Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VII. volební období

204

Odpověď

předsedy vlády ČSFR PhDr. Jana Stráského na interpelaci podanou poslanci SL D. Cinkotou a J. Zánem ve věci ekonomických dopadů přijatých sankčních opatření vůči SFRJ (tisk 154)

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

 

V Praze dne 6. prosince 1992

 

Č. j. 20/I/92

Vážení páni poslanci,

k Vaší interpelaci ve věci ekonomických dopadů přijatých sankčních opatření vůči Svazové federativní republice Jugoslávie Vám sděluji následující:

Na základě usnesení vlády č. 387/1992, bod 2b), které citujete, federální ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo 2 porady - dne 9. 6. 1992 a dne 22. 6. 1992, kterých se zúčastnili zástupci 23 federálních a národních resortů. Na poradách byla dohodnuta interpretace sankčních opatření, schválených Radou bezpečnosti proti Svazové republice Jugoslávie (Srbsku a Černé Hoře) a projednány dopady na jednotlivé čs. resorty. Následně FMZV obdrželo od federálních i národních vybraných resortů v písemné formě informace, podle kterých celkové ztráty, jež za období do konce r. 1992 mohou ČSFR z titulu dodržování sankcí vzniknout, činí cca 7,108 mld. Kčs, t. j. cca 256 mil. USD (při kurzu 1 USD = 27,76 Kčs).

Podle článku 50 Charty OSN má každý stát, kterému z provádění preventivních nebo donucovacích opatření podniknutých RB proti jinému státu vzejdou zvláštní hospodářské problémy, právo poradit se s RB o řešení těchto problémů.

O výše uvedených ekonomických dopadech opatření vyplývajících z rezoluce RB OSN č. 757 o sankcích proti SRJ (Srbsko a Černá Hora) na ČSFR, podal ministr zahraničních věcí J. Moravčík vládě ČSFR zprávu s návrhem učinit další kroky, jež umožňuje čl. 50 Charty OSN. Ve svém usnesení č. 471 z 26. 8. 1992 vzala vláda ČSFR tuto zprávu na vědomí a uložila ministru zahraničních věcí, aby se v souladu s článkem 50 Charty OSN poradil s Radou bezpečnosti OSN o řešení problémů, které vznikly ČSFR z provádění sankčních opatření proti Svazové republice Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora).

Dne 25. 9. 1992 požádala ČSFR Radu bezpečnosti podle čl. 50 Charty OSN o konzultace pro řešení problémů, které ČSFR vznikly z provádění sankčních opatření proti SRJ (Srbsko a Česná Hora).

FMZV žádost vlády podanou RB OSN dále sleduje, avšak podle dosavadních zkušeností z jednání Rady bezpečnosti v těchto otázkách nelze očekávat praktická opatření, která by v dohledné době sanovala škody vzniklé čs. subjektům. Uspokojivou reakci Rady bezpečnosti není možné očekávat i vzhledem k nedořešenému pokračujícímu konfliktu na území bývalé Jugoslávie.

Z uvedeného vyplývá, že do doby skončení činnosti federální vlády nelze počítat s kompenzací těchto škod. Případný příspěvek OSN v r. 1993 na tyto účely bude předmětem vypořádání mezi republikami.

S pozdravem

Vážení pánové

ing. Dušan Cinkota

ing. Ján Zán, CSc.

poslanci Sněmovny lidu

FS ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP