Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

452

INTERPELACE

poslance Miroslava Rašky

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci převodu budovy spadající do majetku státního podniku Masoprogress

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Miroslava Rašky na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne . června 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha





Vážený pan

místopředseda vlády

a ministr zemědělství

Josef Lux

prostřednictvím pana Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR


 
V Praze dne 16. 6. 1993

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci převodu budovy spadající do majetku státního podniku Masoprogress. Jedná se o nemovitost v katastru Nového Města v Praze ve Štěpánské ul. 63, parcelní číslo 626.

Tato budova byla zařazena do privatizačního procesu v rámci privatizace majetku spravovaného státním podnikem Masoprogress a je zapracována do základního povinného projektu odevzdaného ke dni 30. 10. 1991. Tento postup byl při projednání v resortní privatizační komisi schválen a projekt byl dále předán k dalšímu schvalovacímu řízení na ministerstvu pro správu a privatizaci národního majetku.

Ke dni 31.12.1991 byla podepsána smlouva o bezúplatném převodu této nemovitosti ze státního podniku Masoprogress na ministerstvo zemědělství ČR. Tato smlouva je ale v rozporu se zákonem 92/91 Sb., § 5 odst. 1, kde je ustanovena blokace převodu státního majetku zařazeného do privatizace na jiné subjekty a kde je výslovně stanoveno, že smlouvy takto uzavřené jsou neplatné. K nápravě stavu této věci bylo dále v průběhu roku 1992 a 1993 postupováno s.p. Masoprogress se snahou o dohodu mezi oběma právními subjekty (ministerstvem zemědělství a s.p. Masoprogress), ale s nulovým výsledkem. Tento stav je dokumentován písemnými žádostmi o nápravu nezákonného stavu i s odezvou ministerstva zemědělství po roce a půl od bezprávného uzavření hospodářské smlouvy.

Žádám tedy formou interpelace o vysvětlení a nápravu tohoto stavu udržovaného ze strany ministerstva zemědělství i přes písemné žádosti o nápravu. Paradoxem situace je, že na základě žádosti ministerstva zemědělství byl prakticky realizován zápisem na Státní geodézii převod budovy, a to před koncem roku 1992, tedy v době kdy již byly příslušní pracovníci Vašeho státního úřadu na udržování tohoto nezákonného stavu upozorněni.

Tento postup by mohl být precedentem v dalších případech převodu majetku privatizovaných státních podniků na jiné ústřední orgány s dále neprůhlednými záměry. Z tohoto důvodu žádám dále o zdůvodnění ministerstvem zastávaného stanoviska a postupu ve věci vynětí výše uvedeného majetku z velké privatizace. Co s tím chce ministerstvo dělat? Zavést centrální úřad v centru města, nebo hospodářsky nemovitost využít? Pak ovšem jaksi mizí podstata hospodářsky zajímavých objektů, určených původně do privatizace, ale nyní s nejasným záměrem z ní vyjímaných, a to ještě tak, že je evidentně (na základě písemných dokumentů) prokazatelný postup v rozporu se zákony této země, která sama sebe neustále přesvědčuje o tom, že je právním státem.

S pozdravem


 Ing. Miroslav Raška
 poslanec Poslanecké sněmovny
 Parlamentu ČR




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP