Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VII. volební období
206
Odpověď
ministra zahraničních věcí ČSFR J. Moravčíka na interpelaci podanou poslancem Sněmovny národů Š. Paulovem dne 26. listopadu 1992 (ústní)
č. j . 320/92
MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČSFR
Jozef MORAVČÍK
|
V Praze dne 8. prosince 1992 |
|
Č. j. : 112.442/92-KM |
Vážený pane poslanče,
k Vašim dvěma dotazům vzneseným v rámci interpelací na společné schůzi obou sněmoven FS dne 26. 11. 1992 sděluji následující:
Programové prohlášení vlády ČSFR ze dne 16. července 1992 ukládá v zahraničně politické části československé zahraniční službě povinnost "objektivně informovat o vývoji státoprávních procesů v České a Slovenské Federativní Republice".
Na základě příslušné pasáže Programového prohlášení vlády jsem schválil dne 17. července 1992 materiál "Některé návrhy ke zlepšení informovanosti československých zastupitelských úřadů", obsahující soubor aktivit ministerstva a diplomatických misí v tiskové a informační činnosti.
Federální ministerstvo zahraničních věcí především výrazně rozšířilo informovanost zastupitelských úřadů o vnitropolitickém vývoji v Československu. Prostřednictvím tzv. Diplomatického bulletinu získává téměř sedmdesát diplomatických misí v zahraničí každý den rozsáhlý výběr agenturního zpravodajství z obou republik. Přibližně každých čtrnáct dní distribuuje federální ministerstvo zahraničních věcí na zastupitelské úřady tzv. Zvláštní bulletin, shrnující průběh a výsledky státoprávní diskuse v Československu.
Vedoucí diplomatického zastoupení v rozhodujících relacích uspořádali ve druhé polovině letošního roku na základě pokynu ústředí řadu tiskových konferencí, na kterých informovali zástupce sdělovacích prostředků o situaci v Československu a perspektivách nových samostatných republik.
Diplomatičtí pracovníci pověření tiskovou a informační agendou výrazným způsobem rozšířili na základě pokynu ústředí monitoring vztahové publicity sdělovacích prostředků v zemi působení. Materiál "Doporučení tiskového odboru FMZV k tiskové a informační činnosti zastupitelských úřadů pro rok 1992" obsahuje důraznou instrukci, aby vedoucí diplomatických misí okamžitě intervenovali v případě publikace zkreslených nebo zjevně nepříznivých informací a dezinformací.
V řadě případů - v posledních týdnech například ve Spojených státech amerických nebo některých skandinávských zemích velvyslanci na základě příslušného pokynu veřejného dementovali některé zkreslené nebo nepravdivé informace místního tisku.
Vytváření pravdivého, nezkresleného a pozitivního obrazu nových samostatných republik pokládá československá zahraniční služba za významnou a permanentní součást všech diplomatických aktivit na nejrůznějších úrovních.
Pokud jde o druhý dotaz, musím Vám sdělit, že poslanec Duray nevyužíval služeb čs. zastupitelských úřadů v rámci své aktivity při cestách do zahraničí. Poslanec Duray se osobně ani zprostředkovaně neobrátil na FMZV s jakýmkoliv požadavkem a ministerstvo v souvislosti s jeho cestami a zajištěním jejich programu nedávalo čs. velvyslanectvím žádné pokyny.
Ke zmínce o používání diplomatického pasu mohu uvést jen tolik, že na základě zákona č. 216/91 Sb., o cestovních dokladech a cestování do zahraničí, mohou všichni poslanci Federálního shromáždění, České národní rady a Národní rady SR požádat o vystavení diplomatických pasů a ty jim budou FMZV automaticky vystaveny.
S pozdravem
Vážený pan
Štefan Paulov
poslanec FS ČSFR - SN
Praha