Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VII. volební období
210
Vládní návrh,
kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda o používání místní měny mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Mnohostrannou agenturou pro investiční záruky, podepsaná Českou a Slovenskou Federativní Republikou dne 21. září 1992 a druhou stranou dne 25. listopadu 1992 ve Washingtonu
Návrh schvalovacího usnesení:
Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky souhlasí s Dohodou o používání místní měny mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Mnohostrannou agenturou pro investiční záruky, podepsanou Českou a Slovenskou Federativní Republikou dne 21. září 1992 a druhou stranou dne 25. listopadu 1992.
Důvodová zpráva
pro Federální shromáždění
1. Dne 13. září 1990 vyslovilo Federální shromáždění souhlas s přístupem České a Slovenské Federativní Republiky k Dohodě o Mnohostranné agentuře pro investiční záruky (MIGA) sjednané dne 11. října 1985 ve Washingtonu. Uvedená dohoda byla tentýž den ratifikována prezidentem republiky.
Československá strana k této Dohodě přistoupila dne 20. září 1990, tzn. současně s přístupem k dalším institucím Světové banky.
Základním cílem MIGA je posilovat mezinárodní spolupráci v ekonomické oblasti tím, že pojišťuje zahraniční investory, investující v členských zemích MIGA, proti ztrátám vzniklým z rizik, jako jsou zákaz převodu volně směnitelné měny z hostitelské země, vyvlastnění a podobná opatření, porušení smlouvy s investorem ze strany vlády hostitelské země, příp. rizik souvisejících s válkou a občanskými nepokoji.
2. Rozhodnutím prezidenta České a Slovenské Federativní Republiky č. 373/90 Sb., bylo stanoveno, že ministerstvo financí České a Slovenské Federativní Republiky je finanční institucí a informačním místem oprávněným sjednávat jménem České a Slovenské Federativní Republiky veškeré operace a transakce podle uvedené Dohody. Přístupem k Dohodě o MIGA se ČSFR zároveň zavázala, že učiní všechny kroky nezbytné k tomu, aby mohla plnit veškeré své závazky vyplývající z Dohody.
V souladu s tím předložila Mnohostranná agentura pro investiční záruky (MIGA) federálnímu ministerstvu financ í návrh Dohody o používání místní měny mezi ČSFR a MIGA, která měla být uzavřena formou výměny dopisů.
Sjednání uvedené Dohody bylo odsouhlaseno vládou ČSFR dne 16. září 1992 usn. vl. č. 508. Na základě uvedeného usnesení byla Dohoda podepsána čs. stranou - ministrem financí ČSFR dne 21. září 1992 a prezidentem MIGA byla podepsána dne 25. listopadu 1992 ve Washingtonu.
V Dohodě o používání místní měny mezi ČSFR a MIGA čs. strana vyjadřuje souhlas s tím, aby se MIGA mohla dohodnout s jinými mezinárodními právnickými osobami, diplomatickými zastoupeními akreditovanými vládou nebo jinými osobami fyzickými nebo právnickými o směně čs. měny za volně směnitelnou měnu. Čs. měnu může MIGA v budoucnu získat z titulu své záruky vystavené ve prospěch zahraničního investora investuj ícího na území ČSFR.
Zároveň se ČSFR zavazuje, že vydá všechny nezbytné předpisy, které by uvedeným osobám dovolovaly prodávat MIGA volně směnitelnou měnu za čs. měnu, a to až do výše částky v měně ČSFR, kterou MIGA realizací záruky pro zahraničního investora získala. Takto získanou čs. měnu použij í tyto osoby k úhradě místních výdajů na území ČSFR.
Dále je v návrhu Dohody uvedeno, že směnný kurs takovýchto transakcí bude roven kursu oficiálnímu.
Zároveň se ČSFR Dohodou zavazuje, že vydá Světové bance neodvolatelný pokyn k tomu, aby obdobným způsobem směňovala za čs. měnu prostředky ve volně směnitelné měně, které mohou být do ČSFR převáděny z titulu úvěrů od Světové banky. Taková operace se bude moci uskutečnit kdykoli si MIGA takovou směnu vyžádá, avšak pouze za předpokladu, že v rámci konkrétní úvěrové operace Světové banky budou financovány určité výdaje v čs. měně. V této souvislosti se ČSFR zavazuje, že uskutečnění takové operace zajistí i na straně potenciálního čs. dlužníka (tj. příjemce úvěru od Světové banky).
3. Mnohostranná agentura pro investiční záruky není prozatím mezinárodní odbornou organizací přidruženou k OSN podle ustanovení článku I, oddíl 1 a článku XI, oddíl 43, Úmluvy o výsadách a imunitách mezinárodních odborných organizací z roku 1947, revidované dne 1. dubna 1974. Tato úmluva, jejímž signatářem je i ČSFR se na MIGA nevztahuje. Proto je třeba uzavřít s MIGA zvláštní dohodu o používání místní měny tak, aby tato instituce dosáhla stejných výsad a imunit, která v ČSFR mají jiné mezinárodní odborné organizace přidružené k OSN.
Účelem Dohody je v podstatě umožnit MIGA obchodovat s devizovými hodnotami. Tato problematika je předmětem úpravy § 7 devizového zákona č. 528/90 Sb. Obecně mohou obchodovat podle tohoto ustanovení pouze devizové banky. Devizový zákon v novelizovaném znění, ve znění § 7, ods. 4, připouští udělit devizové povolení ve prospěch MIGA jako devizovému cizozemci k obchodování s devizovými hodnotami, avšak z hlediska možného zrušení takového povolení je tento postup pro MIGA nedostačující. Nevylučuje riziko, kterého by se chtěla MIGA zbavit.
Dohoda o používání místní měny mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou a Mnohostrannou agenturou pro investiční záruky svou věcnou povahou ve smyslu čl. 36 odst. 3 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o čs. federaci, by nevyžadovala souhlas Federálního shromáždění.
Vzhledem k tomu, že Dohoda obsahuje úpravu odlišnou od úpravy zakotvené v platném čs. zákoně, je nezbytné považovat Dohodu za prezidentskou (viz § 47 devizového zákona), k níž je třeba souhlasu Federálního shromáždění a následně ratifikaci prezidentem ČSFR (v současné době podle usn. vl. č. 437/1992 předsedou vlády ČSFR).
Uzavření Dohody je v podstatě nezbytností, neboť MIGA podmiňuje svoji aktivitu v ČR a SR dořešením této záležitosti.
Mnohostranná agentura pro investiční záruky
Dohoda o používání místní měny mezi Mnohostrannou agenturou pro investiční záruky
a
Českou a Slovenskou Federativní Republikou
Dohoda o používání místní měny mezi Mnohostrannou agenturou pro investiční záruky a Českou a Slovenskou Federativní republikou
Jeho Excelence
p. Jan Klak
ministr financí
FMF
Letenská 15
118 10 Praha
ČSFR
Vážený pane ministře,
odvolávám se na Dohodu zakládající Mnohostrannou agenturu pro investiční záruky (dále Dohoda) podepsanou a schválenou Českou a Slovenskou Federativní Republikou (dále ČSFR) dne 20. září 1990 a na rozhovory mezi zástupci Mnohostranné agentury pro investiční záruky (dále Agentury) a zástupci Vaší vlády pokud jde o provádění Dohody. Tyto rozhovory vyústily v následující dohodu, týkající se používání místní měny v České a Slovenské Federativní Republice.
1. Ve smyslu článku 38 Dohody, ČSFR potvrzuje, že federální ministerstvo financí je oficiálním místem, se kterým Agentura komunikuje ve věcech, které se týkají této Dohody.
2. Aniž by bylo dotčeno právo Agentury jakožto právního nástupce odškodněného držitele záruky podle čl. 18 Dohody na odškodnění ve volně směnitelné měně, ČSFR souhlasí s tím, že Agentura se může dohodnout s jinými mezinárodními právnickými osobami, diplomatickými zastoupeními akreditovanými vládou nebo jinými osobami fyzickými nebo právnickými, které bude Agentura považovat za vhodné, o převodu a použití místní měny, kterou Agentura získá.
3. V zájmu usnadnění úsilí Agentury, pokud jde o převod místní měny ve prospěch mezinárodních bankovních institucí, ČSFR souhlasí s tím, že učiní ve vztahu ke všem osobám právnickým a fyzickým uvedeným v odstavci 2 nezbytná opatření, která by jim dovolovala prodávat Agentuře volně směnitelnou měnu (jak je definována v článku 3 (e) Dohody) jako protihodnotu částek v měně ČSFR, které budou požadovat na úhradu místních výdajů, a to až do výše částky v čs. měně, kterou bude Agentura držet. Pro případ takových transakcí ČSFR souhlasí s tím, že směnný kurs bude stanoven na základě kursu, který by byl použit při směně volně směnitelné měny na místní měnu při neexistenci této dohody.
4. Vycházejíc z toho, že takovou (zahraniční) měnu lze získat z titulu čerpání prostředků z půjčky Mezinárodní banky pro obnovu a rozvoj (dále Světová banka), vydává ČSFR prostřednictvím této Dohody neodvolatelný pokyn Světové bance k tomu, aby uvolnila prostředky z takové půjčky v souladu s předchozím odstavcem kdykoli si Agentura takové uvolnění vyžádá ve prospěch Agentury, a to za předpokladu, že úvěrové operace Světové banky právě prováděné v České a Slovenské Federativní Republice budou mít složky v místní měně. Vedle toho ČSFR souhlasí s tím, že na straně dlužníka zajistí, aby vydal pokyny obdobného charakteru pro takové transakce se Světovou bankou, ve kterých nebude ČSFR vystupovat jako dlužník, nýbrž jako ručitel.
5. ČSFR rovněž umožní, aby se na Agenturu vztahovala taková opatření, která budou v souladu se zákony České a Slovenské Federativní Republiky přijata a zaměřena na zachování hodnoty fondů získaných Agenturou v místní měně, dokud nebude schopna disponovat s nimi v souladu s ustanoveními této Dohody.
Odrážejí-li předchozí odstavce naši oboustrannou shodu, pokud jde o věci v nich uváděné, podepište, prosím, a opatřete datem dva originály této Dohody. Tato Dohoda vstoupí v platnost datem, kdy obě strany toto podepíší. Podepsaná fotokopie této Dohody bude poskytnuta Světové bance a bude považována za ustanovení instrukcí uvedených v odstavci 1.
Přijměte, pane ministře, ujištění o mé nejvyšší úctě.
S pozdravem
Lewis T. Preston
Prezident
Datum 25. listopadu 1992
Washington, D. C.
Za: Českou a Slovenskou Federativní Republiku
Jeho Excelence
p. Jan Klak
ministr financí
FMF
Datum: 21. září 1992