Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

126 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Zdeňka Vorlíčka

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu

ve věci daňového zatížení a regulačních opatření, uplatňovaných ministerstvem financí vůči vysokým školám České republiky

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Piťha zaslal odpověď na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka dopisem ze dne 17. března 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhy na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 30. března 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


Ministr školství,
mládeže a tělovýchovy
České republiky


 V Praze, dne 17. března 1993

Vážený pane poslanče,

na Vaši interpelaci ze dne 17. února 1993, která se týkala daňového zatížení a regulačních opatření, které uplatňuje MF ČR vůči vysokým školám, sděluji následující stanovisko:

Vaše konstatování toho, že resortu školství byla pro rok 1993 vyčleněna částka ve výši 0,5 % z hrubého národního důchodu, je bohužel zcela mylné a to jednak z toho důvodu, že hrubý národní důchod jako ekonomická kategorie již není sledován a dále proto, že rozpočet kapitoly školství byl pro rok 1993 rozepsán ve výši 11,7 % z celkového státního rozpočtu /tzn. cca 5 % z hrubého domácího produktu/.

K otázce daňového zatížení a uplatňovaných regulačních opatření v celém rozpočtu kapitoly školství pokládám za nezbyté upozornit Vás na fakt, že ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako ostatně každý resort podléhá schváleným daňovým i jiným zákonům a vládním nařízením. Rád bych Vás však ujistil, že si plně uvědomujeme tíživou situaci při zajištění financování školství v roce 1993. Proto jsme také vyvolali následné jednání s ministerstvem financí ČR. Tato jednání dosud nebyla ukončena. Naší snahou je vyřešení jak daňového zatížení /především se jedná o odvod daně z přidané hodnoty/, tak i disproporci v rozpočtu kapitoly školství na rok 1993 vzhledem k nezbytným potřebám a zajištění chodu škol a školských zařízení. Prozatím bylo dosaženo podstatné snížení regulace čerpání neinvestičních výdajů kapitoly školství pro první čtvrtletí 1993, přičemž u čerpání mzdových prostředků rozpočtových organizací byla tato regulace zrušena zcela a u ostatních výdajů, tzn. věcné výdaje rozpočtových organizací a příspěvek na provoz příspěvkovým a podobným organizacím mohou být čerpány až do výše 24 z celoročního objemu schváleného rozpočtu na rok 1993.

Některá opatření již byla provedena i v rámci vlastní kapitoly školství. Rozpočet vysokých škol byl posílen o 130 mil. Kč z fondu rezerv.

Rád bych Vás ubezpečil, vážený pane poslanče, že celému aparátu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a především mně osobně velmi záleží na zajištění bezporuchového chodu všech škol a školských zařízení. Z toho důvodu také bylo vyvoláno jednání s představiteli ministerstva financí a lze konstatovat, že doposud probíhá - z pohledu resortu školství - poměrně úspěšně.

S pozdravem


 
Petr Piťha

Vážený pan

Zdeněk Vorlíček

poslanec sněmovny

Parlament České republiky


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP