Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VII. volební období
207
Odpověď předsedy vlády ČSFR PhDr. Jana Stráského na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu J. Mikloškem dne 26. listopadu 1991 ve věci čs. humanitární pomoci (ústní)
PŘEDSEDA VLÁDY
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
V Praze dne 6. prosince 1992
Č. j. 27/I/92
Vážený pane poslanče,
k Vaší interpelaci ze dne 26. listopadu 1992 uvádím následující:
V návaznosti na vývoj situace v Somálsku (sucho a občanská válka) iniciovalo FMZV řešení otázky poskytnutí čs. humanitární pomoci. Na základě projednání uvedeného problému s čs. Červeným křížem bylo konstatováno, že humanitární pomoc Somálsku může být z jeho fondů ve formě např. potravinového daru poskytnuta prakticky okamžitě (ČSČK měl k okamžité expedici připraveno 40 tun rýže a dalších potravin), v případě potřeby i ve větším rozsahu a opakovaně.
Jako problematické se však ukázalo řešení otázky zajištění letecké přepravy této pomoci do Somálska (humanitární pomoc jiných dárců přepravovaná lodí je v důsledku bojových operací blokována v přístavu Mogadišo), ev. přímo do uprchlických táborů na území Keni a Etiopie. Prostřednictvím ZÚ ČSFR v Nairobi v Kenské republice a v Addis Abebě v Etiopii byly kontaktovány úřady Vysokých komisařů OSN pro uprchlíky v těchto zemích ve věci zjištění stavu koordinace mezinárodní humanitární pomoci Somálsku, jejího možného převzetí a následné distribuce tak, aby byla dopravena až na místo určení. Současně bylo sondováno stanovisko těchto zemí (Keni a Etiopie) k dopravě humanitární pomoci somálským uprchlíkům na jejich území. V průběhu těchto jednání se ukázalo, že doprava čs. humanitární pomoci přímo do Somálska nepřichází z bezpečnostních důvodů v úvahu. Složitost vnitropolitické situace v zemi potvrzují i zprávy čs. pozorovatelů v rámci kontingentu UNOSOM z hlavního města Somálska Mogadiša.
Za této situace iniciovalo FMZV projednání možnosti letecké přepravy s FMO, které vyčíslilo náklady přepravy a další technické otázky. Ukázalo se však, že přeprava materiální pomoci v hodnotě cca 1 mil. Kčs čs. vojenskými letadly vyjde na částku 7 mil. Kčs. ČSČK však nemůže ze svých fondů hradit náklady přepravy.
Jak uvolnění nezbytných finančních prostředků ze státního rozpočtu federace, tak i mezinárodní projednání vhodné dopravní cesty, naráží na řadu technických problémů, které poskytnutí pomoci mimořádně komplikují.
V úctě
Vážený pan
RNDr. Jozef Mikloško, DrSc.
poslanec Sněmovny lidu
Federální shromáždění
Praha