Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

11 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jiřího Šolera

na ministra vnitra České republiky Jana Rumla

ve věci působení zločineckých mafií v České republice

Ministr vnitra České republiky Jan Ruml zaslal odpověď na interpelaci poslance Jiřího Šolera dopisem ze dne 25. 1. 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra vnitra České republiky Jana Rumla na interpelaci poslance Jiřího Šolera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. února 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

MINISTR VNITRA

ČESKÉ REPUBLIKY

V Praze dne 25. ledna 1993

Č.j.: KM - 7/93-PL

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelací, kterou jste na mne vznesl 18. dne 18. prosince 1993 na zasedání Česká národní rady.

Ad I.)

Bezpečnostní situace v oblasti organizovaného zločinu v České republice je Policii ČR známa. Konkrétní skutečnosti, uvedené v citovaném článku britského deníku The Times, lze však stěží bezvýhradně přijmout za reálné, pokud nejsou k dispozici konkrétní důkazy, jež by je potvrzovaly.

K tomu je dále třeba uvést, za větší možnost získat poznatky o plánovaném setkáni představitelů mezinárodního organizovaného zločinu na nejvyšší úrovni mají zpravidla bezpečnostní orgány zemí; ve kterých se tito představitelé převážně zdržují, než bezpečnostní složky státu, v němž má k setkání dojít.

Ad 2)

Transformací federálních policejních struktur do Policie České republiky (zejména do služby kriminální policie a do služby ochrany ekonomických zájmů) je i po rozdělení čs. federace zajištěna kontinuita v oblasti boje proti organizovanému zločinu. V rámci Ústředny kriminální policie byl zřízen odbor organizovaného zločinu, dislokovaný jak na centrále, tak v expoziturách v sídlech bývalých krajů. Současné probíhá analýza těchto struktur s cílem jejich zkvalitnění a zvýšení akceschopnosti na uvedeném úseku.

Nelze však přehlédnout skutečnost, že pro účinný boj proti organizovanému zločinu nemá Policie ČR v současné době vytvořeny všechny potřebné právní předpoklady obzvlášť citelná je v této oblasti zejména absence obdobného zákona, jaký mají např. k dispozici bezpečnostní orgány v SRN (zákon o organizovaném zločinu, umožňující za určitých okolností jistá omezení v oblasti ústavou chráněných práv a svobod). Jde o širší problém, který je třeba řešit v rámci připravované rekodifikace trestněprávních předpisů Rovněž tak operativní pronikání do prostředí organizovaného zločinu je podstatně ztíženo především nedostatkem finančních prostředků potřebných k zajištění operativně pátrací činnosti.

Ad 3)

V rámci Policie ČR je organizováno další odborné zdokonalování a vzdělávání policistů podle specializace jednotlivých pracovišť za přispění zahraničních odborníků. Jeho součástí je mimo jiné i daná problematika.

Ad 4)

Vazby mezi organizovaným zločinem a politickým terorismem lze s ohledem na mezinárodní charakter organizovaného zločinu a s ohledem na mnohdy úzké vazby mezi těmito dvěma druhy trestné činnosti v zahraničí předpokládat i v České republice. Vedle odstranění potíží a překážek, zmíněných výše v odpovědi na otázku ad 2), považuji za jeden z nezbytných předpokladů účinného boje proti těmto jevům úzkou spolupráci Policie ČR s Bezpečnostní informační službou ČR, jakož i s ostatními složkami státního aparátu v této oblasti.

Zjevná neprofesionalita útoku na Jiřího Svobodu příliš nenasvědčuje tomu, že by v pozadí tohoto činu stála KGB či jiná zahraniční zpravodajská služba; vyšetřování však dosud není skončeno.

Ad 5)

Pokud jsou řešeny konkrétní případy organizovaného násilí a protispolečenských jevů, ve většině případů není předmětem zkoumání a dokazování materiální zázemí pachatelů. Tento postup byl často označován za nemorální, což se konkrétně projevilo např. ve vypuštění skutkové podstaty trestného činu příživnictví ze státního zákona. Existují různé zdroje, včetně nelegálních, které se mohou na finanční podpoře provokatérů různého politického zaměření podílet; jejich odhalení však není výhradně úkolem policie, ale i jiných orgánů, působících zejména v kontrolní a finanční sféře.

S pozdravem

Jan Ruml

Vážený pan

RNDr. Jiří Šoler CSc.,

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

PRAHA

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP