na poradě všech zainteresovaných členů vlády ČSFR za účasti příslušných členů vlády České republiky a vlády Slovenské republiky ekonomický dopad přijatých sankčních opatření a předložit příslušnou zprávu k projednání vládě.
V souladu s tímto bodem usnesení vlády ČSFR FMZV uspořádalo dvě porady, kterých se zúčastnili zástupci 23 federálních a národních resortů. Z porad a následných písemných informací jednotlivých resortů vyplynulo, že celkové ztráty, jež za období do konce roku 1992 mohou ČSFR z titulu dodržování sankcí proti SRJ vzniknout, činí cca 7,108 mld. Kčs, t. j. cca 256 mil. USD.
V tomto smyslu také FMZV předložilo zprávu vládě ČSFR. V návrhu usnesení k této zprávě se ukládá ministru zahraničních věcí, aby se v souladu s článkem 50 Charty OSN poradil s Radou bezpečnosti o řešení problémů, které vznikly ČSFR z provádění sankčních opatření proti Svazové republice Jugoslávie.
Po schválení tohoto usnesení ve vládě ČSFR bude neprodleně zaslána generálnímu tajemníkovi OSN příslušná žádost v souladu s článkem 50 Charty OSN.
Je však třeba upozornit, že z článku 50 nevyplývá přímý nárok na úhradu prokázaných hospodářských ztrát. Jde pouze o právo poradit se s Radou bezpečnosti o řešení zvláštních hospodářských problémů, které státům vzniknou z provádění preventivních nebo donucovacích opatření podnikaných Radou bezpečnosti proti jinému státu. Dosud se v praxi nestalo, že by OSN některému státu uhradila ztráty vzniklé z plnění sankčních opatření.
V případě sankcí proti SRJ o konzultace s Radou bezpečnosti v této věci dosud požádalo pouze Rumunsko. O záměru učinit tak informovalo Maďarsko, Bulharsko a Slovinsko. Celkově je však zatím zřejmé, že členské státy OSN zvažují vhodnost takového kroku.
I když rozsah ztrát, kterými do konce roku z titulu plnění sankcí proti SRJ utrpí ČSFR, nelze jednoznačně charakterizovat jako zvláštní hospodářské problémy (znění článku 50 Charty), přesto v materiálu předloženém vládě se ministru zahraničních věcí ukládá postupovat v souladu s článkem 50 Charty OSN.
S pozdravem
Vážený pan
Jan Smolec
poslanec Sněmovny národů FS ČSFR
Praha