Úterý 23. května 1995

Předseda PSP Milan Uhde: V tuto chvíli definitivně uzavírám rozpravu k pořadu 31. schůze. Jak jsem řekl, dám hlasovat o jednotlivých návrzích v pořadí, v jakém byly předneseny.

Navrhl jsem, aby bod původně označený jako 18. byl stažen z pořadu této schůze a až do odvolání nebyl projednáván v orgánech poslanecké sněmovny. Odpovídá to obsahu dopisu poslanců Petra Koháčka a Jiřího Payna.

1. hlasování na této schůzi.

Kdo podporujete tento předložený návrh, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti? Kdo se zdrzel hlasování? 1. hlasování skončilo.

Ze 184 přítomných bylo 163 pro, 6 proti, 14 se zdrželo, 1 nehlasoval. Návrh byl přijat.

Dále jsem navrhl, aby body 30 a 34 na žádost pana ministra Skalického byly přesunuty na začátek čtvrtečního, tj. třetího jednacího dne a aby za tyto dva body byla přesunuta část bodu "Odpovědi na interpelace" (bodu 21), která se týká rovněž pana ministra Skalického. Pak by byly odpovědi na interpelace přerušeny a zahájili bychom projednávání bodu "Interpelace". Teprve na tento bod by se dostavila vláda. Je jasné, o čem budeme hlasovat.

Jde o 2. hlasování na této schůzi.

Kdo podporujete tento návrh, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? Hlasování skončilo.

Ze 186 přítomných bylo 172 pro, 1 proti, 9 se zdrželo, 4 nehlasovali. Také tento návrh byl přijat.

Nyní jako třetí návrh byl pronesen návrh pana poslance Jaroslava Ortmana, aby byly z pořadu 31. schůze staženy body 25 a 26. Stejný návrh podal pan poslanec Stanislav Gross a pan poslanec Jaroslav Štrait.

Budeme tedy ve 3. hlasování hlasovat o tomto návrhu pana poslance Ortmana.

Kdo podporujete tento návrh, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? Hlasování skončilo.

Ze 186 přítomných bylo 62 pro, 100 proti, 22 se zdrželo, 2 nehlasovali. Návrh nebyl přijat.

Přistoupíme k dalšímu návrhu. Přednesla jej paní poslankyně Marie Stiborová. Navrhla, aby bod původně označený jako 13 byl přeřazen na místo třetí.

4. hlasování na této schůzi.

Kdo podporujete tento návrh paní poslankyně Stiborové, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? Hlasování skončilo.

Ze 187 přítomných bylo 60 pro, 26 proti, 94 se zdrzelo, 7 nehlasovalo. Návrh nebyl přijat.

V 5. hlasování rozhodneme o návrhu pana poslance Payna, který doporučil bod původně označený jako 35 přesunout mezi původní bod 8 a bod 9. Upřesnil dále název tohoto bodu.

5. hlasování na této schůzi.

Kdo podporujete návrh poslance Payna, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 5. hlasování skončilo.

Ze 186 přítomných 143 pro, nikdo proti, 39 se zdrželo, 4 nehlasovali. Návrh byl přijat.

Dále předložil dva návrhy pan poslanec František Kozel. Především navrhl, aby byl z poradu 31. schůze stažen bod označený jako 11.

Kdo podporujete tento návrh poslance Kozla, dejte to v 6. hlasování najevo stiskem tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? 6. hlasování skončilo.

Ze 187 přítomných 169 pro, nikdo proti, 12 se zdrzelo, 6 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Další návrh poslance Kozla záležel v tom, ze se bod původně označený jako 17 přesune na program červnové schůze Poslanecké sněmovny.

7. hlasování rozhodne o tomto návrhu poslance Kozla. Kdo jej podporujete, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? Hlasování skončilo.

Ze 187 přítomných bylo 151 pro, nikdo proti, 29 se zdrželo, 8 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Dále navrhl pan místopředseda Pavel Tollner, aby bod původně označený jako 12 byl přesunut na závěr schůze před bod původně označený jako 41, před zprávu o činnosti organizačního výboru Poslanecké sněmovny.

8. hlasování rozhodne o tomto návrhu místopředsedy Tollnera. Kdo jej podporujete, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? Hlasování skončilo.

Ze 187 přítomných bylo 151 pro, nikdo proti, 34 se zdrželo, 3 nehlasovali. Návrh byl přijat.

Dále v rozpravě promluvil pan poslanec Jaroslav Sýkora. Pronesl však stanovisko klubu a žádný pozměňovací návrh nepodal.

Jsem přesvědčen, že jsme svým hlasováním ověřili mínění sněmovny o všech předložených pozměňovacích návrzích.

Zbývá hlasovat o celém návrhu pořadu 31. schůze Poslanecké sněmovny, jak vám byl zaslán na pozvánce a jak jsme ho schválenými pozměňovacími a doplňovacími návrhy upravili.

9. hlasování na této schůzi.

Kdo podporujete tento návrh, dejte to najevo stiskem tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? 9. hlasování skončilo.

Ze 188 přítomných bylo 125 pro, 55 proti, 7 se zdrzelo, 1 nehlasoval. Schválili jsme pořad 31. schůze a budeme se jím řídit.

Přistoupíme k 1. bodu tohoto pořadu. Jde o

I.

Návrh organizačního výboru Poslanecké sněmovny

na upuštění od projednání zásad zákonů

K tomuto bodu vám byly rozdány sněmovní 1719 až 1726 a dále sněmovní tisk 1743.

Uvedené sněmovní tisky obsahují návrhy organizačního výboru na výjimečné upuštění od projednávání zásad zákonů. (Paní poslankyně, páni poslanci, prosím o klid.)

Táži se, zda má někdo k předloženým návrhům připomínky nebo dotaz. Nevidím žádné ruce zdvižené k přihlášce, proto končím rozpravu. Budeme hlasovat. Doporučuji hlasovat o každém předloženém návrhu zvlášť. Táži se, zda jsou námitky proti tomuto způsobu hlasování. Nevidím projev námitek. Přistoupíme proto k hlasování.

Budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1719 - týká se vládního návrhu novely zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů.

Kdo z vás podporuje tento návrh, dejte to najevo v 10. hlasováním tím, ze stisknete tlačítko a zvednete ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? 10. hlasování skončilo.

Ze 174 přítomných 121 pro, 2 proti, 47 se zdrzelo, 14 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Za druhé budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1720 - týká se vládního návrhu novely zákona o daních z příjmů.

Kdo z vás podporuje tento návrh, dejte to najevo v 11. hlasování tím, že stisknete tlačítko a zvednete ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 11. hlasování skončilo.

Ze 185 přítomných 110 pro, 4 proti, 47 se zdrzelo, 24 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1721 - týká se vládního návrhu novely zákona o odpadech.

12. hlasování na této schůzi. Kdo podporujete tento návrh, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 12. hlasování skončilo.

Ze 184 přítomných bylo 139 pro, 1 proti, 21 se zdrzelo, 23 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1722 - týká se vládního návrhu novely občanského soudního řádu.

Kdo podporuje tento návrh, dejte to ve 13. hlasování najevo stisknutím tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? 13. hlasování skončilo.

Ze 184 přítomných 117 pro, 4 proti, 45 se zdrzelo, 18 nehlasovalo. Návrh byl rovněž přijat.

Hlasujeme o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1723 týká se vládního návrhu novely zákona o opatřeních v soudnictví. 14. hlasování rozhodne o tomto návrhu.

Kdo jej podporujete, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? 14. hlasování skončilo.

Ze 184 přítomných 120 pro, 1 proti, 42 se zdrzelo, 21 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1724 - týká se vládního návrhu novely zákona o soudech a soudcích.

Kdo podporujete tento návrh, dejte to v 15. hlasování najevo stiskem tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? Hlasování č. 15 skončilo.

Ze 183 přítomných bylo 118 pro, 2 proti, 43 se zdrzelo, 20 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Hlasujeme o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1725 týká se vládního návrhu novely zákona o zahájení činnosti Vrchního soudu v Olomouci. Je to 16. hlasování na této schůzi.

Kdo podporujete přijetí tohoto návrhu, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 16. hlasování skončilo.

Ze 182 přítomných bylo 138 pro, 2 proti, 25 se zdrzelo, 17 nehlasovalo. Návrh byl rovněž přijat.

Předposlední hlasování se týká návrhu uvedeného ve sněmovním tisku 1726 - jde o poslanecký návrh novely zákona o sociální potřebnosti. 17. hlasování.

Kdo podporujete tento návrh, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasování? 17. hlasování skončilo.

Ze 183 přítomných bylo 160 pro, 1 proti, 7 se zdrzelo, 15 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Poslední hlasování rozhodne o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1743 - týká se poslaneckého návrhu novely zákona o přestupcích.

Kdo podporujete tento návrh, dejte to v 18. hlasování najevo stiskem tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 18. hlasování skončilo.

Ze 184 přítomných bylo 120 pro, 4 proti, 43 se zdrzelo, 17 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

Oznamuji, ze jsme se vyrovnali s povinností projednat první bod našeho pořadu. Přistupuji k bodu druhému.Jde o

II.

Návrh organizačního výboru Poslanecké sněmovny

na zkrácení zákonné lhůty 60 dnů potřebné k projednání

návrhů zákonů a mezinárodních smluv

K tomuto bodu vám byl rozdán sněmovní tisk 1727, 1744 a 1745. Protože podle § 75 jednacího řádu hlasuje Poslanecká sněmovna o návrhu na zkrácení zákonné 60denní lhůty k projednání návrhů zákonů bez rozpravy, přejdeme k hlasování. Nejdříve vám ale oznamuji, ze jsem vás odhlásil, a prosím, abyste se znovu zaregistrovali.

Budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1727 - týká se poslaneckého návrhu zákona o sociální potřebnosti. 19. hlasování rozhodne o osudu tohoto návrhu.

Kdo jej podporujete, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdrzel hlasováni? 19. hlasování skončilo.

Ze 165 přítomných bylo 136 pro, 2 proti, 22 se zdrzelo, 5 nehlasovalo.

Budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1744. Týká se vládního návrhu zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů.

Kdo podporujete tento návrh, dejte to ve 20. hlasování najevo tím, že stisknete tlačítko a zvednete ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 20. hlasování skončilo.

Ze 167 přítomných bylo 107 pro, 3 proti, 50 se zdrzelo, 7 nehlasovalo. Návrh byl přijat.

A konečně budeme hlasovat o návrhu uvedeném ve sněmovním tisku 1745. Týká se vládního návrhu zákona o daních z příjmů.

Kdo podporujete tento návrh, dejte to v 21. hlasování najevo stisknutím tlačítka a zvednutím ruky. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 21. hlasování skončilo.

Ze 167 přítomných bylo 98 pro, 5 proti, 51 se zdrželo, 13 nehlasovalo. l tento návrh byl přijat.

Oznamuji, ze jsme projednali druhý bod schváleného pořadu 31. schůze.

Přistupujeme k bodu třetímu. Jde o

III.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České

republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou

republikou a Egyptskou arabskou republikou o zamezení

dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní

z příjmu a z majetku, podepsaná v Káhiře dne

19. ledna 1995 (sněmovní tisk 1525)

Předložený vládní návrh smlouvy z pověření vlády odůvodní - já nevím, jestli máme pokračovat, pane místopředsedo vlády, protože stále jsme se ještě nedostali k tomu, abychom sněmovnu uklidnili - místopředseda vlády a ministr financí pan Ivan Kočárník. Prosím, pane místopředsedo vlády, ujměte se slova.

Místopředseda vlády ČR Ivan Kočárník: Děkuji, pane předsedo. Vážená Poslanecká sněmovno, z pověření vlády předkládám k projednání ve sněmovně Smlouvu mezi Českou republikou a Egyptskou arabskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z přijmu a z majetku.

Chtěl bych říci, protože tyto dohody jsou vám velmi blízké, velmi známé, že pro vzájemné vztahy s Egyptem v hospodářské oblasti platí obchodní dohoda z roku 1993 a dále máme smluvní vztah v rámci dohody o ochraně a podpoře investic z téhož roku.

Chtěl bych vyjádřit naději, že schválením této smlouvy budou vytvořeny vlastně další předpoklady pro to, aby se vztahy mezi Českou republikou a Egyptskou arabskou republikou zejména v ekonomické oblasti rozvíjely pozitivním směrem. Proto vám navrhuji, aby Poslanecká sněmovna vyslovila s touto smlouvou souhlas. Děkuji.

Předseda PSP Milan Uhde: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí Ivanu Kočárníkovi a zvu k řečništi společného zpravodaje výborů pana poslance Otakara Vychodila. Seznámí nás se stanoviskem výborů k předloženému vládnímu návrhu smlouvy a případně připomene návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím vás o to, pane společný zpravodaji. Ujměte se slova.

Poslanec Otakar Vychodil: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane předsedo, vážené dámy a pánové, vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Egyptskou arabskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Káhiře 19. ledna 1995, je smlouvou, jak pan předkladatel naznačil, standardní. Je pro rozvíjení obchodních vztahů mezi námi a Egyptskou arabskou republikou nezbytná. Proto i já vám ji doporučuji ke schválení s tím, že bych pouze z organizačních důvodů připomenul, ze na svých zasedáních ji projednaly zahraniční a rozpočtový výbor. Oba dva ji doporučují sněmovně schválit.

Jak jsem byl požádán, přednesu návrh usnesení, které zní:

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky souhlasí se Smlouvou mezi Českou republikou a Egyptskou arabskou republikou o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku, podepsaná v Káhiře dne 19. ledna 1995.

To je vše.

Předseda PSP Milan Uhde: Děkuji panu společnému zpravodajovi. Otevírám k tomuto bodu rozpravu. Nemám žádnou písemnou přihlášku a táži se, zda se někdo hlásí z místa. Nevidím přihlášku, proto rozpravu uzavírám. Budeme hlasovat o návrhu usnesení. Pan poslanec Vychodil přečetl znění. Doufám, že není třeba, abych toto znění zopakoval. Budeme hlasovat. Protože se ale zcela prokazatelně změnil počet přítomných ve sněmovně, odhlašuji vás a prosím, abyste se znovu zaregistrovali.

Ve 22. hlasování budeme hlasovat o předloženém návrhu usnesení.

Kdo tento návrh podporujete, stiskněte prosím tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 22. hlasování skončilo.

Ze 108 přítomných bylo 103 pro, nikdo proti, 5 nehlasovalo.

Probrali jsme třetí bod a přistoupíme k bodu čtvrtému. Jde o

IV.

Vládní návrh, kterým se předkládají Poslanecké sněmovně

parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda

mezi Českou republikou a Estonskou republikou

o podpore a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne

24. října 1994 v Tallinu, Dohoda mezi vládou České

republiky a vládou Lotyšské republiky o podpoře a

vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 25. října 1994

v Rize, a Dohoda mezi vládou České republiky a vládou

Litevské republiky o podpoře a vzájemné ochraně

investic, podepsaná dne 27. října 1994 ve Vilniusu

(sněmovní tisk 1587)

Předložený vládní návrh, který obsahuje tři dohody, nám z pověření vlády odůvodní opět místopředseda vlády a ministr financí pan Ivan Kočárník. Udílím mu slovo.

Místopředseda vlády ČR Ivan Kočárník: Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, předkládám z pověření vlády ke schválení tri dohody o ochraně investic se třemi pobaltskými republikami, jak je uvedl pan předseda Poslanecké sněmovny.

Chtěl bych říci, že tři pobaltské republiky patří tradičně k nejvyspělejším zemím bývalého Sovětského svazu. V současné době procházejí procesem rychlého a úspěšného rozvoje ekonomiky. Proto smlouvy o ochraně investic mohou významně napomoci rozšíření ekonomických vztahů mezi Českou republikou a těmito třemi baltskými státy.

Všechny tři smlouvy jsou standardní, neodchylují se od vzorové smlouvy, za kterou je povazována smlouva mezi Českou republikou a Maďarskem, a zakotvují obvyklé záruky poskytované investorům obou smluvních stran. Doporučuji vám jménem vlády schválení těchto tří dohod. Děkuji.

Předseda PSP Milan Uhde: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru financí. Předložený vládní návrh projednaly rozpočtový výbor a zahraniční výbor. Návrh usnesení Poslanecké sněmovny je obsazen v uvedeném vládním návrhu. Žádám společného zpravodaje výborů, pana poslance Otakara Vychodila, aby nás seznámil se stanoviskem výborů k předloženému vládnímu návrhu a připomněl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane společný zpravodaji.

Poslanec Otakar Vychodil: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane předsedo, dámy a pánové, jak pan předkladatel řekl, předkládá se v podstatě standardní smlouva s trojicí baltských zemí, které, jak již bylo naznačeno, jsou našimi tradičními partnery. Zdá se, ze právě tento baltský region je pro nás velmi hospodářsky vhodný z toho důvodu, ze se jedná o země vyspělé. Jsou to smlouvy tři, nicméně postup nám umožňuje hlasovat o všech třech zároveň.

Jak již bylo řečeno, rozpočtový a zahraniční výbor tyto smlouvy projednaly a já bych s vaším dovolením přednesl návrh usnesení, který zní:

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky souhlasí s Dohodou mezi Českou republikou a Estonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsanou dne 24. října 1994 v Tallinu, Dohodou mezi vládou České republiky a vládou Lotyšské republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsanou dne 25. října 1994 v Rize a Dohodou mezi vládou České republiky a vládou Litevské republiky, podepsanou dne 27. října 1994 ve Vilniusu.

Předseda PSP Milan Uhde: Děkuji panu společnému zpravodaji a otevírám k tomuto bodu rozpravu. Nemám žádnou písemnou přihlášku a nevidím nikoho, kdo by se hlásil z místa. Proto rozpravu uzavírám. Domnívám se, ze není potřeba číst znovu návrh usnesení. Máme v čerstvé paměti, jak tento návrh přednesl pan společný zpravodaj. Domnívám se, že je možno hlasovat. Před tím vás ještě všechny odhlásím a prosím, abyste se znovu svými magnetickými kartami zaregistrovali.

Ve 23. hlasování se rozhodne o osudu návrhu, který přednesl společný zpravodaj pan Otakar Vychodil.

Kdo podporujete tento návrh usnesení, stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu? Kdo se zdržel hlasování? 23. hlasování skončilo.

Ze 104 přítomných bylo 100 pro, nikdo proti, nikdo se nezdrzel, 4 nehlasovali. Návrh byl přijat.

Projednali jsme čtvrtý bod schváleného pořadu a přistupujeme k 5. bodu. Je to

V.

Vládní návrh, kterým se předkládá parlamentu České

republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České

republiky a vládou Spojených arabských emirátů

o podpoře a ochraně investic, podepsaná dne

23. listopadu 1994 v Abu Dhabi,

sněmovní tisk 1601

Návrh dohody z pověření vlády odůvodní místopředseda vlády a ministr financí pan Ivan Kočárník. Žádám ho, aby se do třetice ujal slova.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP