Parlament české republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

161 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Karla Hrdého

na ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého

a na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického.

ve věci privatizace Spolku pro chemickou výrobu a. s. Ústí nad Labem

Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý zaslal odpověď na interpelaci poslance Karla Hrdého dopisem ze dne 13. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého na interpelaci poslance Karla Hrdého. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


Odpověď na interpelaci pana poslance Karla Hrdého

K bodu A:

Finanční vyjádření, uvedená v této části se shodují s údaji, uvedenými v dodatku k privatizačnímu projektu. Je však třeba připomenout, že dodatek k privatizačnímu projektu je pracovní materiál, který sice byl na MPO ČR projednáván v odvětvové komisi, ale byly k němu zásadní připomínky s požadavkem na dopracování. Dodatek k privatizačnímu projektu ani stanovisko k tomuto dodatku nebyly dosud předány na MSNMP ČR.

Přímé prodeje závodí Mníšek, Hrob, Boletice a rekreačního střediska "Cepín" jsou realizovány resp. připravovány k realizaci v souladu s platnými zákony (zákon č. 513/91 Sb. a 92/91 Sb.). Přímým prodejem uvedených závodů za minimálně účetní hodnotu nedochází ke změně základního jmění a.s. Realizací uvedených prodejů jsou uspokojovány požadavky předkladatelů konkurenčních projektů.

Pokud bude dodatek privatizačního projektu dopracován ve smyslu připomínek z odvětvové komise, bude vyžadován i doklad o finančním krytí.

K bodu B:

1. Na transformaci a.s. Spolek bylo v řádném termínu předloženo 12 privatizačních projektů, z toho 1 na a.s. jako celek: Všechny předložené projekty byly projednány v odvětvové komisi dne 23. 7., 4. a 5. 8.1992. V poradě vedení MPO ČR byla privatizace a.s. Spolek projednána dne 21. 9. 1992.

Dne 30.12.1992 předložilo vedení as. Spolek pro chemickou a hutní výrobu dodatek k svému privatizačnímu projektu. Tento dodatek navrhuje prodej 67 akcií s r.o. OstaChem, 23% do kuponové privatizace, na obce se navrhuje převést bezúplatně 6 akcií, 4% jsou určena pro restituční a nadační fond.

Na MPO ČR byl dodatek k privatizačnímu projektu projednán 12. 1. 1993 v odvětvové komisi s tímto závěrem: "Dodatek k privatizačnímu projektu se doporučuje k realizaci s tím, že je nutné nalézt způsob vyřešení reálné kupní ceny privatizovaného majetku. Kromě toho je nutné, aby předkladatel v pracovním pořádku doplnil dodatek k projektu podle dispozic odboru 3310 MPO ČR.".

Při posuzování konkurenčních projektů bylo přihlíženo k podnikatelským záměrům jednotlivých předkladatelů privatizačních projektů a z toho vyplynula doporučení pro as. na realizaci přímých prodejů. Jak je uvedeno výše, jde o prodeje realizované as. za nejméně účetní hodnotu a prakticky se jedná o prodej majetku bez vlivu na hodnotu základního jmění as.

Stanovisko k předloženým privatizačním projektům bylo vypracováno dne 9. 10. 1992 a 20. 10. 1992 oficiálně předáno MSNMP ČR.

Podle oficiálně předaného stanoviska zakladatele se doporučuje privatizovat dle základního projektu, tj. 45% kuponová metoda, 20% bezúplatné převody na obce, Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, Ekoagrobanku, 31% ponechání akcií ve FNM, 3% RIF, 1% NIF, s vyloučením majetku závodu Opava-Komárov (majetek sp. Barvy a laky) a objektu ve Štěpánské 28, Praha 1, který patři Finančnímu ředitelství hl. m. Prahy. Dále se doporučuje z majetku as. Spolek vyčlenit v souladu s konkurenčními projekty

- závod Mníšek - přímý prodej s.r.o. Chemické produkty,

- závod Boletice - přímý prodej s.r.o. Bohemiachem,

- závod Hrob - výběrové řízení,

- rekreační středisko "Cepín" Mikulov - přímý prodej nájemci.

V majetku as. Spolek zůstanou výrobní závody v Ústí nad Labem a Velvětech, rekreační středisko v Jetřichovicích, dále skládky odpadů a spalovna.

2. Pokud se jedná o Ing. Sabelu CSc., který je od 1. 2. 1933 náměstkem ministra: 25. 1. 1993 seznámil Ing. Sabela své společníky v s.r.o. Ostachem, že přijal nabídku ministra průmyslu a obchodu a stane se jeho náměstkem. V souvislosti s tím musí zaniknout jeho účast v s.r.o. 29. 1. 1993 byl formulován dodatek ke společenské smlouvě. Ve dnech 22. a 23. 2. podepsali společníci s.r.o. Ostachem v Ústí nad Labem změnu společenské smlouvy a poslední podpis byl připojen 2. 3. v Praze. I když byla žádost o změnu podána na rejstříkový soud až 11. 3. 1993, nedošlo v tomto období k žádnému projednávání privatizace as. Spolek, takže nemohlo dojít k uplatňování osobních zájmů. Pokud je nám známo není dosud návrh na změnu společenská smlouvy u rejstříkového soudu proveden. Na dotaz u rejstříkového soudu v Ústí nad Labem nám bylo sděleno, že vyřízení žádosti může trvat i 3 až 4 měsíce.

3. A.s. Spolek je chemickým podnikem s ekologickou zátěží, která je jednou z největších v celé ČR. Na odstraňování těchto následků a nutnou ekologizaci stávající výrobní technologie je v současné době i perspektivně směrován prakticky celý vytvářený zisk společnosti.

4. Doložení platební schopnosti OstaChemu je jedním z požadavků; které uplatnilo MPO ČR k dodatku privatizačního projektu.

V Praze dne 13. 4. 1993Vladimír Dlouhý v. r.














Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP