Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VII. volební období
208
Odpověď
ministra financí ČSFR Ing. Jana Klaka na interpelaci podanou poslancem Sněmovny lidu J. Mikloškem dne 26. 11. 1992 ve věci úvěrové pomoci od mezinárodních finančních institucí (ústní)
MINISTR FINANCÍ ČSFR
V Praze dne 7. prosince 1992
Čj. III/2 - 29 686/1992
Vážený pane poslanče,
v souladu s § 55 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění Vám v příloze zasílám podrobnější vysvětlení k Vaší interpelaci, týkající se úvěrové pomoci od mezinárodních finančních institucí, kterou jste uplatnil na zasedání Federálního shromáždění dne 26. listopadu t. r.
S pozdravem
Vážený pan
J. Mikloško
poslanec Sněmovny lidu
Federální shromáždění ČSFR
Praha
Na vědomí:
Vážený pan
RNDr. Václav Benda
předseda Sněmovny lidu
Federální shromáždění ČSFR
Praha
Úvěrová pomoc poskytovaná mezinárodními finančními institucemi
Čerpání prostředků MMF může být výhradně použit na posílení devizových rezerv a vyrovnání dočasného pasiva platební bilance. Toto vyplývá ze zakladatelské smlouvy MMF (Articles of Agreement), kde je stanoveno, že hlavním úkolem MMF je vytvořit instituce podporující mezinárodní měnovou součinnost, podpořit vyrovnaný rozvoj mezinárodního obchodu, podpořit kursovou stabilitu, napomáhat při odstranění devizových omezení v platbách mezi státy a překonat problémy s nevyrovnanou platební bilancí, svým členstvím v této organizaci přistoupilo ČSFR na tyto podmínky. Přísné omezení využití prostředků MMF je také zakotveno v úvěrových podmínkách každého poskytnutého úvěru.
K financování konkrétních projektů slouží tzv. rozvojové banky, jako jsou např. Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj Evropská banka pro obnovu a rozvoj a Evropská investiční banka. Díky svému ojedinělému cíli je MMF jedinou institucí tohoto druhu na světě a zaujímá přední místo mezi organizacemi poskytujících úvěrovou mezinárodní pomoc.
Do srpna tohoto roku mezinárodní měnový fond poskytl ČSFR finanční prostředky v hodnotě 1 121 500 000 SDR což se rovná 1.547.670.000 USD (1 SDR - 1.38 USD k 30. listopadu 1992). Toto nezahrnuje tzv. rezervní tranši, která se rovnala čtvrtině členského příspěvku splatné v devizách a byla okamžitě odkoupena SBČS.
Čerpání prostředků v rámci pohotovostních úvěrů a rozšířené úvěrové facility od Mezinárodního měnového fondu
Rezervní tranše 133 935 000 SDR (leden 91)
1. pohotovostní úvěr (červenec 91 - březen 92)
1. tranše 221 250 000 SDR (leden 91
2. tranše 99 562 500 SDR (červen 91)
3. tranše 99 562 500 SDR (srpen 91)
4. tranše 99 562 500 SDR (listopad 91)
5. tranše 99 562 500 SDR (březen 92)
Celkem 619 500 000 SDR
2. pohotovostní úvěr (březen 92 - srpen 92)
1. tranše 18 000 000 SDR (březen 92)
2. tranše 18 000 000 SDR (srpen 92)
Celkem 36 000 000 SDR
Rozšířená úvěrová facilita
1. tranše 314 470 000 SDR (leden 91)
2. tranše 83 530 000 SDR (červen 91)
3. tranše 68 000 000 SDR (leden 92)
Celkem 466 000 000 SDR
Načerpáním třetí a čtvrté tranše. 2. pohotovostního úvěru byly ukončeny všechny úvěrové rámce čerpání prostředků od MMF. Po zániku federace bude každá z nástupnických republik odpovědná za splacení své části dluhu zděděného z ČSFR. Tento dluh bude dělen ve stejném poměru jak Československá členská kvóta u této organizace. Dělení a určení členských kvót je ve výlučné kompetenci MMF.
Světová banka uděluje dlouhodobé půjčky na podporu měnové a hospodářské stability a rozvoje v zemích působnosti. Tyto půjčky jsou především určené na strukturální změny a investice v hospodářské infrastruktuře. Jedním z běžných typů půjček od této instituce /přesněji od Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj - IBRD/ jsou půjčky na krytí nevyrovnané platební bilance a na posílení devizových rezerv tzv. Structural Adjustment Loan. Svým charakterem a účelovým určením se podobají úvěrové pomoci od MMF /stand-by loan/.
ČSFR je výše uvedenou formou poskytována půjčka od TBRD ve výši 450 mil USD, která je uvolňována ve třech tranších. Uvolnění jednotlivých tranší je vázáno na uspokojivou realizaci opatření předvídaných v Memorandu rozvojové politiky.
Čerpání tranší uvedené půjčky /SAL/:
I. tranše - ve výši 200 mil. USD - vyčerpána do ledna 1992
II. tranše - ve výši 125 mil. USD - dočerpána (pros. 92)
III. tranše - ve výši 125 mil. USD /viz poznámka/
Pozn. Pro uvolnění III. tranše probíhá ve Světové bance v současné době schvalovací řízení a je předpoklad, že tato tranše bude uvolněna do konce r. 1992. Tuto tranši je třeba vyčerpat nejpozději do června 1993.
Prostředky uvedené půjčky jsou využívány jako deviza, nikoliv korunové. Korunové prostředky získané z odprodeje deviz jsou účelově uloženy na samostatném účtě v rámci státních finančních aktiv federace. Na tomto účtě budou vázány až do doby splatnosti půjčky a budou používány výhradně na nákup deviz určených na splátky půjčky Světové banky /vč. úroků/.
Závazky vyplývající z této půjčky budou mezi republiky děleny v poměru 2:1, k čemuž se již obě republiky písemně vůči Světové bance zavázaly. V tomto směru budou vázané korunové prostředky delimitovány na obě republiky ve stejném poměru.
Další půjčky pro čs. stát z toho zdroje poskytnuty nebyly.
Specifické jsou tzv. sektorální půjčky od IBRD, které jsou poskytovány konkrétním partnerům a to takovým, kteří jsou schopni dostát svým závazkům. Na tyto půjčky jsou obvykle žádány vládní garance, tímto typem půjčky je půjčka Energy I pro České energetické závody ve výši 246 mil. USD, kde garanci poskytovala ČSFR, ale primární garanci poskytoval rozpočet ČR
Další úvahy o sektorálních půjčkách se týkaly, ve spolupráci s EBRD a EIB, oblasti telekomunikací, kde bylo uvažováno o půjčkách pro SPT Praha SPT Bratislava. Tyto půjčky doposud realizovány nebyly a zřejmě v nejbližší době ani nebudou. Pokud se realizují další projekty (úvaha o půjčce na ochranu životního prostředí Energy II apod.), vždy budou poskytovány za výše uvedených podmínek.
Činnost IFC (další instituce Světové banky) je zaměřena pro rozvoj a růst soukromého sektoru. V ČSFR je směřována do takových oblastí jako např. formování joint ventures se zahraničními investory investic do tuzemského soukromého průmyslu, rozvoj kapitálového a finančního trhu apod.
Další instituce Světové banky (IDA, MEGA, ICSID) mají odlišný charakter a jsou tak zaměřeny do jiných oblastí činnosti; úvěry ČSFR neposkytují.
Evropská investiční banka (EIB) a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) připravují poskytování úvěrů čs. subjektům ve spolupráci s bankami působícími v ČSFR.