Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

294 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci privatizace Kamenolomu Dobkovičky

Ministr pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiří Skalický zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 11. června 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického na interpelaci poslance Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 23. června 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR
 
PRO SPRÁVU NÁRODNÍHO MAJETKU
 
A JEHO PRIVATIZACI ČESKÉ REPUBLIKY
 
Ing. Jiří Skalický
 


 V Praze dne 11. června 1993
 Č. j. 1164/93-SM
 140 /93-KVO

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci ve věci privatizace kamenolomu Dobkovičky podávám následující vyjádření:

1. Privatizační proces státního podniku Kamenolom Dobkovičky probíhá podle podmínek vymezených zákonem č. 92/1991 Sb. o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby ve znění pozdějších předpisů a s přihlédnutím k tomu, že ložisko čedičového kamene spravované a dobývané uvedeným podnikem, je ložiskem výhradního nerostu a že je proto ve vlastnictví České republiky (§§ 5 odst. 2, 7 a 43a horního zákona). Nejedná se v tomto případě o mimořádný případ privatizace.

2. Jak jsem již uvedl ve své odpovědi ze dne 13. 3. 1993 pod č. j. 620/0787/93 k Vaší stížnosti ze dne 24. 2. 1993 podané k mým rukám pro neschválení privatizačního projektu předloženého společností s ručením omezeným Kamenolom Dobkovičky na jeho přímý prodej, byly na uvedený státní podnik podány čtyři privatizační projekty na přímý prodej a jeden projekt na veřejnou soutěž. V souladu s pravidly schválenými vládou ČR pro projednávání a schvalování privatizačních projektů (usnesení vlády č. 510 a 562 z roku 1992) byl podle výsledku schvalovacího řízení Ministerstvem pro správu národního majetku a jeho privatizaci (dále jen "ministerstvem") schválen v rámci jeho pravomoci pod č. j. 620/779 - 784/93 - 11. 3. 1993, privatizační projekt č. 10387 předložený a. s. Italprag na veřejnou soutěž.

3. Veřejná soutěž je běžnou Formou privatizace. S podmínkami soutěže v daném případě byli seznámeni všichni předkladatelé privatizačních projektů. Vlastní provedení veřejné soutěže organizuje Fond národního majetku České republiky. Pro Vaši informaci v této souvislosti uvádím, že Fond národního majetku ČR ve spolupráci s ministerstvem vydal s účinností od 1. dubna 1993 metodický pokyn provádění veřejných soutěží, který byl publikován v Hospodářských novinách dne 4. 5. 1993.

4. Pokud se týká Vašich připomínek k možnému zvýšení ohrožení životního prostředí v dané lokalitě "vítězem" veřejné soutěže, podnětu, aby v podmínkách veřejné soutěže byly stanoveny přesné podmínky rozsahu i způsobu těžby kameniva a následné jeho přepravy a sankce za porušování stanovených podmínek k Vaší otázce, za jakých podmínek bude nový majitel provozovat těžbu, uvádím, že v tomto směru působí jako kompetentní orgány státní správy

a/ báňské úřady

b/ orgány ochrany přírody

c/ stavební úřady.

Každý nový nabyvatel "dobývacího prostoru" Dobkovičky bude po splnění podmínky vymezené § 27 odst. 7 horního zákona při dobývání tohoto výhradního ložiska podléhat dozoru orgánů báňské správy a jejich pravomocem vymezeným horním zákonem a zákonem č. 61/1988 Sb. o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě ve znění zákona ČNR č. 425/1990 Sb. a zákona ČNR č. 542/1991 Sb. Dále bude samozřejmě podléhat i dozoru a pravomocem orgánů ochrany přírody a krajiny v rozsahu vymezeném zákonem č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a zákonem č. 244/1992 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí. V této souvislosti ještě doporučuji Vaší pozornosti příslib ministra životního prostředí na vypracování a předložení návrhu zákona o ekologickém dohledu na těžbu vyjádřený v jeho odpovědi ze dne 17. 5. 1993 na interpelaci poslance Rašky (viz parlamentní tisk č. 300 C). Je ku prospěchu věci, že citované zákony Pamatují na vzájemnou koordinaci vydávaných opatření.

5. V závěru Vaší interpelace vytýkáte procesu privatizace lomu Dobkovičky určité nesrovnalosti, jako např. zrušení původního rozhodnutí o přímém prodeji a opakované chyby ve schvalovacích dokumentech (např. uvedení nesprávného roku vydání). V prvém případě se domnívám, že jde o nedorozumění. Schválení každého privatizačního projektu na přímý prodej je podle ustanovený § 10 odst. 3 zákona č. 92/1991 Sb. ve znění pozdějších předpisů vyhrazeno vládě. Takové rozhodnutí v případě s. p. Kamenolom Dobkovičky vláda nevydala a proto nemohlo býti zrušeno. Předpokládám, že jste v této souvislosti měl na mysli návrh na přímý prodej obsažený ve stanovisku zakladatele privatizovaného subjektu podle § 8 odst. 1 zákona č. 92/1991 Sb. Tento návrh však ve schvalovacím řízení, vzhledem k stanoveným pravidlům pro privatizaci (usnesení vlády č. 510 a 562 z roku 1992), nebyl schválen.

Vaše kritika chyb v textu původního schvalovacího rozhodnutí (např. nesprávně uvedený rok 1992 místo roku 1993 v datu vydání) je oprávněná. Zmíněné chyby byly v krátkém časovém odstupu odstraněny a adresátům byly zaslány omluvy.

S pozdravem


 
Jiří Skalický

Vážený pan

Mgr. Pavel Seifer

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR

Chaplinova 653

Praha 5







Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP