Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VII. volební období

220

Odpověď

předsedy vlády ČSFR PhDr. Jana Stráského na interpelaci podanou SL V. Šilhánkem ve věci Demokratického programu Phare (tisk 131)

 

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

 

V Praze dne 24. listopadu 1992

 

Č. j. 12/I/92

Vážený pane poslanče,

podrobně jsem prostudoval Vaši interpelaci ze dne 26. října 1992, která se pravděpodobně tyká "Demokratického programu PHARE", který je součástí tzv. regionálního programu PHARE založeného Komisí Evropských společenství pro podporu spolupráce zemí střední a východní Evropy při řešení společenských problémů.

Jak vyplývá z obsahu "Demokratického programu PHARE" je okruh potenciálních uchazečů o poskytnutí pomoci v jeho rámci velmi široký a nelze jej omezit pouze na humanitární nevládní organizace. Poskytuje totiž možnost pomoci při ustanovování politických, právních a občanských institucí, nezbytných k dosažení politického konsensu a stability, potřebných k ekonomickým reformám.

Pro ilustraci mohu uvést, že základní okruh subjektů, kterých by se zmíněný program mohl týkat, lze vymezit následujícími numerickými fakty:

politické strany v ČR

30 subjektů

politické strany v SR

41 subjektů

politické strany s federální působností

40 subjektů

občanská sdružení v ČR

přes 6 000 subjektů

občanská sdružení v SR

téměř 4 000 subjektů

z toho s federální působností

cca 200 subjektů

Dále několik stovek nadací a desítky dalších subjektů.

 

Pokud jde o časové relace, Úřad vlády obdržel výše zmíněnou nabídku prostřednictvím federálního ministerstva hospodářství dne 31. srpna 1992. Uzávěrka projektů byla stanovena na 30. září 1992, neboť již v říjnu 1992 musel byt jejich soubor předán Komisi Evropských společenství.

Přitom výběr projektů podléhá velmi přísným kritériím, takže nebylo možno pouze tento grant ohlásit, ale bylo nutno velmi přesně specifikovat podmínky, pracovní metody, uvést modelovou osnovu žádosti tak, aby zpracované projekty měly vysoké procento úspěšnosti. Zároveň je třeba si uvědomit, že informace o uvedeném grantu musela být sdělena České i slovenské veřejnosti současně.

Tyto závažné okolnosti vedly Úřad vlády ČSFR k tomu, aby pro přenos zmíněné informace zvolil veřejné sdělovací prostředky. Z nich pak všechny výše uvedené podmínky splňují Hospodářské noviny. Navíc tyto průběžně publikují informace o čs. hospodářské transformaci, veřejných soutěžích, grantech apod. Je známo, že toto periodikum patří mezi nejvyhledávanější zdroj informací z dané oblasti. Obsáhlou informaci s veškerými potřebnými údaji o "Demokratickém programu PHARE" přineslo již 8. září 1992 v českém i slovenském vydání.

I když ve Vaší interpelaci není uvedeno, kteří zástupci humanitárních nevládních organizací poukázali na to, že jim nebyla zaslána nabídka přímo prosím, abyste jim mé vysvětlení tlumočil.

Pokud jde o další činnost v oblasti přijímání zahraniční pomoci, mohu Vás informovat o tom, že je připravována úprava existující Rámcové dohody mezi ČSFR a Komisí Evropských společenství ve formě dovětku, podle něhož by od 1. ledna 1993 měla platit rámcová dohoda pro Českou republiku a Rámcová dohoda pro Slovenskou republiku. Novými smluvními stranami pak bude vláda České republiky a vláda Slovenské republiky. Obsahově by tyto dohody měly byt stejné jako dohoda původní (tj. mezi vládou ČSFR a Komisí Evropských společenství).

S pozdravem

Váženy pan

prof. ing. Věněk Šilhán

poslanec Federálního shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP